حمله پلنگ به گوسفندان

‌به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قلعه گنج از حمله 2 قلاده پلنگ به گله یکی از دامداران اهالی دهستان مارز این شهرستان و تلف شدن 27 راس گوسفند خبر داد.

 حسین عبدالله زاده شامگاه دوشنبه افزود: بعد از گزارش اهالی این روستا مبنی بر حمله یک حیوان وحشی به دام های آنها در شب گذشته، بلافاصله با حضور کارشناسان محیط زیست و بررسی نحوه و رفتار حیوان حین شکار و ردپای به جا مانده مشخص شد که حیوان وحشی نوعی پلنگ در معرض انقراض است که در منطقه حفاظت شده کوهستانی مارز به سر می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: از این گونه حیوان فقط 2 قلاده در دهستان مارز وجود دارند و با توجه به اینکه پلنگ در فهرست بیمه سازمان حفاظت محیط زیست است، این سازمان خسارت وارده ناشی از حمله پلنگ به گله دامدار مارزی را پرداخت می‌کند.

منطقه حفاظت شده مارز در حوزه آبریز جازموریان واقع شده است. در این حوزه در پایین دست آن دشت معروف جازموریان وجود دارد که در سالهای پر آبی در کنار تالاب‌های هامون در استان سیستان و بلوچستان جزو تالاب‌های بسیار با اهمیت برای پرندگان مهاجر آبی است. بخش‌های کوهستانی آن نیز در محدوده رشته کوه‌های بشاگرد - جبالبارز واقع شده است.

براساس پ‍ژوهش های صورت گرفته به کمک ردیاب‌های ماهواره‌ای، دشت های شمالی منطقه پیشنهادی مارز به عنوان بخش بسیار مهمی از دالان‌های پروازی هوبره محسوب می‌شود.

شرایط توپوگرافی و اقلیمی منطقه علاوه بر حضور انواع گیاهان خاص همچون کنار، کهور، خرزهره، خرما، داز، باعث زیست جانورانی همچون خرس سیاه، خدنگ کوچک، سبزقبای هندی و پلنگ شده است.