سگ نژاد تیبتن اسپانیل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ تیبتن اسپانیل (Tibetan Spaniel) سگی است با جثه کوچک که شباهت زیادی به نژاد پکینیز (Pekingese) دارد با این تفاوت که پوزه بلندتری دارد، موهایش کوتاهتر است و پوست اضافه در اطراف چشمهایش ندارد. ارتفاع بلندتری نسبت به پکینیز دارد، باوقار قدم برمی‌دارد، جمجه گرد، دم حلقه شده در پشت، چشمها به رنگ عسلی و بینی همیشه سیاه رنگ است. در رنگ‌های متنوعی اعم از خاکستری، طلایی، کرم، قرمز، سفید، مشکی و بلوطی-مشکی یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ تیبتن

تیبن اسپانیل سگی است جسور، سرحال، خوشحال، آرام و قابل اعتماد. با اعضای خانواده بسیار خوش برخورد، شیرین ومحافظ آنها است خصوصاً با کودکان. اما با غریبه‌ها رابطه خوبی ندارد. سگ پر سر و صدایی نیست اما در هنگام وقوع حادثه و یا ورود افراد غریبه واق واق می‌کند. گاهی اوقات سرخود و لجباز می‌شود. اما همراه خوبی برای همه افراد خانواده است. بسیار مستقل و دیدبان عالی. با سایر حیوانات خوب است، آموزش دادن به آنها نیاز به وقت و حوصله دارد. ماده‌های این نژاد تنها یکبار در طول سال آماده جفت‌گیری می شوند.

خلق و خوی سگ تیبتن

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده ها: (6-4) ک.گ

ارتفاع در نرها و ماده ها: (51) س.م

مشکلات سلامتی

بیماری خاصی در مورد این نژاد گزارش نشده است اما همانند سایر نژادهای صورت پهن نسبت به هوای گرم حساسیت زیادی دارند.

شرایط نگهداری سگ نژاد تیبتن اسپانیل

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط ندارد.

نگهداری سگ نژاد تیبتن اسپانیل

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی منظم نیاز دارد. از پیاده‌روی‌های طولانی و دویدن در حیاط و بازی لذت می برد.

بیشتر بدانیم:

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل (Cavalier King Charles Spaniel)

سگ کلامبر اسپانیل (Clumber Spaniel)

طول عمر

بین 15-12سال.

آراستن

یکبار در سال ریزش مو دارد. برس کشیدن منظم لازم دارد، زیرش مو در این نژاد متوسط است.

سگ تیبتن اسپانیل

تاریخچه سگ تیبتن اسپانیل

موطن اصلی او تبت است، محققان بر این باورند که در رگ‌های آن خون پکینیز (Pekingese)، پاگ (Pug) و جاپانیز چین (Japanese Chin) در جریان است. در تبت باستان حیوان مقدس و با ارزشی به حساب می‌آمد و غالباً آنرا بعنوان هدیه به اشراف زادگان تقدیم می‌کردند. این شهرت آنرا به خارج از مرزهای آسیا کشاند. سگهایی شبیه به نژاد تیبتن اسپانیل در آثار باستانی چین که به 1100 سال ق.م باز می‌گردد، کشف شده است. در گذشته این سگ‌ها را به روی دیوارهای بلند صومعه‌های تبت می‌نشاندند تا مردم را از هرگونه رخداد غیرطبیعی باخبر سازد. امروزه نیز این نژاد علاقه زیادی به نشستن بر بلندی و دیدبانی دارد. در سال 1800 برای اولین بار به انگلستان برده شد و در سال 1984 توسط AKC به سبت رسید.

گروه

سگ‌های غیرورزشی - سگ‌های گله.

تاریخچه سگ تیبتن اسپانیل

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا