ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 92546
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

میکسوماتوز (Myxomatosis) در خرگوش‌های خانگی

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:30
انتشار یافته:627
نگین
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 12:09:31 AM
سلام خرگوش من اول خیلی سرحال بود و رو پاهاش بلند میشد اما الان نمیتونه یه پاشم کج میزاره یه کوچولو میلنگه خیلی کممم راه هم میتونه برع اشتهاشم عالیه اما خودم حس میکنم ب خاطر رژیم غذاییشه اینطور شده چون فقط بهش سبزیجات و هویج میدم تازه یونجه براش پیدا کردم هنوز ندادم بخوره سوال اصلیم اینه اگه ب خاطر تغذیه تنبل شده باشه الان یونجه بودم و در کنارش سبزیجات آیا خوب میشه مثل اولش ؟😢😢لطفا نگید دامپزشک چون کروناست شرایط رفتن نیس
مونا
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 9:03:16 PM
نه به غذایی که دادی ربط نداره اینجور غذا فوقش کمبود ویتامین بگیره نه که تنبل بشه. درضمن خرگوش تنبل نمیشه هیچوقت منم یه خرگوش داشتم یه مدت بود که فکر کردم بزرگ شده و تنبل شده بازی نمیکنه همش میخوابید نگو گلوله مو گرفته بود حیوونی آخرش بدجور اسهال شد ومرد .😭😭😭😭😭.ببین پاهاشم حتمی جاش بد بوده و زیرش موهاش رفته یا ویروس گرفته یا قارچ .پاینتر خرگوشمو میخوامها رو تا فروردین بخون یکم وقتتو میگیره والی مشکلهای مشابه درمورد کف پای خرگوش نوشته به دردت میخوره راهنماییاش.اگه قارچ باشه باید دکتر ببین ه و حتما قرنطینه کن نگهداری خرگوش بالا نوشته هم بخون.متاسفم ولی اقلا زنگ بزن به دامپزشک سیار یا اوزانش دامپزشکی حتی شهرهای دیگه.
کیمیا
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ آذر 6:55:06 PM
سلام من ی خرگوش دارم ۹ ماهشه امروز متوجه ی لکه سفید تو جفت چشماش شدم میخواستم بدونم جای دستای خودشه یا مریضی گرفته؟؟
تنا
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 8:55:15 PM
ببین اگه منظورت گوشه چشماش جمع شده شاید چشماش آب میده که یعنی یا دندونش رشد زیادی کرده یا گریه کرده.اگه منظورت وسط تخم چشماشه که اونوقت یا آب مرواریده یا یه جور ویروسه که به مغز خرگوش میوفته و اینجوری دیده میشه.. ویا یه جور انگل اوفتاده به چشمش
امیر
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 2:42:01 PM
سلام خسته نباشید خرگوش من حدود ۳ / ۴ هفتس لوپی جرسی(مادر ندارن با شیر خشک بدون لاکتوز بیومیل میدم) حالش میزان بود تا امروز بیحاله پاهاشو داده بود عقب دراز کشیده بود فک کردم فلج شده ولی نه بلند شد راه رفت معلومه بیحاله پاهاش بیحال راه میبره دستشویی داره همش سفتم هست دستشویی بزرگش زنگ زدیم دام پزشک گفتن ویتامین d بدیم باز خواستم بپرسم که شما چه نظری دارین
مکس
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 10:08:06 PM
اگه پشکلاش بد شکل یا کوچیک تر از معمولا و سفته یا انگل داره یا گلوله مو یا یه چیزی تو دل و رودش گیر کرده .بعدشم به نظر عادی میاد همه خرگوشا پاشونو دراز میکنن لم بدن.اگه یواش راه بره و بازیش کم بشه و همش بشینه یا بخوابه یا همش عمد بپره یا بلنگه مثلا رویه پاش فشار نیاره باید شک کنی
آتنا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 2:12:22 PM
سلام خدمت ماکی دام.آیا پاسخ ها و سوالات رو فقط هفته ای یکبار میذارید؟
نسا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:46:56 PM
خواهش میکنم بچه خرگوش زیر 2ماه نخرین ظلم به خدا. تو این جنایت شریک نشید .میبینی چشم حیوون باز نشده هنوز میفروشنش. مادرشم مجبور به بارداری مکررو پدرشم جفت گیری مکرر بدنشون مریض و ضعیف میشه بعدم تا ضعیف شد میندازنش به یکی اونم میره میمیره 😭😭😭😭.آخه وجدان داشته باشین مگه ما چندتا از این بیگناهان قربانی تجارت بردگی حیوانات رو میتونیم نجات بدیم .تورو جان عزیزتون نکنید اینکارا رو.بچه چه میفهمه نگهداری وبهداشت چیه😮😮پدر ومادری که خودش حیوون هیچوقت ندیده و نمیدونه حیوون و نیازش چیه میره برای بچه اش یه بچه کوچیک یه حیوون ر و میخره انواع مریضیا و مشکلات درست میشه هم برای حیوون و هم برای بچه خودش وقتی ام با مریضی میمیره میندازه بیرون .اصلا فکر نمیکنه باعث اپی دمی بیماری اون تو محیط میشه .😷😷 بابا فکر کنید اگه احساس ندارید اقلا قبلش یکم تحقیق کنید یکم نگهداریشو و نیازاشو و مریضیها رو یاد بگیرید دامپزشک اول پیدا کنید بعد برید دنبال حیوون آدم هستید مثلا. بعدا هم مشکلات درست میشه میندازید گردن قهر خدا و یا نحسی و هزار جور خرافات که به اونا هییییچ ربطی نداره بلکه عمل اشتباه نتیجه اشتباه به بار میاره اینو خدا هم گفته پس انتظار نداشته باشید محیط پاک باشه و دیگه نگید قدیم حیوان زیاد بود محیط تمیزتر بود 😶.!!!!همین عدم رعایت بهداشت زباله ها و حیوانات مریض و مرده و سایر بیتوجهی ها باعث از بین رفتن حیوانات و محیط زیست اطرافمون میشه و به همه جا سرایت میکنه.🍃🌷🌷🌷کمک کردن به محیط زیست فقط دادن غذا به سگ و گربه ولگرد نیست بلکه اینهاست که گفتم و خیلللللی مهمتر و موثرتر از غذا دادن به سگ و گربه بیسرپرسته.ممنون از توجه و رعایت شما هموطنان عزیز و فهیممون.مطمین باشید اگه رعایت کنید نتیجه اش رو میبینیین.کوچک شما دوستدار هموطنان و آب و خاک پاکمان.🌼🌼🌼🌼🌼
Mahdi
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ آبان 2:57:43 AM
سلام خرگوش من ادرارش شیری رنگ شده و علتش هم بیماری عفونی هستش و به علت بیماری کرونا دامپزشکی تعطیل هست چگونه عفونتش روباید ازبین ببرم؟
بسطام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:12:27 PM
نوع عفونت باید معلوم بشه اگه قبلا دکتر بردی میدونی عفونت کجاشه و چیه زنگ بزن ازش بپرس یا از دارو فروشی های حیوانات بپرس و چه نوع داروی چرک خشک کن بگیری و مقدارشو با توجه به سنش بده و حتما ویتامین بده .درد زیاد داره برای جلو گیری از گلوله مو بهش 2قطره روغن زیتون با سرنگ بدون سوزن بده.گیاه خارخاسک و ختمی ونعنا و گشنیز و علف 5انگشت و چوب بید و ساقه نی بهش بده
پندار
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:24:05 PM
خودت بهش آب با یه ذره نمک قاطی کن بخورون.اگه غذا نمیتونه بخوره خوب ریز ریزش کن و یا چرخش کن و با یکم آب قاطی کن و با سرنگ بهش بخورونو یا بپز و حتما ویتامین بهش بده و هر روز 1قطره روغن زیتون بده گلوله مو نگیره تب داره آب لازم داره .شاید سرم لازم باشه.یکم جاشو خنک کن و آزیترومایسین 500اگه بالا 3ماه هست 4قسمت کن با یک میلی لیتر آب حل کن با سرنگ بی سر بخورون هر 4ساعت. و اگه دو ماهه هست1/6قسمت کن و هر 4ساعت بده و اگه کمتره خیلی احتیاط کن 1/6 رو در 2میلی لیتر حل کن هر 4ساعت بده .ولی درستش اینه که از دامپزشک سیارا بخوای بیان یا مشاوره بگیر یا زنگ بزن دامپزشکش اورزانش دامپزشکی شهرهای دیگه هم میتونی زنگ بزنی. امیدوارم خوب بشه
ابوالفضل
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۸ آبان 12:39:03 AM
سلام من یه خرگوش دارم ۷ ماهشه امروز یه هو بدن شو میکشه دوباره بلند میشه دوباره میکشه باید چیکار کنم لطفا کمک کنید 😭😭
تیام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۹ آبان 7:38:21 PM
رشد زیاد ریشه پنهان،دندان عقب که در مغز فرو رفته و باعث فلجی میشه و بعدم میکشه. سریع دندان پزشک ببر بکشه.انگل ویروسم میشه.
آیدا
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ آبان 11:36:59 AM
باید ببری دکتر وایستادی چی بشه.ببر ببین چی داره باعث فلجش میشه قبل اینکه خیلی دیر بشه😃😠😠
نینا
۱۳۹۹ شنبه ۱ آذر 8:44:50 AM
خرگوشمو میخوامم ها رو اینجا بخون. داره فلج میشه. شاید دندونش میره تو مغزش.ببر عکس بگیره ازش ببینن چشه.یا فلج دایمی میشه یا کور میشه یا مرد دیگه الان😭
سوگند
۱۳۹۹ جمعه ۲۳ آبان 11:00:19 PM
سلام امروز خرگوشم یهو بیحال شد و توانایی راه رفتن نداشت و آب زیادی ازدهنش میومد و بعد چندساعت مرد علتش چی بوده؟
بیان
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 1:01:55 PM
رشد زیاد ریشه دندان میره باعث مرگشون میشه .ویروس انگل که میره به مغزشون یا مریضی که تشخیص داده نشده مونده بدتر شده باعث مرگ حیوان بیچاره میشه متاسفم که مرد😭😭
دیانا
۱۳۹۹ جمعه ۲۳ آبان 2:20:16 AM
سلام. من یه خرگوش لوپ دارم که وقتی تو خونه میذاریم راه بده یه دفعه می پره. لطفا بهم بگید چیه. البته من بردن دامپزشکی اما گفتن که یه حیوانی مثل شپش داره. ولی نمیدونم چی هست. و بعضی وقت ها هم تو قفس می پره و میخوره به میله های قفس. چند روز پیش هم ناخن های دو تا دست هاش از ته شکست. به مادر گفتم ام گفت داره رشد میکنه. لطفا بهم بگید که اینا چی هست
طالب
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:51:35 PM
انگل گاز میگیره دردش میاد میپره دیگه.کف قفسش نباید نرده باشه کفش تخت باشه و پوشال کاه یا کاغذ بدون جوهر و رنگ و غیره نداشته باشه،بریز ناخناشم سر هر ماه بگیر عضلاتش خراب نشه. خرگوش باید افقی بپره نباس عمودی بپره اونوقت یعنی عضلاتش خراب شده کف پاهاشم یا بدنشم نباس موهاش کم بشه دردش میاد بعدشم زخم میشه حتمی دکتر ببر بگو این جای افقی پریدن عمودی میپره. بدنشو میکوه به قفس صدمه میبینه به رشدش ربط نداره.خرگوشمو میخواامها رو بخون کلا.
نبات
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 1:08:27 PM
انگل مثل شپش و غیره و بیماری پوستی مثل قارچ و بعضی مریضیای دیگه مسریه حتما دکتر ببر و خودتونم برین ممکنه مبتلا بشین محدودش کنید و محیط رو ضد عفونی کنین با تجویز پزشک .محل در ارتباط با اون و شما رو هم ضد عفونی کنید و سمپاشی کنین (سم خطرناکه دقت نکنی میمیرع) تا دوباره نگیره شماهم نگیرین نکته هایی درنگهداری خرگوش و خرگوشمو میخواام های پایین بخون سوال مشابه هست.
نارسیس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 12:16:26 PM
سلام. من تازه دوتاخرگوش گرفتم. یکیشون خوبه ولی اون یکی دور دهنش خونیه انگار. ازجیه؟ تواین دو روز هم زیاد غذا نخورده؟ جی بهش بدم؟ احساس نیکنم چون بچس یونجه دهنشوخونی کرده
برکه
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:38:41 PM
مطالب مشابه سوال شما پایینتر هست.قارچ .رشد زیاد دندان. انگل. صدمه خارجی میتونه باعثش باشه زخم دردناکه باعث کم اشتهاییش شده غذای پخته با سرنگ بهش بخورون و ویتامین دکتر ببر قارچ و انگل مسریه باید محدودیت و قرنطینه و ضدعفونی محیط حضور و وسایلاشو هر روز انجام بده با دستکش دست بزن و از هم جداشون کن و بهداشتو رعایت کنی از درد گلوله مو میگیره میمیره ها زود ببر دکتر
لاله
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:43:48 PM
نباید اصلااااا از هیج جای خرگوش خون بیاد.ببر دکترحتما بدجور مریضه بقیه شونم میگیره ها خرگوشمو میخواام و نکته هایی در نگهداری خرگوش بخون
پریا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 5:35:56 PM
خرگوش های من تو حیاط زندگی میکنن چه در بارون یعنی اتقاقی براشون پیش نمیاد بارون چه شدید باشه چه کم باشه میمونن حیاط اخه تعدادشون زیاده نمیشه انداخت داخل بعدش اصن عادت نکردن به داخل تا الان چقد وقته میمونن حیاط براشون اتفاقی نیافتاده بعدش روزی یه بار غذا میخورن کلا 😭😥 بعدش هم گوشاشون هم همیشه یخ هستن
تینا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 7:44:16 PM
عزیزم پایینتر سوال مشابه بوده.سعی کن جاشونو تند تند تمیز کنی از پشکلاشون و جاشون تا حد ممکن خشک باشه یه سایه بانم داشته باشن که بتونن خودشونو از بارون حفظ کنن . غذاشونم مواظب باش آلوده نباشه .جاشونم هر هفته حداقل یه بار ضد عفونی کن. آب آلوده رخت چرک و کفشی که باهاش هرجا میری بیرون یا پیش آشغال پیش اونا نپوش یه کفش جدا داشته باش .محل لونه شونم گاهی عوض کن همیشه یه جا نباشه تا آلوده به مریضیای مقاوم نشه.و حیوونای وحشی بیصاحب مثل پرنده گربه موشم مراقب باش نیان پیششون چون ممکنه مریض یا ناقل مریضی باشن حواستم بهشون باشه علامت مریضی نداشته باشن داشتن سریع جداشون کن از هم و دکتر ببر. پشکلاشم بسوزون مریض باشه.بلاخره حیوون داشتن زحمت داره.
زهرا پایمرد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 3:34:30 PM
سلام خسته نباشید توروخدا کمکم کنید سریع،خرگوش من سرحال بود همیشه اما الآن دوروزه نه غذا خورده نه مدفوع کرده فقط آب میخوره انقدر آب خورده که وقتی حرکت میکنه صدای آب ازشکمش میاد.بردیمش پیش دامپزشک گفت یک ساعتی ی بار بهش یک سی سی روغن کرچک بدیم و روزی نیم سی سی انتی بیوتیک اما فایده نداره تو رو خدا کمکم کنید باید چیکار کنم
مهسا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 10:26:15 AM
پاسخ های «خرگوشمو میخوام» درمورد گلوله مویی رو بخون.
سيامک خورشيدي
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ آبان 11:15:09 PM
سلام من يه خرگوش دارم سالم و سرحال الان دو روزه دست و پاهاش بي حس شده به زور راه ميره فک کنم داره فلج ميشه .بنظرتون مشگلش چيه ممنون ميشم جوابمو بديد
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ آبان 3:49:17 PM
هر موقع احساس کردید حیوان تعادل نداره یا داره فلج میشه سریع داکتر اگزاتیک ببرید .بارداری و اینچیزا باعثش نمیتونه باشه. صدمه خارجی به ستون فقرات یا ممکنه رشد زیاد ریشه دندان پنهان و یا عفونت گوش و یا انگل و یا ویروس میتونه باشه سریع دکتر ببرید شاید عکس رادیولوژی لازم بشه و کشیدن دندان تعلل نکنید.😓😓🐇🍃
فانی
۱۳۹۹ شنبه ۱۷ آبان 1:59:46 AM
عفونت ریشه دندان انگل ویروس میتونه باشه خرگوشمو میخواام های قبلی رو بخون سوال مشابه هست . حتما ببر دکتر شاید عکس رادیولوزی بگیرن ببینن چشه.😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان 11:21:24 PM
با سلام خدمت دوستان ماکی دام .امروز قبل این دو مطلب فرستادم که فراموش کردم منبع مطلب رو ذکر کنم که اونها بخشی از مطلب شهر آرا نیوز بود ممنون
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان 9:29:41 PM
اگر به نگهداری از حیوان در خانه تمایل دارید، رعایت این نکات را جدی بگیرید. تاحد ممکن فضایی جدا از زندگی خودتان برای حیوان در نظر بگیرید و محل زندگی او را مرتب تمیز و گندزایی کنید. معاینات دوره‌ای و منظم حیوان را فراموش نکنید. همچنین از یک پزشک بخواهید شما و اعضای خانواده تان را گهگاه معاینه کند تا در صورت بروز هر مشکلی، بتوان سریع اقدام کرد. برای پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری‌ها حیوان را برای دریافت واکسن به دامپزشکی ببرید. برای جلوگیری از پنجه کشیدن حیواناتی مانند گربه، کوتاه کردن مرتب ناخن آن‌ها را در برنامه‌های مراقبتی خود بگنجانید. از تماس حیوان خانگی تان با حیوانات ولگرد و بدون صاحب پرهیز کنید. مراقب خورد و خوراک حیوان خانگی خود باشید. استفاده از مواد غذایی آلوده خطر انتقال بیماری‌ها را در آن‌ها بالا می‌برد. از تماس مستقیم با خود حیوان یا موادغذایی او خودداری، و سعی کنید هنگام تماس از دستکش استفاده کنید. در صورت تماس دست با حیوان یا غذا و وسایل او، حتما دست‌ها را با آب و صابون بشویید و با محلول‌های ضدعفونی کننده پایه الکلی گندزدایی کنید.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان 9:24:23 PM
هفته‌ای با عنوان اطلاع‌رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان (سومین هفته تیرماه) در تقویم بهداشتی نام‌گذاری شده است. جدا از بیماری‌های شناخته‌شده‌ای مانند هاری، تب مالت و آنفلوآنزای حیوانات که با مراقبت‌های بهداشتی این روز‌ها در جوامع توسعه‌یافته یا در حال توسعه مانند کشور خودمان کمتر دیده می‌شود، بیماری‌های دیگری مانند انواع عفونت‌های باکتریایی، قارچی و انگلی و آلرژی‌ها وجود دارند که با همه مراقبت‌های صورت‌گرفته، باز هم قابلیت انتقال دارند، به‌ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند کودکان یا بیمارانی با اندام‌های پیوندی که حتی می‌تواند کشنده هم باشد. با همه این‌ها همچنان مهم‌ترین راه پیشگیری از این بیماری‌ها که با نام زئونوز می‌شناسیم، افزایش آگاهی مردم درباره آن‌هاست.اینکه چرا با این همه پیشرفت در حوزه پزشکی هنوز نتوانسته ایم بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان را به طور کامل ریشه کن کنیم یا در کنترل کامل خودمان درآوریم، به عوامل زیادی برمی گردد نظیر آنچه در ادامه می‌آید: تعداد زیاد میزبان‌ها (پرندگان و دام‌های اهلی و وحشی) وفور ناقلان تعدد راه‌های انتقال (آب، خاک، موجودات زنده و غذا) هزینه زیاد ریشه کنی توانایی متفاوت آلودگی در گونه‌های مختلف حیوانی
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ آبان 10:59:04 AM
خرگوش من به پایش اسحال میکند و هر وقت که میخواهد بدو اد کله معلق میزندو اتفاق وحشتناکی به وجود می آید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ آبان 1:48:32 PM
متاسفم که این اتفاق افتاده .متاسفانه اسهال برای خرگوش خطرناکه و کشنده هست. خیلی سریع دکتر ببرید تا علتش معلوم بشه اصلا جای تعلل نیست .بعضی بیماریهای مسری بین خرگوشها (که بعضیاش با انسان و سایر حیواناتم مشترکند ). ویروسها و میکروبها مثل سالمونلا و مسمومیت در اثر گلوله مو و مشکلات داخلی مثل اختلالات روده و غیره که همه برای خرگوش خطرناک و مرگ آورند. گول بازیشو نخورید خیلی وقتا1 روزه میمیرند. باید از بقیه حیوانتتون جداش کنید و محدودش کنید وسایلها و جاشون با الکل طبی بالای 70% ضد عفونی کنید و بدنشونم تمیز کنید (با دستمال صابونی ترجیحا کم بو) که دوباره از خودش نگیره و بقیه هم نگیرند. اگه حیوان دیگه ای هم دارید باید چک بشوند . بیماریهای مشترک گاهی در انسان به شکل دیگه ای دیده میشن مثلا تولارمی یا سالمونلا.نیاز به ویتامین و سرم داره و داروی مناسب با بیماریش پس باید نوع بیماریش مشخص بشه مثلا در مسمومیت با گلوله مو قبلا نوشتم.اگه سریع اقدام نکنین در اثر کمبود آب و املاح دچار تشنج و مرگ خواهد شد.منبع غذاییشونم باید چک کنید کهنه یا آلوده بیماری یا سم کشاورزی نباشه.متاسفانه بعضی بیماریها دارو ندارند و نهایتا خودشونو با اسهال نشون میدن و باعث مرگ حیوان میشن . پس باید قبلا واکسنشو بزنید بخصوص در مناطق مستعد. حتما دفع بهداشتی فضولات و در صورت تلف شدن حیوان زبان بسته معدوم کردن بهداشتی اونو جدی بگیرید و با پزشکش درمیون بگذارید.چون بیماری اون حتما در محیط اپی دمی میشه و باعث مرگ حیوانات اهلی و وحشی دیگه میشه مسری به آدمم باشه بدتر.پس فضولات یا جسد حیوان رو در سطل زباله نیندازید و دفن در باغچه و کوه و دشت و غیره انجام ندهید تا جنایتکار نشید و آب و خاکمون پاک بمونه. ممنون از حس مسیولیت و انسان و حیوان دوستیتون.در ضمن باید علت ابتلا مشخص و رفع بشه تا درمان سریعتر و موثرتر باشه و اگر حیوان تلف شد ضمن ضد عفونی محیط در ارتباط با شما و خرگوشتون ، حتما حداقل تا 3 ماه حیوان دیگه ای هم نیارید تا هم شما بازسازی روحی بشید و هم بیماریهایی که مقاومند در محیط از بین برند تا حیوان جدید از محیط آلوده نشه.با آرزوی سلامتی و درمان سریع حیوان نازنینتون
یلدا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ آبان 1:53:59 PM
خیلی مریضه چرا نمیبری دکتر اگزوتیک گمونم تا حالا که اینو بخونی اون تفلی مرده باشه. اونقده حالش بده که تعادلم نداره میخوره زمین .ویروس و یا میکروب گرفته. متن بالا ماکی دام و خرگوشمو میخواام و نکته هایی در نگهداری خرگوشم بخون.
سارا خلیلی
۱۳۹۹ جمعه ۹ آبان 2:12:09 PM
خرگوشه من نزدیکه ۵ ماهشه و خیلی سرحاله اما امروز نمیدونم یهویی بی حال یه گوشه نشسته و تکون نمیخوره دماغشم دست زدم خیس بود خیلی نگرانم چون خرگوشه من خیلی بازیگوش بود اینور میپرید اونور میپرید نمیدونم چش شده توروخدا بگید باید چیکار کنم😭😭😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ آبان 2:05:20 PM
از لحاظ مشکل دندان و عفونت ها چک کنید (که ممکنه با گلوله مو و بعد سوئ تغذیه هم همراه بشه) .
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ آبان 2:16:46 PM
هیچ وقت گول جست و خیز و بازی حیوانات همچنین خرگوش رو نخورید حیوانات به طور غریزی بیماریهاشو قایم میکنند مدتی قبلتر دچار میشن فقط کند تر یا کم تحرکتر یا پر خوابتر میشن و بعد ناگهان بهه دلیل پیشرفت بیماری میمیرند و ما فکر میکنیم بیماری و مرگ ناگهانی هست در حالیکه اینطور نیست.حتما چکاب دوره ای ببرید . نفخ و گلوله مو و انگل وبیماری داخلی هم باعث میتونه بشه.
رویا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان 4:12:12 PM
سلام خسته نباشید ماکی دام عزیر من یه خرگوش ۶ ماهه لوپ دارم کاراملی رنگه مدت یه یه حالت لکه رنگی که انگار موهای بالای کمرش دارن دورنگی میشن تیره و کارامل با هم....خاستم بدونم مشکلی هست کلا تغییر رنگ میدن این نوع...ضمن اینکه فوقالعاده شاد و شیطون و بازیگوشه ولی اخر خرابکاری مثل خوردن گوشه کاغذ دیواری یا سیم تلفن رو انجام میده..ٍممنون از راهنمابیتون
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ آبان 2:00:31 PM
خرگوشها از 3ماهگی به بعد موهای کرکی بچگیشونو میریزن برای همین ممکنه موهاشونو دو رنگ ببینین. جویدن یک کار غریزی و بعضی خرگوشها اینکار رو به عنوان بازی انتخاب میکنن که باید چیزهای خطرناکمثل سیم برق و پلاستیک رو ازش دور کنید براش مقوای بدون رنگ و پلاستیک و الیاف نخی و چوب سیب بید توت یا هلو یا زردآلو یا شمشاد یا گلابی یا تمشک یا توپهایی با ساقه ضخیم یونجه بسازید بجوه که به کنترل رشد دندانهاشم کمک میکنه یا غذاشو براش تو اطرافش قایم کنید پیدا کنه یا با غذای مورد علاقه اش باهاش بازی کنید و بازیهای دیگه چون اونها به بازی فکری علاقه دارندفقط حواستون باشه آلوده به سم کشاورزی و یا به انگل و قارچ و بیماری آلوده نباشه یعنی استریل باشه.و همچنین چوب و برگ گیلاس و آلبالو و انواع کاج وسرو ممنوعه.ولی گاهی سوئ تغذیه که بعضی بیماریها باعثش میشن یا تغذیه بد و ناقص.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 10:21:59 AM
فراموش کردم بنویسم تغییر رنگ موی مثلا موی کرکی بچگی اونها کمی ظریفتر گاهی پرپشتتر و کوتاهتره ولی موهای جدید براقتر محکمتر و گاهی بلندتر میشن برای همین دو رنگ به نظر میرسن ویا بعضی انواع خرگوشها در تغییر فصل رنگ موهاشون عوض میشه.ولی گاهی هم تغییر رنگ پوست یا مو ممکنه علامت بیماری مثل سرطان باشه که گاهی با زخم یا باد کردن پوست یا تغییر رنگ پوست یا چروک شدن و غیره میتونه همراه باشه.
مبینا
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان 1:41:10 PM
سلام خرگوشم میره و توی آفتاب میخوابه دلیلش چی میتونه باشه خیلی نگرانم
خرگوشمومیخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان 5:01:14 PM
خرگوشها کمی نیاز به نور آفتاب برای تامین ویتامین دارند. الان هوا خنک شده و اگه خرگوشتونو بیرون نگه میدارین طبیعیه که دنبال منبع گرما باشه.وای گاهی برخی بیماریها باعث میشه خرگوشها به گرما یا سرما (مثلا برخی عفونتها)علاقه بیشتری نسبت به معمول پیدا کنند که باید حتما توسط دکتر چک بشن
ترباا
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:45:00 PM
خواهش دارم ماکی دام لطفا بزار عکس خرگوش هامون رو بزاریم مگه تو این سایت رو نساخی خواهش میکنم این لطف رو در حق ما بکنید خیلی ممنون میشم ازتون خواهش میکنم شاید کسی نتونه ببره دام پزشگی مثل من عاشقتم ماکی دام خواهش خواهش خواهش لطفا این حق رو واسه طفلکیامون بکنید اگه بتونیم عکس مشگلاتشون رو بزاریم خیلی بهتز میشه این لطف رو در حق ما بکن و کسی هم بامن موافقه بگه 😍😍❤❤❤🤲🤲🤲🤲😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲امید وارم موفق باشی ماکی دام
ایناز
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان 5:12:06 PM
منم با شما موافقم
رها
۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان 4:45:01 PM
سلام یه خرگوش نر تقریبا ۴ ماهه دارم که حالش کاملا خوبه تنها چیزی که منو خیلی نگران کرده اینه که روی بینیش یکم قهوه ای شده، این نشونه چیه؟ و یه مورد دیگه اینکه لازمه خرگوش رو ببرم پیش دامپزشک برای گرفتن ناخوناش؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 5:04:46 PM
گاهی صدمه خارجی یا نیش حشرات میتونه باعثش بشه وجای التیام رخم و گاهی تغییر رنگ پوست علامت بعضی بیماریها مثل سرطان میتونه باشه. درمورد گرفتن ناخن ابزارهایی هست که میتونید از اونها استفاده کنید و حتما هر ماه کوتاهش کنید چون دچار انحراف عضلانی و صدمه دیدن حیوان میشه .بله میتونی ببری.اما اگه خودتون خواستید بگیرید فقط دقت کنید خیلی از بیخ نگیرید چون رگ خونی داره و ممکنه زخم بشه سعی کنید نوک تیز اون رو بچینید.💞🌼🐇
Fatemeh
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 6:21:33 PM
سلام خرگوش من حدودا پنج ماهشه از بچگی دارمش هیچ کدوم از علائم بالا رو هم نداره خیلی سرحاله فقط دوروز پیش دیدم بین مدفوعش یه کرم هست از دو روز پیش تا حالا هواسم بهش هست که بازم این اتفاق میوفته یا نه ولی خدارو شکر مشکلی نبوده فقط او کرمه نگرانم کرده از چی ممکنه باشه؟؟؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان 9:46:46 PM
اینکه شما انگل رو دیگه ندیدید دلیل نمیشه که نیس .انگل حیوان رو ضعیف میکنه و دچار سوئ تغذیه میکنه و مستعد گرفتاری بهگلوله مو و سایر بیماریها میشه. حیوان رو محدود کنید محل رفت و آمد و حضور حیوان رو ضد عفونی با الکل طبی(غیر طبی اثری نداره) بالای 70% ضد عفونی کنید و اگرانگل کش میزنید مراقب باشید چون سم خطرناکی و از دکتر راهنمایی بگیرید دکتر ببرید تا دوز مناسب دارو و نوبت مصرفشو بهتون بگه بهتره دکتر بده دارو رو و سن خرگوشو باید دقیق بدونید با توجه به سنش داده میشه. حتما حیوان رو در طی دوره درمان قرنطینه کنید و هر روز جاشو و وسایلاشو ضد عفونی کنید تا دوباره نگیره زیر قفسش توری با سوراخایی که پشکلاش رد بشه و زیر پاش نمونه بگذارید تا دوباره از اونها نگیره چون تخم انگل دیده نمیشه و تو محیطش باشه دوباره مبتلا میشه( و بعد درمان بردارید تا عضلاتش آسیب نبینه). معمولا دونوبت هست داروش. خودتون و افراد در ارتباط با شما و خرگوشتونم از لحاظ ابتلا به انگل چک کنید. بهتره با دستکش تمیز پشکلاشو از جاش هر روز جمع کنید غذاشو زمین نریزید و منابع غذا و آبش رو از جای استریل تهیه کنید چون آلوده باشه دوباره مبتلا میشه. اگر حیوان دیگه هم دارید که نزدیک خرگوش بوده حتما از لحاظ وجود انگل چک کنید در صورت ابتلا اونها هم به همین روش باید درمان بشه. حتما مسیله دفع بهداشتی فضولات حیوانات آلوده به انگل رو رعایت کنید مبادا منبع پخش آلودگی تبدیل بشید چون جانداران دیگه گناه دارن پس کوچه یا سطل آشغال و دفن در زمین راه مناسب نیست اگه بتونید بسوزونید بهتره.چندتا از فضولات حیوان رو در کیسه برای دکتر ببرید تا در صورت نیاز برای آزمایش برای تشخیص نوع یا انواع احتمالی انگل استفده کنه.امیدوارم سلامت باشید .
سلام
۱۳۹۹ يکشنبه ۴ آبان 1:52:56 PM
خرگوش شما انگل داره باید ببری دکتر😊و امید وارم خرگوشتان خیلی زود خوب بشه
نیایش نظری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱ آبان 11:41:12 AM
خرگوش من سالم سالمه ولی چند روز متوجه شدم موهای زیر دماغش سیاه شده دلیلش چیه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:48:08 PM
دقت کنید که دماغش ترشحات داره یانه اگه داره دامپزشک ببرید. غذاشو هم چک کنید که آلوده قارچ سیاه نباشه.
خرگوشمو میخوام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:54:53 PM
بعضی خرگوشها بعد از 3ماهگی که کم کم بالغ میشن رنگ موهاشون عوض میشه و بعضی وقتها هم صدمه خارجی هم باعثش میشه که بعد از التیام جای اون تیره میشه بعضی قارچها هم باعث میشن ولی عوارض دیگه هم همراه میشه مثل ریزش مو
چینار
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 10:27:56 AM
کمبود ویتامین هم باعث میشه غدای متنوع باید بهش بدی.
سلام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 3:16:25 PM
من پچه خرگوش دارم کع مادر داره ولی امروز صدای جیغشو تووحیاط شنیدم دوییدم رفتم پیپش دیدم موش اونو گرفته و زخمی کرده ولی سالمه ولی جونش خیلی زخمه یعنی براش مشکل پیش نمیاد الان داخل خونست پیش بخاری براش پماد هم زدم ولی نگرانشم😭😭🐁🐭🐁👉👊😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 9:02:10 PM
زخمها خطرناکند ممکنه شوکه شده باشه اگه خونریزیم زیاد داشته هم بدتره و حتما بدجور ترسیده که جیغ کشیده و احتمال زیاد گلوله مو بگیره هم به خاطر ترس هم بخاطر دردو ممکنه زخماش عفونی یا قارچی بشن چون موشها از همه چیزخوارن و هرجا میرن اگه آلوده به بیماری پنهان باشه مثل انگل و ویروس ممکنه مبتلا بشه حتما دکتر ببرید.امیدوارم سالم باشه 😓😓
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:42:07 PM
سلام سلام به همه شما هم سعید تره اما خیلی خودشو میخارونه بردمش دامپزشک میگه سالمه زیاد شده موهاش به جز این هیچ چیزه غیرطبیعی نداره😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔💟😔😔😔😔😔😔😡💟💟💋🤨😓🤗😓😤😤😓💋👆😓😤😓😔😓😓🤨👆😍👆😍🤨😤😓😔😓😤👆😓😅😓💋🌸💋😓👆😓 چش😤😤😤😤😤😤😤 شده😤😤🤨😅😤🤨😤🤨😤😅🤨😤🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨😔😔😔🤨😔😔
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 1:22:07 PM
دوست عزیزخدا رو شکر که حالش خوبه🌼🌼گاهی کمبود ویتامین و حساسیت و یا شستشو با شوینده هایی که مناسب خرگوش نیس و نیش حشراتی مثل پشه ها میتونه باعثش باشه که با توری میشه تا حد زیادی کنترل کرد. لطفا اگه توری به قفس حیوانتون میزنید از بیرون بزنید تا حیوان اونو نجوه و براش دردسر نشه🌼🌼🐇🌼
آنیسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 12:47:47 AM
سلام من خرگوش مینیاتوری دارم چند روزه دست و پاهاش از هم وا میرن و حالت کسلی داره یه بار افتاد فک کردم مرده بعد چند دقیقه خودش بلند شد اما حالش بده چش شده به نظرتون؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 12:00:07 AM
خرگوشها بعد غذا و بازی خودشونو یه طرفه پرت میکنن و دندونها شونو کمی به هم میکوبن و میخوابن که یعنی اوضاع خوبه🐇🌼.ولی موضوعات جدی هم هست که باید توجه کنید مانند رشد زیاد ریشه پنهان دندان و بیماریهای مغزی وانگل و برخی ویروسها میتونن باعثش بشن.حتما چکاب ببرید
سعیده
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 1:43:58 AM
سلام من دوتا خرگوش معمولی دارم فکر کنم ۲ماه یا کوچیکتر باشن الان تقریبا سه هفته دارمشون تغذیشون ب من فروشنده گفت کاهو هویچ و اینا منم بهشون کاهو هویچ خیار خیلی کم و سیب هم کم امروز صبح خرگوشم از قفس در اومد داشت ادرار میکرد بعد من داد زدم ترسید رفت پشت پشتی رفتم بگیرمش دیدم یه وری شده دستو پاشو تکون میده اول فکر کردم بخاطر اینکه داد زدم ولی دوباره اخرشب از قفس درش اوردم دیدم همینطوری شده ماساژ دادم عضلاتشو خوب شد اخرشب دوبار اینطوری شد اون یکی خرگوش هم در اوردم دیدم اونم همینطور شده انگار دستو پاشون میگیره ی وری میشن سیخ میشه دستو پاشون چیکار بکنم توروخدا راهنماییم کنین چشون شده خیلی سرحال بودن الانم ماساژ میدم خوب میشن غذا هم میخورن تو قفسشون پارچه گذاشتم دیدم سوراخه میخورنش فک کنم همچنین ریشه فرش هرکاری میکنم بازم میخورن دندونشم از امروز صدا میاره سرشم تکون میده تند تند انگار ک میگیره😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 9:14:27 PM
اینکه پارچه و چیزایی که غذاش نیس رو میجوه علامت سو تغذیه هست . کاهو یه نوعش برای خرگوش میشه به مقدار کم داد بقیه انواعشو نه.غدای اصلیش یونجه و علف تیموتی و جو دو سر و غیره که قبلا کاملتر گذاشتم. و اینکه چرا تشنج میکنند سو تغذیه و ترس میتونه باعثش باشه همینطور انگل و بعضی ویروسها و بعضی مشکلات عصبی باید معاینه بالینی بشه اینجوری سخته. باید دکتر معاینه کنه. امیدوارم جدی نباشه.از تجربیاتتون ما رو هم بهره مند کنید.
حمیده
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:34:56 PM
واقعا که!!!!! باید اینو بهش بدی باید بهش علوفه بدی
...
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 7:56:29 PM
خرگوش من یکمی شیکمش باد کرده بیماریه یا غذا زیاد خورده؟لطفا بگید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 9:05:25 PM
پایینتر به این سوال کاملتر جواب دادم بخونید لطفا. علامت نفخه که میتونه دلایل مختلف داشته باشه زیاد خوردن غذا باعثش نمیشه.انواع مشکلات گوارشی که ممکنه گلوله مو ایجاد کنه و سم کشاورزی و ترس نساختن بعضی غذاها و بعضی بیماریها . درمان گلوله مو رو مفصل پایینتر گذاشتم.مطالب تا فروردین رو بخونید.
افسانه
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 1:51:20 PM
من یه خرگوش لوپ دارم خرگوشم دستشویی نمیکنه لطفا بگید چیکار کنم
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 6:25:14 PM
احتمال گلوله مو یا انگل :. زیر دنده یا تو رو دشون یه تیکه سفت احساس میشه یا گلوله های سفت و نفخ دارن یعنی شکمشون باد داره و این دردناکه براشون لاغر میشن البته بالا علایم روشرح بیشتری دادم. گلوله مو :نفخ شکم کم آب نخوردن لیس زدن ادرار سفت شدن معده اول کوچک هس بعد تمام معده رو اشغال میکنه و یا احساس گلوله در روده بد شکل یا مرطوب شدن و یا کم شدن کوچک شدن پشکل یا حتی پشکل نکردن . درد در شکم راحت ننشستن رفته رفته کم غذا میشن وزن کم میکنن (در ماه 100گرم وزن اضافه میکنن)درمانش: با دیدن اولین نشانه ها اگه خیلی بزرگ نشده باشه هر روز 2قطره روغن زیتون با سرنگ بدون سوزن و مالش شکم و دواندن و بازی دادن زیاد با خوراکی مورد علاقه(سعی کنید کاری کنید سریع بدوه یا بپره خیلی بهتره) سیب گشنیز جعفری شوید نعناالانم یونجه تر هست شنگه علف هفت بند پیچک صحرایی جو دوسر شاخه سیب و بید. پلتهایی که حتما حاوی فیبر باشه و یکسری نمک و ویتامین هم هست همیشه بدید بخورن تاریخ انقضا و فیبر دارن یا نه هم بخونید.حتما موهاشو نو شونه مخصوص شونه بزنین خیلی جلوگیری میکنه(مگه قارچ داشته باشن اونوقت به دکتر بگید تا داروی خوراکی بده)دادن آب با کمی نمک حل شده در آن حتی با سرنگ بدون سوزن! (البته همیشه کمی نمک در ظرف آبشون بریزید حتما تا نیازشون به نمک تامین بشه)تهیه جای خنک(اگه نتونستید یه بطری که چکه نکنه توش آب بریزید و بذارید کنارشون) چون حالت مسمومیت غذایی دارن و تب میکنن شده با یه پارچه نم خنکشون کنین. اگه بزرگ بود باید دکتر ببرین شاید جراحی لازم باشه و آزیترومایسسن 100رو در 1میلی لیتر آب اگه سنش کمه توی 2میلی لیتر آب حل کنین هر 4ساعت بهش بدبید طی 1روز با سرنگ بی سوزن معمولا درمانشون 1 هفته اقلا طول میکشه و ماساژ شکمشون ضروریه رفته رفته متوجه میشین که نفخ شکمشون طی روزهای بعدی کم میشه ولی کاملا خوب میشن. 🌸دلایل دیگه کرم روده بیماری داخلی یا جویدن شیئ غیر قابل هضم یا سم لطفا همیشه غذای استریل بدید بهشون. دکتر بردن ضروریه چون انگل و غیره باشه مسره و اینجوری خوب نمیشه معمولا تا 4روز گلوله مو بهتر میشه ولی انگل و غیره نه درمان نشن میمیرن. و باید بگم که یک جور ویروس هست که علایم مشابه میده و با این تفاوت که روز سوم یا چهارم علایم زردی در حیوان دیده میشه مثلا چشماش زرد میشه و بعد روز چهارم به بعد علایم مخفی میشه این یه جور ویروسه که به سایر حیوانات و گاهی به آدم هم سرایت داره و سر خود دارو نباید داد و سریع دامپزشک ببرید.🌸🍃
خرگوشم ماما
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 9:52:37 PM
سلام من یه خرگوش دارم نزدبک 11 ستلو چند ماه سن داره چند روزه کنی لاغر شده و پشمالو هم هست یعنی چرا لاغر شده 🤨😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 11:49:58 PM
ممکنه گلوله مو یا انگل گرفته باشه. خرگوشها هر ماه بخصوص تو سن رشدحدود 100گرم وزن اضافه میکنند.اینکه خرگوش موبلند یا مو کوتاه باشه فرق زیادی نداره
بخشید
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 2:48:27 PM
من گفتم خرگوشم ۱۱ سال و چند ماه سن داره یعنی سن رشتش گذشته ولی کمی لاغر شده مثلا
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 6:14:08 PM
11سال. ماشالله به شما و خرگوشتون .تو این سن که سن زیادی برای خرگوش محسوب میشه ممکنه یکسری بیماری که از عوارض سن زیاده منجمله بیماری دستگاه گوارش وبیماریهای داخلی دیگه که مثل مشکلات کلیوی که ایجاد دردهای پنهان میکنند و مانع غذا خوردن یا خوب غذاخوردن خرگوش میشند حتما چکاب ببرید
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 3:40:19 PM
سلام خرگوش من همش روی دستش میخوابه میره یه گوشه اشتها نداره کم غذا میخوره همش خوابه صدای پارس سگم شنیده راهنمایی کنید لطفا یعنی مریضه ؟؟؟؟
😣
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 3:36:55 PM
سلام من خرگوشم خیلی کم اشتهاست یه گوشه روی دستاش میخوابه دو روزه دو روز پیش هم صدای پارس سگ شنید دلیلش چیه پارس سگه یا مریضه لطفا راهنمایی کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 11:45:33 PM
دو روز برای خرگوش زیاده. ترس میتونه باعث بشه که دچار گلوله مو بشه. پایینتر در مورد گلوله مو گذاشتم.حتما بخونید.نکته هایی درمورد نگهداری خرگوش رو هم بخونید. ولی دلایل دیگه مثل انگل و غیره هم میتونه باشه حتما دکتر ببرید.
😱
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 6:22:24 PM
وای من الان از خرگوشمو میخوام دیدم گفته به خرگوش گندم ندید ولی من ۱۱ تا خرگوش دلرم از پچه گی گندم خوردن وشب ها حیاط میمونن یعنی به حیاط ادت کردن نمیرن سر جاشون پشمالو هم هستن خوب از اینا بگذریم من به خرگوش هام هر شب گندم میدم و بعضی وقتا یونجه الان یه سال و چند ماهه من به یکی از خرگوش هام میدم ولی براش مشگل ایجاد نکرده یعنی چه مشگلی دلره که بخوان گندم بخورن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:22:51 PM
گندم در طی زمان باعث اختلال در دستگاه گوارشش میشه( من خودم یه خرگوش لوپ خریدم که صاحب قبلیش به اون نون میداد حیوان بیچاره ضعیف و مریض شده بود و مشکل روده داشت و گلوله مو گرفته بود در اثر ضعف جسمی قارچ هم به پوستش حمله کرده بود سه ماه و درمان مشکلاتش طول کشید که یک ماه من شبها فقط تونستم 4ساعت بخوابم) و بعدا جبرانش سخت یا غیر ممکن میشه بخصوص اگه نپخته باشه . متاسفانه پرنده فروشها و بعضی افراد سودجو اینطور غذاهای شکمپر کن غیر مفید و مضر رو باب میکنند و میشه غلط رایج در جامعه. در مورد تو حیاط موندنشون اگه بتونید ورود حیوانات دیگه که ممکنه آلوده به بیماری باشن و به اونها سرایت بدند رو کنترل کنید و بهداشت محل زندگی مثل تمیز و استریل کردن هفتگی و جمع آوری فضولات و چک کردن خود خرگوشها که مبادا گرفتار ی یا نشانه غیر متعارف نداشته باشن و حفاظت در مقابل حمله حیوانات دیگه و اینکه با کفشی که جاهای مختلف میرید مخصوصا پیش سطل زباله پیش محل زندگی خرگوشها یا حیوان خانگیتون نروید همینطور شستشوی لباسهای چرک ویا آلوده به بیماری (مثل سرماخوردگی اسهال و تبخال و غیره )انجام ندید ،و گاهی جای لونه اونها رو عوض کنید همیشه یک مکان رو اختصاص ندید چون بعضی بیماریها در اثر مداومت در حضور در یک مکان ایجاد میشه و سخت استریل میشه یا نمیشه ، اگه بتونید اینها رو رعایت کنید چیزی نمیشه🐇👑💝💝
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 2:56:45 PM
متاسفاانه این طور غذاهای شکمپرکن رو بعضی افراد سودجو که مثل برده با حیوان رفتار میکنند و یا پرنده فروشانی که از نیاز حیوان بیخبرند باب کردند. اینجور غذاها در دراز مدت باعث سوئ تغذیه و آسیب به گوارش حساس بخصوص روده حیوان میزنه و گاهی این مشکلات حتی دایمی میشه در حیوان( بخصوص گندم نپخته بدتر) من خرگوشی خریده بودم که در اثر این نوع تغذیه دچار مشکل شده بود و به دلیل سوئ تغذیه دچار شده بود که از عوارضش گلوله مو و قارچ هم گرفته بود که خیلی به سختی درمان شد . امیدوارم خودتون وخرگوشهاتون سلامت باشید🌼🌼🐇🌼🌼
صبا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۱ مهر 7:42:25 PM
سلام من خرگوشم بینی اش نم داره میخواستم بدونم دلیلش چیع؟آیا خطرناکه؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:33:22 PM
گاهی تنفس سریع باعث میشه در اثر بازی گوشی که زود رفع میشه. البته باید بدونید که خرگوشها و حتی گربه ها در اثر از دست دادن چیزهایی که دوستشون دارند گریه میکنند که اونوقت به محبت و نوازش و همراهی بیشتری نیاز دارند.😘😘 ولی گاهی مشکلات جدی تری علتش هست که باید دقت کنید رشد زیاد ریشه دندان عفونت گوش و چشم یاحمله شوره چشم به پلک حیوان که یک نوع باکتریه و یاعفونت و ذات الریه در مرحله ابتدایی و یا درد و مشکلات داخلی یا ورود جسم خارجی و گاهی نیش حشرات انگل که در چشم حیوان تخم میگذارند میتونه دلیلش باشه.حتما چکاب پزشک لازمه.یادآوری کنم چکاب دوره ای برای حیوان و تنوع غذایی حتما برای حیوان لازمه.
لاله
۱۳۹۹ جمعه ۲۵ مهر 3:35:16 PM
پایینتر هم سوال مشابه تو ماههای قبل بپده.نکتهایی در نگهداری خرگوشم بخون
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 2:47:23 PM
هرگز نباید آب از بینی یا دهان خرگوش بریزه حتی یک چشم یا یک سوراخ بینی .بهتره خرگوشتون از لحاظ بیماری رشد زیاد ریشه دندان پنهان چک بشه. خرگوشها به دلیل رشد دائمی ریشه و تاج دندان همیشه در معرض این بیماری قرار دارند و همیشه باید چوب مناسب برای جویدن داشته باشند و چک بشن. به جز این برخی بیماریهای دیگه مثل عفونت ریه و انگل و حساسیت هم میتونه دلیلش باشه که در اثر بیتوجهی و تشخیص دیرتر جبرانش سخت یا غیر ممکن میشه
سارا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۱ مهر 1:30:37 AM
سلام.من یه خرگوش لوپ ۴۰ روزه داشتم از نوزادی با شیر خشک مخصوص تغذیه اش کردم ۳۰ روزه که بود یه کم بهش یونجه دادم علاوه بر شیر این بچه اسهال شد ولی با کم کردن شیر اسهالش بر طرف شد ظرف یکی دو روز بعد کم کم متوجه شدم خواهرش رشد میکنه اما خودش نه همینجوری کوچولو مونده بود،هعی پشت رو می‌شد انگار تعادل نداشت،اجست و خیزش زیاد نبود ولی خوب غذامی خورد.خلاصه بردمش دکتر داروی انگل بش داد،دومین دوره داروشو که خورد شب اش غذا خوردنش کم شد ولی به زور یه مقدار کم شیر خورد صبحشم مرد 😭😭😭😭 خیلی ناراحتم،خیلی دلم می‌خواد بدونم مشکل از کجا بود خودمو مقصر میدونم،دارم از عذاب وجدان میمیرم،یعنی مشکل از دارو انگلش بود؟!یا دکتره متوجه مریضیش نشد؟؟لطفا اگه میدونید دلیلش چی بود بگید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:09:02 AM
برای مرگ حیوان تحت حمایتتون متاسفم واقعا دردناکه. خرگوشها خیلی حساس هستند و متاسفانه کوچکترین اتفاقات میتونه سریع مشکل جدی و یا مرگ ایجاد کنه.باید بگم شما تلاشتونو کردید. متاسفانه داروی ضد انگل با توجه به سن خرگوش داده میشه و در سن خرگوش روزش مهمه مثلا 2 ماه و چند روزه با 3 ماهه دوز داروی متفاوت داره.سمیت داروی ضد انگل زیاده و کوچکترین اشتباه در مقدارش میتونه باعث مرگ خرگوش و بخصوص بچه خرگوش بشه البته من دکتر رو مقصر نمیدونم چون گاهی ضعف جسمی که دلیلش گاهی بعد تولد و گاهی قبل تولد به ضعف جسمی نسل یا نسلهای قبلی که با بارداریهای مکرر حیوان ماده یا جفت گیری مکرر حیوان نر ایجاد میشه و یا مشکلات ارثی شناسایی نشده هم مزید بر علت میشه و باعث میشه نتونه تحمل کنه. میدونم رنج زیادی دارید و زحمت زیادی کشیدید اما امیدوارم مسیله مهم معدوم کردن بهداشتی حیوان تلف شده و فضولات حیوان بیمار رو رعایت کرده باشید چون جان سایر حیوانات هم عزیز هست. یاد آوری کنم خودتون و افراد در ارتباط با شما و خرگوش و مابقی خرگوشهای نازتونم از بابت وجود انگل چک کنید چون مسری هست و مشترک بین انسان و حیوان. از حس حیوان دوستی و انسان دوستیتونم متشکرم.
Behi
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۰ مهر 8:10:11 PM
سلام من دو روزه یه بچه خرگوش چشم قرمز خریدم حالا بینیش زخمش شده داخل دهن و زبونش هم کلا سیاه شده دهنشم خیلی بازو بسته میکنه و یه صدایی میده میدونید مشکلش چیه؟غذاهم فقط سبزی گشنیز و جعفری و ریحون و تره خورده ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانشم😔
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 10:17:17 AM
چشم قرمز نژاد نیست بلکه خرگوشهای زال اینطور میشن و همینطور مینیاطوری هم نژاد نیست بلکه عمدتا یا خرگوش نژاد داچ یا خرگوش باغی ها و یا گاهی بچه نژادهای دیگه هستند که به این نام فروشندگان برای فروش باب کردند. گاهی بعد از التیام زخمها در دهان خرگوش جای اونها سیاه میمونه ولی زخمها خطرناکند ممکنه از برخی بیماری ویروسی و قارچ و یا از رشد ناجور یا زیاد ریشه دندان خرگوش باشه که در دهانش زخم ایجاد میکنه که مانع تغذیه خوب خرگوش و در نهایت عفونت کوری و گلوله مو و غیره میشه حتما دکتر ببرید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 10:34:17 AM
تره و پیاز و سیر اصلا مناسب خرگوش نیست انواع کاج و سرو برگش یا میوه و البالو و گیلاس و برگ گوجه و برگ سیب زمینی و یا سیبزمینی سبز شده و غلات مختلف مثل گندم و لوبیا و غیره ونیلوفر و گلهای اپارتمانی به هیچ وجه بهش نده. حتما یونجه در جیره غذاییش باشه .علف هفت بند و علف تیموتی بهش بده و برگ تربچه جعفری و بخصوص گشنیز بدید .جعفری و شوید اسفناج ونعناو پیچک صحرایی خار خاسک ختمی و جو دوسر و برگ بید کمی هویج کمی کرفسکمی ریحان حتما چوب سیب و بید برای جلوگیری از رشد زیاد دندان و ریشه لازمه . برخی غذاهای آماده که به تاریخ تولیدش و محتویاتش دقت کنید(بعضی علفهای فشرده حتی پشکل و علفهای تیغ دار یا سنبله دار دارندکه مناسبش نیست )براش بدید .میوه مثل سیب نارنگی وکمی موز و آناناس و آجیل مثل تخمه و گردو و کمی نمک باآب جوش سرد شده و حتما 2قطره زیتون در هفته. (دقت کنید الوده به سم کشاورزی نباشه کبدش و کلیه از کار میندازه ) وگرنه دچار کمبود ویتامین میشه و شروع به جویدن چیزهای عجیب مثل کچ و پارچه فرش کفش و غیره میکنه. سبزیجات رو هم استریل بدید مبادا دچار انگل و یا برخی بیماریها بشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:24:25 AM
یاد آوری کنم قبل خرید حتما درمورد بیماریها و نحوه نگهداری حیوان و نحوه معدوم کردن فضولات حیوان( برای جلو گیری از اپی دمی و همه گیری شدن بیماریها و پاک ماندن آب و خاکمان )بخصوص حیوان بیمار و معدوم کردن بهداشتی حیوان بیمار چیزهایی یاد بگیرید و دکتر مناسب رو شناسایی کنید و موقع مرگ حتما با پزشکش درمیان بگذارید (چون در صورت آلودگی محیط و سرایت گاهی بیماریهای خطرناکی برای حیوانات است که باعث قتل عام اونها میشه )و حیوانی که خردید حالا هر چه باشه حتما از محل خرید مستقیم ببرید دامپزشکی که از قبل شناسایی کردید و بگید از لحاظ برخی بیماریهای مسری و مشترک بین انسان دام مثل انگل و قارچ و غیره حتما چک کنه و 1 ماه بعد خرید قرنطینه کنید تا در صورت بروز مشکل جبرانش سخت نشه که قبلا خوب و کامل توضیح دادم (توضیحات تا فروردین رو بخونید لطفا). در ضمن 1 روز در خر گوش خییییلی زیاده و حکم مرگ و زندگی داره.وقتی احساس خطر میکنید بدون معطلی به پزشکش مراجعه کنید.با تشکر از حس حیوان و انسان دوستی تون.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:54:31 AM
البته علف شنگه و قاصدک و برخی علفهای صحرایی و (همچنین گیاه میدوو که گیر نمیاد البته )هم میتونید بهش مقداری بدید.در ضمن خرگوشها وقتی غذا میخورن کمی ملچ ملوچ میکنند و غذا خوردنشون کمی سر و صدا میکنند.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:02:48 PM
دوست عزیز در توضیحات تا فروردین رو بخونید شاید کمکی به خرگوش نازتون بکنه و البته از تجربیات ارزشمندتون برای حفظ جانداران و آب و خاک پاکمان ما رو هم بهره مند کنید.ممنون از شما عزیزان
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:36:37 PM
کاهوزیاد مناسب خرگوش نیست ولی کمی کاهو در هفته میتونید بدید و خیار هم مناسب خرگوش نیست این دو مورد کاهو و خیار برای خرگوش دلپیچه ایجاد میکنند. کمی کلم بروکلی و کمی هندوانه و تخم هندوانه کمی گلابی و کمی خربزه کمی شمشاد و دو سه عدد کشمش و چند عدد تمشک در هفته و کمی فقط برگ عقاقیا( ولی میوه عقاقیا خطرناکه و تخم سیب و هسته میوه ها وقند و شیرینیجات وپفک و بیسکویت و شکلات مناسب خرگوش نیستند)برگ و چوب توت وبرگ موو علفهای چمن عاری از علف کش و یا سم حیوانی و گیاهی (در پارکها معمولا برای موشها و یا کنترل آفات سمپاشی میکنند پس اگر برای گردش هم میبرید حواستان به این نوع محلها و آلودگیشان باشید چون حیوانات پابرهنه و بی لباسند و دایم دست و پایشان را لیس میزنند)و توپهایی از ساقه های سخت یونجه و یا سیب و بید و ساقه رز بدون سم و تیغ و گل بسازید که هم با آن بازی کند و هم جلوی رشد زیاد دندانش رو بگیرد هم میتوند بهش بدید.
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 10:04:12 PM
برای شپش خرگوش چه راهی است
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:44:27 PM
چون شپشها انواع نژاد مختلفی دارند مثل خرگوشها که نزادهای مختلفی دارند. پس بهتره به دکتر مراجعه کنید و شپش کش مناسب و راهکار مناسب رو یاد بگیرید و انجام بدید تا مقاوم به درمان نشه.بهتره قرنطینه بشن در طول درمان و محل حضور و جای قرنطینه شونم باشپش کش مناسب انگلزادیی بشه تا دوباره از محیط نگیره. اگه خودتونم تماس داشتید بهتره چک بشید.چون مسری هست.این انگل و انگلهای دیگه باعث ضعف جسمی حیوان اختلال خواب و در نهایت مستعد گرفتاری به انواع بیماریها مثل عفونت و زخمهای جلدی و قارچ ومشکلات تنفسی و حساسیت و گلوله مو در اثر درد اونها و غیره میشن پس درمانشو جدی بگیرین. با تشکر از حیوان دوستی و انسان دوستی شما عزیزان.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:13:21 PM
شپش ها نیز مثل سایر جانداران نژاد های متفاوتی دارند .پس برای تاثیر دارو باید ضد انگل مناسب با دوز مناسب و راهنمایی لازم رو از دکتر بگیرید. حتما در مدت درمان حیوان رو قرنطینه کنید و محل حضور را هم سمپاشی کنید. داروهای ضد انگل سمیت زیادی دارند و حتما مقدارش با توجه به سن حیوان باید رعایت شود. افراد در تماس رو هم از بابت وجود انگل چک کنید چون مسری بین انسان دام هست. انگلها باعث ضعف جسمی حیوانات میشوند و آنها رو مستعد به گرفتاری به بیماریهایی مثل کم خونی و گلوله مو و بیماریهای پوستی مثل زخم و قارچ هم میکنند. پس احتمالا نیاز به غذاهای مقوی و تازه هم داشته باشند. در موقع قرنطینه حتما بهداشت روانش رو هم رعایت کنید تا افسرده و مریض نشن.ممنون از مهربانی شما🌼🌼🐇🌼🌼
پری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 4:24:46 PM
ببخشید میدونم این حرفم ربطی نداره به این سایت ولی کسی خرگوش نمیخواد واسه خرید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 10:07:41 AM
برای ثبت رایگان آگهی به بیطار مراجعه کنید
سلام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۵ مهر 12:12:17 PM
سلام ببخشید من یه خاهش دارم تز ماکی دام خاهشم اینه که ما بتونیم عکس خرگوش هامون رو بزاریم اینجا تا شما ببینید و مشکلش رو بگید و خرگوشمو میخوام بتونه بگه مشکل اونا ر و اگه این لطف رو در حق ما بکنید خیلی ممنون میشم از ماکی دام 🙏🙏🙏
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۵ مهر 12:58:03 PM
دوست عزیز، برای شناسایی و تشخیص دقیق بیماری حیوانات، نیازمند آن هستیم که معاینه بالینی داشته و دامپزشک از نزدیک بتواند حیوان را کاملاً بررسی کند. در غیر این‌صورت خطا بسیار بالا رفته و ممکنه تجویزهای غلط به بهبود حیوان کمکی نکرده و حتی منجر به مرگ او شود. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتماً به دامپزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی حیوانات خانگی بپرهیزید.
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 12:13:28 PM
من بعد کلی برس و جو خرگوش ماده هام رو عقیم کردم و نر ها رو عقیم نکردم به دلیل قیمت الان نر ها همش دارن جفت گیری میکنن با ماده ها دیگه کلافه شدم چی کار کنم 🙏🙏🙏😭😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:51:14 PM
این جفت گیره ها صدمه ای به ماده های عقیم نمیزنه مگر اینکه نرها بیمار بشن یا ناقل بعضی بیماریها باشن . برای اینکه مانع جفت گیری بشید چاره ای جز توری کشیدن بینشون نیس و نرها هم باید از هم جدا باشن تا صدمه به هم نزنن.امیدوارم شما و خرگوشهاتون سلامت باشید
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 11:57:18 AM
خرگوش های نر من خیلی همو میزنن چه کار کنم همو نزنن خواهش میکنم کمکم کنید 🙏🙏🙏
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:44:51 PM
سلام عزیز خرگوش ها بسیار قلمرو گرا هستند و حتما باید بینشون یکی ریس باشه. اگه یک ماده هم اونجا باشه اوضاع بدتر هم میشه. برای جلوگیری خرگوشهای نر باید قفس جدا داشته باشن و بهتره چشمشون به اونا نیوفته هرچند صداشون میشنون اگه بشه اونقدر دور کنی که صدای ریزی که درمیارن رو هم نشنون بهتره مثلا یکی سر باغ بذار یکی ته باغ تا جایی که میشه دور از هم باشن. این دعواها خطرناکه ممکنه همیدیگر رو حتی بدجور صدمه بزنن یا بکشن.باید جداشون کنی و ماده خودشونو داشته باشن چاره ای نیس.🐇👑👑
شهرزاد
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 4:38:48 PM
سلام من خرگوشم دور ناخوناش حالت پوست مرده شده و ورم کرده.قرمز هم شده دلیل شو لطفا میگید ممنونم
😭
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 11:34:25 AM
پچه خرگوش های منم اون جوری شدن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:18:07 PM
قارچ ،گال و بعضی مشکلات مربوط به تغذیه میتونه باعثش باشه
لایلا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:37:20 PM
سلام خرگوش دارم انقدر سریع خیلی سریع شیطون از همه بهتره اما خیلی خودشو میخارونه نمیدونم چیکار کنم جواب ممنون لطفاً بدید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 1:10:54 PM
لایلای عزیز کمبود تغذیه حساسیت و انگل و بعضی بیماری پوستی میتونه باعثش باشه
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 2:01:15 PM
پچه خرگوش من اسهال گرفت و مرد 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭 اصلا غذا نمی خورد بی حال بود خیلی دام زجر می کشم
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:23:38 PM
برای مرگ حیوان عزیز تحت حمایتتون متاسفم.بیماریهایی میکروبی مثل سالمونلا (که به انسانم متقل میشه )برخی بیماری های ویروسی و مشکلات دستگاه گوارش مثل مشکل روده میتونه باعثش بوده باشه. میدونم خیلی سخته اما امیدوارم نکته مهم معدوم کردن بهداشتی رو انجام داده باشید تا حیوانات بیپناه دیگه آلوده نشده و بیماری اپی دمی نشه توی محیط.😢😢😢
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 1:57:30 PM
پچه خرگوشم لوپ نیست ولی گوشاشم وقتی بلند میکنم مییفته خیلی دوس داشتم خرگوش لوپ داشته باشم ولی خیلی نگرانم یعنی گوشش آسیب دیدی 😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:39:31 PM
بچه خرگوش لوپ اول گوشهاش افتاده نمیشه بعدا که بزرگ شد بعد2.5تا3 ماهگی کم کم میوفته . از لحاظ عفونت ریه یا مغز چک کنید بچه خرگوشا کمتر دچار عفونت ریشه دندان میشن ولی شاید به دلیل ضعف جسمی دچار بشن.🐇 نمیدونم شما اون بچه رو خریدی یا مال خرگوش خودتونه یادمون باشه حیوانات رو یتیم نکنیم و زودتر از مادرشون جدا نکنیم چون اولا بعدا مستعد بیماریهای مختلف میشن و زود آلوده و زود میمیرن و نسل حیوانات کشور در آینده ضعیف خواهد شد دوما شیر حیوانات دیگه براشون سخت بسازه بعلاوه ممکنه از ترس هم مزید بر علت بشه و باعث بشه مشکل گوارش و بعد نفخ و گلوله مو بگیره بعدم اسهال و غیره بشه و به وضع بدی بمیره و قلب شما رو از درد و عذاب وجدان سنگین کنه🐇🐇💝🐇🐇. در ضمن حتما راه معدوم کردن بهداشتی رو به خاطر حفظ حیوانات بیگناه محیط اطرافتون یاد بگیریدتا باعث اپی دمی شدن بیماری در محیط نشیود تا جنایتکار نشید.ممنون از حس حیوان دوستیتون
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 11:29:44 AM
پچه خرگوش های خودمن مادر هم دارن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:36:02 PM
سلام عزیز خوشحالم که نازنین کوچولوی شما یتیم نیس( لطفا زیر 3ماه واگذارشون نکن)فراموش کردم بگم شاید در نسلهای قبلی جزو نژاد های ترکیبی بابابوده لوپ بوده اینهم میتونه باعث بشه که الان تو این نسل خودشو نشون بده که اگه اینطور باشه طوری نیس و فقط چکاب ماهیانه گوش هم به کارات اضافه میشه چون به دلیل افتاده موندن گوش جرم میگیرن.به هر حال امیدوارم سلامت باشن.
محمد
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 12:08:34 PM
سلام ،خرگوش من هم غذا میخوره هم جستن خیز میکنه ولی چند وقتیه داخل سواز های بینی اش سیاه شده نمیدانم چرا
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:45:50 PM
اولا دقت کنید شاید مربوط به رنگ پوستش باشه . دوما رنگدانه بعضی غذاها مثل پوست تخمه میتونه باعث رنگی شدن بینی و اطراف دهانشون بشه و سوما که باید دقت بشه اینه که گاهی بعضی غذاهای فشرده آماده یا فله ای آلوده به کپک سیاه رنگ هست که مضر و سرطانزاست و این به پوزه حیوان مالیده شده باشه
علیرضا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 9:10:18 AM
خرگوش منم اینطور شده بود. بخاطر کم شدن سبزیجات بوده. بعدا که دو سه روز سبزیجات و کاهو و این چیزا دادم خوب شد.
لیلی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر 3:09:26 PM
سلام من خرگوش لوپ مینیاتوری دارم سه ماهشه امروز دیدم اطراف دماغش سبز شده یکم،ایا یونجه ها رنگ دادن یا قارچ گرفته؟
خرگوشمو میخوام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 1:59:27 PM
حتما چیزی خورده ببین پاک میشه یا نه این گه ما نمی دونیم خرگوش شما چش شده بس ببرید دکتر تا معاینه بشه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:48:36 PM
سبز شدن یعنی مایع غلظ سبز مثل چرک اگه باشه خطرناکه عفونت ریه عفونت ریشه دندان عفونت گوش و چشم که به مغز و جاهای دیگه بدن هم میتونه بزنه حتما باید دکتر ببرید و شاید عکس رادیولوزی لازم بشه
صبا
۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر 5:54:20 PM
سلام من خرگوشم بچه کرد الان بچه ها ۳۰ روزشونن یکیشون دو روزه همش خوابه!!! غذا میخوره ولی جست و خیزش خیلی کم شده چیکار کنم؟مریضه؟!
نعنا
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:50:00 AM
نباید کم تحرک باشن. خوب نیس احتمالا مریضه دکتر ببر اگه باشه بقیه شونم ببر چون مسرس باشه دیر بفهمی بایه فاصله ای بقیه شونم میگیره میمیرن جگرت میسوزه
پریسا
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 6:30:09 PM
من یه خرگوش لوپ ۸ماهه دارم ، هر چند وقت یکبار در حین بازی دور خودش می چرخه مثل گربه که دنبال دمش می کنه دامپزشک بردم قطره ی گوش داده اما متاسفانه هر چند وقت یکبار این جوری میشه و اینکه جدیدا انگار بزاق دهنش غلیظ شده چون وقتی خودش و لیس می زنه موهاش بهم کی چسبه و من با دست جداش می کنم موقعه ی ناز کردنش آیا بیماری داره لطفا راهنمایی کنید
سلام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 3:13:35 PM
این خوشحالی خرگوش که دور خودش میچرخه
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:39:05 PM
عفونت داره دندان یا ریه سریع ببر دامپزشک شاید عکس رادیولزی لازم بشهو کشیدن دندان
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:06:25 PM
رشد زیاد ریشه دندان که در اعصاب مغز نفوذ میکنه و یا عفونت میکنه و این عفونت به یا چشم یا گوش یا مغز یا سایر اعضای داخلیش میزنه میتونه باعثش بشه احتمالا عکس رادیولوزی لازم بشه و کشیدن دندان . با کشیدن دندان کنار میاد اون موقع غذای خرد شده و پخته و مقوی مثل یونجه علف هفت بند و علف تیموتی جعفری و بخصوص گشنیز بدید .جعفری و شوید اسفناج ونعناو پیچک صحرایی خار خاسک ختمی و برکگ بید میوه رنده شده مثل سیب نارنگی وکمی موز و آناناسو آجیل کوبیده مثل تخمه و گردو و کمی نمک باآب جوش سرد شده و حتما 2قطره زیتون در هفته. اگر نکشید حالش بدتر خواهد شد و ممکنه مجبور به راحت کردن حیوان از دردی (که فعلا هم داره و بدتر میشه) بشید.و یاگاهی بیماری ویروسی و انگل خطرناکه سریع دکتر
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 1:55:21 PM
ببخشید من خرگوش هام زیاد جفت گیری میکنن چجوری چیکار کنم که دیگه جفت گیری نکنن خواندوادمم نمیتونم بگم که نیخوام عقیم کنم خجالت می‌کشم شما بگین چجوری همش پچه میارن و همه میگن بفروش 🙏🙏 و اینکه خرگوشمو میخوام کجایی؟ بیا دیگه چقد وقته جواب نمیدی
میثم
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:53:40 AM
خرگوشمو میخوووام های پایین رو میخوندی این سوالو نمیذاشتی چون جواب داده چند بار قبلا .جانم😶
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:19:30 PM
سلام دوست عزیز من فعلا نمیتونم بیام و متاسفانه مشکلات شخصی باعث این هست.ممنون از لطف شما.قبلا سوال مشابه بوده .توری بین نرها و ماده بکش که همدیگه رو ببین ولی پیش هم نباشن.
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 1:30:17 PM
چجوری خرگوشم رو از جفت گیری سرد کنم
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:41:20 PM
توری بکش بینشون نذار پیش هم باشن و نرها و ماده ها رو از هم جدا کن.
فرزاد
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر 7:25:03 PM
داروی انتخابی برای گلوله توپی داخل معده در خرگوش چیست و اگر مثلا شربت لاکتولوز است دوز مصرفی آن چقدر است؟
معصومه
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:57:13 AM
من نمیدونم چقدره ولی میدونم موقع دادن دارو به خرگوش اینکه چند ساله و چند ماهه و حتی چند روزه بودنش خیلی مهمه چون براش خطرناکه و حساسه مثلا دوز داروی خرگوش 2ماه و 17روزه با خرگوشی که مثلا امروز 3ماهه شده فرق داره.اینو دکتر به من گفت
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر 10:37:37 AM
خرگوشم خیلی پوف کرده قبلا خیلی بازی میکرد الان همش ی گوشه نشسته چی کار کنم😭😭😭
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 9:46:08 AM
کسالت، کم‌تحرکی و بی‌اشتهایی نشانه‌های بیماری هستند، باید توسط دامپزشک معاینه بشه