• حذف و جایگزین نمودن میش هاى جدید

  حذف و جایگزین نمودن میش هاى جدید

  پس از اینکه بره‌ها از شیر گرفته شدند: میش‌ها حذفى را باید جدا کرد. میش‌هائى که پستان بدى دارند، دندان‌هاى آنها شکسته است، پروپلاس رحم دارند، چاق هستند، ورم پستانى دارند و یا سخت‌زائى داشته‌اند، باید از گله حذف شوند.

 • اداره کردن میش ها در هنگام زایش (Lambing Management)

  اداره کردن میش ها در هنگام زایش (Lambing Management)

  میش‌هائى که زایمان آنها نزدیک است باید در محلى دور از گله اصلى نگهدارى شوند و تحت‌نظر قرار گیرند. اگر در موقع جفتگیری، میش‌ها علامت‌گذارى شده باشند، تعیین تاریخ تقریبى زایش‌ها آسان خواهد بود.

 • اداره کردن میش ها در دوران آبستنی (Gestation Management)

  اداره کردن میش ها در دوران آبستنی (Gestation Management)

  معمولاً حدود ۶ هفته پس از رها کردن قوچ در گله، بیشتر میش‌ها جفت‌گیرى کرده‌اند. پس از خارج کردن قوچ از گله باید برای راحت‌تر اداره کردن آن، میش‌ها را بر اساس زمان آبستنی علامت‌گذاری کرد.

 • آماده کردن قوچ برای جفت گیری

  آماده کردن قوچ برای جفت گیری

  قوچ‌های سالم، شرایط و انرژی لازم برای بارورسازی میش‌ها را دارند. قوچ‌هایی که شرایط خوبی برای بارورسازی دارند نسبت به دمای زیاد حساس‌تر بوده و در هوای گرم فعالیت جنسی‌شان کاهش می‌یابد.

 • آماده کردن میش ها برای جفتگیری

  آماده کردن میش ها برای جفتگیری

  بالا بردن سطح تغذیه میش‌ها 10 الى ۱۴ روز قبل از جفت‌گیرى تا دو هفته بعد از جفت‌گیرى سبب افزایش وزن سریع میش‌ها شده و در نتیجه، 10-20% بره بیشترى در گله تولید خواهد شد.

 • شاخ ضرورت بیولوژیک؟ برخورد صنعتی!

  شاخ ضرورت بیولوژیک؟ برخورد صنعتی!

  شاخ در حیوانات علاوه بر آسیبی که می‌تواند به صاحب دام بزند، مقداری از انرژی و مواد مصرفی حیوان درحال رشد را به خود اختصاص می‌دهد.

 • توصیه هایی برای حفظ سلامت گله دامی

  توصیه هایی برای حفظ سلامت گله دامی

  برای داشتن گله‌ی دامی سالم و پرتولید لازم است که موارد مدیریتی بسیاری را رعایت کرده و از بیماری‌ها و درمان‌های دام تاحدی آگاه باشید. در این مقاله توصیه‌هایی برای حفظ سلامت گله را می‌خوانید.

 • همزمان سازی در گوسفند و بز

  همزمان سازی در گوسفند و بز

  راه‌های اصولی برای باروری گوسفندان در خارج فصل این است که بعد از زایش، قوچ داخل گله نباشد. در این خبر روش همزمان‌سازی ذکر شده‌اند.

 • نگهداری از بزغاله شیرخوار

  نگهداری از بزغاله شیرخوار

  خوراندن آغوز به بزغاله تازه متولد شده می‌تواند مقاومت زیادی دربرابر بیماری‌ها ایجاد کند. شما از دو طریق سطل یا پستانک می‌توانید به بزغاله شیر دهید.

 • پرورش بز بهتر است یا گاو؟

  پرورش بز بهتر است یا گاو؟

  سودآوری برای دامپروران نیز بسیار اهمیت دارد و می‌خواهند سودآورترین دام را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. در این مطلب پرورش گاوهای شیری و بزها را با هم مقایسه کرده‌ایم.

 • اهمیت و مقدار مناسب نمک در خوراک دام و طیور

  اهمیت و مقدار مناسب نمک در خوراک دام و طیور

  قیمت پایین نمک باعث شده اغلب فراموش کنیم که چه مقدار نمک به غذا اضافه کنیم اما مطمئنا زیاده‌روی در استفاده از آن چه در مصارف انسانی و چه در خوراک دام و طیور کار درستی نیست. همچنین کمبود آن نیز می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

 • مراقبت از بره و بزغاله نوزاد (بخش دوم)

  مراقبت از بره و بزغاله نوزاد (بخش دوم)

  براساس مطالعات صورت گرفته، به طور میانگین ۳۵درصد از کل تلفات گله‌های گوسفند و بز، به مرگ ومیر بره‌ها تعلق دارد و ۷۰درصد از تلفات بره‌ها نیز معمولاً در یکی دو روز اول تولد اتفاق می‌افتد.

 • مراقبت از بره و بزغاله نوزاد (بخش اول)

  مراقبت از بره و بزغاله نوزاد (بخش اول)

  بخش عمده‌ای از سودآوری پرورش گوسفند مربوط به بره‌زایی است و هرگونه اختلال در آن موجب کاهش سود و خسارات اقتصادی خواهد شد.

 • نکات ضروری در پرواربندی گوسفند و گاو

  نکات ضروری در پرواربندی گوسفند و گاو

  در پرواربندی گوسفند و گاو نکات مدیریتی بسیاری از جمله؛ تغذیه، واکسن و بیماری‌ها و... باید مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به این موارد باعث شکست پروژه خواهد بود.

 • افزایش تولید و رشد سریع و تأمین سلامتی

  بلوک های مغذی دامی

  بلوک های مغذی دامی

  بلوک‌های تغذیه‌ای، محصولات اختصاصی و منحصر به فردی از مواد مغذی با ارزش تغذیه‌ای بالا هستند که اغلب مواد مغذی دام‌ها را تأمین می‌نماید.