رفتارشناسی سگ

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی»؛ کج‌کردن سر عکس‌العملی نسبتاً رایج در سگ‌ها برای پاسخ به دستورات انسان‌هاست، اما اکنون تحقیقات جدید اینگونه بیان می‌کند که این رفتار می‌تواند ناشی از سردرگمی سگ باشد و شاید به حیوان در به یادآوردن موارد مختلف، کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه اوتووش لوراند مجارستان در تحقیقی، ۴۰ ویدیو از سگ‌های مختلف را در هنگام دریافت دستور از صاحبان خود برای یافتن یک اسباب‌بازی خاص، بررسی نمودند. آن‌ها متوجه شدند که هر ۴۰ سگ پس از شنیدن نام اسباب‌بازی، اقدام به کج‌کردن سر خود می‌کنند. پژوهش‌های بعدی بیانگر آن بود که سگ‌هایی که با موفقیت توانستند اسباب‌بازی خود را پیدا کنند، ۴۳ درصد از مواقع اقدام به بروز چنین رفتاری کرده‌اند، درحالی‌که نرخ آن در سگ‌های ناکام تنها ۲ درصد بوده است.

محقق اصلی این پژوهش بیان می‌کند که نمی‌توان رفتار کج‌کردن سر را تنها محدود به سگ‌های باهوش دانست و احتمال انجام آن توسط سگ‌های عادی نیز وجود دارد. بااین‌حال باید اشاره کرد که در آزمون مذکور، در اغلب موارد تنها سگ‌های باهوش اقدام به بروز رفتار گفته‌شده کردند. پژوهشگران در نتیجه‌گیری خود اعلام کردند که این رفتار می‌تواند در هنگام مواجه‌شدن با صدای جالب یا سردرگم‌کننده در سگ‌ها دیده شود.

اگرچه ممکن است سگ‌ها در موقعیت‌های متفاوت دیگری هم سر خود را کج کنند اما اینگونه به نظر می‌رسد که در بیشتر مواقع، پاسخی به صدای مرتبط با آن‌ها باشد. محققان عقیده دارند که کج‌کردن سر در سگ‌ها ارتباط نزدیکی با درک اصوات مختلف دارد و می‌تواند نشانه‌ای از گوش‌دادن دقیق‌تر به صداها باشد.

در سوی دیگر امکان دارد که ارتباط نزدیکی هم با پردازش محرک‌های صوتی آشنا داشته باشد. همچنین اشاره شده است که معمولاً سگ‌ها سر خود را در یک جهت خاص کج می‌کنند و این رفتار در طی چندین ماه برگزاری آزمون‌های رفتاری گوناگون، ثابت باقی مانده است.