سگ نژاد انگلیش بولداگ

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ بولداگ انگلیسی دارای جثه کوچک اما پهن وعضلانی و سری بزرگ می‌باشد (سر هر چقدر پهن‌تر باشد امتیاز بیشتری دارد). پوست صورت افتاده و آویزان است. گوش‌ها کوچک و نازک به شکل برگ گل رُز می‌باشند. دمی کوتاه دارد و در رنگهای متنوعی اعم از قرمز، سفید، قهوه‌ای و یا چند رنگ یافت می‌شود (رنگ سیاه مورد قبول نمی‌باشد). پاهای جلویی به حالت نیم دایره در دو طرف بدن عضلانی حیوان قرار دارد.

خلق و خوی سگ بولداگ انگلیسی

اگرچه بولداگ ظاهری هراسناک دارد اما حقیقت امر این است که این نژاد از جمله سگ‌های آرام می‌باشد. بولداگ سگی استقلال‌طلب و مهربان است. نسبت به کودکان آرام است و به شجاعت و استعداد خوبش در نگهبانی معروف می‌باشد. برای خوشحال کردن این سگ باید توجه و محبت زیادی به او نشان داد. بولداگ می‌تواند گاهی اوقات حالت سلطه‌گر داشته باشد بنابراین به صاحبی نیاز دارد که بتواند قدرت خود را به این سگ نشان دهد. وقتی بولداگ‌ها جوان هستند انرژی زیادی دارند که این انرژی با گذشت زمان کاهش می‌یابد. صدای خر و پف آنها بلند است و بیشتر آنها ریزش آب از چشم و بینی دارند.

انگلیش بولداگ

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (24-25) ک.گ ، در ماده‌ها: (22-23) ک.گ 

ارتفاع در نرها و ماده‌ها (31-40) س.م می‌باشد که هرچه کوتاه تر باشند ارزش بیشتری دارند.

مشکلات سلامتی انگلیش بولداگ

مشکلات تنفسی و دید ضعیف در این نژاد شایع است بولداگ به هوای گرم و فضاهای بسته مثل ماشین و یا اتاق در بسته بسیار حساس می‌باشد. هوای سرد را نمی‌تواند تحمل کند. توله‌ها بعلت داشتن سر پهن غالباً با سزارین به دنیا می‌آیند. سیستم گوارشی بسیار فعالی دارد که می‌تواند باعث ایجاد گاز معده زیاد شود. عفونت‌های پوستی و مشکلات کپل و زانو نیز قابل ذکر می‌باشد.

سگ انگلیش بولداگ

شرایط نگهداری بولداگ انگلیسی

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. غالباً در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط ندارد. نسبت به سرما و گرمای شدید بسیار حساس است.

فعالیت بدنی

بولداگ‌های بزرگسال گاهی اوقات هیچ تمایلی به فعالیت بدنی ندارند حال آنکه برخی دیگر بسیار پر انرژی‌اند. به هر حال مقداری فعالیت‌های روزانه می‌تواند به سلامتی آنها کمک کرده و مانع از چاق شدنشان بشود.

نگهداری سگ بولداگ

طول عمر

معمولاً 8 سال. حال آنکه برخی بیشتر و برخی نیز کمتر عمر می‌کنند.

آراستن

موهای کوتاه و صاف بولداگ برای آراستن آسان می‌باشد. برس کشیدن و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود، صورت، گوشه چشم‌ها و ما بین چین خوردگی‌های پوست را باید روزانه با یک دستمال نمدار تمیز کرد. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

مادر و توله بولداگ

تعداد توله‌ها

5-4 توله. به علت اینکه این نژاد شامل سر بزرگ می‌باشد، اکثراً سگ مادرهنگام زایمان باید سزارین شود.

تاریخچه سگ بولداگ انگلیسی

بولداگ امروزی نسبت به اجدادش بسیار متفاوت است. اجداد آن نژاد ماسیف‌های باستانی می‌باشند. موطن اصلی آن بریتانیا است و این نژاد در قرن 19 مورد توجه انگلیسی‌ها قرار گرفت.

گروه: سگ‌های غیر ورزشی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا