ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2334
بازدید: 1561
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ساعت: 3:36:31 PM

دگرگونی تاریخچه اهلی کردن سگ با کشف چند غارنگاره

اهلی کردن سگ‌ها توسط انسان پیشینه‌ی نسبتاً نامشخصی دارد،‌ اما کشفی جدید در شبه‌جزیره عربستان، اطلاعات شگفت‌انگیزی را در مورد شروع این اتفاق آشکار کرده است.

دگرگونی تاریخچه اهلی کردن سگ با کشف چند غارنگاره

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سوالات مربوط به اهلی شدن سگها مشخصاً بر روی زمان، مکان و دلیل این پدیده تمرکز دارد و تا پیش از کشف چند غارنگاره در عربستان که نقوشی از به شکار رفتن انسان‌ها همراه با تعدادی سگ که قلاده به گردن دارند، اطلاعات موجود در این زمینه بسیار محدود و مبهم بود؛ این تصاویر بخشی از زندگی انسان را حدودا در 8هزار سال پیش، نمایش می‌دهند.

متخصصان باستان‌شناسی که مسئول کشف و بررسی این کنده‌کاری‌های بدوی هستند، مقاله‌ای را در این‌باره،‌ در ژورنال “Anthropological Archaeology” به چاپ رسانده‌اند و شواهد یافت شده را به عنوان اولین مدرک از وجود سگ در این شبه‌جزیره و همچنین، قدیمی‌ترین نشانه موجود در مورد رام کردن سگ‌ها معرفی کرده‌اند.

این دانشمندان سنگ‌نگاری‌های باستانی را در دو مکان مجزا با نام‌های جبه (Jubbah) و شوایمیس (Shuwaymis)، در شمال غربی عربستان سعودی کشف کرده‌اند. یافته‌های هردوی این مناطق شامل هزاران غارنگاره‌ از حیوانات مختلف بوده است که در میان آن‌ها 193 و 156 تصویر سگ، به ترتیب در جبه و شوایمیس کشف شده‌اند. البته تمامی سگ‌ها دارای خطوط باریکی که از گردن آن‌ها به سمت صاحبان کنده شده باشد، نیستند و بر اساس بررسی‌های متخصصان، ویژگی‌های این حیوانات به سگ‌های مدرن کانادایی شبیه است.

بیشتر بدانیم:

تاریخچه حضور سگ در زندگی انسان‌ها

تاریخچه دوستی انسان و سگ

گاوهایی به اندازه سگ

تاریخچه اهلی کردن سگ

پژوهشگران در مقاله چاپ‌شده اشاره کرده‌اند که روشن شدن تاریخچه اهلی کردن سگ‌ها و تخمین تاریخ سنگ‌نگاره‌ها به دو عامل اصلی،‌ یعنی محل پیدا شدن آن‌ها و طریقه کنده‌کاری‌ بستگی دارد. یکی از این محققان، پل تاکون (Paul Tacon) از دانشگاه گریفین استرالیا، در این رابطه می‌گوید که با وجود مشکل بودن تخمین تاریخی دقیق‌تر از آنچه که اعلام‌شده، می‌تواند به صورت قطعی گفت که این غارنگاره‌ها بین 7 تا 10هزار سال پیش ایجاد شده‌اند؛ از طرف دیگر، ‌او اظهار کرد که این احتمال هم وجود دارد که خطوط رسم شده بین گردن سگ‌ها و صاحبان فقط نوعی سنبل بوده و به برای نمایش قلاده حکاکی نشده باشند.

علاوه بر روشن‌تر شدن تاریخچه اهلی کردن سگ‌ها، اطلاعات به دست آمده از بررسی‌های انجام‌شده توسط تاکون و تیم باستان شناسان رفتار انسان‌ها در دوره قبل از نوسنگی، در شبه‌جزیره عربستان را قابل‌فهم‌تر می‌کند. پژوهشگران اعلام کرده‌اند که قدم بعدی حفاری بیشتر در مکان‌های ذکرشده برای یافتن نشانه‌های قابل‌اعتمادتری در مورد اهلی شدن سگ‌ها است.

منبع: gadgetnews


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی