ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3318
بازدید: 62709
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۷ ساعت: 3:09:30 PM

تشخیص بیماری کوکاتیل (عروس هلندی)

کوکاتیل (عروس هلندی) طوطی‌هایی اجتماعی و باهوش هستند طول عمر آنها ۱۵-۲۰ سال می‌باشد که با مراقبت و توجه کافی و مناسب بیشتر نیز خواهد شد.

بیماری‌های کوکاتیل، عروس هلندی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ از مهمترین عواملی که در تعیین سلامتی و تشخیص سریع بیماری کوکاتیل‌ها نقش دارد، مدفوع آنهاست با این‌حال معمولاً از جانب صاحبان طوطی‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد، بهتر است بدانید که با بررسی اشکال و اختلالات موجود در فضله پرندگان به‌راحتی می‌توان به وجود عامل بیماری‌زا پی برد و سریع‌تر آنان را مورد درمان قرار داد.

نکته مهم: پیش از مصرف هر دارویی، توصیه می‌شود از نوع بیماری عروس هلندی خود مطمئن شده و در صورت اطمینان کامل از نوع بیماری اقدام به درمان نمایید. در صورتی‌که نمی‌توانید به‌درستی تشخیص داده و قادر به درمان صحیح نیستید حتماً به دامپزشک مراجعه نمایید تا سلامت پرنده دلبندتان را به خطر نیندازید.

چطور بیماری را در طوطی تشخیص دهیم؟

کوکاتیل (عروس هلندی) طوطی‌هایی اجتماعی و باهوش هستند طول عمر آنها ۱۵-۲۰ سال می‌باشد که با مراقبت و توجه کافی و مناسب بیشتر نیز خواهد شد.

اگر از کوکاتیلی نگهداری می‌کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتی بدون دیدن علائم بیماری پرنده را برای چکاب نزد دامپرشک ببرید.

دقت و زیرنظر داشتن رفتارهای پرنده بسیار مهم بوده و در تشخیص ناخوشی پرنده بسیار به شما کمک می‌کند، با دیدن کوچک‌ترین تغییر برای بررسی سلامت پرنده اقدام کنید.

چک کردن سلامت عروس هلندی

۱- پرهای اطراف چشم، اطراف سوراخ‌های بینی و دهان نباید بی‌حالت و رنگ‌پریده باشند. تغییر رنگ پرهای به زرد کمرنگ و یا کمرنگ شدن پرهای نواحی مختلف بدن نشانه بیماری می‌باشد. آبریزش بینی و خیس بودن چشم‌ها نشانه‌ای از سرماخوردگی در طوطی است.

۲- سوراخ‌های بینی خیس و یا قرمز نباشند. قرمز بودن سوراخ‌های بینی از علائم بیماری‌های تنفسی است.

۳- پرهای گردن طوطی نباید مدام در حالت پف کرده باشد و یا پرها درحالت پف کرده نباشد، البته پف کردن گاه‌به‌گاه پرها طبیعی است اما اگر این عمل طولانی مدت باشد به این معنی است که طوطی حال خوشی ندارد.

۴- بادقت به صدای پرنده گوش کنید اگر از تنفس پرنده صدای خرخر شنیده شد و یا صدای پرنده کم شده باشد می‌تواند از علائم سرماخوردگی و یا بیماری دیگری باشد.

۵- به رفتار پرنده دقت کنید، اگر روی چوب قفس نمی‌شیند و کف قفس نشسته و تحرک زیادی ندارد نشان‌دهنده عدم سلامت اوست. همچنین تنفس صدادار، صدای کلیک از بینی پرنده شنیدن و عطسه زیاد نیز از نشانه‌های بیماری است و باید خیلی فوری به دامپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانیم:
تشخیص سلامت فضله در کوکاتیل‌ها (عروس هلندی)
کوکاتیل (عروس هلندی) را بهتر بشناسید
چگونه کوکاتیل (عروس هلندی) شاد و سلامتی داشته باشیم؟

عفونت روده

علائم آن عبارتند شامل پاشیده شدن فضله به بیرون است در حالی‌که فضله به رنگ سبز می‌باشد. همچنین سبب ناتوانی در جفت‌گیری نیز خواهد شد.

مداوای بیماری: گرمای محیط نگهداری پرنده بیمار بین 30 تا 32 درجه باشد. استفاده از چای معمولی و ذغال پرنده برای درمان متداول است.

اسهال در پرنده

علائم: فضله آبکی، کثیف بودن اطراف مخرج، کاهش اشتها و بی‌تفاوتی نسبت به محیط اطراف.

علل بیماری: ترس و هیجان، جریانات متغییر هوا، تغییرات شدید دما، خوراک فاسد.

همچنین مصرف غذاهای مانده و کثیف توسط پرنده مانند دانه‌های کپک‌زده و مانده می‌تواند باعث بروز اسهال گردد. علاوه بر اینها می‌توان آب کثیف، سبزی‌های ترشیده یا مرطوب و پر از قطرات آب را نیز نام برد.

درمان: با کمک یک قطره‌چکان یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون برای رد کردن عامل بیماری به دهان پرنده ریخته شود. بعد از بهبود پرنده تا چند روز باید پرنده را با مخلوط زرده تخم‌مرغ سفت شده و رنده شده به‌علاوه بیسکویت مادر ویتانا کوبیده شده تغذیه کرد.

گرچه اگر مقعد پرنده به فضولات آلوده شده باشد و یا پرهای آن به هم چسبیده باشند باید با قیچی پرهای موضع را چیده و مقعد را با روغن ضدسوزش چرب کنید. پیشنهاد می‌شود قبل از آن پرنده را با آب نیم‌گرم حمام دهید.

چاقی کوکاتیل‌ها

علائم: سنگینی، عدم علاقه به پرواز، تنفس شدید، وجود مشکلاتی در زمان تولک

علل چاقی: تغذیه غلط، مصرف بیش از اندازه دانه‌های پرچربی در خوراک مانند تخم آفتاب‌گردان، شاهدانه و دانه کتان

مداوای چاقی: تغذیه پرنده با خوراک‌هایی چون ارزن، میوه و سبزی. پرواز دادن پرنده در محیطی همچون پاسیو یا اتاق به صورت روزانه

نکته مهم: مبارزه با چاقی عروس هلندی با گرسنگی دادن پرنده امری اشتباه است و ممکن است مشکلات جدی‌ای را برای او به‌وجود آورد.

نفس صدادار یا خس خس در سینه

این بیماری به دو دلیل بوجود می‌آید:

1- تغییرات شدید و ناگهانی دمای محیط نگهداری

2- تغذیه از دانه‌های کثیف و آلوده به گرد و فضولات

نشانه‌های این بیماری تنفس با صدا و با منقار نیمه‌باز است. همچنین تنفس بریده بریده می‌باشد.

درمان: مخلوط کردن یک قاشق چایخوری الکل طبی رقیق با دو قطره گلیسیرین در آب آشامیدنی پرنده

سرماخوردگی در کاکاتیل

علائم: پف کردن، لرز، عطسه، نفس‌های تند و گاهی نیز یک قطعه سفید و شفاف از بینی پرنده سرازیر می‌شود. گاهی اوقات سرماخوردگی با اسهال سفید نیز همراه است. این بیماری را نباید با آسم اشتباه کرد.

درمان: استفاده از غذاهای مقوی، جلوگیری از کوران و تغییرات دما در محل نگهداری پرنده بیمار.

یک قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس در یک فنجان آب جوش بریزید و بافاصله از پرنده گرفته تا از بخار متصاعد شده آن استنشاق کند اما مراقب باشید این کار نباید زیاد باشد چراکه ممکن است موجب خفگی پرنده شود.

مصرف روزانه سبزی و پرتقال شیرین توجه کنید باید تازه مصرف شوند، یعنی روزی دو بار صبح و بعد ازظهر تعویض شود تا از پلاسیدگی و ترشیدگی آن جلوگیری گردد.

بیماری آسم در طوطی‌ها

علائم این بیماری بسیار شبیه به سرماخوردگی است به‌اضافه تنفس سخت با دهان باز، گاهی نیز تنفس پرنده همراه با صدا است.

درمان: دو قطره ید خوراکی را در 28گرم آب نوشیدنی حل کنید و روزی سه بار از آن به خورد پرنده دهید. محل نگهداری پرنده را گرم نگه دارید. می‌توان کمی بخار اکالیپتوس نیز در اتاق پرنده استفاده نمود اما این بخار نباید زیاد باشد زیرا باعث خفگی پرنده خواهد شد. این درمان باید تا بهبودی کامل پرنده ادامه یابد. با افزایش آثار بهبودی درمان را با فاصله انجام دهید. استفاده از تغذیه مقوی کمک زیادی به بهبود سریع‌تر پرنده خواهد کرد.

طاسی عروس هلندی

این عرضه را نمی‌توان جزو بیماری‌ها برشمرد چراکه گاهی اوقات این طاسی ممکن است در اثر سوء تغذیه و نرسیدن بعضی مواد معدنی به پرنده بوجود آید.

درمان: مالیدن وازلین گلیسیرین بر روی سر پرنده. مصرف هویج رنده شده و سبزیجات تازه نیز حداقل هفته‌ای دو بار پیشنهاد می‌شود.

پرکندن در طوطی‌ها

معمولاً این کار در اثر وجود شپش در بدن عروس‌ها (به‌دلیل عدم رعایت نظافت و استحمام آنها) بوجود خواهد آمد. اگر پس از بررسی بدن چنین چیزی در بدن پرنده مشاهده نشد نشانه اینست که عروس شما به خشکی پرها و عدم وجود چربی طبیعی لازم در آنها مبتلا شده است. آراستن پرها را نباید با کندن پر اشتباه گرفت. آراستن و نظافت پرها در روز بیش از چند با اتفاق نمی‌افتد در حالی‌که کندن پر در تمام مدت روز ادامه خواهد داشت.

درمان: برای درمان آن باید روغن گندم را به روی بیسکویت مادر ویتانا کوبیده شده، ریخته و هر روز کمی از آن را به عروس بدهید (درصورت افراط باعث مسمومیت خواهد شد). همچنین به غذای او مغز گندم خشک را هم بیافزایید و یکی دو هفته این برنامه غذایی را ادامه دهید تا کندن پرها متوقف گردد. محیط زندگی پرنده نیز نباید خشک باشد.

منبع: cockatiels.blog sky – سایت 6019


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:2
انتشار یافته:107
Z,gh
۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر 6:01:57 AM
سلام وقت بخیر جوجه عروس ۱۲روزه من از دهنش کف بیرون میاد و خیلی تقلا میکنه و چینه دان اون پر است در صورتتی که دفع میکنه دلیل و درمانش چی هست؟! ممنون میشم پاسخ بدین
Selma
۱۴۰۰ جمعه ۲۳ مهر 9:43:36 AM
التماس میکنم بخونید ! من ۲ سال هست یه پرنده نر لوتینو دارم که از دیروز یه لکه های مشکی کوچیک روی انتهای دمش هست ، اگر مریض هست بگید چون که خیلی دوستش دارم و نمیخوام بمیره :(
K.s
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۳ شهريور 6:07:57 PM
سلام ببخشید عروس من از ظهر پراش پف می‌کنه زیادم صدا درنمیاره کسله دلیلش چیه؟
محمد
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۴ شهريور 8:20:31 PM
عروس من سرش را به چپ و راست هر چند ثانیه تکان میدهد ایا مشکلی دارم لطفا؟
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۰ مرداد 9:23:02 PM
سلام عروس هلندی من بقل دماغش یکم باد کرده و دماغش قرمزه گاهی اوقات هم نفس با صدا میکشه مشکلش چیه و چیکار کنم
یگانه
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد 11:28:01 AM
سلام عروس هلندی من یکی از سوراخ دماغش قرمزه خیلی قرمزه هیم میخارونتش بنظرتون چ بیماری گرفته یا چی بش بدم خوب شه؟😭
عروس هلندی
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد 8:19:32 PM
تو رو خدا کمکم کنید😭😭😭عروس هلندیم امروز صبح سرحال بود گذاشتم قفسش بعد بعد ظهر رفتم پیشش انگار چیزی تو گلوش گیر‌ کرده بود هی سرش رو تکون میداد و نوکش رو باز و بسته میکرد آوردمش بیرون کمی بعد دیگه اینکار رو نکرد الان کلا داره میخوابه دستم هم بگیرم میخوابه و صداشم در نمیاد 😱😭😭 تو رو خدا اگه راه حلی میدونید بگید نمیدونم مریض شده یا اینکه چون کمی ظرفش خیس بود دونش رو خیس کرده بعد گلوش گیر کرده یا اینکه مورچه گه گاهی قفسش جمع میشن میان سراغ غذاش کاری کرده
علی
۱۴۰۰ جمعه ۱ مرداد 3:15:43 PM
سلام ببخشید دوتا عروس دارم پرریزی مدام دارن اصلا نه پرهاشون ونه دومشان کامل نمیشن
فندق
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۶ تير 11:39:55 AM
سلام ببخشید هیچی نمیخوره همش میخوابه و خیلی بی حال و مدفوعش هم ابکی است میشه بگید مشکلش چیه
ناشناس
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۴ تير 1:52:24 PM
جاش سرده
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۶ تير 11:34:30 AM
سلام ببخشید من عروسمو حدود یک هفتس خریدم بعد الان دو روزه چیزی نمیخوره همش میخوابه جیغ نمیزنه و اصلا سر حال نیس میخواستم بدونم مریض شده و اینکه مریضیش خیلی بده یا نه؟ لطفا زود جواب بدین❤
پریسا
۱۴۰۰ جمعه ۴ تير 2:25:26 PM
سلام عروس من نر اما لپش پف کرده بی حال بنظر شما از چیع مدفوشم سبزه و سفیده به شکل جامد مریض بنظرتو
sajede
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد 12:25:04 AM
سلام شبتون بخیر ببخشید من عروس هلندی هام یک جوجه دارن حدودا شاید ۱ ماهش باشه پر های بدنش همه دراومده جز سرو گردنش من چند وقتیه که زیر نظرش دارم اصلا پر های تاج و سر و گردنش در نمیاد کلا ،امروز برداشتمش از تو لونش دیدم یک نقطه های سیاهی رو پرهاشه بعضی از پرهاشم داخل نی هاش خونیه میشه لطفا بگین چیکار کنم بهتر شه
Fati
۱۴۰۰ جمعه ۱۱ تير 6:38:46 PM
ازش تستpbfd بگیر احتماالاpbfdداره
Hajizadeh
۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ خرداد 2:16:13 PM
باسلام. ۳ روزه که کوکاتیلم رو خریدم و به خانه آوردم. همش یا روی کف قفسه یا روی ظرف غذا میشینه. تقریبا دو ماهشه. سر و صدا هم نمیکنه. آب و غذا هم قشنگ میخوره. آیا مشکلی وجود داره؟ لطفا راهنمایی کنید.
Fati
۱۴۰۰ جمعه ۱۱ تير 6:37:42 PM
ازش تست pbfd بگیر
Hajizadeh
۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ خرداد 2:00:36 PM
باسلام. عروس هلندی لوتینوی من تقریبا ۲ ماهشه و ۳ روزه که خریدمش و آوردم خونه. بیشتر وقت ها که روی کف قفس و یا روی ظرف غذاش میشینه. بعضی وقتا هم مدفوع میخوره. آیا مشکلی داره؟ لطفا راهنمایی کنید .ممنونم.
ریحانه سادات
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت 1:33:47 AM
عروس هلندی نر من هر روز محکم میخوره زمین هنوز بال های پروازش رشد نکرده بخاطر همین میوفته پایین محکم و الان چند روزه به حالت و پف می‌کنه کسل هستش و زیاد غذا نمیخوره میشه بگید چش شده؟
سارا
۱۴۰۰ جمعه ۱۷ ارديبهشت 12:16:06 PM
سلام عروس هلندی منم یه مدت پف می‌کرد و غذا نمی خورد احتمالا سرما خوردگی داره یا شاید هم مسموم شده برای اینکه مطمئن باشید بهتر هست ببرید دامپزشکی تا ویتامین یا دارو های مرد نیاز را بدهد
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت 10:28:31 AM
طوطی من الان ۱ روزه پف کرده لطفا کمکم کنید چه کار کنم
Srs
۱۴۰۰ پنج شنبه ۹ ارديبهشت 10:53:16 AM
سلام من یه عروس هلندی ماده دارم دونه ی مخصوص بش میدادم بد بردمش پرنده فروشی گفت ارزن و کتون بده فقط بد اینارو که خورد بالا اورد یه سری دوروز بدش دیگه هیچی نخورد و دونه های قبلیشو میدم باز بش و میخوره ولی همش چرت میزنه و چشاشو میبنده
سید علی
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۹ فروردين 5:50:30 AM
باسلام، یه لوتینو 3 ماهه دارم که درطول روز چرت میزنه و سرش رو داخل پراش میخوابه. مدفوعش خوبه، اما وقتی هیجانی میشه و باهامون شروع میکنه صحبت کردن، مدام پرهاش رو پف میکنه و میتکونه!! آیا ممکنه قارچ داشته باشه ؟ و وجود قارچ درون پرنده حتما نیاز به درمان داره؟
ناشناس
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ فروردين 5:12:21 PM
سلام . من یه پرنده حدود ۱ ساله دارم . ماده است . الان چند روزه بعد از عید همش کز می‌کنه ته قفس . قبلا اینجوری نبود خیلی سر حال و شاد بود . به نظرتون علتش چیه ؟
پایگاه خبرگزاری ماکی دام
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۷ فروردين 9:45:42 AM
سلام، به احتمال زیاد پرنده بیماری داره، تا دیر نشده به دامپزشک مراجعه کنید.
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۰ فروردين 1:14:29 PM
سلام کوکاتیل من بیشتر اوقات پر های دور نوکش رو پف کرده اوایل که خریده بودنش عطسه هم میکرد کسی دامپزشک خوب در بوشهر سراغ داره؟
ایلیا خجسته
۱۴۰۰ سه شنبه ۳ فروردين 9:36:30 PM
با سلام و خسته نباشید،منیه عروس هلندی دارم که حدود دوسال و نیم که جزو خونواده محسوب میشه .حدود ۵ یا ۶ ماه که پرهاشو میکنه خیلی ضعیف شده غذا کم میخوره واینکه پرهاش موقع رشدکردن با غلاف هستند وپرهای خیلی خشکی داره و همیشه مثل بلدرچین پرهای دمش کنده شده ویا اگه هست یکی یا دوتاست لازم به ذکر که من یه۹ ماهی مجبورشدم ازهم جدا بمونیم لطفا راهنماییم کنید ممنونم
سروشان
۱۴۰۰ دوشنبه ۲ فروردين 2:38:58 PM
با سلام و خسته نباشید. جفت عروسم ب همراه جوجه های 10 روزش جابه جا کردیم از اون موقع 3 روز میگذره عروس نر و ماده خیلی کم ب جوجه ها غذا میدن و امروز عروس نر چندین بار عطسه ب همراه ترشحات آبکی و شفاف داشت. سوراخ بینی هر دو قرمزه و فضله هاشون زرد ابکیه. امکانش هست بیمار باشن؟ یا قرمزی بینشون بخاطر دمای اتاقه؟
شایان
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ اسفند 9:40:21 PM
سلام عروس هلندی من تازه خریدم ۵ ماهه هستش غذا میخوره ولی لب به اب نمیزنه مشکل چیه؟
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۰ فروردين 1:16:45 PM
سلام عروس هلندی من هم همینطور بود ولی کم کم آب رو هم میخوره خودتون هم ظرف آبش رو بخشش نزدیک کنید و زیر نوکش قرار بدید.
چیکو
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ اسفند 9:11:14 AM
سلام یه عروس ۴ماهه دارم پرو بالش هی درمیان دوباره میریزه دوباره بالش ریخت الان در اومده ولی وقتی میریزه دیدم خون میاد علتش چیه؟بعد وقتیدقت کردم داخل پراش یه چیزای سیاهرنگی هس که پرها رو به هم چسبونده نوک بالهاش که به ریشه وصله سیاهرنگه بردم دامپزشکی میگه میمیره میخواستم ببینم درمانی نداره؟
Fati
۱۴۰۰ جمعه ۱۱ تير 6:56:32 PM
بیماریpbfd داره تقویتش کن با مکمل و اینا
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند 2:05:49 PM
سلام از وقتی خریدمش، داخل دماغ عروسم هی قرمز میشه و خوب میشه. جوجه است. این طبیعی است؟
ناشناس
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين 11:12:41 AM
سلام ی پیج معرفی میکنم بهتون کلینیک تخصصی کوکاتیل یا همون عروس هلندیه بهشون دایرکت بدین بپرسین سوالتون رو انشالله کمکتون کنن کارشون عالیه تو اینستا king_kokatil بهنام
Fati
۱۴۰۰ جمعه ۱۱ تير 6:56:58 PM
مشکلش چی بود؟
ebi
۱۳۹۹ جمعه ۸ اسفند 7:51:44 PM
سلام یه جفت لوتینو دارم الان چند وقته ماده همش میره تو لونه کز میکنه میخابه یعنی سرشو میزاره زیر بالهاش میخابه یا اگر میادبیرون بازم میخابه میشه راهنماییم کنید مشکلش چیه خیلی نگران که مریض نشده باشه
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۴ اسفند 11:36:08 PM
سلام عروس هلندی دارم تمام)برش ریخته وصعیف شده برهاش بی حال علتش توصیح بدید ده تا هستن
مهسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۵ اسفند 10:22:22 AM
پرریزی دلایل مختلفی داره، باید توسط دکتر معاینه و تشخیص درست داده بشه
مهناز
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 10:02:46 PM
سلام من یک عروس خاکستری گرفتم اولشم رو دستم می لرزید پرهای دم شم به گفته مغازه دار شکسته بود اوردم خونه کلی می لرزید و بعد 5 ساعت مرد جاشم گرم کردم البته دماش بیشتر شد .مدفوعشم چسبیده بود کاملا زیرش ایا این پرنده مریص بوده یا افزایش حرارت تلف کردش اخه قبل از گرما کلی میلرزید و خودشو به قفس میکوبید
مهسا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ بهمن 9:34:12 AM
لطفا، خواهشا، هر حیوون خونگی رو که میخرید حتما حتما قبل از بردنش به خونه، ببریدش دامپزشکی!! و حتما حتما از جاهای معتبر و مطمئن حیوونا رو خریداری کنید که اینطور مریض و عذاب کشیده نباشن! و حتما حتما قبل از اینکه تصمیم به خرید حیوونی بگیرید، درموردش اطلاعات کامل رو چه از کتابها، چه از اینترنت و چه با مشورت دامپزشک دریافت کنید و بدون آگاهی هیچ حیوونی رو نخرید لطفا!!
شوکا
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 1:27:40 AM
سلام عروس هلندی من اصلا میوه و سبزی نمیخوره باید چیکار کنم ک میوه هم بخوره
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 7:48:38 PM
سلام عروس من اصلا حال و حوصله نداره بعد نمیتونه غذا اینا بخوره چیکار کنم کمکم کنید داره از دست میده عروس هلندی من لطفا بهم بگید چطوری درمان کنم و اصلا هم راه نمیده و همینجوری تکیه داده
Mona
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ بهمن 4:28:40 PM
سلام من يه عروس هلندى ١ماهه نر دارم سر سوراخ هاى بينيش قرمز شده نشانه ى چي هست؟
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۱۱ بهمن 10:00:02 AM
شاید مشکل تنفسی داشته باشه یا سرما خورده باشه. باید دامپزشک معاینش کنه
ناشناس
۱۴۰۰ يکشنبه ۸ فروردين 2:31:08 PM
عروس یک ماهه رو اصلا نمیشه جنسیتش رو مشخص کرد ک هنوز خیلی جوجست
Mona
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ بهمن 10:46:24 AM
سلام ببخشيد من يه عروس هلندى نر دارم استخوان بالش ورم كرده و قرمز شده ميشه راهنمايي كنيد كه جيكارش كنم؟
پدرام
۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ دي 2:24:29 PM
من عروس هلندیم ۵ یا ۷ ماهشه که امروز بالش خون اومد بالش و کندم و بردمش حموم وقتی اووردمش از حموم بیرون مدفوعش ابکی شد و الان که خشک شده رنگش خیلی کمرنگ شده و رنگش مردس و پر ریزی زیادی امروز کرد و گرد پر خیلی داره ایا مریض شده نژاد ش هم لوتینیو هست و هر بار می ره حموم دست شویی اش ابکی
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 2:17:34 PM
عروس هلندی ها وقتی که می‌خوان حمام کنن زیاد آب میخورن بخاطر همین پی پی شون آبکی میشه
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۸ دي 8:54:38 PM
سلام عروس من لوتینو هست 2 ماهشه وحشی هست زیاد اهلی میشه یا نه پر های کف سر زیر بال و قفسه سینه در نیومده در میاد یا نه پر هاشم پف هست چه مشکلی داره پفه ممنون میشم کمکم کنید
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ دي 11:20:48 PM
سلام من یه عروس 2 ماهه دارم لوتینو هست غذا خوردنش خوب هست فقط یکم میلرزه و پرهاش پف هست خوب میشه یا نه پر های پشت سرش و زیر بال هاش و زیر گلو ش پر در نیاورده در میاد یا نه ممنون میشم کمکم کنیدلطفا
مهسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 10:57:18 AM
جوجه تا 2 ماهگی باید پرهاش درومده باشه! ازنظر تغذیه تقویتش کن، جوانه ها، حبوبات پخته، سبزیها و میوه ها و اگر لازم شد مکمل های معدنی
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 2:18:41 PM
بهش مولتی ویتامین بده کلسیوم بده خوب میشه
امیر
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ دي 2:20:13 PM
سلام عروس خریدم دو روز هست 2 ماهشه یکم میلرزه و پراش پف هست و پشت سرش پر نداره در میاد غذاشو خوب میخوره قفط پراش پف هست و یکم میلزره میشه بگید چکار کنم پراش راست بشه و نلرزه ممنونم
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ دي 1:02:37 PM
سلام یه عروس دارم 2 ماهش هست پر هاش پف هست پشت سرش طاس شده آیا پر هاش در میاد زیر روس دستم نمیشینه یه بار دست منو گاز گرفت که خونی شد یکم لرزش ازش احساس میکنم همش خودشو میخارونه سر دوتا بالش یکم زخمی شده پلک هاشو همش باز و بسته میکنه زیر بال هاش پر نداره ممنون میشم اگه کمکم کنید ممنون از توجه ها تون
علیرضا
۱۳۹۹ جمعه ۵ دي 6:50:00 PM
سلام‌عروس‌هلندی‌من‌روی
کیانا
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ آذر 8:08:30 PM
سلام من یه جفت عروس دارم تقریبا یه ساله دارمشون تا یکی دوهفته پیش همه چیشون خوب بود ولی جدیدا عروس نر پرخاشگر شده و بعضی اوقات جیغ های بلند و غیرعادی میکشه. قبلاً که در قفس رو باز میکردم سریع میومدن رو دستم ولی دوسه بار آخری ک درو واسشون باز کردم عروس نر دسمتو بدجوری گاز گرفته ک حتی خونی شده دستم. بعضی اوقات هم بالهاشو باز میکنه و حالت دفاعی میگیره و هرچیزی سمتش بره حمله می‌کنه حتی به جفت مادش. ممنون میشم بگین چیکار کنم!
مهسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱ دي 11:35:22 AM
احتمالا پرنده بالغ شده و این رفتار جنسیش هست، احتمال میدم که خودش خودبخود خوب بشه
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 11:49:00 PM
سلام خسته نباشيد ببخشيد علت سياه شدن كم زبان عروس هلندي چيه؟
مریم
۱۴۰۰ دوشنبه ۷ تير 1:38:47 PM
سلام ببخشید علتشو متوجه شدین چیه؟عروس منم مریضه داره دارو دریافت می‌کنه نوک زبونش سیاه شده
صالح
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 5:04:16 PM
سلام من ی جوجه عروس هلندی تقریبا ۱۵ روزه دارم و همش سرش پایینه و سرلاک هاش داخل چینه دانش سفت شده تفلکی وقتی بهش کمی سرلاک میدم میلرزه ممنون میشم راهنمایی کنید
آرتمیس
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر 8:49:16 PM
سلام من یه عروس هلندی گرفتم ۲ ماهشه یک هفتس خریدمش همش پف میکنه و خیلی خودشو میخارونه چی کار کنم؟؟میشه راهنمایی کنین؟
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 2:19:39 PM
احتمالا شپش داره
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۰ فروردين 1:24:29 PM
سلام عروس هلندی ها عاشق خاراندن خودشان هستند و طبیعی است.
بلوط
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ آبان 10:33:02 PM
سلام من عروس هلندیم نزدیک ی ماهشع چندروزع سرلاک نمیخورع بزور میدمش تا امروز ک بالا آورد بی حالم هس دور بینیشم قرمز شدع ولی خس خس نمیکنع در کنار سرلاک گندم و سفید تخم مرغم میدمش ولی خیلی نمیخورع چیکار کنم خوب شع
جهان
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان 2:37:14 PM
سلام من یه لوتینو ۲ ماهه دارم یه هفته س خریدم ش خیلی کسل همش میخوابه و پف میکنه و از جاش تکون نمیخوره و هیچ صدایی از خودش در نمیاره ترو خدا یکی، راهنمایی م کنه که چیکار کنم خوب شه
مهسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۰ آبان 9:51:10 AM
اگر دائم کسل هست و میخوابه، به غذا خوردنش توجه کنید، اگر خوب غذا میخوره مشکلی نداره، بازم بهتره که به دامپزشک مراجعه کنی. لوتینوهای ماده خیلی آروم هستن و خیلی کم صدا میدن، پرنده من فقط وقتی تنهاش میذاشتم شروع میکرد به سروصدا کردن!
چیکو
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان 5:03:40 AM
یک عروس هلندی دارم چند روزه دور بینیش قرمز شده همش مثل اینکه تو بینیش چیزی چسبیده باشه هی به حالت اطسه میخواد بیرون بده
مهسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان 9:45:26 AM
گاهی پوست ارزن میره تو بینیشون، ببرش دامپزشک با یه وسیله مخصوص درش میارن، براش بخور هم بذار، واسه تنفسش خوبه
فندق
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:39:54 PM
ببخشید عروس هلندی من اهویی وچند وقتی سوراخ های بینی اش قرمز وبین سوراخ بینی اش یک نقطه قرمز کمی پررنگ ایجاد شده ومدفوع اش سبز به همراه کمی رنگ سفید ایا عروس من بیمار شده ؟ راه حلی داره؟
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 2:20:17 PM
نه بیمار نیست
فندوق
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:32:20 PM
آقا من یک سوال داشتم من یک عروس آهویی دارم سوراخ های بینی اش قرمز شده وبین سوراخ بینی اش یک نقطه قرمز کمی پررنگ ایجاد شده آیا پرنده من بیمار است؟ اگه بیمار است راه حلش چیست؟
فاطمه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 10:51:06 AM
سلام من یه عروس هلندی دارم که الان سه ماهشه که خیلی جای بالا دوست داره وقتی نیم ساعت میگزره در قفس رو باز میکنه زود میاد پیشم یک روز بردمش بیرون بدون قفس یک دفعه پرواز کرد زیاد هم پرواز بلد نبود کلاغ ها امدن موستشو کندن من زود رسیدم گرفتمش اون موقعه 2ماهش بود الان موهاش روشد کرده ولی نمیدونم چرا اواز نمیخونه اصلا صدا هم نمیکنه از اولی که خریدمش اصلا صدا نمیکرد همیشه هم پف میکنه بعصی موقع ها عطسه میکنه بینی سمت چپش قرمزه دور ورش قرمز نیست فقط توش قرمزه لطفا به من راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 3:29:20 PM
احتما پرنده ی شما ماده هست
Trnm
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 7:28:31 PM
سلام من عروس هلندیم تازه گرفتمو یک سالش دو روز اول خوب بود اما از روز سوم رو چوپ نمیشینه کم میشینه خیلی اروم حرکت میکنه فک کنم دمای پاهاش بالاست و درحال چرت زدنه خیلیم خودشو میخوارونه پف میکنه الان باید چیکار کنم ؟
دانیال
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۶ مهر 7:47:32 PM
سلام من یه عروس هلندی لوتینو دادم حدود دوسال شه از دیشب از نوکش بعضی وقت ها آب دهان میگیره باید چه کنم؟
ندای آسمان
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور 9:11:53 PM
سلام . عروس من سخنگو هست و چند روزی میشه که نه کلمه ای و نه صوتی ک مخصوص داره رو میزنه، نمیتونم به طور قاطعیت بگم که آیا سرما خورده و یا کسل هست، چند روز پیش ویتامین ad3e بهش دادم فکر میکنم ایرانی هم باشه ، قبلا خیلی فعالیت و شیطنت داشت اما این چند روز فقط غذا میخوره و یا ثابت میاسته، ممنون میشم راهنمایی کنید
طوطو
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 3:33:23 PM
پرنده ی شما نر هست و داره مست میشه ویتامینad3eبهش ندین به پرنده هایی که میخوان جفت شن این ویتامین رو میدن برا تقویت اگر میتونین یک ماده براش تهیه کنین
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ شهريور 3:23:05 PM
سلام من یه عروس هلندی 50 روزه دارم که از 10 روزگی خودم بزرگش کردم از وقتی پرهاش در اومدن پف کرده بوده و هست وگاهی حالت طبیعی دارد از نطر غذا خوبه تحرکش هم خوبه سر زندس فقط همین که اکثرا پف کرده هستش بنظرتون چکار باید کرد تا پرهاشو پف نکنه؟؟
ابوالفضل
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 1:43:43 PM
سلام عروس من حس می‌کنم دماغش پره از کجا بفهمم به سختی نفس میکشه؟
M.r
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۱ شهريور 5:58:32 PM
سلام عروس هلندی من پاهاش خیلی داغه و همش هم میلرزه طاقت ندارم چیزیش شه لطفا بگید چشه
R.n
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 12:48:01 PM
عروس هلندی من چند روزه که صدای پس پس طولانی از بینی اش در میاره مشکلش چیه؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 10:30:49 AM
اگر صدای خس خس همراه با تنفسش هست، احتمال بیماری تنفسی وجود داره و پیشنهاد میشه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید.
پگاه
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد 9:45:31 PM
سلام من یک لاتینو خریدم که دو روز اول خوب بود ولی از روز سوم بعد از اینکه تو خونمون پرواز کرد و به پنجره برخورد کرد مداوم صدای ناله سر میده صدایی شبیه برفک تلویزیون با اینکه رو دست میاد و ارومه ولی مداوم این صدارو درمیاره.مدفوعشم نسبت به اولش قسمت سبز رنگه روش تر شده و خیلی درحالت پف کرده اس
طوطو
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 3:22:42 PM
پرنده ی شما ترسیده
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير 1:13:01 PM
مرسی از مقاله مفیدتون پرنده من زیاد راه نمیره در واقع یکم تنبله و علاقه ایی به بازی مثل قایم باشک نداره ایا طبیعیه ؟
محمد طالش خان
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير 12:56:45 AM
سلام من حدود یک ماه ونیمه که یه عروس هلندی گرفتم که حدودا چهار ماهه بود، شدیدا بهم وابسته شده والبته منم همینطور.جوری که کافیه احساس کنه میخوام ازش دور بشم چنان جیغ و داد میکنه که همسایه ها متوجه میشن.نمیتونم بخاطر شغلم هرروز ببرمش سرکار. چیکار کنم که موقع رفتن از منزل کمتر بی تابی کنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير 9:30:59 AM
عروس منم همینطور بود و من خیلی عذاب وجدان میگرفتم از تنها گذاشتنش، آخه میدونستم که طوطی ها به اندازه آدما تنهایی رو میفهمن و ازش بدشون میاد و به صاحباشون خیلی وابسته هستن، من براش یه عروس دیگه خریدم، کمی بهتر شد اما هنوزم به من وابسته بود.
Erfan
۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4:27:48 PM
سلام من یک عروس هلندی خریدم اولاش یکم غریبی می کرد ولی بعد چند روز وقتی که بهش سر میزدم می خواست گازم بگیره و هی غرغر می کنه و اصلا روی دستم نمیاد چیکار کنم میشه بهم بگید ممنون میشم
طوطو
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 3:26:24 PM
به پرنده تون زیاد محبت کنین غذا هایی که دوست داره ارام ارام بهش بدین کاری نکنین که حس غریبی کنه
ملینا جون
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد 3:05:29 PM
سلام من یک عروس هلندی 4 ماهه دارم همش تنش رو میخوارونه . پوسته میریزد میخوام حمامش کنم میترسه بعضی وقت ها دور چشمش یکم صورتی میشه خودمم نمی دونم اصلا صورتی شده یا مدله چشم هست بامن خیلی خوبه میره توی دهنم .بعضی وقت ها یهو پرواز میکنه خیلیخیلی تند بعد میره رو پرده میشینه بعد وقتی میزارمش کف دستم بال هاش رو باز میکنه. بعد مکم میزه بال شو به من دستم رو گاز میگی ره ولی درد نداره کمکم کنید تورو خدا جان مادرتون
هستی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 8:39:28 PM
منم یه عروس هلندی پیدا کردم بردمش پیش پزشک گفت مشکلی نداره خیلی ارو بورو نزدیک و اروم بوسش بده ولی هواست باشه که زیاد بوسش ندی وگرنه نوکت میگی ره این جوری لازم نیست حتماًبیاد رویدستت
ممممممممممم
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند 2:03:37 PM
سلام. فکر کنم اون ریزش پری که میگی، شوره باشه. که طبق اون چیزی که من خوندم، شوره در عروس طبیعی است است و مثل عرق ما است
sh
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد 12:52:03 PM
سلام ببخشید عروس هلندی من 1 سالشه هی سرشو تکون میده و نفسش صدا داره و هی عطسه میکنه توروخدا کمکم کنید
مهراد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۰ شهريور 7:21:09 PM
باهاش بازی کن
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد 12:52:11 AM
عروس من قبلا جیغ می کشید الان دیگه نمی کشه خش خش داره صداش بعضی وقتاام بی حاله عطسع ام می کنه
مهری
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد 5:18:16 PM
سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم که ۲ روزه پی در پی جیغ می کشه و اصلا ساکت نمی شه . دادم نگرانش می شم . علت چیه ؟ ممنون می شم کمک کنید .
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند 2:04:30 PM
سلام. عروس من هم اینطوری بود. وقتی بردمش توی اتاق پیش خودم آروم شد
مهدی
۱۳۹۹ شنبه ۳ خرداد 5:38:56 AM
سلام عروس من چند روزه عطسه می‌کنه. چندتا عطسه پشت سرهم اما نه آبریزش بینی داره، نه بی‌حاله. غذا هم می‌خوره. مدفوعش هم مشکلی نداره. البته چند روزه که خریدمش. عطسه‌هاش مشکلی نداره. قفسش رو کنار گلدون‌هام گذاشتم، می‌تونه بخاطر اونا باشه؟
ستایش
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ ارديبهشت 4:28:45 PM
عروس هلندی من دو روزه هس که همش پف میکنهدلطفا راهنمابی کنید
سجاد
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ ارديبهشت 1:53:08 PM
عروس هلندیه من دماغش قرمزه لازمه ببرمش دا+پزشکی
اکرم نباتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت 2:33:44 PM
من می خواهم عروس هلندی بخرم اما نمی دونم خوبه بخرم یا بد
ناشناس
۱۴۰۰ سه شنبه ۳ فروردين 11:05:37 AM
حتما بخر چون واقعا یکی از بهترین حیوون های خانگیه ولی اگر وقتش رو داری این کار رو بکن چون نیاز به توجه زیادی داره
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين 12:16:32 AM
تعداد سه جفت عروس هلندی دارم یه سال بیشتره هنوز پرهاش تکمیل نشده مثل اینکه همیشه تو تولک هستند چکار کنیم متشکر
مطهره
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۳ ارديبهشت 11:26:59 PM
عروست سرما خورده برو پرنده فروشی واسش tntبگیر سر چاقو هر روز بریز تو نصف ابش بخوره اوکی میشه سعی کن جای سرد نباشه
فاطمه
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين 4:22:34 PM
سلام عروس هلندی من تادیروزغروب خیلی حالش خوب بود جیغ میکشیداما ازدیشب یهوحالش بدشدهی سرشوتکون میداد بعد۱ساعت کلادرحال مردن بودن ازش ناامیدشدم گذاشتم توقفس ک مردنشونبینم صبخ دیدم بهترشده میایسته روپاهاش ولی اصلامیل ب غذانداره بزورتودهنش سرلاک میریزم همشم دماغش صدامیده وعطسه میکنه واینکه همش چرت میزنه اماازدیشب بهتره ممنون میشم کمک کنین
مطهره
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۳ ارديبهشت 11:28:51 PM
عروست سرما خورده ببرش پرنده فروشی یا دارو خونه واسش tntبگیر هرروز یه سر چاقو بریز تو نصف ابش بزار بخوره اوکی میشه
Maedeh
۱۳۹۹ سه شنبه ۵ فروردين 1:38:26 AM
سلام یه عروس هلندی ۲ ماهه دارم تازه نزدیک ۱ هفتست خریدمش تا امروز ظهر خوب بود تند تند غذا میخورد فقط بعد از ظهر هی میپرید میومد تو پذیرایی چند بار بردمش سرقفسش دوباره اومد دفعه ی اخر دعواش کردم رفتم دستمو گرفتم جلوش نیومد رودستم منم بلندش کردم گذاشتمش روقفسش انگار جیغ زد یایه صدایی مثل غر زدن بعدش دیگه اصلا غذا نخورد همشم سرشو میکنه توپرش مقعدش کثیف بود گفتم شاید برا اونه نمیتونه مدفوع کنه شستم ولی ولا بعد از اون دیگه اصلا نگاه نمیکنه عطسه هم نمیکنه فقط دوتا بینیش یکم ابریزش داره انگار البته اب نمیاد تو بینیش انگار مرطوبه یا کیپ شده اونم روز اول اب نمیخورد اومدم قطره ای بریزم دهنش رفت تو بینیش یکم میشه بگید مشکلش چیه تا میرم سمتش غر میزنه ولی جیک جیک میکنه ،همشم میره یجا قایم بشه
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت 5:49:01 PM
داداش عروست باهات قهره صبر کن درست میشه

عناوین اصلی