ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 80800
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

میکسوماتوز (Myxomatosis) در خرگوش‌های خانگی

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:28
انتشار یافته:489
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر 10:37:37 AM
خرگوشم خیلی پوف کرده قبلا خیلی بازی میکرد الان همش ی گوشه نشسته چی کار کنم😭😭😭
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 9:46:08 AM
کسالت، کم‌تحرکی و بی‌اشتهایی نشانه‌های بیماری هستند، باید توسط دامپزشک معاینه بشه
سارا
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور 6:52:58 PM
من خرگوش لوپ دارم، دور انگشتهای پاهاش و دستهاش خشک شده وپیرشده، الان هم ی مدته ک هم خودم هم بچهام تموم بدنمون خارش گرفته یکسره میخارونیم و تموم بدنمون زخم شده، علتش از خرگوشه؟
Azam
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۷ شهريور 12:28:15 PM
خرگوشم ناحیه تناسلیش متورم شده و مانند دوتا بیضه کنار هم البته من امروز که حمومش کردم دیدم دلیلش چیه
میلاد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 10:12:20 PM
سلام خسته نباشید من خرگوشم هی. انگار داره می جو و زبونش را میاره بیرون چرا من را از نگرانی در بیارید
رز
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 1:17:56 PM
سلام من میخوام یه خرگوش لوپ کاراملی کوچیک گوش افتاده بگیرم .در شهر مشهد پدرم چند جارو بررسی کرده برای خرید مطمئن .اما هنوز خرگوش دلخواهم پیدانشده، بگذریم ، دیروز از یه دامپزشک سنیده که یه بیماری جدید خطرناک بین خرگوش و انسان اومده!ز هرکی پرسیدم چیزی نمیدونست .بنظرم حاد نیس .اما میخواستم مطمین شم همچین بیماری ای اومده؟! خیلی ناراحتم که نمیتونم خرگوش بگیرم. تو اینترنت هم سرچ کردم .چیزخاصی نبود. کسی میدونه این شایعس یانه؟
عاطفه
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ شهريور 10:32:40 PM
سلام وقتتون بخیر من ی خرگوش لوپ دارم ناخناش سیاه شده و دائم دستاش تو شکمش قایم میکنه اصلا دیگ مثل سابق بازی نمیکنه همش ی گوشه نشسته توروخدا کمکم کنید
Reyhane
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ شهريور 1:11:00 PM
سلام و خسته نباشید خرگوشم کمی بی حاله و ادرارش بعد خشک شدن سفید رنگ مثل پودر میشه ولی آب غذا به اندازه ی همیشه میخوره و مدفوعش مشکلی نداره اگه میدونید مشکلش چیه میشه راهنماییم کنید خیلی ممنون
علی
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 9:38:46 PM
سلام وقت شمابخیر یه خرگوش دارم حدود۷سالشه دوروزه بی اشتهاشده وامروزاصلاتکون نمیخوره بینیش وزیادبازوبسته میکنه ویه گوشه نشسته ومن راحت میتونم نازش کنم تا۲روزقبل وکلاخیلی نمیزاشت وسریع واکنش نشون میداد میشه لطفابگین چکارکنم براش حالش خوب بشه؟ خداخیرتون بده ممون
تیبا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:36:19 PM
شاید بیماری داخلی گلوله مو یا انگل گرفته این علایم مریضیه
خدیجه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:45:10 PM
ماشالله 7 ساله شه پس مسنه .نکنه به خاطر سنشه
خدیجه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:47:14 PM
خرگوشای سن بالا دچار مشکلات داخلی میشن ببریدش پیش دکترش
Sp
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 6:20:40 PM
یک خرگوش دارم سه ساله و نیمشه الان چند وقته ادرارش بوی بدی گرفته و خیلی زود به زود هم وضعیت معدش بهم میریزه و اسهال میشه . کاهو و هویج هم بهش نمیدم اکثر غذاش پلت و یونجه و میوه خشک شده و به مقدار کمی هم کرفس و سبزیه
پیدا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:41:37 PM
خرگوش من وقتی انگل کرمک گرفته بود اینطوری شده بود که از غذا یونجه فله گرفته بودم از اون گرفت
z...
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 8:35:56 AM
سلام خسته نباشید من با راهکار خرگوشمو میخام تونستم قارچ خرگوشمو برطرف کنم و واقعا ازشون ممنونم بخاطر حس مسئولیتشون فقط خرگوش من اون تیکه از بدنش ک قارچ گرفته بود نسبت ب بقیه بدنش موهای کمتری داره البته خیلی معلوم نیست. میخاستم ببینم هنوز مشکلی داره و ممکنه هنوز قارچ داشته باشه؟؟
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 4:44:10 PM
خواهش میکنم.خیلی خوشحال شدم که حال خرگوشتون خوب شده .از حس مهربانی و انسان و حیوان دوستی و مسیولیت پذیریتونم برای حیوان ی که پناهش شما هستید تشکر میکنم.چون ما همه باهم در این دنیا زندگی میکنیم.*** اگه از وقتی دارو مصرف شده طبق گفته های قبلی 40روز گذشته خوب شده فقط به خاطر اینکه مطمین شید کاملا برطرف شده 2بار کشت مو باید بدید هر 2هفته 1بار و مطمین بشید .وو قرنطینه وبهداشت محیط و روانشو تاا اون موقع رعایت کنید برای احتیاط *. موهای مخملیشم اگه زود متوجه اش شده بودید بعد یه مدت بعد درمان درمیاد.مگه اینکه قارچ تونسته باشه به ریشه موهاش صدمه بزنه) شبیه سوختگی.)اگه لایه زیری پوست صدمه ندیده باشه درمیاد.اگه جای بزرگی بی مو موند بهتر برای ملوسکتون لباس بدوزید تا خدا نکرده سردش نشه و لباس همیشه شب تنش باشه. روزهای گرم سال( اردیبهشت تا مرداد ) لباس نازکتر تنش کنید .ممیتونید کمی پشم استریل هم تو جاش بذارید و زیر اندازیی شبیه مال گربه یا سگ براش تهیه کنید تا سردش نشه.
seyed
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 12:17:32 PM
سلام بچه خرگوش‌من یک زخم روی لبش‌ شبیه ب تبخال زده لطفااگ‌کسی میدونه ازچیه یاچیکاربایدبکنم لطفاراهنمایی کنه چون دوسش دارم ممنونم بازم..
مید
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 4:22:58 PM
قارچه بدو دکتر خودتم نگیری
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 9:46:09 PM
زخم دهانش چند دلیل داره.یکی صدمه خارجی. دوم که مهم هست. رشد زیاد دندانهست که خطرناکه باعث ایجاد زخم در لثه یا لب میشه و مشکل تغذیه ای هم پیدا میکنه. مکنه رادیولوژی و حتی کشیدن دندان لازم و ضروری باشه . و دیگه قارچ هست مسریه ولی قابل درمانه فقط کمی صبر میخواد. که پایینتر به وفور توضیح دادم چه کنین.بعد مشکل داخلی و یا درد پنهان مثلا مشکل کلیه یا روده و غیره که این خودش مشکلات تغذیه ای برا خرگوش درست میکنه و اونم مشکلات دیگه پس باید علتیابی بشه و رفع بشه. بعدم بعضی بیماریها مثل تب برفکی. و نیش حشرات و یا انگل که میتونه باعث زخم و بعدا عفونی یا مستعد قارچ بشه.در صورت ابتلا به انگل بیماری باید بهداشت محیط و تغذیه و روان و قرنطینه صحیح و دفع و معدوم کردن بهداشتی فضولات حیوان بیمار رو یاد بگیرید و در صورت مرگ حیوان بیمار معدوم کردن بهداشتی و صحیح اونو یاد بگیرید و در سطل زباله یادر باغچه دشت دفن نکنید میدنم خیلی سخته ولی باید جلوی یه چیز مهمتر اونم بهداشت محیط که باعث اپی دمی شدن بیماری بین حیوانات دیگه و حشرات و غیره نشه و بیماری در محیط نمونه و شما تبدیل به منبع انتشار بیماری نشید و «جنایتکار »نشید. اگه حیوان مرد محل حضور و افراد در ارتباط با اون هم باید ضد عفونی بشه و تا مدتی حیوان دیگه نگیرید هم خودتون بازسازی روحی بشید هم بیماری های مقاوم تو محیط از بین بره .ومن مطالبی برای سایر دوستان پایینتر گذاشتم حتما بخونید شاید به خرگوش نازتون کمک کنه.امیدوارم جدی نباشه حتما دامپزشک ببرید تا کاملا چک بشه .
مانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 9:44:25 PM
سلام من یه خرگوش کوچیک دارم امروز دیدم شکمش یکم باد کردن و وقتی دست میزارم سفت شده ایا بیماری داره یا داره بزرگ میشه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 4:53:32 PM
سفت شدن شکم چند دلیل میتونه داشته باشه به بزرگ شدنش ربط نداره اتفاقا شکم خرگوش همیشه خیلی نرم و منعطف هست . در کل چند دلیل داره قبلا به وفور توضیح دادم. یکیش نفخ که دلیلش شیر ناطگار با بچه خرگوش و یا تغذیه غلط یا عوض شدن غذا یا استرس یا انگل و گاهی هم مشکلات داخلی مثل صدمه به اعضای داخلی یا بیماریهایی مثل سرطان و غیره باشه.که من شرایط کوچولوی ناز شما رو نمیدونم ولی عمدتا در بچه خرگوشا از تغذیه و استرسه. اگه شما به خرگوش شیر میخورونین احتمالا مسمومیت شیر که بهش نساخته قطعش کنید و آب زیاد با سرنگ آروم آروم از گوشه دهنش بدید و شکمشم رو خیلی آروم ماساز بدید روششو پایینتر گفتم و اگه علف خور هست دقت کنید علوفه استریل بدید که آلوده به میکروب و ویروس و تخم انگل و علفها یا چوبهای مضر گه قبلا گفتم نباشه. و غداشو زود زود عوض نکنید. اگه گلوله مو گرفته باشه دلیلش از استرس یا موهاشه که کم شونه زدیدو توضیح اینم به وفور دادم باید درمان بشه حتما .گلوله مو خطرناکه درمان نشه میکشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 4:58:27 PM
لطفا مطالب قبلی رو تا فروردین بخونید .و مطالب ماکی دام . شاید مدتی وقتتونو بگیره ولی به خرگوش نازتون کمک میکنه. امیدوارم سلامت باشید .از تجربیاتتون برای ماهم بنویسید.
ریحان
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 12:16:33 AM
خرگوش لوپ ماده ای دارم که تازه 3 روزه زایمان کرده امروز دیدم زیر گلوش به اندازه یه گردو باد کرده لمسش کردم اینهو یه غده سفت بود دلیلش چیه؟ چه بیماری داره؟؟
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 2:09:54 PM
قبلا کاملتر گذاشتم لطفا مطالعه کنید.دلایل مختلف داره رشد زیاد ریشه دندان باعث آبسه ریشه میشه اگه باشه حالش بده بایذ سریع دگتر ببرید آنتی بیوتیک و بعد احتمالا کشیدن دندان که گاهی چاره نیست وگرنه خیلی بدتر میشه و از درد گلوله مو و سایر مریضیارو هم میگیره بالاخره عفونته دیگه میزنه به جاهای دیگه بدنش به گوش مغز ریه قلب کلیه.دلایل دیگه سرطان انگل نیش حشرات و ... حتما سریع دامپزشک . امیدوارم این آبسه دوره بارداریش احتمالا شروع شده یا داشته به جنینهاش صدمه نزده باشه چون گاهی باعث نقصان میشه مثل آدمها.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 11:02:02 PM
وقتی خرگوش دچار انگل شده بهتره تا زمان درمانش که معمولا 2هفته هست زیر قفسش توری باشه ولی توری که سوراخاش درشت نباشه و فقط باعث بشه پشکلاش که آلوده به انگل و تخم انگل هستن زیر پاش نمونه بعد درمان باید اون طوری برداشته بشه و از علف خشک یا کاه بدون گندم یا مقوای رشته رشته بریزین تا مبادا پاش تاول بزنه (اگه زد باید دکتر ببرید دارو بهش میده و تو خونه جوراب نخی نوزاد پاش کنید و کف قفسش علوفه و نایلون محافظ باد دار که مال محافظ وسایله زیرش پهن کنید حواستونم باشه نایلون گرمه یه بطری آب خنکی بذارین کنارش خیلی گرمش نشه) تاول که در اثر فشار میله های توری یا قفس ایجاد میشه و اگه کفپوش خونه همه جا فرش کاشی یا پارکته حتما هر 3 ماه یه بار بخصوص بعد 9 ماهگیش زیر پاشو چک کنید بزرگتر میشن مستعدتر میشن برای این بیماری. اگه دیدید موهای زیر پای خرگوشتون داره کم میشه جدی بگبرید ممکنه در اثر کفپوش نامناسب خانه یا محل زندگیش باشه یا قارچ یا انگل باشه. ممنون از سایت عالیتون.
z...
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ مرداد 3:12:12 AM
سلام خسته نباشید من قبلا گفتم ک خرگوشم قارچ گرفته و دامپزشکی بردم من همه داروهاش رو سر موقع استفاده میکنم ولی متاسفانه هیچ تاثیری نداره حالش روز ب روز داره بدتر میشه خواهش میکنم کمکم کنید چیکار کنم ک جلوی رشد قارچ رو بگیرم یه موهای ریزی روی محل قارچ هست من فکر کردم داره خوب میشه وقتی موهای ریز رو دیدم ولی حالش هی داره بدتر میشه لطفا کمکم کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ مرداد 11:25:18 PM
به جز تماس با محیط یا حیوان یا غذا یا انسان آلوده به قارچ که باید شناسایی و رفع بشن ، یک سری زخمها که در اثر راه رفتن روی زمین نامناسب و یا زخمای سطحی که از تغذیه انگلهایی مثل گال و غیره و یا زخمهای دیگه که در جای آلوده مستعد ابتلا به قارچ میشن ایجاد میشن که باید علت یابی و رفع بشن تا به درمان سریعتر کمک کنه.همچنین نمیدونم دکترش در تشخیص اولیه اش یه تست کشت مو برای تعیین نوع قارچ داده یا نه تا داروی مناسب نوع قارچ تجویز بشه گاهی 2نوع یا بیشتر آلوده میشن و عوامل زمینه ای مثل گال هم بدترش میکه.همچنین اگه خرگوشتونو شونه زده بودید باید از دکتر بخواهید داروی خوراکی براش بده چون قارچ در کل بدنش و زیر پوستش و در ریشه موهاش لونه میکنه و اونوقت اینجوری درمان میشه.🐇🐇حالا فرض کنیم اینها انجام شده حالا شما باید صبور باشید .چون قارچ بعد از شروع درمان به شرط ضدعفونی کردن مداوم محیط و رعایت بهداشت توسط شما (هر روز با دستکش دیروزی بهش دارو نمالید و عوض کنید و لونه و وسایلها با الکل بالای 70درصد یا وایتکس1/4رقیق شده در آب تمام وسایل و محیط رو ضد عفونی کنید.البته خرگوش در لونه نباشه آشغالهاشم بهداشتی معدوم کنین.هرجاهم بوده و میذارید ضد عفونی کنید تا خیالتون راحت بشه.) همونظور که قبلا توضیح دادمکمی درمانش طول میکشه حدود 40روز و باید در این مدت محدود بمونه. بعد از این دوره یک بار تست کشت مو میدید و بعد دوباره 2هفته بعد اگه بازم منفی شد دیگه درمان میشه . و تا جواب این کشتباید قرنطنه باشه کلا نزدیک 2ماه قرنطینه میمونه. استرس رو هم از محیطش کم کنید و بهش محبت کنید و ویتامین بهش بدیدتنوع غذایی براش بذارید تا زودتر خوب بشه.شنگه قاصدک و سیب یونجه تازه گلدار و گشنیز و خردل بهش بده و آناناس و هفتگی روغن زیتونم حتما بده تا گلوله مو نگیره.💝🐇💝باهاش در قفس با دستکش بازی کنیدحوصله اش سر نره.ممنون حس حیوان دوستیتون.💝💝💝💝💝امیدوارم کمک کنه
z...
۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 5:01:57 PM
ممنون از توضیحات کاملتون و مسئولیت پذیریتون حتما این کارها رو انجام میدم بازم تشکر🙏
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 2:15:20 PM
ممنون از لطف شما. در ضمن بعضی میگن برای اینکه موهای آلوده به قارچ تو محیط از بین بره بهتره به لونه و اطرافش مشعل بگیرید تا موهای ریخته سوزونده بشه و دوباره از اونها آبوده نشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ شهريور 4:16:11 PM
یاد آوری کنم که الکل باید طبی باشه تا در رفع قارچ کمک کنه یا در کشتن حشرات و انگل .همچنین موقع سمپاشی یا پاشیدن الکل و یا ضدعفونی کننده باید مراقب باشیم به چشم خرگوش نفوذ نکنه خدای نکرده کورش نکنه یا تنفسش مسموم نشه. ممنون از توجه تون.
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 7:20:04 PM
سلام خرگوشم نژادش لوپه واقعا بدحاله حوصله نداره امروزم هیچی نخورده چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنین
گلی
۱۳۹۹ جمعه ۳۱ مرداد 10:41:16 PM
وای ببر دکتر میمیره. شاید گلوله مو گرفته. روغن قرچک بده یا رو عن زیتون شکمشو آروم بمال بازیش بده با غذا.شایدم کرم داره یا صدمه خورده. خرگوشمو میخواام بخون .مطلبای نکته های نگهداری خرگوش و راهنمای مدفوع سالم خرگوش.
عباس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 2:27:22 PM
سلام.بعد از یکم پرس و جو الان فهمیدم خرگوشمون دستاش قارچ زده و کلاقرمزه و نمیتونه زیاد دستشو بزاره زمین الانم گفتن با یه واکسن درست میشه اره؟ و این که به ما هم میتونه انتقال بده؟یا به خرگوش بقلیش؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 5:55:55 PM
مطلب در مورد قارچ قبلا گذاشتم لطفا مطالعه 🐇🌼🐇.قابل درمانه دامپزشک ببرید حتما. قابل سرایت به انسان در صورت عدم رعایت بهداشت، همینطور به سایر حیوانات هست
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ مرداد 1:25:15 AM
قارچ واکسن نداره.بعضی ویروسا واکسن دارن که چند ماه یه بار تکرار میشن .من نشنیدم واکسن هاری تو ایران داشته باشه.
علی
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 8:27:52 AM
سلام من یه خرگوش ساده دارم که بالای دماغش یه کم باد کرده ایا مریضه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 6:06:51 PM
باد کردن پوست دلایل مختلف داره .قبلا گذاشته بودم لطفا مطالعه کنید.آبسه ریشه دندان، آسیب خارجی،نیش حشرات، انگل و... میتونه باعثش باشه. اگه آبریزش بینی یا ریزش اشک حتی یک طرفه هم باشه احتمالا مشکل ریشه هست . حتما دکتر چون عفونتش میزنه به گوش بعدم بی تعادل میشه و گردنش کج میشه و بعد کر میشه یا ریه اش یا رشد زیادش باعث آسیب مغزی و فلج میکنه خلاصه کنترلش و در مانش خیلی مهمه
لیلا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۷ مرداد 7:18:37 PM
سلام بچه خرگوشام ۱۰روزشونه حدودن میلرزن و خیلی بیحالن نمیدونم چرا یکیشونم مرد دامپزشکم خیلی دوره تورو خدا بگید چیکارکنیم😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 6:33:18 PM
خرگوشهای تازه به دنیا اومده کمی میلرزن وقتی که بیدارن. ولی مالممتاسفانه شما متاسفانه حالشون خوب نیست بعضی دامپزشکیها مشاوره تلفنی دارن بهتره حتما با یکیشون مشورت کنید.لرزش علامت خوبی نیست.ببین مشکل شایدم از غذاشونه شاید از شیر مسموم شدن اونوقت باید شیر رو قطع کنی و بدنشونو گرم نگه دار و. بهشون مدام آب جوشیده خنک شده با سرنگ بخورون (آروم از کنار دهنشون تا دهنش زخم نشه)اگه بهتر نشدن حتما دامپزشک ببر.
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 6:13:52 PM
خرگوش من مدفوع نمیکنه چیکار کنم به نظرتون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۷ مرداد 9:51:59 AM
به احتمال زیاد دچار گلوله مویی شده، نظرات گدشته را مطالعه کنید. این مطلب هم میتونه راهنماییتون کنه: راهنمای مدفوع سالم در خرگوش
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 1:09:14 PM
ببخشید خرگوش من گوشش بعضی وقتا می‌لرزه ایا مریض شده ؟ بعضی اوقات هم خیلی می‌لرزه ایا مریض شده ؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 12:30:10 PM
خرگوشها گاهی موقعی که کمکم خوابشون میگیره و راحت لم میدن یه کوچولو دندونهاشونو به هنمم میسابن و کمی میلرزن شبیه گربه ها که اونوقت کمی میلرزن 😘😘 بعدم میخوابن .ولی اگه خرگوشو تازه خریدید حتما خواهد لرزید چون میترسه بهتره اجازه بدید در جای امن که جای تاریکی که شما رو نبیتنه بمونه و شما هم باغذای مورد علاقه اش میتونید کم کم اعتمادشو جلب کنید. و نوازش بالای سرش فقط جلوی چشمشو نگیرید و از زمین بلندش نکنید چون بدتر میترسه .همچنین گاهی گرمای زیاد باعث لرزش خرگوش میشه برای اینکه دمای بالای 30 خیلی گرم محسوب میشه پس 30درجه هم گرمه!!برای خنک شدنش یه بطی که چکه نکنه با آب خنک حاوی چند تکه یخ کنارش بذارید که خنک بشه و برای خرگوش مو بلند هم در ماههای گرم سال (خرداد تا اواسط شهریور )موهاشو تا 2سانت روی بدنش بمونه بچینید نه بیشتر چون سردش میشه و آب خوردنشم کمی خنک کنید. اگه خونه تون چیز خنکی نیس روش لم بده دوتا تایل کاشی بذارید به تناسب اندازه بدنش تا روی اون لم بده.اگه لرزشش با علایم دیگه همراه بشه و یا اگه خرگوش علاقه زیاد به گرمای زیاد یا سرمای زیاد نشون داد حتما بیماره و باید دکتر ببرید.
خرگوشمومیخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 12:51:10 PM
اگه مشکل از گرما باشه و رفعش نکنی حیوان در نهایت شوکه میشه از گرما و بیحال میوفته که اونوقت باید یه سری اقدامات مثل بردن حیوان به جای خنک و خنک کردن با دستمال نم خوراندن آب با سرنگ و باد زدنش با یه وسیله دستی بیصدا با یکم فاصله از حیوان و( کوتاه کردن موهای دراز حیوان بخصوص اطراف دم و مقعد اون و همچنین شانه زدن حیوان در طول روز هم به خنک شدنش و بهداشتش کمک میکنه و اینکارو دوست دارن)حداقل کاره و اگه حالش بده حتما ببرید دامپزشک چون میمیره.🌼🐇🌼و اینو قبلا گذاشته بودم: چیزی که باید اضافه کنم اینه که :اگه خرگوشو تازه خریدید حتما خواهد لرزید چون میترسه بهتره اجازه بدید در جای امن که جای تاریکی که شما رو نبیتنه بمونه و شما هم باغذای مورد علاقه اش میتونید کم کم اعتمادشو جلب کنید. و نوازش بالای سرش فقط جلوی چشمشو نگیرید و فعلا از زمین بلندش نکنید چون بدتر میترسه .همچنین گاهی گرمای زیاد باعث لرزش خرگوش میشه برای اینکه دمای بالای 30 خیلی گرم محسوب میشه پس 30درجه هم گرمه!!برای خنک شدنش یه بطری که چکه نکنه با آب خنک حاوی چند تکه یخ کنارش بذارید که خنک بشه و برای خرگوش مو بلند هم در ماههای گرم سال (خرداد تا اواسط شهریور )موهاشو تا 2سانت روی بدنش بمونه بچینید نه بیشتر چون سردش میشه و آب خوردنشم کمی خنک کنید. اگه خونه تون چیز خنکی نیس روش لم بده دوتا تایل کاشی بذارید به تناسب اندازه بدنش تا روی اون لم بده.(اگه خرگوش علاقه زیاد به گرمای زیاد یا سرمای زیاد نشون داد حتما بیماره و باید دکتر ببرید). اگه موارد رو رفع کردید بهتر نشد شاید دردی از یه مشکل پنهان داره .حیوانات به طور غریزی بیماریشونو قایم میکنن و وقتی متوجه اش میشید که حالش بدتر از چیزیه که میبینیدگومیبینیدگولمیبینید بازی و جستو خیز و اشتهای خوبشو نخورید پس حتما دامپزشک ببرید شاید رادیولوزی لازم باشه .امیدوارم حالش بد نباشه. ممنون میشم تجربه تونو با ما هم در میان بگذارید.
عباس
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 4:21:26 PM
سلام خرگوش من از نژاد جرسی هست امروز صبح پاشدم دیدم که دستاشو روی زمین نمیزاره یا بالا میگیره درحالی که خوب خوب بود بیشتر دست راستش این حالت رو داره
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 12:40:14 PM
متاسفانه این حالت خطرناکه چند دلیل میتونه داشته باشه که باید دامپزشک مجرب نظر بده.یکی ممکنه به خودش صدمه زده باشه دوم راه رفتن در سطح نامناسب باعث صمه به عضله ها و یا پوستش میشه..سوم سموم و نیش حشرات هست.چهارم یکسری میکروبها و علی الخصوص ویروسها ککهستنده خیلی هم مسریند هستند که صدمه به مغز حیوان میزنه باعث فلج شدن و بعد سفید شدن چشم میشه و نوع دیگه باعث بیحالی و باد کردن پاها و دستا و بعد چشمها نهایتا عدم تعادل و مرگ حیوان میشه و غیره .پنجم رشد زیاد ریشه دندان های پنهانه که گاهی با آبریزش چشم و بینی حتی از یک طرف علامتش دیده میشه و بعد گاهی آبسه درست میشه و این عفونت به گوش ومغزش و دستگاه تنفسیش راه پیدا میکنه ،گاهی هم بدون آبسه مستقیم در مغز حیوان نفوذ کرده و باعث فلج و بعد مرگ حیوان میشه. در این مدت ممکنه حیوان گلوله مو هم بگیره چون راحت نمیتونه غذا بخوره که اونم مشکلات خودشو درست میکنه.خلاصه اصلا علامت خوبی نیست حتما سریع دامپزشک احتمالا یه آزمایش و یه رادیولوژی لازم بشه.
آناهیتا
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 9:34:45 PM
یکی منو راضی کنه چجوری خرگوشام و بفروشم نمیتونم نگه شون دارم تعدادشان زیاده و این که من خرگوشام چون تو حیاطن عمروشون هم کم میشه ترو خدا یکی کمکم کنه منو راضی کنه و من میخوام همرو بفروشم یکی نگه دارم اونم تو خونه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد 7:22:38 PM
البته دل کندن از این جاندار مهربان خیلی سخته.میتونی برای کنترل جمعیتشون خرگوشهای بالای2سال رو عقیم کنی که به سلامت و طول عمرشون کمک میکنه. یا اقلا یه حصار توری بینشونن نرها و ماده ها بکشی.یعنی چی تو حیاطه عمرشون کمه؟!!!!این دلیل برای توجیه این فاجعه کافی نیست عزیزم.بااااید حتما دلیلشو پیدا کنی تا تبدیل به منبع تولید بیماریهای مسری بین جانوران نشی و ناخواسته به حیوانات و محیط زیست و انسانهای دیگه خسارت وارد نکنی 😱.اونوقت کسی که دامداری داره نباید بتونه حیوان نگه داره!! 😶باااااید علتش رو پیدا کنی.معلومه که حیوان ات رو دوست داری ولی باید دقت بیشتری بکنی چون لازمه کار و مسیولیت زیاد و البتهالبته بر طبق منطق هست.ممکنه چند دلیل داشته باشه که حیوانات عزیزت زود میمیرن. یکیش تغذیه ناکافیه.گاهی ما فکر میکنیم تغذیه خوبی به خرگوشا میدیم ولی اینطور نیست مثلا یونجه زیاد بعد بزرگ شدنشون بهشون میدیم در حالیکه خرگوش بزرگ شد دیگه زیاد کلسیم و پروتئین لازم نداره کلسیم زیاد باعث ایجاد سنگ کلیه و مشکلات استخوانی مثل انحرافاتی در مهره ها یا رشد بیش از اندازه و سریع دندانش و ریشه دندانهای اون و عوارض ناشی از اون میشه و پروتئن زیاد بیماری های مرتبط با چربی میاره باید کمترش کرد و علفهای مختلف غیراز خانواده گندم و تیغ دار و چوبهای مختلف به جز خانواده سرو و کاج آلبالو و گیلاس بهش بدید همچنین حتما غذای استریل و بدون سم کشاورزی یا زهر حیوانات بدید. خاک رس خطرناکه و نباید بخورن که معمولا همراه غذای آلوده وجود داره که به جز انگل و آلودگیهای مختلف میکروبی و ویروسی و قارچی مثل سالمونلا و تیزر و میکسوماتوز و غیره، آلوده هست. تنوع غذایی برای خرگوشها خیلی مهمه و محیط کم استرس و البته نور خورشید همیشه کمی نمک جوری که شوریشو حس نشه در آبشون بریزید.حتما غذای فشرده خشک شده باید داخل بسته شو ببینی بعضیاشون توش هر آشغالی هست چون باقیمانده غذای حیوانات دیگه هستن معمولم نیس به چی آلودن و حتی پشکل حیوانات دیگه و یا علفهای تیغدارو ..... دارن و تاریخ مصرف پلیتها و مواد داخلشو با دقت بخونین و تنوع غذایی حتما رعایت کنین.و معنی دیگهش اینه که در معرض آلودگین یا جاشونو نمیتونی خوب تمیز کنی مثلا مدت زیادیه که یه لونه خاص دارن که این درست نیس چون بعضی از ویروسها یا انگل و قارچها و میکروبها در جاهای اینطوری مقاوم میشن و خیلی سخت بشه ضد عفونی کرد پس باید مدتی حدود 3ماه جای متفاوت زندگی کنن .یا غذاشون آلودس یا حیوانای آلوده باهاشون در ارتباطن و یا با کفشهایی که جاهای مختلف میری و بیخبر از آلودگی هستیی که بیرون باید آلوده فرض بشه ،همیشه به ما میگن خاک پاکه آب جاری پاکه در حالیه اینطور نیست بخصوص که حالا جمعیت زیاده و رعایت و آموزش و تاکید کم.!!!(درآب و خاک و آسفالت تا مدتی آلودگی میمونه) و تو خواسته و ناخواسته پیش اونام میری در حالیکه نمیدونی چطور باید از هرکدوم از آلودگیا دوری کنی. همچنین لطفا جنازه های اون نازنینها رو همینطوری دفن یا دور ننداز باید اگه بیمار مردن حتما بهداشتی معدم شن تا این« چرخه لعنتی سرایت بیماری» که خیلی جدیه به محیط و باقی موندنش تو محیط، از بین بره تا این فجایع دوباره برای آدمها و حیوانات بیخبر دیگه تکرار نشه💅. نگید هیشکی رعایت نمیکنه منم نمیکنم یا نگید فقط یه حیوون کوچولوه یا خیلی برام عزیز بود چون اینجا چیزی خیلی مهمتر ،که اثرش دوباره به حیوانمون و خومونم برمیگرده وجود داره اونم «باقی ماندن آلودگی لعنتی و ایجاد چرخه بیماریه»که مثل بازی دس رشته میچرخه .😢😢😢😢 و در محیطه.متاسفانه به دلیل عدم رعایت عموم که یه علتشم نبود آموزش درست معدوم کردن بهداشتی و استریل محیط هست ،مردم اثرشو نمیبینن ولی اگه هرکس در حد ممکن اینو درست انجام بده تا چند سال دیگه محیطمون حتما پاک خواهد شد و حیوانات وحشیو اهلی و حتی حشرات و خودمون در راس هرم هم جان سالم بدر خواهند برد و اونها عمر بیشتری میکنن .پس این روش عاقلانه قطعا و حتما به محیط زیستم کمک میکنه که بازسازی بشه، این موضوع در روستاها خیلی مهمه. ممنون از عشقتون به همه.🌹🌹 امیدوارم حرفام بهتون برنخورده باشه چون قصد من کمک هست نه هیچ چز دیگه ای پس بزرگوارانه ببخشید🌹🐇🌹امیدوارم حیواناتت با عشق در دهلزهای قلبت ،شاد وسالم و سر حال جست و خیز کنن و توو اونها همیشه شاد و سلامت باشین🌹🌹🌹🐇🐇
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد 8:13:11 PM
یه نکته هم در مورد فضولات حیوان فراموش کردم بگم حتما فضولاتشونو اگه میتونی تند تند جمع کن و سریع امحاشون کن الته کود خوبی هستن و پایینتر در متنی گذاشتم که دوباره آوردمش: در ضمن میتوان فضولات خرگوش سالم نه بیمار!!! تا مبادا مباداحیوانات دیگه بگیرن و یا حشرات یا باد آلودگیشو منتشر کنن اینها رو هم باید بهداشتی معدوم کنین !!! که جزو کودهای خیلی مرغوب هست رو برای گیاهان کوه دشت و یا باغچه و باغ استفاده کرد بخصوص درختان مرکبات. طریقه آماده کردن فضولات خرگوش برای باغچه :در یک جای آفتابگیر درظرفی فضولات رو بریزید و آب داغ روش بریزید و بعد 10روز آماده هست نکته مهم برای دارندگان خرگوش این فضولات حشرات مزاحم خرگوش و شما رو به طرف خودشون میکشن و بو ایجاد میکنن و حتما باید دورتر از محل نگهداری خرگوشها اینکار رو بکنید پس اگه جای مناسب ندارید برای جلوگیری از بیماری خرگوش اینکار رو نکنید (اگه خواستید ببرید در صحرا بریزید پشکل حیوان سالم رو با مقداری ماسه یا خاک قاطی کنید و در جای آفتابگیر و در ظرف دربسته بذارید . و در فرصت مناسب ببرید و در طبیعت جای مناسبی خالی کنید البته کماکان مشکل بو خواهد بود.🌼🐇مسیله دیگه حشرات هست حتما شنیدی که میگن بعضی حیوانات یا حشرات وقتی انسان رو میگزن مثلا کزاز یا حصبه میگیره این به همون علته که اولا حیوانات مجبورا از حیوانات مریض یا آلوده تغذیه میکنن و اگه محیط زیست آلوده باشه تعدد آلودگی در دهان یا بدن حیوان هم بیشتر خواهد شد ، و این باعث میشه سطح بدن و یا خود حیوان آلوده به بیماری بشه و یا بعضی حشرات که از آلودگی تغذیه میکنن اونها رو نیش زدند و یا بعضی انگلها مثل پشه کک یا کنه و انواع جرب و ... که از خون حیوانات بیزبان تغذیه میکنن وو منبع انتشار آلودگی هستن مثلا طاعون و حسبه و تیفوس رو راحت از موش به بقیه میبرن یا باسیل سل رو از گاو به حتی انسان میارن و یا در بدنشان لارو میگذارن که حیوان دچار کمبود ویتامین یا کم خونی یا دچار زخمهای سطحی و جلدی شده در نتیجه مستعد گرفتاری به بیماریها و قارچ و زود بیمار شدن میشن . همچنین این آلودگی گاهی در حیوان پنهان میشه و یا در اونها به نوع و شکل دیگه ای بیماری دیده میشه.😱💅در ضمن حتما دستتون رو اگر به گوشت و یا وسایل یا لباسهای یا ملحفههای کثیف خودتون زدید که آلوده هستند ، مثلا به سرما خوردگی تب خال یا سایر آلودگیها از هر نوع اصلا و ابدا به حیوان دست نزنید خیلی مهمه چون اونها اون رو به شکل دیگه ای و گاهی بدتر تجربه میکنن.پس موقع شستشوی لباسها و زیر اندازها در حیاط دقت کنید و اگه حیوان آنجا میرن باید بعد شستشو حتما زمین ضد عفونی بشه و تا مدتی مانع تردد حیوان بشید و همچنین بعضی شوینده ها به کبد یا پوست حیوان یا دستگاه تنفسیش صدمه بزنه چون اونها پابرهنه و بی لباس هستند و همه چیز را با دهانشون تست میکنن و خودشون رو تمیز میکنن پس مستقیم آلودگیو میخورن. مثلا سرماخوردگی تبدیل به ذات الریه در خرگوش میشه و یا سفلیس که عفونت مجاری اداریه و خرگوش میگیره و یا قارچ و یا سالمونلا و .... ببخشید که سرتون رو درد آوردم .ولی گفتم یاد آوری کنم شاید کمک کننده باشه.
نازنین
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 7:07:12 PM
سلام خرگوش من بسیار شیطونه و از نژاد جاری هست از روی که خریدمش با پاس خیلی خودشو میخارونه و بعضی مواقع یهو میپره اون یکی هم اسهال گرفت و مرد خیلی میترسم که این یکی هم بمیره 😭 و این که آیا لازم به بردن حموم داره و اگر داره چجوری باید این کار رو انجام بدم برای چند روز اول که هنوز با هم آشنا نیستیم باید چه کار بکنم که از مدرسه و استرس نگیره و اونجایی که ازش خرگوش هامو خریدم یکسری دونه های سفت تقریبا اندازه مغز فندوق هستند که یافتن و تیره رنگ هستن آیا اونها باعث اسهال میشه خخخخیلی خیلی کار سختیه هزار نوع بیماری دارن که آدم فکرشم نمیکنه که این یه جور بیماری باشه و اینکه و فنی ازادشون میکردم اونی که مرد کلا بی حال بود و می‌رفت یه گوشه می‌خوابید و اون سرحاله می‌رفت زیر تخت قایم میشد اینم خطرناکه ❓❓❓❓😱
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 1:26:12 PM
متاسفم که جاندار عزیزتونو از دست دادید. همچنین محض یاد آوری بگم ،هروقت مطمین هستید حیوانتون بر اثر بیماری مرده حتما حتما حتما روش معدوم کردن بهداشتی رو یاد بگیرین و انجامش بدین و محیط زندگی و رفت و آمد افراد در تماس با حیوان رو هم ضد عفونی کنین بخصوص بهتره به خاطر جلو گیری از انتشار بیماری علی الخصوص بیماریهای خطرناک جدید به آب و خاک و حیوانات و حتی انسانهای دیگه دامپزشکی مطرح کنید حتی تلفنی .🌸🌇 بهتره وقتی حیوانی رو از دست میدید حداقل تا دو سه ماه دیگه حیوان جدید نخرید تا هم خودتون کمی بازسازی روحی بشید و هم اگر احیانا حیوان قبلی به دلیل بیماری مرده این فاصله به از بین رفتن آثار بیماریهایی که در محیط مقاومند تا حد زیادی کمک میکنه و خطر ابتلای حیوان جدید رو هم کمتر میکنه.🌸🌸 پایینتر هم نوشته بودم،هر وقت حیوان تازه خریدید حتما اول مستقیم برید دامپزشکی بگید تازه خریدی و بگید اونو از لحاظ بیماریهای پوستی مثل قارچ و یا انگل معاینه کنه و شما رو در نگهداری اون راهنمایی لازم رو بکنه و در منزل تا 1ماه در محل جدا از بیقیه حتما قرنطینه رو رعایت کنید و با دستکش (ترجیحا کم خش خش باشه میترسن از صداش)غذا و نوازش بدید تا در صورت بروز مشکل جبران سخت نشه. 🌸 خارش به نژاد ربط نداره ممکنه انگل گال یا قارچ باشه.پریدن هم شاید جاش تنگه اگه جاشو بزرگتذر کردید و بازم همش عمودی پرید اگه دایم فقط عمودی میپره نه افقی اونوقت یعنی مشکل مفصل داره حتما دامپزشکی ببرید. 🐇 خرگوشها نیاز به جای تاریک و امن خصوصی دارن که دست کسی نرسه و نبینتشون تا راحت توش بخوابن و در فرار از خطرات بهش پناه ببرن،این طبیعیه. ضد عفونی محل زندگیش حتما جدی بگیرین. 🐇ماکی دام اطلاعات خوبی هست حتما بخونید.خرگوشمو میخوامها رو تا فروردین بخونین.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 6:41:15 PM
ممنون از ماکی دام که محل ثبت سوالات رو به بالای صفحه منتقل کردید.🌹🌸🌹 نازنین عزیزپایینتر جواب برای بازی و خرگوشی که تازه خریدیم ، و نگهدار ی و غیره گذاشتم. و اینی که نوشتین دونه سفت اندازه مغز فندق چیه؟ روی یا زیر پوست خرگوشهست؟ به هر حال زیر پوستش یا روی اون هیچ برجستگی یا چروک یا شوره یا زخم التیام نیافته ای نباید باشه.انگل سرطان قارچ مشکلات عضلانی آبسه در اثر ویروس یا میکروب میتونه دلیلش باشه.گلوله مو هم با ماساز در زیر دنده یا شکم حیوان معلوم میشه(البته پستان حیوان در دو ردیف زیر کل شکم حیوان هست و اونو نباید با چیز غیر عادی اشتباه بگیرید)تمام این موارد باید تحت نظر دامپزشک باشه .شاید برای تشخیص رادیولوزی لازم بشه.مطالب ماکی دام و پاسخهای پایینترحتما بخونید.
ه
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 9:29:54 PM
این خرگوش شما وقتی خودشو میخواران عادیه و بعد می پره این خیلی عادیه خرگوش شما الان خوشحاله جای نگرانی نیس و این که خرگوش رو حمام خشک کنید اگه خرگوش رو با آب بشوری خرگوش میمیره 😱 برای خرگوش غذای مورد علاقشو بزارید بعد شما اونو ناز کنید اون وقت به به شما وابسته میشه نه خرگوش حیوون جنگلی و باید خودشو قایم کنه اینم جای نگرانی نیس
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 10:54:09 AM
دوستان دقت کنید مطلب که میذارین غلط املایی کمتر داشته باشه تا منظورتونو بهتر متوجه بشیم مطالب تا فروردینو بخون کلی مطلب دستت میاد.دلایل اسهال هم یا مستقیم تقصیر ویروس و میکروبه یا گلوله مو چون معده شو یا رودشو پر میکنه مثل بالن معده و غذا کم بهش میرسه وزن کم میکنه تشنه میشه و بعدم تو معدش فاسد میشه تب میکنه و بدنش ضعیف شده اونوقت زود اسهال یا مریضیای دیگه میگیره هر هفته روغن زیتون یا قرچک یه ذره بهش بده و آناناس اینا مو رو رو خارج میکنه درمان نشه میمیره پایینتر مفصل دلایل و نشانه های گلوله مو رو نوشتم.
نازنین
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 5:49:27 PM
سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز واقعا راهنمایی های خوبی بود
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 12:41:55 PM
🌼🌼🌹🌼🐇🌼
هلیا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 9:14:31 PM
ترو خدا خاکی دام یا کسی که خرگوشمو میخوام اون شما لطفا شماره هاتونو بنویسین لطفا و اینکه تو گیلان تالش اصلا دام پزشک خوب نیس شما جایی سراغ دارید
بیتا
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد 12:02:45 PM
ببین مریض ها رو سریع جدا کن یه قفس دیگه بقیه نگیرن .شاید ویروس باشه یا قارچ جاشونو ضد عفونی کن و هر دامپزشکی پیدا کردی نشون بده یه سایتایی هم هست میتونی مال دامپزشکا سوال بپرسی اقلا تلفنی متاسفم نمیشه اینطوری گفت چشونه.💅😢
پرنیان
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 1:26:38 AM
انگل گال یا قارچ ویروس که خیلی مسریه یا قارچ یا انگل مغزی یا رشد زیاد ریشه دندان و عفونت میکروبی میتونه بلعثش باشه باید دکتر بگه هرکدوم باشه باید با کمک دکتر درمان بشن احتمالا همشونو باید ببینه .بعضی جاها دامپزشک سیار هست.
الی
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 1:38:14 AM
نکنه میکسومایتوز گرفته😢😢😯😯😯😱😱باید قبلا واکسنشو بزنی
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 12:13:40 PM
هلیای عزیز این امکان برای من نیس که شمارمو اینجا بذارم.نظراتی این دوستان نوشتن درسته .شما چون حیوان داری باید همیشه با یه دامپزشک در ارتباط باشی دامپزشکهای سیاری هستن که میتونی نازشون بخواین بیان و حیوان رو ببینن.(اگه سن کمی داری نباید مسیولیت حیوان به عهده بگیری چون قطعا در انجام یا تشخیص بعضی کارهر ناتوان هستی و این اقتضای سن تو هست و اگه مشکلی پیش بیاد خودت دچار آسیب روحی و جسمی میشی .)
جانان
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 8:58:36 PM
میدونم اصلا این ربطی یه این جا نداره ولی من چجوری مامان و بابام راضی کنم خرگوشام و عقیم کنم تعدادشان زیاده واینکه خرگوش های من بیرون تو حیاط زندگی میکنن وسایل بازی شون چیه ولی اصلا این حرفا میدونم ربطی نداره ولی کمکم کنید و تو چه سنی خرگوش رو عقیم میکنن و من خجالت میاد به مامان و بابام بگم خرگوشام و عقیم کنم
سلام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد 11:58:02 AM
اقلا یه طوری بین نر ها و ماده ها بکش . سن عقیم کردن خرگوشها حدود 3ماهگی به بعده. بلاخره حیوان نیازهای جسمی متعدد داره و باید برای داشتنشون رعایتش کرد میتونی سوالی با اونی که راحتر حرفنتو بهش میزنی بپرسی ازشون که چطور میشه کاری کرد که بچه نیارن؟!
هلیا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 9:54:14 AM
لطفا جوابتو بدید خالش میکنم خرگوش من یکی از چشاش نمیدونم چی شده بعدش اومدم تو حیاط دیدیم یکی از چشاشو باد کرده داخلش چیز سفید رنگی بعدش بالای چششم یه چیز شبیه زخم میدونید مشکلش چیه یا باید ببرم دامپزشکی و این گه خرگوشمو میخوام یا ماکیدام میتونن شماره هاشون و بنویسم برای مواقع ظروری خواهش میکم
محبت
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 12:42:30 PM
بدو دکتر وضعش خطرناکه. اینجا فقط حدس مشکله و یه راهنمایی کلی کسی نمیتونه دارو بده .
هلیا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 9:00:22 PM
یعنی خرگوش من چش شده
هلیا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 11:23:07 PM
یعنی وضعش در حد مرگه
یاسی
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 10:07:41 AM
حال خرگوشت خیلی خیلی بده. احتمالا یا گال یا قارچه یا ویروس شایدم ریشه دندونش باشه عفنت کرده ولی به نظرم اون عفونت ویروسیه هست که پاها و چشاش و دستاش باد میکنه و موهاشم میریزه اگه این باشه خیلی خیخحالشلی حالش بده متاسفانه نمیدونم دارو داره یا نه ولی اگه مرد باید بهداشتی معدوم بشه.و محیط ضدعفونی تا حیوونای دیگه نگیره و محیط تمیز بشه ، تا یه مدت هم دیگه حیوون نگیر اگه خرگوش دیگه ام داری باید چک بشن از هم جداشون کن واکسنشو بزن به اونا ولی سرایتش شدیده امیدوارم که خوب بشه😱😢😢😢
مائده
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد 6:45:04 PM
سلام من امروز خرگوشم رو شستم و ازون موقع چشماش قرمزه و چرک کرده بازشون نمیکنه فک کنم شامپو رفته باشه لطفا بگید چیکار کنم خوب شه حالش خوب نیس اصن
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 11:38:45 AM
مطالعه این خبر رو بهتئن پیشنهاد می کنیم: خرگوش‌ها را حمام خشک کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 12:38:28 PM
چرک خطرناکه شاید یه بیماری زمینه ای داشته که تقصیر کم شیر خوردن در بچه گی هست. شامپو میتونه حساسیت ایجاد کنه و به این سرعت عفونی نمیشه . عفونت دلایل مختلف مثل ویروسها و میکروبها ورشد زیاد ریشه دندان و یا عفونت گوش وقارچ و یا شیئ خارجی که زخم ایجاد کنه و درمان نشه وحتی لارو بعضی حشرات که در چشم حیوانات میگذارند باشه .گاهی عفونت مغز هم باعث سفید شدن چشم میشه . اینو باید دکتر متخصص بگه. البته گاهی خرگوش گریه میکنه و یه کبره سفید گوشه چشممش میبنده نباید اینو با چرک اشتباه بگیرید که اونوقت باید محبت بیشتری بهش بدید و نترسونیدش.
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد 9:56:31 PM
سلام دوستان عزیز. آیا دقت کردیم چرا حیوانات ما نسبت به گذشته آسیبپذیرتر هستند و با مشکلات جسمی (عضلانی،دندان،استخوان،بیماریهای مختلف)بیشتری نسبت به گذشته نه چندان دور گرفتار و از بین میرن. این مشکل از ااونجایی ایجاد شده و ادامه داره که حیوانات رو در سن کم خرید و فروش میکنن. نه به مادرش نه به پدرش و نه به فرزندشون و نه حتی محیط پرورش غذای حیوان اجازه بازسازی جسمی نمیدیم و با بهره کشی متوالی و مکرر حیوان و خاک رو دچاار فرسودگی زودرس میکنیم. همچنین حیوان رو به طریقه درست در دوره بارداری تغذیه نمیکنن نه پدرش رو و نه مادرشو و این حیوانات ضعیف که فقط زنده هستند بچه های ضعیف دنیا میارن( مثل آدمی که سوئ تغذیه داشته باشه بچه اش ضعیف مریض یا با یکسری نقصهای جسمی و مغزی دچار میشه ووکه دنیا میاد که از عوارض تغذیه بد هست یعنی ناقص و منگول یا بیماری و معلولیت جسمی یا بدن ضعیف که زود مریضی میگیرن میشه )و این ضعف نسل به نسل در بچه هاشون ادامه پیدا میکنه.و پدر مادر ضعیف که خودشونم زود مریضی میگیرن .در کشورهای دیگه سن متوسط یه گربه در گذشته حدودا 4سال بود ولی حالا به لطف دقت و توجه و نگهداری درست عمر گربه های خانگی تا 30سال افزایش یافته!!!حالا بماند طبیعت و خاک و حیوانات درحال انقراضشون که خیلی بازسازی شده.بله دوستان کمی هم تقصیر خود ماست که با حیوان مثل یک وسیله بی جان و روح و احساس برخورد میکنیم وبا این بدبختا که حتی بدتر از برده ها باهاشون رفتار میشه و وظیفه اونها فقط پول سازی برای صاحبشونه😢😢😢😢 ما باااااید به فرهنگ قدیممون برگردیم. دلمون برای خانواده حیوان بسوزه بچه اشو زود ازش جدا نکنیم پدرشونو مادرشونو ازشون دور نکنیم، پدر و مادرن آخه احساس دارن بچه یتیم چی میشه آخه خیلی حیوانات مثلا خرگوشها یا گربه ها باید به بچه یاد بدن از چی بترسه چی بخوره چطور بخوره چطور و چه جور کجا فرار کنه مریض شد چه کنه یا چطوری هر حیوانیو شکار کنه و خلاصه نیاز آن نوع حیوان بودن رو یادش بده نگیم« غریزی بلدن » نه!!!!! خیلیاشون بلد نیستن برخلاف تصور ما. چون ما دقت نمیکنیم فکر میکنیم مثلا پر داره و نوک میزنه پس زندگی خودشو بلده جالبه بدونیم حیوانات حرف زدنم به هم یاد میدن و اگه از یکی بزرگترش یاد نگیره بعدا بلد نمیشه چه صدایی خوبه که برا جفتش دربیاره حتی لهجه حیوان یه محل برای حیوان مشابه محل دیگه غریبه و معنیشو متوجه نمیشن !!درست مثل ما که لهجه متفاوت داریم و حتی زبان متفاوت با اینکه همه آدمیم!! آخه اگه ما متوجه نمیشیم دلیل بر این نیست که حتما همینجوریه که هستن دیگه!!!.آخه اونها هم همدیگر رو دوست دارن و حتی بیشتر از ما به هم عشق میورزن.نه افسردگیشون نه احساسشون نه خواسته های جسمی صحیحشون برامون مهم نیست .به نظرم اینجوری پیش بره حیواناتمون رو زودتر و راحتر از دست میدیم و به تبع اون آب و خاک سالممون و محیط زیست بینظیرمون رو (مثلااگه یه حیوان آلوده به انگل یا سالمونلا رو رها کنیم در طبیعت آب و خاک اون منطقه تا کلیومتری آلوده میشه و تمام حیوانات و انسانهای اون منطقه منتقل میشه و اونهام با خودشون به جای دورتر میبرن و آلوده میکنن .اونوقت دیگه نمیشه چیزی رو که از طبیعت چیدی راحت بخوری!!!) .پس نگیم خدا قهرش گرفته نتیجه اعمال خودماست که به ما برمیگرده. لطفا حیوانات باردار رو خرید و فروش نکنیم. و در صورت مرگ به علت شیوع یکسری بیماریهای جدید که بعضیاش شدیدا مسری به آدمه (مثل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و غیره) و حتی قدیمی حتماااااا حتمااا فرهنگ معدوم کردن بهداشتی و ضد عفونی محل زندکگی و افراد در تماس با اونه محیط رو جدااااا یاد بگیریم و جدی بگیریم و با اطلاع دامپزشک معدوم کنیم. دقت کنیم حتی دفن کردن حیوان مرده در باغچه یا انداختن در سطل زباله یا دفن کردن در باغ و یا دشت و کوه،بدون اطلاع از وضع حیوان تلف شده خییییلی غلطه خیلی اشتباهه. نگید باغچه خودمونه نگید حیوون کوچولوه نگید من خیلی دوسش داشتم نگید حالا تو این ناراحتی کی حالشو داره میدونم خیلی آدم تو رنج و ناراحتیه ولی بقیه گناه دارن آخه اون بیگناهها هم« نازنینن»جان شیرینشون مهمه از همه بدتر جنایتکار میشید!!!😢😢 🍃.حتی حیوانی که بیماریش برای ما سرایت نداره، برای حیوانات دیگه خیلی مسریه!!!باعث اپی دمی و مرگ اونها میشهشاید ما متوجه اش نشیم .حتی زباله گردها و نخاله هایی که جا به جا میشن ،نخاله هایی که باد میبره و حتی حشرات و حیوانات دیگه میتونن ناقل آن در شهر بشن و محیط زیست رو به «نابودی » بکشن!!!!😢😢😢 « دقت کنیم »دقت دقت« یاد بگیریم »تا به هم و به حیوانات معصوم بی زبون بیخبر کمک کنیم. ممنون از توجه و دقت و انسان و حیوان دوستیتون.🌸🌼🌸🌹🌹🌸🌼🌸
بامزی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۲ مرداد 11:13:52 PM
سلام ، یک خرگوش لوپ دارم از امروز عصر یکی از گوش هاش افتاده پایین ، بیماریه یا مشکل دیگه ای داره ؟؟؟؟؟
بیتا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد 7:38:54 PM
پایینتر سوال مشابه هست بخونید.
مریم جون
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد 8:26:08 PM
سلام،دختر من دوتا خرگوش نر وماده داره، متاسفانه خرگوش نر چند وقته دستاش انگار عفونت کرده خیلی گوشه گیر شده و در وافع از حاش تکون نمیخوره، بردمش دامپزشک دارو و پماد داد ولی داروها نه تنها بهترش نکرد که بدتر شد حیوونی، کلا نمیتونه با دستاش دیگه غذا بخوره😔خیلی درد میکشه، دلم براش مییوزه ولی نمیدونم چیکارش کنم از ی طرفم میترسم مریضی ش مسری باشه، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟
مارال
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد 8:38:41 PM
اینجا چجوری مشکلمو بگم؟ هر چی نگاه کردم جای جداگانه ای نبود ک بشه سوال بنویسم غیر از همین زیر سوال بقیه نوشتن‌
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 12:28:13 PM
مریم و مارال عزیز، میتونید سوالتون رو در انتهای همین صفحه محل سوالات بگذاریدیعنی به دلیل وجود سوالات زیادکمی جاش دور شده که از مسیول طراحی محترم این صفحه میخوام اگه ممکنه بیارتش بالای صفحه پیش سوالهای جدید. مریم عزیز اگر عفونت داره آیا دکتر به حیوان داروی خوراکی یا تزریقی ضد عفونت نداده؟اگر نه دلیلش چی بوده متاسفانه اینجا نمیشه دقیق گفت بهتره به دکترش وضعشو اطلاع بدید. دکتر اگزوتیک (دامپزشک مخصوص جوندگان کوچک) مناسب خرگوش هست.
z...
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۲ مرداد 6:34:45 PM
سلام خسته نباشید من خرگوش ماده‌ای دارم ک تقریبا 5 ماهشه ی دونه بین کتفش زده ک صورتیِ و سرش هم بازه و زخمِ میشه بگین دلیلش چیه و باید چیکار کنم که خوب بشه؟؟ ممنون
Sana
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد 7:42:29 PM
ممکنه قارچ باشه که مسری .سریع دکتر ببرین. مطالب سوالهای دیگه رو بخونین تا بدونین قبلش چه کنین حتما
sima
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد 2:40:35 PM
ممکنه قارچ باشه یا انگل.بچه رو ببر دکتر قبل اینکه خودتم بگیری.درمان داره. خرگوشمو میخواام های پایین رو تا فروردین بخونین . نکته هایی در نگهداری خرگوش رو هم بخونین. راهنماییهای عمومی خوبی داره.
z...
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد 1:30:15 AM
سلام من ب دامپزشک مراجعه کردم خرگوشم قارچ گرفته و پماد کلوتریمازول داد ک استفاده کنم فقط نگفت هر چند ساعت یبار یا روزی چند بار استفاده کنم میشه اگه کسی میدونه راهنماییم کنه؟؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد 5:31:32 PM
قارچ مسریه حتما محدودش کنی کاملا درمان میشه جای نگرانی نیست فقط یکم وقت گیر هست عوامل استرسزا رو در محیطش کم کن چون به تشدیدش کمک میکنه.کرمها رو اندازه موضع سر انگشتت با دستکش تمیز بردار کمی سر انگشتت گرمش کن تا حیوونی شوکه نشه (که ترجیحا نالیونش خش خش نکنه نترسه )در روز 3بار هر 8ساعت باید بمالید و سر ساعت باید بزنید.ولی از دکترش بپرسید بهتره در ضمن داروی خوراکی بگیرید بهتره چون گاهی قارچ در ریشه تمام موهاش لانه میکنه که اونوقت کرم کمک نمیکنه بهتره خوراکی بده تا از بدنش جذب بشه. از دکتر بپرس چیزی برای اینکه کرم رو نلیسه باید دور سرش ببندی (چیزی مثل اونا که دور سر سگ و گربه میبندن)؟ نباید موهاشو شونه بزنین حیوانو محدود کنید و محلهای حضورشو یا با الکل طبی بالای 70درصد یا محلول 1/4 وایتکس تمام محل حضور و وسایلاشو ضد عفونی کنیدوغذاشو زمین نریزید و غذاهای ویتامیندار بهش بدید که تقویت بشه. سریع دامپزشک ببرید اگه شونه زدید از دکتر بخواهید تا داروی خوراکی بده قارچ مسریه ولی قابل درمانه .در صورت تایید و قرنطینه تا 40روز درمان ادامه داره و بعد 2بار دوهفته درمیان کشت مو باید بدید مطمین بشید تموم شده و تا اون موقع بهتره محدود باشه باهاش با دستکش بازی کنید ترجیحا دستکشی که صدا نایلون نده تا نترسه و غذا بدید و براش اسباب بازی بذارید مثلا گلوله ای که با علف درست کنید سرگرم بشه در غذاش فیبر رو کمی بیشتر کنید چون دیگه نمیتونید شونه بزنید .قرنطینه باشه نه زندان!! .جاش یه مقدار آفتابگیر باشه بهتره. ممنون از عاطفه انسانیتون🌸🐇🌸🌸🌸🌸
رها
۱۳۹۹ شنبه ۱۱ مرداد 1:14:19 AM
سلام من یه خرگوش سفید دارم این الان دوماهه که موهای قسمتای پاهاش و زیر بدنش به رنگه قهوه ایه لطفا کمکم کنید
مینا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد 7:47:50 PM
اگه دلیلش ادرارش نباشه .ممکنه به خاطر نژادش باشه بعضیاشون در تغییر فصل رنگشون عوض میشه.به ندرت بعضی بیماریها باعثش میشه.
هانیه
۱۳۹۹ جمعه ۱۰ مرداد 2:59:55 AM
سلام خرگوش بنده از خودش صدا در میاره مثل صدای عطسه نمیدونم مشکل از چیه میشه راهنمایی کنید
هانیه
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد 7:55:33 PM
شاید چیزی یا حشره ای تو دماغش رفته شایدم ریشه دندونهای پنهانش زیادی رشد کرده و عفونت پیدا کرده. شایدم حساسیته.شایدم ذات الریه شده. دوست عزیز حتما دکتر ببر .اینجا کسی نمیتونه کاری بکنه مگه اینکه یه سری حدس بزنه. دامپزشک جوندگان کوچک کمکتون میتونه بکنه. لطفا بعد تشخیص دامپزشک به ماهم بگید تا بدونیم.ممنون
Mari
۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ مرداد 4:38:46 PM
با عرض سلام و وقت بخیر من دوتا خرگوش دارم که یکیش تا میایی نازش کنی یا بغلش کنی دو روزه برعکس میشه دندوناشو بهم فشرده میکنه جیغ میکشه وقتی هم که رهاش میکنیم انگار نا نداره راه بره میره یه گوشه دراز میکشه درصورتی که خیلی شیطون بود اگر امکانش هست راهنمایی کنید که من چکار کنم آیا جایی از بدنش درد میکنه که ما متوجه نیستیم
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ مرداد 10:48:39 AM
حالش خیلی بده بدو دکتر. اینجا 1روز طول میکشه نظر تو بیاد هروقتم یکی جواب بده 1روزم جواب اون طول میکشه بیاد حداقل کلا2روز تازه جوابهام کلی هستن.جای اینهمه وقت تلفی ببر دکتر میمیره ها
فاطمه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ مرداد 3:30:56 PM
سلام میشه جواب منو بدید. من سه روزه که خرگوش خریدم بعد دیروز که بیدار شدم دیدم دور دهنش خیس هست و دندون هاشو بهم میماله و صدا میده، شب خوب شد ولی دوباره صبح همون اتفاقا واسش افتاد لطفا به من بگید خرگوشم مریضه یا نه.☺😊
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ مرداد 10:58:53 AM
بله بیماره. احتمالا انگل داره سریع دکتر.مطالب ماکی دام بخون.
فاطمه براتتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ مرداد 3:27:23 PM
سلام ببخشید میشه جواب منو بدید. من سه روزه که خرگوش خریدم و دیروز دور دهنش خیس شده بود و دندان هایش رو بهم میکشید من امروزم هم اینجوری شد میخوام بدونم که آیا خرگوشم مریض است یا نه؟ ممنون میشم اگه جوابم رو بدید😊 😊
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ مرداد 11:02:13 AM
بله خرگوشتون مریضه. گلوله مو یا انگه.خرگوشمو میخوااام ها رو بخون.
Zahra
۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد 1:25:39 AM
سلام ببخشید من دست بچه خرگوشم به پشم گیر کرد و برید کلی خون اومد الانم دستش کبوده نمیتونه با دستش کاری کنه میشه لطفا راهنمایی کنید 😊🙏
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد 2:15:01 PM
ممکنه تاندونهای دستش آسیب دیده باشه اگه خون زیادی رفته ممکنه حیوان شوکه بشه.و کم خون بشه .چون زخمش بازه احتمال عفونی شدنش تا 1روز بعد زخمی شدن هست و اگه خیلی عمیق باشه اوضاع بدتر میشه.حتما سریع دامپزشک ببرید بخصوص اگه تورم هم داشته باشه.اطراف زخم رو با سرم شستشو تمیز کنید .هروز پانسمان رو عوض کنید.و محل زندگی و دستشو ضد عفونی کنید.از دکتر راهنمایی بگیرید.
Zhra
۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد 1:45:48 PM
من دوتا خرگوش نر دارم یکی شیش ماهشه یکی ام خرگوش چشم اشکیه که تازه گرفتم ۴ ماهشه خرگوش بزرگم شکم نرمی داره خیلی خیلی نرمه وقتی فاشر میدم شکمشو قشنگ میره تو از اولم همونطور بود ولی اونیکی خرگوشم شکم سفتی داره خیلی سفته علائمی ام نداره هم شیطونه هم پر اشتها بنظرتون مشکلی داره؟ جدیدن ام خرگوش بزرگه خیلی دراز میکشه و میخابه گاهی اوقات لج بازی میکنه براش اب میزارم با دندون کجش میکنه میریزه زمین موهاشم یکم ریزشش بیشتر شده اگه میشه کمکم کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۵ مرداد 4:14:59 PM
سفتی شکم میتونه علایم چیزهای مختلفی باشه پایینتر نوشتم. مطالب تا فروردین رو دوباره مطالعه بفرمایید. چون تازه خریدید احتمالا از استرس گلوله مو دچار شده بخصوص آوردینش تو قلمرو یه نر که اون حتی اگه پدر خودشم بود باز تو این سن دعواشون میشه و احتمالا بزرگتره رفته رفته اذیتش کنه هردوشون دچار استرس میشن ووعقیمشون کوچکتره بیشتر ،عقیمشون کن یا جداشون بکن.روش درمانشو نوشتم بمونه هی بدتر میشه .این اول در اشتهاشون نشون نمیده رفته رفته که بزرگ میشه تاثیر در اشتها هم میذاره اول اکثرا کم آب میشن و راحت نمیتونن بشین. و دندان قروچه میکنن.اگر غذای تر بدید زیاد متوجه نمیشید که کم آب شدند. دلایل دیگه سفتی شکم انگل تومور یاغده های داخلی یا مشکلات داخلی مثل صدمه به اندام داخلی میتونه باشه. 🌸🐇🌸خرگوش نر به قلمروش حساسه اگه یه ماده باشه اوضاع خرابتر میشه نرهای دیگه رو که وارد قلمروش میشن ممکنه بدجور صدمه بزنه و حتی بکشه مطمین باش اذیت میشن حتی اگه باهم بزرگ میشدن باز تو بلوغ دعواشون میشه و نر غالب حتی ادرار میکنه رو بقیه تا ریس بودنشو اعلام کنه و لم میده تا پاهاشو لیس بزنن و بقیه رو اذیت میکنه.🐇🌸🐇
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۵ مرداد 4:35:00 PM
ظر: ریزش موهاش ممکنه فصلی باشه یا از استرس یا تغذیه بد و کمبود ویتامین اون موقع موهاش صاف و براق و شاداب دیده نمیشن مثل آدم .اگه شک داری که بیماره از هم جداشون کن وجاشونو وسایلاشونو استریل کن بعد بدنشو بادستکش با دقت بررسی کن اگه جای خاصیش ریزش داره سریع ببر دامپزشک قارچ انگل به ندرت ارث و یا بعضی بیماری ویروسی و عفونی و بعضی بیماری داخلی مثل سرطانم میتونه دلیلش باشه. من دلایل رو با توجه بهدرجه احتمالشون نوشتم و معنیش این نیست که مثلا حتما سرطان داره !امیدوارم چیز خاصی نباشه تجربیاتتونو با ماهم درمیان بذارید ممنون🌸🌸💟 *
نا شناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد 4:47:26 PM
ممکنه همونطور که دوستون گفته از استرس گلوله مو گرفته و یا جدیده انگل داشته و شما موقع خرید همونطور که در مطالب پایین هست، قرنطینه رو بعد خرید رعایت نکردید و از انگل اون خرگوش اولی تونم گرفته باشه هر دوتاشونم باید دکتر ببینه.
ساغر
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 8:38:37 PM
لطفا کمکم کنید خرگوش های من تعدادشان زیاده دیگه نمیتونم از عهدشون بر بیام ولی با من دلم نمییاد خرگوشام و بدم به کسه دیگه میشه بگید چی کار کنم راه های خونگی رو میگید یه راهی بگید نمیخوام عقیم کنم یه راهی بگید وقتی پچه میارن دارن میمیرن چه غذاهایی بهش بدم که پچه نیاره ماده کم دارم و بیشتر نر دارم از ۱۵ تا دو تا مادس میشه بگید چی کار کنم که پچه نیاره لطفا کمک کنید یه راهی بگید ترو خدا یه راهی بگید
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد 12:25:19 PM
حد اقل کار اینه که یه حصار با توری مرغی یا چیز دیگه بکش بین ماده ها و نرها که بتونن همدیگه رو ببینن ولی پیش هم نیان. ولی دوست عزیز عقیم کردن آسیبی به حیوان نمیرسونه اقلا بعد از 3سالگی حتما انجامش بده چون اگه نکنی اکثرا بیماری میگیرن.و این کار به سلامتی وزنده موندنشون کمک میکنه.🐇🌸🐇 دوستانی که خرگوش یا هر حیوانی رو تو بالکن نگه میدارن هم حتما باید توری بزنن که حیوانات شکاری سراغشون نیان.و از بالکن نیوفتن.🏬
پرنیا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 11:34:13 AM
سلام ببخشید خواهش میکنم اگر کسی پیام من رو میخونه جواب بده من امروز که از خواب بیدار شدم رفتم پیش خرگوشم خرگوشمم تو افتاب نبود که بگی گرمش شده باشه یهو از قفستش اوردمش بیرون دیدم نمیتونه راه بره سریع رفت یه گوشه نشست از صبح دارم گریه میکنم کنارش هر کاری میکنم بلند نمیشه نه غذا میخره نه اب هیچی الانم در حال مرگه چیکارش کنم الانم باور کنید بخدا دارم با گریه این پیام رو میمویسم ترو خدا جوابم رو بدین چیکارش کنم اخه
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 11:43:28 AM
خیلی فوری ببریدش دامپزشک، باید تحت معاینه بالینی قرار بگیره و علائمش چک بشه.
الی
۱۳۹۹ جمعه ۱۰ مرداد 2:28:23 PM
خرگوش منم امروز اینطوری شده میشه بگین الان حال خرگوشتون چطوره و خوب شد؟؟
احمد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 12:02:01 AM
سلام خرگوش معمولی دارم تقریبا 2ماهشه یکی از گوشاش2روز پیش افتاده.(لوپ نیست) امروزم یکی دیگه از خرگوشا به گوشش افتاد.اگه کسی تجربه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنه.
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 4:00:43 PM
شاید نزادش در نسلهای قبلی ترکیبی بوده. اگرم مشکل عصب داشته باشه خطرناکه در حیوانات 1روز خیلی زیاده منتظر چی هستید دکتر ببرید زبون بسته رو.
Mitra
۱۳۹۹ سه شنبه ۳۱ تير 3:25:45 PM
من ی بچه خرگوش سه روزه دارم از دیروز هر وقت ک شیر میخوره از بینیش میاد بیرون چیکارش باید بکنم؟؟ با سرنگ بهش شیر گاو میدم چون مادرش بهش شیر نمیده...
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد 6:31:50 PM
خرگوش ناز شما خیلی کوچیکه بهش شیر گاو ندین بلکه سرلاک مخصوص یا شیر گربه بدین یا بذارین پیش یه خرگوش مادر دیگه تا بهش شیر بده. بهتر از دامپزشک اگزاتیک کمک بگیرین. احتمالا مادرش از لحاظ ضعیفه یا احساس ناامنی میکنه
فرید
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد 6:38:26 PM
احتمالا سرعت خروج شیر از سر سرنگ زیاده آرومتر به پیستون سرنگ فشار بدید یا سر سرنگ گشاده .سر حیوان رو هم کمی بالا بگیرین. از دامپزشک روش صحیحشو بپرسین گناه داره
احمد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد 11:54:16 PM
شیر گاو اصلا برای خرگوش خاصیتی نداره فقط باید شیر مادر بخوره و در مواقع ضروری از شیر بز باید استفاده کرد
هلیا
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 8:40:07 PM
شما نباید شیر گاو بدید اگه هست شیر ندید وای اصلا شما نباید شیر گاو بدید اگه میشه شیر بز بدید
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد 12:30:01 PM
خرگوشای مادر دایم به بچه ها شیر نمیدن نیاید فکر کنید که یعنی ترکش کرده. یک یا دوبار برای شیر دهی میان کنارشون درضمن کمبود ویتامین مادر رو هم با مراجعه به دامپزشک رفع کنید و عوامل استرس زا رو هم از محیطش کم کنید.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد 5:46:54 PM
خرگوشتونو دکتر ببرید و بگید به بچش شیر نمیده اونوقت دکتر دوز مناسبی از اسیتوسین بهش تزریق میکنه و اونوقت به بچه اش شیر میده.البته تغذیه مناسب و کم کردن عوامل استرسزا هم موثره. اگرم شیر رو خودتون بهش میدید دقت کنید که بعضی حیوانات مثل گربه موقع شیر خوردن به پشت دراز نمیکشن و اینکار باعث خفه گی اونها میشه.دوره کامل شیر خوردن در خرگوشها 3ماه هست پس لطفا زودتر جداش نکنید چون انگار بچه آدم رو به جای دوسال کمتر شیر بخوره.اگه نفخ کرد خیلی آروم شکمشو ماسازش بدین و شیر رو قطع کنین و بهش آب تمیز زیادی بخورونین تا بهتر بشه.اگه شیر بز میدیدحتما شیر استریل کنید بهش بدید تا مریض نشه.اگر خدای نکرده مرض شد و تلف شد حتما بهداشتی معدوم کنین تا حیوانات دیگه مریضیشو نگیرنتا این چرخه لعنتی پخش بیماری زودتر از مملکت ما قطع بشه و محیطمون تمیز بشه مثل قدیم. نگا به جثه حیوان نکنین بیماری سریع شایع میشه. ممنون از عشق شما به حیوانات.
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۰ تير 1:52:05 PM
سلام وقت بخیر یکی از بچه خرگوشام یهو به صورت کنار بی حال و بی جون افتاده فقط گاهی دست و پا میزنه و تلاش میکنه که حرکت کنه خیلی بیحال و بی جون غذا هم یونجه و کاهو خوردن من بهش مولتی دادم فرقی نکرده امکانش هس راهنماییم کنید سپاس
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد 6:19:39 PM
انگل میتونه باعث آسیب دیدن عصب بشه و یا سم کشاورزی مولتی کمکی نمیکنه باید دکتر ببرید
حسین
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۰ تير 1:01:17 PM
سلام خرگوش من حدود دو سه سالشه الان یک و نیم روزه که کم اشتها شده و بیحال لبو دهنشم مدفوعش مالیده شده فکر کونم خون هم باشه اگه میشه کمک کنید خیلی نگرانم کاری از دستم برمیاد براش انجام بدم
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد 6:16:56 PM
مالیده شدن مدفوع یعنی اسهاله که ممکنه از ویروس یا عفونت باشه حتما دکتر ببرید بقیه شون نگیرن
فاطمه
۱۳۹۹ شنبه ۲۸ تير 7:01:02 PM
سلام وقتتون بخیر..من یه خرگوش لوپه تقریبا ۳ماهه دارم.این چند روز متوجه شدم برخی از قسمتای بدنش مثل گوش و کمرش ریزش مو داره😰آیا طبیعیه یا نه و اینکه اون قسمتی ک ریزش داره پوستش قرمزه😖اشتهاشم فرقی نکرده ممنون میشم جوابمو بدید🙏🏻🌹
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 1:39:13 PM
رنگ پوست خرگوش سفید و مایل به صورتیه که از بین موها کیپش و پرپشتش به سختی میشه دید که سالم و شاداب و ظریفه و خیلی نرم و بدون جوش و قرمزی شوره و فرو رفتگی برآمدگی خاص یا چروک ناگهانی یا سفتی گاهی یا رنگ متفاوت مثل زردی و غیره هست و رگاش دیده میشه(مثل دست آدم) اصلا نباید بیدلیل بی مو بشه ممکنه قارچ باشه بعضی انواع قارچ بدون هیچ علامتی فقط ریزش مو دارن اونوقت نباید موهاشو شونه بزنین حیوانو محدود کنید و محلهای حضورشو با الکل طبی بالای 70درصد یا محلول 1/4 وایتکس تمام محل حضور و وسایلاشو ضد عفونی کنیدو سریع دامپزشک ببرید اگه شونه زدید به دکتر بگید تا داروی خوراکی بده قارچ مسریه ولی قابل درمانه .در صورت تایید و قرنطینه تا 40روز درمان ادامه داره و بعد 2بار دوهفته درمیان کشت مو باید بدید مطمین بشید تموم شده و تا اون موقع بهتره محدود باشه باها با دستکش بازی کنید و غذا بدید و براش اسباب بازی بذارید سرگرم بشه در غذاش فیبر رو کمی بیشتر کنید چون دیگه نمیتونید شونه بزنید .قرنطینه باشه نه زندان!! .جاش یه مقدار آفتابگیر باشه بهتره.دلیل دیگه سرطان یا استرس میتونه باشه. حتما باید دامپزشک ببرید .
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 2:16:47 PM
دلایل قارچو پایین تر نوشته بودم که باید رفع و یا درمان بشن . دلایل: انسان یا آلوده حیوان آلوده غذای آلوده جای کثیف (مرطوب و تاریک باشه بدتر)آلوده به فضولات حیوان و ضدعفونی نشده. قارچ قابل درمانه کمی صبر میخواد زیاد داروش هزینه نداره به خاطرش حیوانو نفروشید اولا باعث آلودگی سایر انسانها و حیوانات بیخبرو بیگناه میشه ثانیا در اثر استرس وضع حیوان بدتر هم میشه اگه نخواستید اقلا به دامپزشک مسیول بدید تا حیوان زجر بیشتر نکشه.ندرتا دلایا ارثی و تغذیه بد هم میتونه عاملش باشه. قارچ باعث کم اشتهایی نمیشه مگه دهان حیوان رو آلوده کنه آنوقت زخم آزارش مسده و مانع غذا خوردن میشه که مشکلات دیگه که از کم غذایی درست میشه ایجاد میشه. رعایت نوبت دارو در قارچ مهمه.
هلیا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 3:06:24 PM
شاید بیماری به نام جرب است یا اینکه به خواطر سنش هست اگه ریزش موی کمی داره به خواطر سنش هست و اگه ریزش موی زیادی داره بیماری جرب است
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 6:44:25 PM
درمورد انگل برخی انگلهای خارجی زیر جلدی مثل جرب هم میتونه باعثش باشه. بعضی انواع جرب مسری به آدمه ،درمان میشه . ریزش مو در تغییر فصل جوری نیست که فقط یک جای خاص کم موتر از جاهای دیگرش باشه فقط ریزش موی کل بدن در موقع خاصی بیشتر از معمول میشه .برخی خرگوشهای قطبی مثلا تغییر فصل زمستان به بهار ممکن است کل موهاشون بریزه و مویی با رنگ دیگه دربیارن!
فاطمه
۱۳۹۹ سه شنبه ۳۱ تير 2:39:24 PM
سلام من یه خرگوش نر چهار ماهه دارم شوره داره آیا مریضه
فاطمه
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 9:26:16 PM
دو بار با وایتکس و آب ضدعفونی کردم همه جارو..خیلی کمتر خودشو تمیز میکنه و گوشاش بهتر شدن ولی پشت گردنش همچنان همونجوریه و به نظر خودم بدترم شده😭😭و اینکه توی تراس نگه داریش میکنم ممکنه بخاطر هوای گرم باشه؟
فاطمه
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 9:50:40 PM
و اینکه حس میکنم باهام صمیمی نیس..وقتایی ک پیشش میرم نزدیکم میشه ولی اگ غذا همرام نداشته باشم ازم دور میشه کلا حس میکنم ازم میترسه😪 وقتی ام میگیرمش ب دستم قلبش خیلی تند میزنه.اینکه میگن خرگوش اجتماعیه و با آدم زود دوست میشه پس پرا مال من ازم فراریه🤷🏻‍♀️
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 3:40:36 PM
باید دکتر ببری بگه قارچه یا انگل .اگه قارچ بود بااااید داروهاش سر موقع استفاده بشه و ضد عفونی ها و محدودیت رعایت بشه ،اگرم انگله مثلا جرب از دکتر بخواهید ضد انگل رو بهش بزنه دو دوره هست و در خانه هم جاشو تند تند عوض کنید و انگل کش که دکتر بگه به جاشم بزنید اگه پارچه داره با آب داغ بشورید انگل کش سم خطرناکیه .دقت کنید و محدودش کنید تا کاملا درمان شه .از دکتر راهنمایی کاملتر بگیرید. خرگوشمو میخواامهای پایینتر رو بخونید.این ضد عفونی کردن برای قارچ تا خوب بشه و تست کشت مو، باید ادامه پیدا کنهو انجام بشه. بعد میتونید به روال عادی تمیزکارها برگردید.🌸🐇🌸عزیزم خرگوش ترسو هست طبیعی بترسه مال من 1ماه طول کشید تا عادت کنه و بعدا فهمیدم که کسی که فروخته بود خیلی موقع نگهداری و جدا کردنش از مادرش ترسونده بودش و این هم بالطبع دیرتر دستی شد کمی صبر میخواد.تا مطمین شه .با غذای مورد علاقه و نوازش از بالای سرش جوری که جلوی چشمشو نگیری و تو رو ببینه. با پارچه دراز یا چوبهایی که دوست داره بجوه میتونی باهاش با کمی فاصله بازی کنی. اجازه بده قایم شه.دوست که بشه از سروکولت بالامیره و پیشت لم میده.🌸🐇🌸گرما باعث ترس نمیشه یا ریزش مو در جای خاص بدن. ریزش مو کلی اونم هر 3ماه یه بار یعنی سر هر فصل از کل بدن (به جز ریزش موی معمول)بیشتر میشه همین .فیبر غذاشو بیشتر کن چون محدودش کردی با دسکش بهش غذا بده و بازی کن زندانی و دلتنگ نشه. سعی کن دسکشت از نوعی که سر وصدای نایلون میده نباشه چون ازش میترسن.🌹امیدوارم زودتر خوب بشه🌹
فاطمه
۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد 12:36:53 PM
سلام ممنون از همه ی افرادی ک راهنماییم کردین🙏🏻🌹خرگوشمو بردم دامپزشکی.دعا کنین زود خوب شه خیلی نگرانشم😪😞🙏🏻
پونه
۱۳۹۹ شنبه ۲۸ تير 1:47:42 PM
خرگوش من یک سالشه. چند روزه دائما از دهنش آب میاد. جوریکه همه ی زیر گردنش خیس میشه. ضمن اینکه خیلی گوشه گیر و کم فعالیت شده. دلیلشو میدونین؟؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 1:24:11 PM
تا متوجه کوچکترین مشکل در حیوانتون شدید بهتره سریع از بقیه حیوانات اگه دارید جداشون کنید و در جایی محدودش کنید و جای قبلیشو و وسایلهاشو ضد عفونی کنید و بعد دامپزشک ببرید.علتهای متفاوتی میتونه داشته باشه پایینتر در جواب سایر دوستان هم نوشتم.اصلا نباید آب از دهان یا چشم حیوان جاری باشه.اگر مدت زیادی ادامه پیدا کنه باعث ریزش موی اطراف دهانش میشه و ممکنه همونطور بمونه .ممکنه رشد زیاد ریشه دندانها باشه،ممکنه از عفونت دستگاه تنفسی باشه ممکنه از انگل باشه و یاحساسیت ویا آسیب دیدن اعصاب حتما دامپزشک باید مراجعه کنید بعضی از اینها مسری هستند مثل انگل و یا بعضی عفونتها و ویروسها.دوستان اگر سرماخوردگی دارید از خرگوشتون دوری کنید چون اونها اون رو به شکل بدتری شبیه ذات الریه تجربه میکنن و حتی باعاث مرگشون میشه! متاسفانه در صورت مرگ حیوان به صورت بهداشتی باید معدوم بشن.امیدوارم مشکلش خیلی جدی نباشه🌼🌼
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ جمعه ۲۷ تير 5:55:34 PM
سلام میخواستم چند نکته رو باید یادآوری کنم:اول اینکه بچه های خرگوشو به محض دنیا اومدن نفروشید ظلمه و به حیوان مجال بازسازی جسمی بدید، مریض میشه نسل نسل بچه حیوانات کشور و بچه هاشم ضعیفو کم هوش میمونن، البته اگه زنده بمونن و انواع مریضیا نگیرن ( به فرهنگ قدیمیمون برگردیم که حیوان رو در سن کم نمیفروختن مگر با خانوادش اونم اگه مجبور میشدن) 😢خرگوش حامله رو خرید و فروش نکنین چون اولا خرگوشا قلمرو گرا هستند و به لونه ای که میسازن حساسن بخصوص ماده که کلی زحمت میکشه و اگه شما رو از خودش ندونه پرخاش میکنه (از اعتمادش سوء استفاده نکنیم) به خرگوش نر احتیاج داره برای ساختن لونه و گرم کردن بچه و محافظت از خودش و بچه و آموزش خرگوش بودن و لیسیدن و محبتش💟💟بعدشم میترسه و باعث سقط جنینش میشه که خیلی دردناکه به جز صدمه روحی و اگه دنیا بیاره و از جاش مطمئن نشه باعث میشه از ترس بچه هاشو بکشه که این اوج ترس و احساس نامنیه و از لحاظ روانی خیلی تحت فشار میمونه خیللی ظلمه!! و بعدا یا بچه دار نمیشه و یا کمتر بچه دار میشه تا دوباره بتونه اعتماد کنه😢😢 جای بچه خرگوشا نباید تنگ باشه حیوانات به فاصله گذاری اجتماعی حساسن و اگه جاشون تنگ یا غذاشون بد یا کم باشه از سر رقابت و جنگ بینشون پرخاشگر و بد اخلاق میشن مثل ما آدمها !!! 😶🌸 یه بخش لونه شون باید یه جای کافی تاریک و خنک داشته باشه با 2در ورودی که کسی توش فضولی نکنه که بتونن توش با راحتی لم بدن و به خواب عمیق برن و وقتایی که میترسن برن توش قایم شن(معمولا محل دسشوییشونو یه جایی حدود2تا3متری در این خونه شون انتخاب میکنن) بهتره وقتی خودشون هستن اونجا رو تمیز نکنین چون دیگه امن فرضش نمیکنن و مضطرب میمونن (حیوانات دیگه هم همینطورن مثلا در باغ وحشای غیر استاندارد احساس اسارت کنن همینطور میشن).(لونه بعضی خرگوشا در عمق زمین با راههای پیچ در پیچ و درهای متعدد هست مثل یه شهره و به صورت کلونی توش زندگی میکنن و خرگوش قویتر در وسط و ضعیفترها با فاصله در کناره ها و بعضی سطح زمین یه چاله کوچیک میکنن و بچه ها رو توش میذارن و درشو با خاک میبندن و بعضی هم لای بوته ها جاهای مختلف ازشون نگهداری میکنن و همه معمولا 2یا3تا لونه خالی با فاصله دورتر برای روز مبادا نگه میدارن و بهش سر میزنن که کسی اشغالش نکنه و بعد در صورت از دست دادن لونه به اونجا نقل مکان کنن) خرگوشا اگه خونه یا جایی که دوست دارن رو از دست بدن مدتی «گریه» میکنن حتی مری میشن و گلوله مو میگیرن .پس فکر نکنیم حیوانات چیزی حالیشون نیست و خونه امن و خانوادشونو از هم نپاشیم و یتیمشون نکنیم مثل برده ها باهاشون رفتار نکنیم!!😘🌸😘ونکته دیگه اینکه بعضی وقتا حیوانات دردهای مخفی دارن که عاملش مشکلات مادر زادی مسمومیت و بیماریهای پنهان یا عوارض بعضی بیماریها جراحی صدمه و انحرافات عضلانی بیمارهی داخلی کهولت سن و غیره مثل درد مفاصل در اونصورت حیوان از درد کم اشتها میشه این مستعد سوء تغذیه و مشکلات گوارشی و ضعف و بیحالی و کم تحرکی میشن باید غذا رو با دست بهون بدیم و غذا آروم رو بزنیم به لبها و دندونهاشون تا بخورن امتنا کردن صبور باشین و ادامه بدین
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ شنبه ۲۸ تير 5:17:15 PM
اول بازم بگم که خرگوش باردار رو خرید و فروش نکنید 😢😢اولاحیوانو از خونه و نرش اینقده راحت و بیخیال جدا نکنید!!! 🐰🐰(هر خرگوش نر 4یا5ماده رو میتونه حمایت کنه)حیوان نر و ماده هردو خیلی👈 عذااااب میکشن چون خیلی احساسیو اجتماعی و خانواده دوست و قلمروگرا هستندو به حمایت هم نیاز دارن. دوباره میگم اونها برده نیستند شما هم بردار نیستیدالحمدالله گذشت اون دوران!!! .🌸🌸🐇🐇🌸🌸 و اینکه بعضی حیوان رو از گوشاش میگیرن و نگه میدارن یا یک دستی میگیرن خیلی برای حیوان دردآوره وخطر آسیب دیدن داره !! طریقه درستش اینه که یک دست پشت پاهای عقب و با دست دیگه از زیر دستای جلوش جوری بگیریم که تحت فشار نباشه البته تصاویر زیادی در سایت ماکی دام و اینترنت برای درست گرفتن حیوان در دست وجود داره که میتونید ببینید.🌹خرگوشها قلمروشونو علامت میذارن و هر روز چکش میکنن که کسی توش علامت گذاری نکرده باشه و با پرش و چرخش بعد سرکشی به همه میگن اینجا محدوده منه و بعد جایی که به اکثریت قلمروشون دید دارن وولم البته نزدیک محل امنشونم باشه لم میدن و پاهاشونو دراز میکنن که یعنی من رئیسم و حواسم به هر تغییری هست (معمولا خرگوش نر اینکار میکنه) در این موقع معمولا خرگوشهای ضعیفتر میان و پاهای اونو لیس میزنن اگه نکنن بعدا دعواشون میشه😀 🌹در ضمنم یاد آوری کنم: اگه به هر دلیلی ضعیف شدن و مشکلات از دست دادن دندان پیدا کردن ویا هاضمه شون مشکل پیدا کرده و یا نمیتونن فعلا غذایی بجون برای راه افتادن هاضمه رفع سوئ تغذیه غذاشونو خوب خرد کنید یا رنده کنید و بپزید و با سرنگ بدون سوزن آرام و کم کم بهشون بخورونید(البته به همراه فیبرش مخلوط کنید مثلا آب سیب رو با تفاله سیب مخلوط کنید حتما) .🌸سرنگ رو آروم از گوشه دهنشون قرار بدین جوری که نترسن و دهنشونو زخم نکنه و محتویات سرنگ در گلوشون نپره خدای نکرده خفه نشه بهتره اوایل یکم بدن و سرشونو با دست نگه دارید تقلا نکنه و نوازشش کنید بعد یک مدت میبینید که خودشم مشتاق میشه ،اگه از دکترهم طریقه درستشو یاد بگیرید بهتره.در ضمن نمکی که در آبشون میریزید نباید جوری باشه که مزه آب رو شور کنه.🐇🌹 ماساژ خرگوش:البته طریقه مناسب وضعیت هر خرگوش رو بهتره از پزشکش بپرسین و به صورت کلی برای خرگوشی که مشکل خاصی نداشته (مثلا جراحی که حتما باید مراقبتش رو دکتر بگه)ماساژ شکم خرگوش رو در حالی که نشسته نگهش دارین جوری که نترسه و نوازش از سرش معجزه میکنه فقط جلوی چشماشو نگیرید چون باعث استرس و ترسش و بیاعتمادیش میشه بعد از بالاسمت سینه و بیرون بدن به داخل سمت شکم و کمی اریب شروع کنید به حالت نوازش ولی یکم بیشتر از نوازش فشار بدین جوری که حیوان اذیت نشه یا اعضای داخلیش له نشه!! یکبار از راست و یکبار از چپ و تا انتهای بدن همین طور پیش برین به پای عقب که رسیدین زیر شکم رو ماساژ بدین (پاهاشو به بدنش فشار ندین!) در نهایت کل ماساژ حرکت ضربدریی شبیه موبافتن انجام یافته نکته اگه حیوان ناگهان از درد بپیچه یعنی مشکلی جدی هست و حتما باید دکتر ببرید (ناگفته نمونه در مواقعی که نفخ داره موقع نوازش برای ماساژ کمی دندان قروچه خواهد کرد بخصوص زیاد باشه باید کمی صبور باشین چون اون خیلی درد میکشه بهدها متوجه میشه و خودش برای ماساژ صبر خواهد کرد🐇😘)🌸🌹🍃 یه نکته دیگه محض یاد آوری نحوه چیدن علوفه بخصوص یونجه : حتما با شیئ تیز قطع کنید از چند سانت بالاتر از سطح زمین و تعدادی برگ برای گیاه باقی بذارید برای بازسازی و زنده موندن گیاه و برای تولید نسل و اینکه اگر به جای قطع کردن علوفه بخصوص یونجه را بکنید گیاه از قسمت کنده شده له میشه علی الخصوص یونجه دیگه سال بعد از اون قسمت رشد نخواهد کرد (با اینکه گیاه چند ساله هست)چون دچار عفونت و بیماری گیاهی میشن پس در فصل مناسب و محل مناسب که آلوده به سم (کشاورزی یا مار)نباشه و به طریقه درست انجامش بدیم .در ضمن میتوان فضولات خرگوش سالم نه بیمار! که جزو کودهای خیلی مرغوب هست رو برای گیاهان کوه دشت و یا باغچه و باغ استفاده کرد بخصوص درختان مرکبات. طریقه آماده کردن فضولات خرگوش برای باغچه :در یک جای آفتابگیر درظرفی فضولات رو بریزید و آب داغ روش بریزید و بعد 10روز آماده هست نکته مهم برای دارندگان خرگوش این فضولات حشرات مزاحم خرگوش و شما رو به طرف خودشون میکشن و بو ایجاد میکنن و حتما باید دورتر از محل نگهداری خرگوشها اینکار رو بکنید پس اگه جای مناسب ندارید برای جلوگیری از بیماری خرگوش اینکار رو نکنید (اگه خواستید ببرید در صحرا بریزید پشکل حیوان سالم رو با مقداری ماسه یا خاک قاطی کنید و در جای آفتابگیر و در ظرف دربسته بذارید . و در فرصت مناسب ببرید و در طبیعت جای مناسبی خالی کنید البته کماکان مشکل بو خواهد بود😀 🗻🌼 🌹امیدوارم این مطالب به شما کمک کرده باشه دوستان اگه جایی از حرفام ایراد داشت با بزرگواری ببخشید و اصلاحش کنید و از تجربیاتتون ما رو هم بهره مند کنید.🌼🌼امیدوارم خرگوشهای عزیز و نازنین و ملوستون همیشه سالم و شاد و سرحال داخل حفره های دهلیزهای قلب 💟بزرگ و مهربونتون جست و خیز کنن و با اعتماد کامل و راحت لم بدن 🌹🌹با تشکر از هلیای عزیز 🌼مهربانی شادی آوره 🌼ممنون میشم اگه تجربیات ارزشمندتونو دراختیار ما برای کمک به خرگوشها بگذارید.💟💟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 2:56:16 PM
خرگوشها به مسیر ورود در خونه هاشون حساسن و هر روز همهشونو چک میکنن و اگه با چیزی مسدودش کنید برش میدارن و پرت میکنن یه جای دور !!😘 اگر اعتمادشو جلب کنین ونترسونینش دایم میاد دنبالتون و هرجا باشین میان اونجا چون از تنهایی خوششون نمیاد اگه سر کار میرید برای تنها نموندن اونو نفروشید به جاش یه خرگوش دیگه بیارید تا با اون سرگرم شه تا شما بیاید(خرگوش زیاد روی لمینیت کاشی و یا فرش یا فنس نباید راه بره پاهاشون بعد مدتی آسیب میبینن مشکل مفصل یا زخم ایجاد میشه) . بازی فکری دوست دارن (قایم کردن غذای مورد علاقه اش در یه توپ پلاستیکی سوراخ دار و یا بعضی چیزا میشه براش اسباب بازی درست کرد) و همچنین تمرین رفت و آمد سریع و راحت در مسیرهاشونو رو خیلی دوست دارن.میتونین با لوله های هود که پارچه ای هستن یا مقوا هر روز یه مسیر تازه براشون درست کنید و از سرعت دویدن و تست مسیر در اونها تعجب کنید و شاد بشید. خرگوشها تمام توجه شما رو میخوان و اگه بهش بی توجهی کنین با دماغش به شما ضربه میزنه و بلند میشه رو پاهاش وایمیسته و یا رو به روی شما میشنه یا لم میده.دوست داره باهاتون بازی کنه میتونی با غذای مورد علاقه اش باهاش بازی کنید و وقتی بهتون عادت کرد حتی بدون اون باهاتون دنبال بازی میکنه😘😘 فقط مراقب باشین چون ترسو هست و اینکه خیلی بیصدا حرکت میکنه و سریع میره لای دست و پای شما!😀 پس دقت کنید یه وقت له اش نکنید.خرگوشی که تا شما رو میبینه بلندمیشه و میاد طرف شما و دورتون میچرخه یعنی شما رو دوست داره.دیده شده که خرگوشها هم با انسان موقع غم با لیسیدن همدردی میکنه و کنارش میشینه😘😊 پس دوستش باشیم نه صاحبش.!!
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 3:45:58 PM
مسیله دیگه خرافاته!! 😶اماان از خرافات!امان از پدیده خطرناک شبه علم !!!!دوستان عزیز شما یا مسلمان هستید یا مذهب دیگه ای دارید شاید هم ندارید.به هرحال آنچه که بین همه انسانها مشترکه« حقیقته»!و وسیله آشکار ساختن حقیقت علم هست(برای همین خداوند هم به آموختن آن بسیار بسیار سفارش کرده) . علم با آزمایش به روش استاندارد و صحیح انجامش ثابت میشه و همیشه جوابش همه جا ثابته ولی شبه علم و یا خرافات به شکلهای مختلف نقل میشن و از جایی به جایی عوض میشن. و لایق آن بی توجهی هست 😊پس دقت کنیم که به هر حرفی ارزشی بیش از لیاقتش قایل نشیم!!🌸🌸 نقل قولهایقولهای اثبات نشده و خرافت زیادی درمورد خرگوش و وضع جسمیش وجود داره. مثلا میگن نحسه!! درحالیکه خدا در قرآن گفته همه چیز رو در روز مبارک و نیکو آفریده و هر چه در این جهان هست نعمت هست و هر اتفاقی در زندگی ما میوفته نتیجه اعمال ماست .خلاصه یادمون باشه این حیوان در طبیعت اهمیت داره و برای همین وجود داره پس حیوان بیگناه و بیخبر رو به خاطر دروغ قربانی نکنیم. به علم درست از منبع علمی مطمین اطمینان کنیم. و بگذاریم علم غلط یا درست بودن چیزی رو ثابت کنه نه نقل قولهای دهان به دهان یا قدیمی اثبات نشده 🌹🌹🐇🌹🌹.با تشکر از منطق🌞 شما هموطنان عزیز که نشانگر هوش شماست که فریب حرافان رو نمیخورید🌼🌼🌼🌹🌼🌼🌼
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 10:44:38 PM
خرگوشها چون از صدای بلند میترسن و همچنین حیوانات به طور غریزی از آتش میترسند پس لطفا در مراسمها رعایت حیوانات رو بکنین برخی در مراسمات گلوله ترقه در میکنند یا در چهارشنبه سوری جهنمی از آتش و صدا ایجاد میکنند یادمون باشه در این دنیا به جز ما دیگران مانند حیوانات و حتی حشرات هم زندگی میکنند و جان شیرینشان برایشان شیرین است پس لطفا با این قبیل کارها باعث سکته سقط جنین وحشت و حتی سوختن آنها نشویم.
خرگوشمومیخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۳۱ تير 6:45:57 PM
البته یه نکته دیگه اینکه خرگوشها در گرمای زیاد هم میلرزند یه بطری که چکه نکنه و آب خنک توش بریزید بذارید کنارش لم بده بهتر میشه(علاقه خرگوش به جای زیاد خنک یا زیادی سرد ممکنه علامت بیماری و تب باشه).همچنین ترس (مخصوصا وقتی تازه خریدیدو آوردید یا جای جدید بردید)و اگه لرزش با مشکلات دیگه هم همراه باشه باید دکتر ببرید
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد 5:02:18 PM
یه نکته مهم که باید بگم اینه که خرگوشها موقع پرش اکثرا طولی و افقی میجهند و به بدنشون پیچ و تاپ میدن و اگه دیدید خرگوش شما دایم عمودی و سرجاش میپره نگین چه با مزه هست😶 این علامت خطره!!!🐇 علتش اینه که خرگوش دچار آسیب عضلانی شده و به خاطر درد و برای جبران ناتوانی در پرش افقی به طور عمودی میپره حتما بدون معطلی باید دکتر ببرید.👈🐇🌸
بیتا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 1:59:10 PM
سلام ببخشید روی پوست خرگوش من آب جوش ریخته شده است چیکار کنم لطفا کمکم کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير 3:19:17 PM
ا( اگه خیلی سوخته و پوستش بلند شده که حتما برید دامپزشک)اگه دسترسی به دامپزشک اگزوتیک ندارید یا هر دامپزشکی از یکی کمک بگیرید گاز استریل و پنس و قیچی استریل دستکش تمیز آب تمیز سرنگ 1میلی لیترچسب گاز و الکل بالای70درصد و کرم ضد سوختگی زینک اکساید و استامینوفن کدئین 500بیاریدو جایی که پارچه تمیز پهن کنید که بشه حیوان رو روش ثابت کرد و چند روز اونجا بشه ازش نگهداری کرد و بعد اول پارچه تمیز رو روی اون تخته ثابت پهن کنید و حیوان رو به اونجا منتقل کنید بعد به حیوان اگه سوختگی اطراف دهانش نباشه و سطحی باشه1/5استامینوفن حل شده در 1میلی لیتر رو با سرنگ بخورانید بعد با آب خنک حدود 10دقیقه محل رو خنک کنید و بعد با گاز تمیز خشکش کنید بعد موهای اطراف محل رو با قیچی استریل بچینید ودقت کنید مو روی پوست نموند( نتونستید کاری کنید مو نمونه نچینید) بعد بادستکشو قیچی یا پنس استریل(10دقیقه در الکلبالای70درصدبمونه)پوستهای مرده رو بردارید خیلی آروم بعد کرم زینک اکساید (پماد سوختگی)رو رو سر انگشتاتون گرم کنید بعد آروم به اطراف محل سوختگی بمالید و بعد گاز استریل تا کنید در اطراف زخم بذارید مثل پایه باشه بعد آروم گاز دیگه ای رو روی زخم بانداژ کنید اون کار باعث میشه گاز به زخم نچسبه و بعد حیوان رو در دمای متعادلی که نه سرد و نه گرم بشه(بیقرار نشه)نگه دارید بعد در اولین فرصت حیوان رو به کلینیک ببرید چون بدنش ظریفه و ممکنه اندام داخلیش سوخته باشه ولی از سطح پوست معلوم نباشه امیدوارم کمک کننده باشه (گازها رو هر روز بهتره عوض کنید.)
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير 3:40:42 PM
در ضمن الکل و بتادین رو مستقیم روی زخم باز نباید بریزین و الکل فقط برای ضد عفونی کردن محیط و ابزار بکار برده میشود. در ایمدت بهتره غذاهای تر مثل یونجه تر ععولف هفت بند و گشنیز و کمی خارخاسک وبرگ بید و کمی کاکوتی و نعنا سیب و هویج رنده کنید بهش بدید اگه حالش بده بهتره غذاهاشوخرد کنیدو بپزید و بهش بدید وآب سیب و آب هویج و آب سبزیجات رو بهش بدید همچنین آب رو با کمی نمک با سرنگ بهش بخورانید و اگه بتونید برای جلوگیری از کندن بانداژ یا لیسیدن لباسی که مثل پیشبند درست کنید واز روی بانداژ بپوشانید .برای جلوگیری از عفونیت1/6 آزیترو مایسین 100رو در 1میلی لیتر آب جوش سرد شده(اگه سنش کمه در 2میلیلیترآب حل کنید و یک میلیلیتر این محلول رابهش بدید) حل کنید و هر 4ساعت با سرنگ بهش بدید .🌼🌼🐇🌼لطفا تجربیاتتون رو به خاطر سایر خرگوشها باماهم درمیان بگذارید ممنون میشم.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير 8:09:27 PM
لازم دونستم یه نکته مهمی رو یاد آوری کنم مسکن استامینوفن برای بعضی حیوانات مثل سگ و گربه مرگ آوره و کلا دارو ها حتی داروهای حیوانات برای حیوانات با توجه به جثه و حساسیت جسمیشون خیلی با احتیاط باید داده بشه و اگه نگران از توانایی دادن دوز مناسب رو دارین که اکثرا همینطوره حتما باید ببرید دامپزشک به حیوان بخوراند پس بهتره تا جای ممکن دارو ندید.و اگه مطمین هستید به دامپزشک خواهید برد اصلا دارو ندید و اگه دادید به دکتر اسم و مقدار دارو رو بگید.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ جمعه ۲۷ تير 3:17:46 AM
با تشکر خیلی زیاد از ماکی دام 💟💟💟🌹💟💟💟.دوستان اگه گنده گوییهای من کسیو رنجونده امیدوارم منو ببخشید با تشکر از قلب مهربانتون💟💟🌼💟دوستان من گاهی مطالبی به پاسخهایی که دادم اضافه میکنم لطفا اگه کنجکاوید اونها رو هم مطالعه بفرمایید
هلیا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 9:31:06 AM
من واقعا متاسفا من نوشتم اون جای خرگوش نه پی پی خرگوش من دارم میگم پوپوی پسرا اون جای خرگوش نر من میگم اون جای خرگوش من داره کوچیک میشه برای همین کسی هم ایم سعال رو نکرده بود
مهسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 9:55:04 AM
اگر سوال رو واضح و روشن، با استفاده از کلمات عمومی بپرسی مطمئناً راحت تر به جواب میرسی! بازم منظورت واضح نیست، پوپو همون آلت تناسلیشه؟ بعدم ملت وظیفشون نیست سوالتو جواب بدن! دارن بهت لطف می‌کنن، بهتره بجای متاسف بودن متشکر باشی!
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير 3:50:12 PM
هلیای عزیز من برای سوال 5 تیر شما هم همون جواب رو داده بودم کاش شما همون موقع این سوئ تفاهم رو رفع کرده بودید تامنم بهتر متوجه میشدم چون خیلیا از این کلمه یا کلمات مشابه برای مدفوع خرگوش استفاده میکنن🌼از اینا گذشته تو مکالمات رو در رو هم از این دست سوئ تفاهمات پیش میاد شما و ما هدفمون کمک به خرگوشاست پس گذشت کنیم و بگذریم .🌼🌹🌼 درمورد خرگوش نازنین شما قبلا گذاشتم گمونم مشکلی داشت و نرسید به دستتون .یکسری حشرات هستند که لاروشون رو در بدن خرگوش مخصوصا زیر دمشون میگذارن به جز اون یکسری عفونتهای دستگاه تناسلی که انسانم میگیره ممکنه آلوده شده باشه و مشکلات مادرزادی باید دامپزشک ببرید.💟🐰💟
هلیا
۱۳۹۹ جمعه ۲۷ تير 10:04:16 AM
بازم شما منظور منو اشتباه برداشت کردید من واسه اون واقعا متاسفا واسه اون یکی نوشتم نه برای شما بازم ببخشید 🤗
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ مرداد 11:15:30 AM
میشه بگید خرگوشتونو دکتر بردید یا نه و مشکل خرگوش شما چی بود یعنی چطور حل شد؟؟
•-•
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير 6:04:31 PM
سلام ممنون از اطلاعاتی ک ارائه دادید ببخشید ی سوال داشتم من ی خرگوش ماده دارم ک از بچگی پیش خودم بوده و الان ی مدتیِ ک خیلی تپش قلب بالایی داره بینیش تند تند درحال تکون خوردنِ و گوشاش میلرزه حتی درحال استراحت. میشه بگین مشکلش چیه و باید چیکار کنم ک حالش بهتر بشه؟!
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 11:31:45 AM
🌹🌸🌸دوستان عزیز لطفا به خاطر سوئ تفاهم ها که همیشه پیش میاد رنجیده نشید من که گفتم متاسفم .🌸هدف ما کمک به خرگوشها و سایر حیواناتو انسانهاست پس بهتره به رفع سوئ تفاهم بپردازیم و ببخشیم و رها شون کنیم در مکالمه رودررو هم از این اتفاقات پیش میاد چه برسه از راه دور و کتبی باشه🌼🌸🌼مشکل خرگوش شما دوست عزیز ممکنه چربی خون باشه ویا عفونت بازم همینطوری نمیشه گفت باید معاینه بالینی بشه بهتره دامپزشک ببرید🌸
•-•
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير 11:33:22 AM
خرگوشمو میخوام ممنون لطف کردید ک پاسخ دادید🌹
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير 4:06:46 PM
ممنون از لطفتون 🌼💟دوستان عزیز مطالبی که افرادی مثل من میذارن بیشتر تجربیه و فقط برای کسانیه که دسترسی زیادی به بهداشت عمومی و دامپزشک ندارن و یا کلا موقعی که آدم دستش به جایی بند نیست .یادتون باشه حرف اول مال دامپزشکه درمورد خرگوشها دامپزشک اگزوتیک و سایر متخصصان ودرسته که اکثر اونها به دلیل ضعف سیستم آموزشی اعم از گزینش و آموزش و ... دارای سواد و تجربه کافی نیستند ولی اگه به اونها کم مراجعه کنیم اونها هم بالطبع به دلیل تقاضای کم دلگرم به کار نمیشوند و تقاضای کم باعث میشه بیماریها ناشناخته بمونند و در محیط اپیدمی بشن و تقاضای کم یعنی دارو لازم نیست پس دارویی هم موجود نخواهدبود بخصوص داروهای تخصصیتر و اونها هم صاحب تجربه نمیشوند چون همه چیز در کلاس درس آموزش داده نمیشه (مثلا یه جور بیماری عفونی دستگاه تنفسی که در آن حیوان بیحال و کم اشتها میشه مشکلات هاضمه ایجاد میشه و گاهی با آبریزش دهان یا خونریزی از دهان بعد مدتی میمیره که این بعد کالبد شکافی در ریه و دستگاه تنفسش دارای کف دیده میشه که گاهی خونیهو در ظاهر حیوان چیز زیادی دیده نمیشه ) این مشکل هم مال ماست و هم مال اونهاست و بهتره با کمک هم برای جبرانش تلاش کنیم دردآوره ولی چه میشه کردچاره ی بهتری فعلا نیست .حیواناتی که حالا به هر دلیلی مردند وسیله خوبی برای تجربه اندوزی آنهاست و هم برای رعایت بهداشت جامعه و محیط ،پس بهتره بعد مرگ هم با نظر دامپزشک حیوان رو دفن کنیم.@@🐇💟🐇 امیدوارم مطلبی که نوشتم باز سوئ تفاهم ایجاد نکنهاگه اشتباهی در کلامم هست با بزرگواری ببخشید و لطفا برام اصلاحش کنید ممنون 🌸🌸
هلیا
۱۳۹۹ جمعه ۲۷ تير 9:59:26 AM
این شاید احتمال مرگ یهویی خرگوش هم باشه چون مم در این مورد سابقه دارم چون خرگوش منم درست اینجوری بود و مرد
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 6:28:41 PM
البته یه نکته دیگه اینکه خرگوشها در گرمای زیاد هم میلرزند یه بطری که چکه نکنه و آب خنک توش بریزید بذارید کنارش لم بده بهتر میشه(علاقه خرگوش به جای زیاد خنک یا زیادی سرد ممکنه علامت بیماری و تب باشه).همچنین ترس (مخصوصا وقتی تازه خریدیدو آوردید یا جای جدید بردید)و اگه لرزش با مشکلات دیگه هم همراه باشه باید دکتر ببرید.
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۰ تير 3:11:14 PM
و چیزی که باید اضافه کنم اینه که :اگه خرگوشو تازه خریدید حتما خواهد لرزید چون میترسه بهتره اجازه بدید در جای امن که جای تاریکی که شما رو نبیتنه بمونه و شما هم باغذای مورد علاقه اش میتونید کم کم اعتمادشو جلب کنید. و نوازش بالای سرش فقط جلوی چشمشو نگیرید و از زمین بلندش نکنید چون بدتر میترسه .همچنین گاهی گرمای زیاد باعث لرزش خرگوش میشه برای اینکه دمای بالای 30 خیلی گرم محسوب میشه پس 30درجه هم گرمه!!برای خنک شدنش یه بطی که چکه نکنه با آب خنک حاوی چند تکه یخ کنارش بذارید که خنک بشه و برای خرگوش مو بلند هم در ماههای گرم سال (خرداد تا اواسط شهریور )موهاشو تا 2سانت روی بدنش بمونه بچینید نه بیشتر چون سردش میشه و آب خوردنشم کمی خنک کنید. اگه خونه تون چیز خنکی نیس روش لم بده دوتا تایل کاشی بذارید به تناسب اندازه بدنش تا روی اون لم بده.(اگه خرگوش علاقه زیاد به گرمای زیاد یا سرمای زیاد نشون داد حتما بیماره و باید دکتر ببرید)
هلیا
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير 3:26:45 PM
من همون هلیام من خرگوشم مو نخریدم این پچه خرگوشم هست من لطفا ادم نخورید اونی که خرگوشمو میخوام منو ظه ذره نگران کرد منم درمانش پرسیدم بد کردم وای شما چرا این جوری هستید ا
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير 10:42:26 AM
دوست عزیز قصد من و حتما خود شما کمک به خرگوشهاست که متاسفانه در اثر بیخبری اکثر دارندگان خرگوش مرگ و میر بالایی دارند و وضعشون هم در طبیعت هم عمدتا در پیش کسانی که نگهداری میشن خیلی بدتر از وضع سگها و گربه هاست. متاسفم اگه حرف من شما رو رنجنونده🌸🌹خیلیها اینجا سوال تکراری میذارن درحالیکه سوالات پایین تا فروردین رو رو بخونن جوابو میگیرن همین راحت طلبی بعضیا باعث شد که گمان کنم باز یکی مثل اونهاست امیدوارم درک کنید متاسفم🌹🌹
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير 10:44:42 AM
دوستان لطفا اگه تجربه ای بیشتر دارید بذارید ممنون میشم🌸🌸
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 12:35:27 AM
سلام دوست عزیز اینو دوباره گذاشتم امیدوارم کمک کننده باشه . احتمال گلوله مو یا انگل :. زیر دنده یا تو رو دشون یه تیکه سفت احساس میشه یا گلوله های سفت و نفخ دارن یعنی شکمشون باد داره و این دردناکه براشون لاغر میشن البته بالا علایم روشرح بیشتری دادم. گلوله مو :نفخ شکم کم آب نخوردن لیس زدن ادرار سفت شدن معده اول کوچک هس بعد تمام معده رو اشغال میکنه و یا احساس گلوله در روده بد شکل یا مرطوب شدن و یا کم شدن کوچک شدن پشکل یا حتی پشکل نکردن . درد در شکم راحت ننشستن رفته رفته کم غذا میشن وزن کم میکنن (در ماه 100گرم وزن اضافه میکنن)درمانش: با دیدن اولین نشانه ها اگه خیلی بزرگ نشده باشه هر روز 2قطره روغن زیتون با سرنگ بدون سوزن و مالش شکم و دواندن و بازی دادن زیاد با خوراکی مورد علاقه(سعی کنید کاری کنید سریع بدوه یا بپره خیلی بهتره) سیب گشنیز جعفری شوید نعناالانم یونجه تر هست شنگه علف هفت بند پیچک صحرایی جو دوسر شاخه سیب و بید. پلتهایی که حتما حاوی فیبر باشه و یکسری نمک و ویتامین هم هست همیشه بدید بخورن تاریخ انقضا و فیبر دارن یا نه هم بخونید.حتما موهاشو نو شونه مخصوص شونه بزنین خیلی جلوگیری میکنه(مگه قارچ داشته باشن اونوقت به دکتر بگید تا داروی خوراکی بده)دادن آب با کمی نمک حل شده در آن حتی با سرنگ بدون سوزن! (البته همیشه کمی نمک در ظرف آبشون(حالا هر حیونی دارید و خرگوش) بریزید حتما تا نیازشون به نمک تامین بشه)تهیه جای خنک(اگه نتونستید یه بطری که چکه نکنه توش آب بریزید و بذارید کنارشون) چون حالت مسمومیت غذایی دارن و تب میکنن شده با یه پارچه نم خنکشون کنین. اگه بزرگ بود باید دکتر ببرین شاید جراحی لازم باشه و آزیترومایسسن 100رو در 1میلی لیتر آب اگه سنش کمه توی 2میلی لیتر آب حل کنین هر 4ساعت بهش بدبید طی 1روز با سرنگ بی سوزن معمولا درمانشون 1 هفته اقلا طول میکشه و ماساژ شکمشون ضروریه رفته رفته متوجه میشین که نفخ شکمشون طی روزهای بعدی کم میشه ولی کاملا خوب میشن. 🌸دلایل دیگه کرم روده بیماری داخلی یا جویدن شیئ غیر قابل هضم یا سم لطفا همیشه غذای استریل بدید بهشون. دکتر بردن ضروریه چون انگل و غیره باشه مسره و اینجوری خوب نمیشه معمولا تا 4روز گلوله مو بهتر میشه ولی انگل و غیره نه درمان نشن میمیرن.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير 11:20:49 AM
البته فراموش کردم بگم که یک جور ویروس هست که علایم مشابه میده و با این تفاوت که روز سوم یا چهارم علایم زردی در حیوان دیده میشه مثلا چشماش زرد میشه و بعد روز چهارم به بعد علایم مخفی میشه این یه جور ویروسه که به سایر حیوانات و گاهی به آدم هم سرایت داره و سر خود دارو نباید داد و سریع دامپزشک ببرید.🌸🍃
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۳۱ تير 3:35:01 PM
توجه کنید😶یه اشتباه تایپی در متن هست اونم اینه که:👈«نمک» در آب هر حیوان جونده بریزید . بعضی حیوانات مثل گربه ها اصلا به نمک احتیاج ندارند و حتی براشون خطرناکه🌼🍃
الهام
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير 2:15:10 AM
من یه یه بچه خرگوش دارم که تا همین دیشب حالش خوب خوب بود اما یدفعه دیدم دستچپشو کج میکنه و وقتی راه میره نمیراره زمین و میلنگه ..بعد نیم ساعتش اون یکی دستشم همینجوری کج میکرد علتش از چیه؟
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير 6:00:27 PM
شاید رشد زیاد ریشه دندان باشه که در اثر تغذیه بد نفوذ در مغزش میکنهو باعث فلجش میشه یا نیش حشرات باعثش باشه یا انگل و برخی ویروسها حتما دامپزشک ببرین
هلیا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير 11:35:52 PM
درمان کوچیک شدن پوپوی خرگوشو میگین خرگوش من هر روز پوپوش کوچیک میشه
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 2:24:35 PM
با تشکر از ماکی دام که این راه ارتباطی رو ایجاد کرده. دوست عزیز مطالب پایین رو بخونید شما هم مثل هلیا مطلبی که برای سولین 26خرداد 99 در پایین گذاشتم بخونین. دلگیر نشید عزیزان ولی آخه چرا از مطالعه حتی برای «عشق» تان هم دریغ میکنید !!!!!!واقعا دردآوره. دوستانی که حیوان دوست دارند و میخواهن داشته باشن باید قبل خرید کنجکاو باشن و مطالعه کنن و اطلاعات کافی داشته باشن این کار بیتفاوتی و بیمسئولیتیه این یه فرهنگه عزیزان رنجیده خاطر نشید هرکاری «فرهنگی» داره یعنی «مسئولیتی» داره که بااااید بلد باشیم .نگهداری حیوان در خانه، بهداشت خاص اون حیوان و محل زندگیش در سلامت و بیماری و مرگش، لازمه که بدونیم . این نیاز انسان و حیوان که باهم قراره زندگی کنن نیازه و اگه بلد نباشیم صدمه به خود دیگران و حیوانات دیگه و محیط شهر و زیست خواهد زد.مراقب بیگناهی «خودمون »باشیم عزیزان.
خرگوشمو میخوااااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 2:42:07 PM
در پاسخهای دیگر دوستان هم نوشتم بارها و بارها لطفا مطالب پایین رو بخونید اقلا تا فروردین رو بخونید بخوبی متوجه میشید.کوک شدن بد شکل شدن مرطوب شدن پی پی نکردن کم شدن پی پی و لیس زدن ادرار کم آب خوردن و درنهایت نخوردن آب کم غذا خوردنو درنهایت غذا نخوردن اکثرا به حالت نسشته خوابیدن به همراه دندان قروچه بازی کم بیحوصله گی و دوری کردن از نوازش شدن تب نفخ و قارو قور شکم و اگه به شکمش دست بزنین در داخل روده ها احساس گلوله هایی میکنین یا زیر دنده شون احساس گلوله میکنین که هر روز بزرگتر میشه و دست به شکمشون بزنید به حالت درد میپیچند .گلوله مو و حتی نفخش خیلی برای حیوان دردآوره پایین به وفور برای دوستان نوشتم چه باید بکنن و همینطور انگل هم میتونه علایم مشابه درست کنه با این تفاوت که گلوله مو بعد درمانهای خونگی تا 4روز علایم بهتر شدن داره ولی انگل بدتر میشه و گاهی درمدفوعش هم انگل دیده میشه. پایینتر نوشتم چه باید بکنید🐇لطفا مطالعه کنید خواهش میکنم🍃🌼🌼🌼
بیتا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير 6:34:09 PM
سلام ببخشید می شه جواب را بدهید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 10:14:51 AM
سلام ببخشید میشه پاسخ نظرات قبلی رو بخونید؟؟؟!!!!! جوابتون را خواهید گرفت
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 2:03:28 PM
پاسخ سوال شما مثل پلاسخ سولین26 خرداد 99 هستش کمی پاییتره لطفا بخونید . درضمن نمیدونم شما چرا نیم ساعت وقت مطالعه ندارید ولی پاسخهایی که پایینتر نوشتم که یه سری اطلاعات عمومی برای سوالاتیه که برای صاحبان خرگوش پیش میاد .شما بگو 2ساعت وقت میگیره جان اون نازنین که هیچ پناهی جزشما نداره ارزش 2ساعت مطالعه نداره.در حالی که اون با تمام داراییش یعنی زبون کوچکش پاسخ محبت شما رو میده.بعضی چیزها که از دست برن هرگز برنمیگردن@@💟
بیتا
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير 9:42:35 PM
سلام بخشید خرگوشم مدفوع اش را نمی کند چکار باید بکنم؟؟
خرگوشمو میخوااااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 12:35:01 AM
سلن و بیتای عزیز ودیگر عزیزان که سوال تکراری میذارین: چرا مطالب قبلی رو نمیخونین همینجا خرگوشمو میخوااامها رو بخونید فوقش نیم ساعت اصلا 1ساعت مقتتونو یه بار بگیره جان یه جاندار که مسیولیت جانش با شماست ارزششو نداره؟!! اگه نه چرا اون نازنین خدا رو اسیر کردین؟چرا؟ محمد عزیز: متاسفانه حال خرگوش شما خیلی بده آخه شما میگی مورچه برداشته یعنی اونقدر ضعیف بوده که مورچه ها تصمیم به خوردنش گرفتن در ضمن شما نشانه هیچ بیماری رو نگفتی گاهی انگلها مثل کنه یا کک یا جرب یا کرم و ... میتونن باعث بیشن حیوان دچار کمبود ویتامین و کمخونی شدید بشن و این ضعف موجباب مرگ و یا حمله جانوران دیگه و بیماری قبل مرگ میشه. متاسفانه باید دامپزشک پیدا کنی چون شاید مورچه ها از طریق مثلا دهان یا مقعد به اندامهای داخلیش نفوذ پیدا کرده باشن و از درون به معده یا ریه هاش صدمه زده باشن😢
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير 10:18:35 AM
درود به شما دوست عزیز «خرگوشمو میخوااااام». بسیار ممنونیم که با دلسوزی فراوان پاسخ افراد رو میدید، لطف و علاقه بی نهایت شما به موجودات بی‌شک نتیجه خوبی در زندگی شما خواهد داشت. سلامت باشید.
سلن
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير 9:38:50 PM
سلام خرگوش من دستشویی نمیره چش شده؟
محمد
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير 6:30:28 PM
سلام خرگوش مینیاتوریمو مورچه برداشته تا رسیدم بالای سرش حالش خیلی بد بود .الان فقط نفس میکشه و دیگه هیچ علائمی نداره .ممنون میشم کمک کنید به دامپزشکی هم نمیتونم ببرم چون توی روستا هستم راهی هس ک بتونم حالشو خوب کنم؟
نسا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 3:52:21 AM
ینی چی مورچه ورداشته
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 6:32:02 PM
بالاتر اینو گذاشته بودم .محمد عزیز: متاسفانه حال خرگوش شما خیلی بده آخه شما میگی مورچه برداشته یعنی اونقدر ضعیف بوده که مورچه ها تصمیم به خوردنش گرفتن در ضمن شما نشانه هیچ بیماری رو نگفتی گاهی انگلها مثل کنه یا کک یا جرب یا کرم و ... میتونن باعث بیشن حیوان دچار کمبود ویتامین و کمخونی شدید بشن و این ضعف موجباب مرگ و یا حمله جانوران دیگه و بیماری قبل مرگ میشه. متاسفانه باید دامپزشک پیدا کنی چون شاید مورچه ها از طریق مثلا دهان یا مقعد به اندامهای داخلیش نفوذ پیدا کرده باشن و از درون به معده یا ریه هاش صدمه زده باشن😢
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير 8:33:50 AM
سلام من نزدیک سه ماهه که دوتا خرگوش ماده دارم و امروز متوجه شدم که موهای دور چشم یکی از خرگوش ها ریخته باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید😔
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير 11:04:58 AM
توروخدا خواهش میکنم زودتر جواب بدید دور چشماش قرمز شده چشماش نیمه بازه و الان کم اشتهاس باید چیکار کنم دامپزشکی هم نمتونم برم بخاطر کرونا جوابمو بدید لطفاااا😭😭😭
خرگوشمو میخوااااام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير 12:39:38 PM
ویروسها و قارچها و مشکلات چشم ورشد زیاد ریشه دندان میتونه باشه حتما دکتر ببرید.
فاطمه
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير 12:55:09 PM
سلام خسته نباشید من سوالی داشتم راجب خرگوشم من خرگوشی دارم ک ۲ سال و خورده ای سن داره مدتی پیش چند روز دور از خودم و بیرون از محل زندگیش نگهش داشتم و دیدم ک حالش بد شد باعث کم اشتهایش شد و دلش صدا میده و گاهی احساس خفگی میکنه و دندوناشو بهم میزنه و جدیدا سر و صورتشو کاملا با اب دهانش خیس میکنه و در حال حاضر چشماشم کمی بسته و خیلی بی حال و جنب و جوش گذشته رو نداره ؟؟؟ چند باری بردمش دکتر ولی فایده ای نداشته خواستم ببینم چیکارش کنم و بهش چی بدم ؟
خرگوشمو میخوام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير 12:42:20 PM
شاید انگل یا یه جور ویروس که میتونه این علایم داشته باشهو همینطور آبسه ریشه دندان میتونه باشه.
امیرعلی
۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 8:41:59 AM
سلام من یه جفت خرگوش دارم هنوز دو ماهشون هم نشده . یهو صلح پاشدم دیدم خرگوش مادم بی حاله چشاش نیم بازه و هیچی نمیخوره و افتاده یه گوشه و اصلا راه نمیره یجورایی تعادل راه رفتن هم نداره چیکار باید بکنم😢😢😢
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير 12:34:47 PM
عدم تعادل معمولا بیماری عفونی ریشه دندان یا گوش میانی یا یک جور ویروس میتونه باشه حتما دام پزشکببرید درمان نشن کشندس بدتر سرایتش به بقیه هست. بیماری تولارمی به انسان هم سرایت میکنه و علایمش شبیه سرماخوردگی و گلودرده و معمولا زخم کوچیک در انگشتای دست و غیره هم ایجادمیشه به سایر احشام مثل گاو و.. هم سرایت داره. لطفا حتما با دامپزشک تماس داشته باشید. مراقب همشهری های بیگناه و حیوانات بیگناه شهر باشیم.
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۶ تير 12:08:37 PM