ویژگی همستر

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی»؛ آیا می‌خواهید یک همستر را  به سرپرستی بگیرید یا در مورد شخصیت و رفتار این همراه کوچک خود بیشتر بدانید؟ عالیست، زیرا درست است که همستر جونده‌ای دوست داشتنی است، اما بهتر است قبل از پذیرش آن را بشناسید. این حیوان کم و بیش اجتماعی بسته به نژاد و شیوه پرورشش می‌داند که چگونه دوست داشتنی باشد، به شرطی که به او زمان بدهید تا به شما اعتماد کند. علاوه بر این، همستر جونده‌ای شبگرد است. او شب‌ها زندگی می‌کند و در طول روز زیاد می‌خوابد که به همین دلیل حیوان مناسبی برای دوستی با کودکان به حساب نمی‌آید. در این مقاله از شما دعوت می‌کنیم تا با همستر، رفتار، شخصیت و عاداتش بیشتر آشنا شوید.

شخصیت همستر چگونه است؟

همستر حیوانی نسبتاً منفرد است. با این وجود، اجتماعی بودن او مستقیماً به ارتباط انسان با او بستگی دارد. هر چه زودتر به انسان عادت کند، خوش اخلاق‌تر و مهربان‌تر خواهد بود. همسترهایی که تا سنین بزرگسالی با انسان‌ها آشنا نیستند بیشتر مشکوک و گوشه‌گیر هستند.

برخی از گونه‌های همستر نسبت به بقیه خوشایندتر هستند و راحتتر اهلی می‌شوند. برای مثال همستر کوتوله و همستر روسی ساکت‌تر و آرام‌تر هستند و برای کودکان مناسب‌ترند. همستر طلایی به شرطی می‌تواند توسط یک خانواده به فرزندخواندگی پذیرفته شود که آنها صبر زیادی از خود نشان دهند، زیرا آنها به زمان نیاز دارند تا اعتماد کنند و به دیگران اجازه نزدیک شدن بدهند.

وقتی همستر احساس خوبی دارد و از جمع شما و محیطش لذت می برد، بازی می کند، می پرد یا می دود که نشان می‌دهد احساس خوب و امنیت دارد. زمانی که در جعبه‌اش قرار می‌گیرد، راحت است، و وقتی خودش را تمیز می‌کند یا می‌کشد، عموماً آرام است.

همستر را بیشتر بشناسیم

همستر، حیوانی فعال

همستر در درجه اول حیوانی شبگرد است. در واقع در طول شب است که او بیشترین فعالیت را دارد، بازی می‌کند، می‌پرد و سرگرم می‌شود، در قفس خود راه می رود و در همه جهات قدم می‌زند. اگر در قفس او چرخی قرار داده باشید، در تمام طول شب دقایق زیادی را از آن لذت خواهد برد. با این حال، مطمئن شوید که از چرخی بزرگ و محکم استفاده می‌کنید تا کمر حیوان بیش از حد خم نشود، و به پاهای حیوان آسیبی نرسد.

وقتی بازیش تمام شد، همستر خودش را می‌شوید. بدنش را لیس می‌زند و مانند یک بزرگسال از پنجه‌هایش برای مالیدن و تمیز کردن خود استفاده می‌کند.

همستر، حیوانی که ذخیره می‌کند

حتی اگر کاسه او پر باشد، غریزه طبیعی بقای همستر او را وادار می کند تا انبارش را پر کند. او دانه‌هایش را در دهانش ذخیره می‌کند و به این ترتیب آنها را به خانه‌اش می‌برد، جایی که معتقد است ذخایرش از شر همنوعانش در امان خواهد بود.

این ویژگی مطمئناً شایان ستایش است - حتی اگر نیاز به تمیز کردن مکرر داشته باشد زیرا همستر آن را در همه جا پخش می‌کند - حذف این غذای ذخیره شده ضروری است، زیرا برخی از محصولات تازه می‌توانند کپک زده و باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در قفس شوند.

همستر، جونده‌ای که فضولاتش را می‌خورد

خوردن فضولات یک رفتار طبیعی در بسیاری از گونه‌های جانوری از جمله همستر است. در واقع، مدفوع سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی مختلف است. بنابراین اجازه دهید حیوان خانگی شما این کار را بدون مزاحمت انجام دهد.

همستر، جونده‌ای نه چندان پرحرف

همستر به طور کلی صدای کمی دارد. گریه‌ها و غرغرهای کوچک اغلب نشانه‌ای هستند که به شما می‌گویند او را تنها بگذارید. در این صورت اصرار نکنید و او را در آرامش، آرام رها کنید. در هر صورت، همستر دوست ندارد کسی مزاحمش باشد. برخی حتی ممکن است دندان‌های خود را نشان دهند تا به شما بفهمانند که نمی‌خواهند به آنها نزدیک شوید یا حتی به عنوان یک واکنش دفاعی گاز بگیرند.

وقتی سوت می‌زند یا جیغ می‌کشد، درد یا مشکل سلامتی را نشان می‌دهد. منتظر نباشید، این علامت باید به شما هشدار دهد. مهم است که او را سریع نزد دامپزشک ببرید تا معاینه شود.

همستر به ندرت گاز می‌گیرد، معمولاً اگر به او صدمه بزنید یا مزاحمش شوید، برای اینکه او را بفهمید و به او توجه کنید و احترام بگذارید این عمل را انجام می‌دهد. ممکن است با او اشتباه برخورد کرده باشید و به او صدمه زده باشید، ممکن است او را ترسانده باشید، یا ممکن است صدایی ناگهانی او را مبهوت کرده باشد. همستر طاقت ندارد که کسی هنگام خواب مزاحمش شود، می‌تواند برای دفاع از خود گاز بگیرد.

همستر، حیوانی شب‌زنده‌دار

همستر در شب بسیار فعال است، به این معنی که در طول روز می‌خوابد. بسیاری از افراد از اینکه همدم کوچک خود را در طول روز غیرفعال می‌بینند، ناامید می‌شوند، به‌خصوص اگر حیوان برای جلب توجه بچه‌ها گرفته شده باشد.

با این حال، احترام به خواب همستر ضروری است. هنگام خواب مزاحم او نشوید و سعی نکنید او را بیدار کنید. این بیداری شدن‌های بی‌موقع منبع بزرگی از استرس برای این جونده کوچک است که می‌تواند شروع به گاز گرفتن کند. اما این بیداری ها بیش از هر چیز تحولات بزرگی برای ارگانیسم او هستند. همستری که اغلب از خواب بیدار می شود، دچار بی‌نظمی و مشکلات سلامتی می‌شود که منجر به مرگ زودرس این حیوان می‌گردد.

همستر، حیوانی که می تواند تهاجمی باشد

همستر علاقه‌ای ‌به همراهی با دیگر افراد گونه خود ندارد. از اینکه او با همستر دیگری، همجنس یا غیر همجنس زندگی کند، خودداری کنید، چراکه پرخاشگر خواهد شد.