ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2957
بازدید: 1179
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۶ ساعت: 12:21:23 PM

بررسی اثر پروتکسین بر روی تیتر حاصل از واکسیناسیون

این پژوهش علمی، روی جوجه‌ها، برای برآورد کارآیی و توان فرآورده پروبیوتیکی «پروتکسین Protexin» در زمینه افزایش پاسخ ایمنی در زمان استفاده از واکسن‌ها، برای پیشگیری هرچه بیشتر از بروز بیماری‌های ویروسی انجام گرفته است.

بررسی اثر پروتکسین بر روی تیتر حاصل از واکسیناسیون

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ این پژوهش علمی، روی جوجه‌ها، برای برآورد کارآیی و توان فرآورده پروبیوتیکی «پروتکسین Protexin» در زمینه افزایش پاسخ ایمنی در زمان استفاده از واکسن‌ها، برای پیشگیری هرچه بیشتر از بروز بیماری‌های ویروسی انجام گرفته است.

محل آزمایش: ایستگاه تحقیقاتی طیور گروه علوم دامی دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه زیر نظر دکتر عالی مهر

زمان آزمایش: اردیبهشت خرداد 1384

Ross حیوانات مورد آزمایش: 320 قطعه جوجه گوشتی نژاد

ماده مورد آزمایش: پروبیوتیک «پروتکسین» ساخت شرکت پروبایوتیک اینترناسیونال انگلستان، در گروه تیمار بر اساس پیشنهاد سازنده، مصرف پروتکسین به طور مستمر در خوراک، و در آب، به هنگام واکسیناسیون‌های رایج به‌کار رفته در مرغداری‌های ایران، بوده است.

برنامه واکسیناسیون: واکسن نیوکاسل در 10 روزگی _ B1، قطره چشمی و در 23 روزگی لاسوتا، آشامیدنی.

واکسن آنفلوانزا دو گانه در 10 روزگی _ تزریقی

بیشتر بدانیم:
علل موفقیت‌آمیز نبودن واکسیناسیون در طیور (بخش نخست)
واکسن دوگانه آنفولانزا و برونشیت عفونی طیور
مقایسه آنتی‌بیوتیک‌های محرک رشد با پروبایوتیک‌ها

خلاصه نتایج تیترهای اندازه‌گیری شده پس از واکسن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا

اثر پروتکسین بر روی تیتر حاصل از واکسیناسیون

نتیجه‌گیری از فاکتورهای مورد بررسی

تیتر واکسن‌ها: استفاده از پروتکسین توانسته است تیترهای بدست آمده از واکسن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا را درمقایسه با گروه شاهد افزایش بهتری دهد. به ویژه در 21 روزگی تیتر واکسن آنفلوانزا در گروه شاهد به طور معنی‌داری بیشتر از گروه کنترل بوده است.

وزن: در هفته ششم، وزن در گروه پروتکسین به طور معنی‌داری بیشتر از گروه شاهد بوده است. وزن نهایی در گروه کنترل 2120 گرم و در گروه پروتکسین 2395 گرم بوده است.

FCR: در کلیه هفته‌ها ضریب تبدیل گروه پروتکسین بهتر از گروه کنترل بوده است. FCR در 42 روزگی در گروه پروتکسین 1.91 و در گروه کنترل 1.95 بوده است.

منبع: نیکوتک


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:1
اکبرلاله گون
۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين 5:09:15 AM
من سالن پرورش قناری حرفه ای دارم علمه دارویمم بدنیست حتی نمونه پروبیوتیک که الان خیلی تبلیع میکنه واسه پرندگان رو دادن تا من جواب بدم الان دقیقا مشکل همینجاس پروتکسین توایران نیست پروبیوتک هم درکارما که قناری با قیمتهای دو رقمی میلیونی معامله میشه خیلی مهم هست وتا بخوایم جایگزین مناسب پیدا کنیم خوب به مشکل برمیخوریم اابته برندهای خارجی نکتون دارم ولی هیچکدوم پروتکسین نمیشه ی نموعه ایرانی هم عکس مرغ وخروس باجوجها نارنجی رنگ جعبه اش اسمشو بادم نی گرفتم که اصلا به لعنت خدا نمیرزه بدترارون ماهان حالا شما چه پروبیوتیک پیشناد میکنید که مقاومت بدن رواول بالاببره وسیستم گوارشی که تواب هم بشع مصرف کرد ممنون میشم اگر لطف کنید جواب بدین

عناوین اصلی