سگ کری بلو تریر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ کری بلو تریر (Kerry Blue Terrier) سگی است با جثه متوسط و عضلانی که تمامی خصوصیات و رفتارهای تریرها را دارا می باشد. در هنگام تولد به رنگ سیاه است که این رنگ با گذشت زمان به آبی تیره، طوسی تیره و روشن و قهوه‌ای تغییر می‌کند. به هرحال رنگ پوشش در سن 18 ماهگی بصورت ثابت در می‌آید. گوش‌ها به شکل V می‌باشند و حالت نیمه‌افراشته دارد. چشم‌ها فرو رفته و تیره و بینی سیاه رنگ می‌باشد. دمش صاف است که آنرا همیشه برافراشته نگاه می‌دارد.

خلق و خوی سگ کری بلو تریر

سگی باهوش، هوشیار و با اراده می‌باشد. دیده‌بان خوبی است اما حالت تهاجمی ندارد. سگ بامحبتی است که ترجیح می‌دهد همه اوقاتش را در کنار اعضای خانواده و دوستان سپری کند. اصولاً با سایر حیوانات خانگی کنار می‌آید اما ممکن است گاهی اوقات نسبت به سایر سگ‌ها حالت تهاجمی داشته باشد. معمولاً بی‌دلیل پارس می‌کند که ممکن است این امر زیاد خوش‌آیند نباشد. حافظه قوی دارد و معمولاً افکار خود را دنبال می‌کند.

خصوصیات سگ کری بلو تریر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (15-18) ک.گ ، در ماده ها: (15-18) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (46-51) س.م ، در ماده ها: (44-48) س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:

آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سلامتی می‌باشد و طول عمرش زیاد است. برخی از آنها دارای مشکل کپل، آب مروارید و تومارهای پوستی می‌باشند.

خلق و خوی سگ کری بلو تریر

شرایط نگهداری کری بلو تریر

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. اصولاً در داخل خانه پر جنب وجوش است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می‌کند.

فعالیت بدنی

کری بلو تریر به ورزش علاقه دارد و از پیاده‌روی‌های روزانه به همراه صاحبش لذت می‌برد اما اصولاً یک روز بیرون نرفتن او را چندان ناراحت نخواهد کرد.

طول عمر

حدود 12-15 سال.

آراستن

باید موهای کری بلو تریر را هر 6 هفته آراست. همچنین باید موهای داخل گوش اصلاح شود زیرا بلندی موها سبب ایجاد جرم و چرک گوش می‌شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است، باید هر هفته شانه و برس کشیده شود. اگر به تمیزی آن رسیدگی نشود این نژاد خیلی سریع کثیف می‌شود و بو می‌گیرد. برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می‌باشد.

تاریخچه کری بلو تریر

تاریخچه کری بلو تریر

موطن این تریر کشور ایرلند می‌باشد که در آنجا او از Irish Blue Terrier می‌نامیدند و سمبل ایرلند به شمار می‌آمد. علت نامگذاری او رنگ پوشش می‌باشد. هیچ توافق نظری در مورد اجداد این نژاد به وجود نیامده اما عده‌ای معتقدند که این نژاد نشأت گرفته از Portuguese Water Dog می‌باشد. عده‌ای نیز بر این اعتقادند که نژادهای Soft Cuated Wheatn Terrier , Wolf Houns , Irish Terrier و تریرهای روسی و اسپانیایی (Blue Dogs) در به وجود آمدن کری بلو تریر سهیم بوده‌اند. از این نژاد جهت شکار جوندگان، چوپانی، نگهبانی و حتی بعنوان سگ پلیس استفاده می‌شود. این نژاد درسال 1924 در آمریکا به ثبت رسید.

گروه

تریرها.

شرایط نگهداری کری بلو تریر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا