ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 46867
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری‌های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:22
انتشار یافته:194
سحر
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۷ خرداد 11:39:47 AM
سلام وقت بخیر ببخشیدخرگوش من سه روزه که هیچی نمیخوره واصلاخودشوتمیزنمیکنه اصلاقادر به لیس زدن نیستش وبه شدت بی حاله خواهش میکنم اگه امکانش هست کمکم کنین
وروجک
۱۳۹۷ جمعه ۲۶ بهمن 9:14:59 PM
با سرنگ بهش غذا بدید.مول له شده و سیب و عرق نعناع کمی.
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:37:43 AM
سلام بچه خرگوشی داریم ک هنگام راه رفتن تعادل نداره و زمین میخورد باید چیکار کنم ک خوب بشه لطفا کمکم کنین
ناشناس
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ فروردين 1:34:13 AM
باید برای بززسی دقیقتر به دامپزشک مراجعه کنین
مروت
۱۳۹۷ شنبه ۱۴ مهر 5:36:12 PM
سلام بچه خرگوش من وقتی ادرار میکنه خیلی بوی بدی میده چیکار کنم تا دیگه بوی بدی نده
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۹ مهر 11:56:21 AM
برای حل این مشکل باید از تغذیه خرگوش آگاهی کامل داشته باشیم. اما به احتمال خیلی زیاد برای تغذیه خرگوش از غذاهای آب‌دار استفاده می‌کنید که همین باعث میشه زیاد آب ننوشه.
ارزو
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر 6:17:56 PM
سلام،خرگوشم لب بالاييش پاره شده ، البته خونريزي نداره نميدونم چيكار كنم
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان 12:51:56 PM
سلام مطمئنی لبش پاره شده؟ لب بالای خرگوش دو تیکه چپ و راسته ها
Hy313
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۳ آبان 6:11:44 PM
یه بچه خرگوش دارم که یهو بیحال شده و به پهلو افتاده چشماش بستست و فقط نفس میکشه حالت فلجی داره نمیتونه تکون بخوره اصلا مشکلش چیه؟؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ جمعه ۲ آذر 10:58:37 AM
چند دلیل میتواند داشته باشد که مهمترینش نفخ شکم است، که بدلیل تغذیه نامناسب در بچه خرگوشها بوجود می آید و میتواند درصورت عدم درمان به موقع منجر به مرگش شود. تغذیه مناسب خرگوشها تا هفت ماهگی علوفه خشک (یونجه) است و بعد از آن علوفه خشک مانند نیموتی. تذکر: استفاده از سبزیجات تر و میوه ها به مقدار زیاد می تواند باعث بروز نفخ شود.
ناشناس
۱۳۹۷ شنبه ۱۰ آذر 9:21:28 AM
سلام خرگوشه منم ابنطوری شده میشه بگی چیکارش کردی ؟ من از صبح ک بیدار شدم دیدم اینجوریه اصن مغزم قفل کرده نمیتونم ببرمش دامپزشکی چون بیرون هوا وحشتناک سرده این فقط گاهی عطسه میکنه سرش و پاهاشو دستاشو یهو حرکت میده باز تکون نمیخوره مال شما زنده موند؟
کیمیا
۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي 10:49:58 PM
سلام عزیزم . اصلا نگران نباش . این حرکت خرگوشا نشون دهنده ی خوشحالی خرگوشه که معمولا اینکار رو موقع تمیز کردن خودشون انجام میدن . جای ناراحتی خوشحال باش ، این یعنی از زندگیش خیلی راضیه😍
زینب
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن 11:16:40 AM
خرگوش منم اینجوری شد مرد😔😔
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ آبان 12:12:46 AM
با عرض سلام و خسته نباشید.یه بچه خرگوش دارم که از ۳ روز پیش یبوست گرفته و مدفوع نمیکنه زیر شکمش متورم و سیاه شده فقط ادرار میکنه.چیکار باید بکنم تا خوب شه با تشکر
دادور
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱ آذر 5:06:11 PM
خرگوشم مدفوع نمیکنه شکمش سفت شده حدود 1ماه کمتر داره خیلی بی حاله میترسم بمیره روغن زیتون بهش دادم ولی اثر نداره تو رو خدا کمک کنید از دست نره
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ شنبه ۱۷ آذر 1:49:40 PM
باید برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید ولی اگر اطمینان دارید که حیوان مدفوع نکرده و دچار یبوست شده تا مراجعه به دامپزشک از پارافین خوراکی استفاده کنید به مقدار یک سی سی به آرامی از گوشه دهان با سرنگ به خرگوش بخورانید مراقب باشید که وارد ریه ها نشود، و در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید
آدرین
۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر 1:04:31 AM
خرگوش یکماهه ای داریم که جست و خیزهای ناگهانی و خیلی زیاد انجام میدهد میخواستم بدونم طبیعی هستش
تارا
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۰ شهريور 9:24:05 PM
نه اتفاقا یعنی خرگوش خیلی خوشحاله
غزال
۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ آذر 10:15:56 AM
خرگوشم ببحال افتاده داره میمیره چیکاااار کنم
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۴ آذر 9:50:47 AM
سریع به دامپزشک مراجعه کنید.
Aida
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۵ آذر 6:13:04 PM
سلام ببخشید من بچه خرگوشم دیروز شستمش اما امروزانگار فلج شده باشه همش سرش میوفته دست وپاهاشم جون نداره نمی دونم چیکارکنم توروخدا کمک کنید
نامیا
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر 1:41:27 PM
شما اگه یذره قبل از خرید حیوون بیچاره اطلاعات کسب میکردی میفهمیدی خرگوش رو نباید حمام کنن چون شوک بهش وارد میشه و میمیره
مینا
۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر 1:52:53 AM
یعنی بچه کوچک هم می فهمه که خرگوش رو نباید حموم داد
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۵ آذر 6:38:59 PM
سلام خسته نباشید ما یه خرگوش داریم که دوهفته است زایمان کرده و الان چند روزه که قسمت دم و خروجی مدفوع حیوان قرمز رنگ و متورم شده و مدفوعش بی اختیار میریزه لطفا راهنماییم کنید ممکنه اتفاقی براش بیفته آخه چهار تا بچه کوچولو داره
نامیا
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر 1:43:53 PM
سلام علت قار و قور کردن شکم خرگوش چی میتونه باشه؟
فاطمه
۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر 12:16:57 AM
سلام خرگوش من تا بعد از ظهر خوب بود ولی امروز حواسم نبود دو سه تا ماکارونی خورده الان شکمش خیلی باد کرده تکون نمیخوره زیاد توروخدا بگین زودتر چیکار کنم دق میکنم
ناشناس
۱۳۹۸ شنبه ۶ مهر 1:55:01 PM
اون بیچاره نفخ کرده
کیوان
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر 9:33:56 AM
با سلام بنده یک جفت خرگوش دارم که الان چند وقته بعضی اوقات ادارار شیری رنگ دارند انگار که کچ قاطیشونه ولی سر حال چابکن غذاهم علوفه خشک میدم با صبح زود هم پلت میدم اخر شب هم مقداری کاهو یا هویج و یاسبزی دلیل این مشکل چیست ممنون میشم از راهنمایی تون باسپاس.
ناشناس
۱۳۹۷ جمعه ۷ دي 6:19:39 PM
طبیعیه چیزه خاصی نیس نگران نباش
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۸ آذر 2:26:38 AM
خرگوشم2روزبعدزایمان بیحال شده واشتهانداره وزیرشکمش سفت شده انگارکه یکدانه بچه مونده باشه آیاممکنه؟ بنظرم عفونت هم داره چکارکنم که زودترخوب بشه
ناشناس
۱۳۹۷ جمعه ۳۰ آذر 11:24:05 PM
سلام خرگوش من یه مدته که ادرار قرمز رنگ داره. حرکات عجیبی انجام میده انگار که یه ناراحتی داره. حدود ۱ سال و ۳ ماهشه. میخواستم بدونم که نیازی هست دامپزشک ببینتش یا نیاز به جفت گیری داره؟
ناشناس
۱۳۹۷ جمعه ۷ دي 6:20:52 PM
نیاز دامپزشک دارد
مهسا
۱۳۹۷ شنبه ۸ دي 11:01:17 AM
خرگوشها هم مثل بقیه پستانداران فحل میشن (دوره پریود دارن). پس جای نگرانی نیست.
آیدا
۱۳۹۷ شنبه ۱ دي 12:02:08 PM
سلام خرگوش من یکساله هست. ابعاد مدفوع اش یک روزه کوچک شده اما خورد و خوراک و فعالیتش مثل همیشه هست. جای نگرانی دارد یا خودش درست میشه؟ کار خاصی انجام بدم؟
ناشناس
۱۳۹۷ جمعه ۷ دي 6:21:48 PM
اگه کم غذا شده یا غذا نمیخوره باید دامپزشک مراجعه کنید
فرهمند
۱۳۹۷ سه شنبه ۴ دي 7:43:59 PM
سلام، خرگوش ماده من تقریبا ۴ روز از زایمانش گذشته بود که دیدم خودشو به یک طرف بدنش به زمین می زد و به یک طرف می افتاد و هی غلت می زنه تا اینکه دیدم کم کم سیاهی چشاش داره از بین میره و سفیدی چشمش بیشتر قسمتهای اونو گرفت و بعد از حدود ۱۰ دقیقه ضربه زدن به خودش که مثل فکر میکنم حالتهای تشنج در انسان بود، مرد. می خوام ببینم علت این بیماری چی بود چون واقعا برام عجیب بود. ممنون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ دي 11:08:59 AM
این علائم با اینکه نیاز به بررسی بیشتر و نمونه‌گیری دارد ولی در موارد بیماری انگلی Encephalitozoonosis که به سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد این علائم دیده می‌شود و البته موارد دیگری هم مثل مسمومیت‌ها هم تا حدودی می‌تواند این علائم را بوجود آورد.
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۲ دي 9:39:56 AM
سلام خرگوشم بین انگشتاش زخم شده(مثل میخچه) علتش چیه چکار باید کنم؟
امیر
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۸ دي 8:52:16 PM
سلام.من همین الان یه خرگوش لوپ خریدم و دامپزشک گفت ببرید حموم و آروم بشوریدش.الان خشکش کردم.داخل باکسش رو‌نگاه کردم خون وجود داشت و این خون از بدن خرگوش نیست یعنی جراحت یا بریدگی نداره.خودشم پسره میخواستم ببینم علتش چیه؟خیلی نگرانشم لطفا کمکم کنید ممنون
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۹ دي 10:15:23 PM
سلام ببخشید من خرگوشم امروز یهو باد کرده و بیحال شده کلن هم یهو مثل اینکه بهش شوک وارد بشه بدنش یهو تکون میخورد نمیدونم چیکار کنم خیلی نگرانشم لطفا کمکم کنید
لیلا
۱۳۹۸ جمعه ۱۰ خرداد 5:52:20 PM
سلام من یه خرگوش لوپ دارم دم پوزش خیلی بد شده خشک شدن و سیبیلاش به چسبیدن و دائم خودشو لیس میزنه من آبخوری خرگوش واسش نذاشتم و تو ین ظرف کوچیک براش آب میریزم تمام بدنش چسبناک شدن و دور دهنشم وقتی با دستمال تمیز میکنم انگار زرده امروز با قره چکان یه ذره آب ریختم به بدنش و شونه زدم کن این حالتش از بیپ بره ولی بازم خودشو لیس میزنه و پشماش به مالت چسبناک به همدیگه میچسبند چیکار کنم ؟؟ قفسشم خیلی بوی بدی گرفته
اتیه کلانتری
۱۳۹۷ جمعه ۲۱ دي 3:01:28 AM
خرگوش ها هم عطسه می کنن
ارش
۱۳۹۸ شنبه ۱۷ فروردين 9:08:12 PM
خرگوشم بوی بدمیده چندروزیه،تندتندشکمش تکان میخوره،فکرکنم بوی مدفوعشه،چیکارکنم یکسالی میشه ماده هم هست
Helena
۱۳۹۷ جمعه ۲۱ دي 7:20:42 PM
سلام من و خرگوشم خیلی بی حاله چی کار کنم تازه دور چشمانم چرک هست
بهاره
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ دي 12:26:10 AM
سلام من یه بچه خرگوش دارم امروز حواسم نبود یه تیکه پوست خیار کوچیک خورد از اونموقع بیحال افتاده. دستو پاهاش کش میده و انگار روبه مرگه باز دوباره بلند میشه دستاش انگشتاش به طرف داخل کج شده تو رو خدا بگین چیکارش کنم اینوقت شب؟ دارم روانی میشم
فاطمه
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن 7:00:27 PM
سلام خرگوش من دو ماهه است گوشه چشم چپش حالت بخار کردن رو داره و همش دوست داره خودشو یه جای گرم قایم کنه دلیلش چی میتونه باشه؟
پریسا
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۴ بهمن 7:51:14 AM
سلام خرگوشم حدود یک ساله باما بوده تو حیاط تو باغچه زندگی میکرده .تا دیشب حالش خوب بود و هیچ علائمی از مریضی نداشت ولی امروز صبح دیدم مرده😟. به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه
ایدا
۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن 12:10:11 AM
خرگوش من حدود ۹ ماه داره. مدتیست که توی مردمک چشمش رگه های سفید بود به دامپزشک مراجعه کردم قطره کلوبیوتیک داد. ولی بی اثر بود رگه ها بزرگتر شدن و توی سیاهی چشمش بیشتر شده. و این چشمش دائم قرمز میشه انگار به پودر های یونجه حساسیت داشته باشه. الان نگران اون رگه های سفید هستم که نمیدونم چیه و داره بزرگ تر هم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
Arash
۱۳۹۷ جمعه ۱۰ اسفند 12:37:13 PM
سلام خسته نباشید . خرگوش من سمت راست فکش باد کرده بردمش دام پزشکی ولی نتونست دهنشو باز کنه . میشه راهنمایین کنین . ممنون
راضیه
۱۳۹۷ جمعه ۱۰ اسفند 10:09:01 PM
سلام بچه خرگوشم دوروزه سرشو نمیتونه بگیره و روی پاهاش نمیتونه وایسه یه دفعه میدوه و جیغ میزنه و یه دفعه شل میشه غذاهایی ک بهش دادم کاهو و موز بود حالا چیکارکنم؟؟؟
..
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۷ دي 1:44:21 PM
موزززززز یاخدا مگه میمونه بیچاره موز چیه تغذیش افتضاحه
صالح
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۲ اسفند 2:12:36 AM
سلام خسته نباشید شرمنده من امروز یه خرگوش لوپ ۱ماه خریدم یکی از گوشاش بالاس و اون یکی پایین میخاستم بدونم چرا فروشنده گفت چون بچس و بعد خوب میشه میخاستم بدونم درسته؟ با تشکر
ناشناس
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۱ فروردين 11:33:15 PM
خرگوشهای لوپ تا ۴ ماهگی ممکنه یکی یا هر دو گوششون به اینصورت باشه
Ysmn
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين 2:33:46 PM
بچه خرگوش من بعد از اینکه پشت بوممون افتاب خورد اوردمش پایین, دیدم خیلی بی حال هس حس میکنم ورمم کرده به زور راه میره و اصلا تکون نمیخوره از جاش حس میکنم پشت کمرشم خمیده شده نمیدونم چرا اینطوری شده
ناشناس
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۱ فروردين 11:31:37 PM
خرگوشها بشدت به گرمای هوا حساس هستند و سریعا دچار کم آبی میشن نباید مدت طولانی جلوی آفتاب قرارشون بدین یا جایی باشن که هم سایه باشه هم آفتاب
الینا
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين 11:48:46 PM
سلام وقتتون بخیر.من یه خرگوش نر ۷ ماهه دارم ،وقتی که ۳یا۴ ماهش بود یه دونه قرمز زیر شکمش زد بعد گفتم خودش خوب میشه ولی الان تعداد دونه ها به چهارتا رسیده و به مرور اندازش بزرگ تر میشه ولی نه خیلی، سرش هم سفیده...نمیدونم اسمش چیه و نمیدونم چی هست ایا میشه خودم درمانش کنم توی خونه یا حتما باید ببرمش دامپزشک!؟ممنون میشم راهنماییم کنید...
مهدی
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ آذر 4:53:45 PM
اون سینه هاش هست،خود سرانه حیوون بیچاره رو درمان نکن ،مریض نیست که درمان کنی،یه کم مطالعه کنید قبل خرید حیوونی،خدا کنه که آزارش نداده باشی
پانی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ فروردين 12:14:13 AM
سلام من خرگوشمو که گرفتم وله و نمیتونه زیاد حرکت کنه ولی مغازه دار میگن کوچیکه ولی احساس میکنم وله و نمیتونه رو پاهاش زیاد حرکت کنه و جون ندارع ولم میده بخوابه ب پهلو این طبیعیه؟
سارا
۱۳۹۸ جمعه ۹ فروردين 12:20:21 PM
سلام.خرگوشم ۶ماهه هست دوروزه یه گلوله توپی زیر دهنش سمت راست دراومده داره لاغر میشه،مثل قبل بازیگوشی نمیکنه و غذا نمیخوره،دلیلش چیه،بردمش مسافرت ااینجور شد تقریبا ده روز از خونه همیشگیش دور بوده
معصومه
۱۳۹۸ شنبه ۱۰ فروردين 12:20:31 PM
سلام خرگوش که نر هست و موهای خودشو میکنه چه دلیلی داره ،خیلی نگرانشیم
عباس
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۵ فروردين 2:47:09 AM
سلام.من دوتا خركوش كرفتم خركوش ماده من جند روز هستش ادرارش خوني هستش بايد جيكار كنم .2ماه هشون هستش
مهسا
۱۳۹۸ شنبه ۱۷ فروردين 12:26:45 PM
خرگوشها هم مثل همه پستاندارای دیگه دوران فحلی (پریودی) داره، هیچ جای نگرانی نیست.
گلناز
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت 2:00:05 AM
خانم مهسا!! خرگوش ها فحل ندارن :////
مائده
۱۳۹۸ جمعه ۱۶ اسفند 12:49:52 AM
خرگوش فحل نداده اگه سردرنمیارید اطلاعات غلط ندید به مردم
محمد
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ فروردين 11:18:19 PM
سلام ببخشید من تازه دوتا بچه خرگوش گرفتم از امروز صبح یکیشون یه جوری شده پشماش به چسبیده بخصوص صورتش بیشتر مثل اینکه یه چیزی روش ریخته باشه بعد خشک شده باشه نمیدونم چیکار کنم آیا سرماخورده؟؟
Zahra
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت 4:18:25 AM
سلام خرگوش نر من حدودا ۴ساله دارمش کنار لب سمت راستش هم حالت ورم داره و هم چرک کرده چیکار کنم ؟اسهالم هست
yeganeh
۱۳۹۸ جمعه ۶ ارديبهشت 5:25:12 PM
سلام من خرگوشمو از وقتی خریدم مدفوع نمیکنه ادرار داره نمیدونم چیکار کنم ؟؟؟
رضا @
۱۳۹۸ يکشنبه ۸ ارديبهشت 2:38:30 PM
با سلام خسته نباشین،ببخشید خرگوش من دو روزه که سمت چپ صورتش ی مقدار ورم کرده و کم غذا شده و خیلی به سختی غذا میخوره بنظرتون دلیلش چیه،سپاس گذارم
ندا
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت 2:39:01 PM
سلام دو سه روزه خرگوش م از گوشه لبش یکمی خون میاد و اصلا نمیتونه چیزی بجویه و وقتی هم چیزی میخوره از دهنش میوفته لطف کنید جواب سوالمو بدید ممنون میشم
محمد
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۶ ارديبهشت 10:42:24 PM
احتمالا دندوناش دراز شدن و دارن زبون و گونه شو زخمی میکنن، غذا رو هم نمیتونه بجوه... هرچه زودتر ببریدش پیش دامپزشک. این خیلی جدیه باید زود درمان بشه.
نفس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت 10:46:14 PM
من امروز خرگوشمو خریدم از وقتی اوردمش همش یا داره غذا میخوره یا خوابه😑مریضی داره یا تنبل هستش؟؟
گلنا
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت 1:58:51 AM
وقتی تازه رسیده به مکان جدید و تو راه بوده، خسته س!! نیاز به آرامش داره و زمان میبره تا به محیط جدیدش عادت کنه. بهش زمان بده
مهرزاد
۱۳۹۸ شنبه ۲۱ ارديبهشت 9:34:10 PM
سلام من یه خرگوش ماده دارم ولش که میکنم بالا پایین که میپره بعد از چن دقیقه شرو به لیس زدن دستو پای من میکنه وقتی هم که دستمو میکشم به یه سمت سریع با ضرب میره دنبال دستم یه حالت حمله ای دندونش فرو میره تو دستو بالم چکارش کنم
گلناز
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت 1:57:48 AM
بالغ شده و از نظر غریزی تورو به عنوان جفت انتخاب کرده. اينجور مواقع حواسش رو پرت کن و باهاش بازی کن.
پریا
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ ارديبهشت 1:32:39 PM
سلام روزتون بخیر من خرگوشمو تازه خریدم از امروز مدفوعش آبکی و خونی شده اشتهاشم کم شده احتمالش هست فحلی شده باشه؟چون ب اسم خرگوش نر خریدم
گلناز
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت 1:56:33 AM
سلام. این اتفاق خوبی نیست. خرگوش ها فحل ندارن اصلا!!! اطلاعاتت رو کامل میکردی قبل از خریدن!!
فاطمه ک
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ ارديبهشت 5:57:21 PM
ببخشید خرگوش من رو ی گوشش تیکه های کوچیک خون مردگی هست..مشکل حادی داره؟؟؟
رویا
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت 12:06:14 AM
سلام خرگوش من س ماهس دوروزه پایین شکمشو لیس میزنه خودشو خیس میکنه کثیف میشه مدام این کارو میکنه از نژاد لوپ وضع ظاهری بد شده بخاطر لیسیدن زیاد خیس کردن دلیلش چیه؟
Bahar
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت 3:23:13 PM
سلام ببخشید ،بچه خرگوشم روی بدنش و صورتش خال های گوشتی کوچیک سیاه دراومده این نشونه مریضی هستش
رضا
۱۳۹۸ پنج شنبه ۷ شهريور 3:07:59 PM
سلام منم همین مشکل دارم ایا خرگوشم مریض شده ؟
فرزانه قلی زاده
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت 5:59:00 PM
با عرض سلام و خسته باشید خرگوش ازدو هفته گردنش به سمت راست کج شده . اشتهاشم کم شده لطفا بگین چیکارکنم
ناشناس
۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد 1:20:40 AM
علت خطهای سیاه رو بدن خرگوش نشانه چیست
ن. ک
۱۳۹۸ پنج شنبه ۹ خرداد 1:40:00 AM
سلام من 6 ماهه که خرگوش دارم خرگوشم مدتی از یکی از پاهاش استفاده نمیکرد به دکتر گفتیم گفت طبیعیه ولی الان بعد از 1 ماه پاها‌ش ورم شدید داره و موی پاهاش تو یه قسمتایی ریخته حوری که اصلا ظاهر زشتی پیدا کرده و بی حال هم شده. چیکار باید کرد و در اثر چی هست
رز
۱۳۹۸ پنج شنبه ۹ خرداد 3:42:25 AM
سلام من چشم خرگوشم داره سفید میشه 2 ماهشه و مادست باید چیکار کنم
سمانه
۱۳۹۸ جمعه ۱۰ خرداد 12:30:51 PM
سلام خرگوشه من امروز بغله گوشش ضخم شد یه حالته پارگی داره یه ذره چیکارش کنم الان😞؟
حسن
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد 2:42:04 PM
سلام خرگوش ما دور دهان و پایین دهانش دو سه روزه خیس آب و چسبناکه واصلا هم آب نمیخوره میشه راهنمایی کنین ممنون میشم
ندا
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد 1:19:21 AM
سلام من یه خرگوش ۷ ماهه دارم برده بودمش حیاط فرداش گوشش باد کرد و بیحال شد بردمش دکتر گف هیچیش نیست احتمالا تو حیاط زنبور نیشش زده اما الان چشمش باد کرده و قرمز شده دارو داد استفاده گردم مثه قبل فعاله اما فقط چشمش التهاب داره چیکار کنم توروخدا کمکم کنید
مریم
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد 10:09:32 PM
سلام من یه خرگوش نه ماهه دارم و الان تقریبا دو روزه چشمش ابریزی داره و من الان یه جایی هستم که دامپزشک نیت نمیدونم باید چیکار کنم و تقریبا تا دو روز هم اینجاییم😖😭😭
آیدا
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد 12:13:39 PM
سلام خرگوشم از صبح بیحال شده و تکون نمیخوره چیزی هم نمیخوره میخوابه و موقه خواب سرشو کج میکنه چیکار بایو کنم؟
غزل
۱۳۹۸ يکشنبه ۲ تير 4:13:11 PM
سلام من یک خرگوش ماده دارم نر نداره باید عقیمش کنم؟
احمد
۱۳۹۸ سه شنبه ۴ تير 3:47:50 PM
سلام من یه بچه خرگوش دارم ک زرد الو خورده و الان یک روزی میشه بیحال افتاده مدفوش قرمز و شل شده باید چکارش کنم؟
صبا
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۰ تير 1:25:59 AM
سلام خرگوش من از یکی از پاهاش استفاده نمیکنه و من حس میکنم فلج شده باید چیکار کنم علتش چیه؟
هدیه
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۲ تير 9:08:54 PM
سلام من خرگوشم یهو بی‌حال شده و کم اشتها نمی‌دونم چیکار کنم
فاطی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۳ تير 11:17:29 PM
سلام من ی خرگوش دارم فقط کاهو میخوره ی ماهه خریدمش امروز دیدم ادرارش شیری هس دلیلش چیه
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير 11:41:46 AM
کاهو به تنهایی اصلا غذای خوبی برای خرگوش نیست. لطفا خبر «غذاهای مناسب خرگوش» را مطالعه کنید.
نیکیl
۱۳۹۸ شنبه ۱۵ تير 1:41:47 PM
من یه خرگوش خریدم اما نمیدونم از کجا بفهمم که ایا بیماری ای داره که به من منتقل شه یانه خواهششش کمکم کنید اگه میشه علاعمشم بگید خیلی ممنون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير 11:44:40 AM
درود دوست عزیز. خبر «بیماری های قابل انتقال از خرگوش» را در سایت جستجو کرده و مطالعه کنید.
فاطی
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۶ تير 11:55:33 AM
سلام من ی ماهه ی خرگوش خریدم اولش فقط کاهو میخورد الان بهش برگ خشک رازیانه و هرازگاهی سیب هم میدم اب هم اصلا نمیخوره...الان دوبار دیدم تو ماسه ک ادرار میکنه ی چیزی زرد رنگ بجا میمونه مث کچ نمیدونم اسهاله ، استفراغه یا چیز دیگه اگه میدونید راهنماییم کنید
ترنم
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۷ تير 9:07:20 PM
سلام شبتون بخیر من یه خرگوش نر دارم نمیدونم چند وقتشه حدود. یک هفته س که انگار بیحاله. ادرار نداره مدفوعش کم شده. تند تند نفس میکشه.آب نمیخوره.فقط میخاد تو سایه بخوابه.جست و خیز مثل قبل نداره.موهاش پشتش ریخته.چیکار کنم؟ بدنش هم گرمه .
م
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۰ تير 3:04:49 PM
سلام ببخشی من یه خرگوش دارم بچس هنوز قبلا برا این ک خودش و لوس کنه یه گوشش و مینداخت ولی از دیشب تا الان گوشش مثل فلجا شده و اصلا نمیتونه گوشش و تکون بده خیلی نگرانشم مشکی داره ینی؟ با این ک نزدیک سه هفته اس من ازش نگهداری میکنم ولی هنوز حس میکنم از من میترسه و بدنش لرزش داره دلیلش چیه؟
مهسا
۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير 12:38:40 AM
سلام خسته نباشید خرگوش من از صب همش دراز میکشه یه گوشه انگار حال نداره بازی کنه قلبش تند تند میزنه غذاشو میخوره ولی هی دراز میکشه مریض شده ینی ؟میشه کمکم کنید
مرجان
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۳ تير 5:09:49 PM
سلام خرگوش من ديروز تو قفس زير آفتاب بوده يهو ديدم جيغ ميزنه و خابيده كف قفس دست و پا ميزنه دوييدم سمتش يه گنجشكم نزديك قفسش بود...يكم جيغ زد و بعدش مرد،خيلي ناراحتم مرگش ميتونه از ترس باشه يا گرما؟؟
مهسا
۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير 11:50:33 AM
خرگوش‌ها خیلی خیلی به گرما حساس هستن! اگر جاش گرم و آفتابی بوده به احتمال خیلی زیاد دلیل مرگش گرما بوده
حدیث
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير 3:22:30 PM
سلام خرگوش من سه روزه خریدمش دوتاهستن یکیش ازدیشب تاقسمت راست بدنش موهاش چسبیده به هم یجورایی انگارادامس یاشکلات چسبیده باشه به اون حالته چیکارکنم مرسی ازراهنماییتون
مهدی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير 6:07:05 PM
سلام من ی خرگوش ماده بالغ حامله دارم..بقیه رو دنبال میکنه یا میخواد گاز بگیره بعدم پیس پیس میکنه ..مشکلش چیه؟؟؟
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۲۸ تير 10:12:15 AM
سلام من خرگوش مینیاتورئ گرفتم ک دورہ پوزش زرد وچسبناک شدہ تمام جلوئ بدنش درگیرہ وحتے شستمشم بازم زرد شد دلیلش چیہ ؟؟؟؟؟ ممنون
فرزانه
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ مرداد 5:06:13 PM
سلام. خرگوش منم چند روز این طور بود و موهای زیر دهانش ریخته الان دیگه زرد نمیشه ولی موهاش درنیامده. دکتر بردم گفت مورد خاصی نیست. ولی نگرانم.
Erfan
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد 8:23:28 PM
سلام خرگوش من همه چیز میخوره.الآن دو سه روزه ی طرف لپش ورم کرده اما طرف دیگه ش اینجوری نیست، بیزحمت بگید چیکار کنم؟
آتوسا
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳ مرداد 4:46:49 PM
سلام ببخشید :من یه خرگوش مینا توری دارم که بعد از اینکه حمامش کردم قسمت پشت رو بالا جمع میکنه واشتهاش هم مثل اول نیست خواهش راهنمایم کنید .ممنون میشم جوابمو بدین
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۰ مرداد 10:33:31 AM
هرگز نباید خرگوش‌ها رو حمام کنید، حتی ممکنه حمام کردن باعث مرگشون بشه! درحال حاضر باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا مداواش کنن. *مهم: قبل از نگهداری حیوانات درمورد نحوه نگهداری آنها کامل مطالعه بفرمایید ...
اسماعیل
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ مرداد 4:09:39 PM
سلام خرگوش بالغ ماده ای دارم که بعد زایمان یه غده ریر شکمش در اومده و بی اشتها و و ضعیف شده این غده چی هست و درمانش چیه ؟
ارم
۱۳۹۸ جمعه ۱۸ مرداد 10:52:27 AM
خرگوش من یه دوسه روزی ببینم کمی بی حال شده واحساس می کنم نفس کشیدن تغییر کرده واب غذا می خوره ولی یه ذره غذاش کم هوادار و مدفوع مثل قبله اما مدفوع یه ذره بو بد داشت و دوست داره بخواب ما هم نازش کنیم مابه مدت پنج ویا ده دقیقه کمی میگرده و بازی میکنه وبعد باز میخوابد و خرگوش حدودا سه ماهشه
فرناز
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ مرداد 11:07:59 PM
سلام من خرگوشم حالش خوب بود اما یهو دیدم نمیتونه راه بره کلا از کمر ب پایین انگار فلج شده با دستش راه میره پاشو میکشه ب زمین چیکار کنم!؟
ناشناس
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد 5:16:14 PM
سلام من یک خرگوش دارم که یهو از دوتا پاش فلج شده ممنون میشم راهنمایی کنید
ایلین
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد 10:39:35 PM
من خرگوشم هیچی نمیخوره ویه جا نشسته چی کار کنم دامپزشکی رفتم انتی بیوتیک داد ولی درست نشده
آناهید
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد 5:36:43 PM
سلام خرگوشم ۵روزه ترشح چشمی داشت الان شدید ترشده،ی چشمشو به زور بازمیکنه. تروخدا کمک کنین چیکار کنم براش؟ نگرانشم خیلی دوسش دارم. درضمن ۲.۵ماهشه و نژادش هم لوپه
...
۱۳۹۸ جمعه ۱ شهريور 12:31:24 AM
سلام خرگوشم ماده سفید رنگی رو از خودش دفع میکنه و شبیه کچ هست دلیلش چیه؟
مطهره
۱۳۹۸ جمعه ۱۲ مهر 11:33:54 PM
خرگوش منم یک ماهشه اینطوری شده چیکارش کردی؟
Nafas
۱۳۹۸ شنبه ۲ شهريور 9:12:26 PM
سلام امروز صبح پا شدم دیدم خرگوشم بالای دماغش موهاش ریخته میشه علتشو بگین؟
شهرزاد
۱۳۹۸ جمعه ۸ شهريور 2:37:16 AM
سلام من بچه خرگوش داشتم تا شب قبل خوب بود چیزیش نبود فقط قسمت شکمیش یکم خیس بود که به دم و یکم چانه ش هم خیسی داشت، صبح که بلند شدم دیدم مرده...نمیدونم چه بلایی سرش اومده تا شب قبل سرحال بود می پرید و غذاشم خوب میخورد،تو رو خدا کمکم کنید
پریسا
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۰ شهريور 1:07:16 AM
سلام وقت بخیر دوسه روز خرگوش من غذا نمیخورد با سرنگ اب هویج سیب زمینی دادم شکمش صدا میده باید چیکار کنم
نیلوفر
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ شهريور 10:30:57 PM
ممنون میشم راهنمائی بفرمائید خرگوش من در عرض یک هفته وزنش کم شده و بیحال هست و غذا کم میخوره و ریزش مو هم دارد چیکار میتنم براش انجام بدم ممنون از ش ا
ارامم
۱۳۹۸ چهارشنبه ۳ مهر 5:24:43 PM
من یه خرگوش یه دوماهه دارم کف پاش دونه های مشکی دیدم که موهای پاهاشم کمتر شده باید چیکار کنم؟؟؟؟
Sahar
۱۳۹۸ دوشنبه ۸ مهر 1:12:00 PM
امروز صب به طور ناگهانی بدون هیچ علائمی از بی حالی یا مریضی خرگوشمو مرده بود خرگوشم حدودا یک ماهه بود و چون میدیدم نمیتونه سبزیجات بخوره هنوز و بعد کلی جویدن یه تیکه ی خیلی کوچیکشو شاید درنهایت میتونستم بخوره شرو کردم با سرنگ بهش شیر دادن که خیلی دوست داشت و کاملا با اشتیاق میخورد ولی امروز که دیدمش شکمش باد کرده بود و فک میکنم این باد کردن مال امروز نبود من روزای قبل فک میکردم بزرگتر شده و متوجه نبودم که باد کرده تا زمان مرگش ...تنها دلیلی که بنظرم رسید این بود که شاید تمام این مدت دفع درستی نداشته چون در یک سایت گفته بود که باید قبل و بعد غذا با پنبه ی نم دار پایین تنشو تحریک کنم تا دستشویی کنه ...میخواستم مطمئین بشم تنها دلیلش این بوده یا اشتباه دیگه ای کردم
deli
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۰ مهر 9:00:09 PM
سلام خرگوش من خیلی بی حاله و مدام دندون قورچه میکنه و هیچی هم نمیخوره و لیس هم نمیزه لطفا کمکم کنید
فاطمه
۱۳۹۸ جمعه ۱۲ مهر 1:31:26 AM
سلام خرگوشم دو روزه دور لبشو زیر چونش خیسه چیکار کنم خیلی نگرانشم‌میشه راهنمایی کنید لطفااااااا
مهدی
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ آذر 5:02:15 PM
بیر دامپزشک،احتمالا دندانش زیادی رشد کرده یا آبسه کرده،مترونیدازول رو تو آب حل کن بهش دو س روزی بده
Nilo
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر 11:23:40 AM
سلام من خرگوشمودیروزصبح یه بچه خرگوش خریدم ولی تاالان مدفوع نکرده بهش یونجه وجعفری دادم فقط.چیکارکنم؟
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۱۹ مهر 2:38:09 PM
سلام خرگوش من دوروزه ک گوشه گیر شده وقتی آزادش میکنم دنبال یه جای امنه ک بشینه ولی غذا میخوره فقط تحرکش کمه باید چیکار کنم هرکی میدونه بگه
مهران
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۸ مهر 10:06:44 PM
خرگشمون فلج شده خیلی حالش بده دامپزشکیم بردیم داره میمیره چیکار کنیم
مهدیس
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر 12:26:40 AM
خرگوش من دوروز بیحاله ونمی توانه ادار کنه
پانی
۱۳۹۸ شنبه ۱۱ آبان 2:40:44 PM
پلک هایش التهاب داره. بی حال شده. اشتها نداره. علاقه ای به خوردن آب نداره. مدفوع زیادی داره. لطفا هرچه سریع تر کمک کنید.
صابر
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۴ آبان 7:34:52 PM
سلام ببخسید من دوتا نر بالغ دارم ک الان فقط خیلی شدید لاغر شدن چ باید انجام دهم خیلی ضعیف شدن پوک کردن وزنشون نصف شده
ساغر
۱۳۹۸ جمعه ۲۴ آبان 5:04:12 PM
سلام من یه خرگوش نردارم که یهوبیحال شده واصلاچیزی نمیخوره ولباش تیره شده به نظرتون چه مشکلی داره وبایدچی کارکنم؟؟ممنون
پریسا .گرمسار
۱۳۹۸ پنج شنبه ۷ آذر 10:28:13 PM
سلام من ی خرگوش دارم تقریبا 5.6 ماه هست چند وقته دستش زخم شده زخمهایش عمیق خیلی دستشو لیس میزند خون هم آمده ناخن هاش هم خیلی بلند شده بیماری داره؟ چاره چیه؟
مریم
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ آذر 5:40:02 PM
خرگوش من یکی از چشماش ورم کرده دورشم قرمز شده یه مایع سفید هم از چشمش میاد بردمش پیش دامپزشک بهش قطره بتامتازون داد اما الان بدتر شده باید چکار کنم؟ در ضمن همش دندوناشو به هم میماله این عادی؟
پریسا
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ دي 9:25:26 PM
سلام خرگوش من خیلی خودشو کش میده قبلا اینجوری نبود الان چند روزه هی خودشو کش میده
مینا
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ دي 10:32:55 AM
سلام من یه خرگوش ماده دارم که الان چند بار موهای بدنشو کنده و در داخل دهانش نگه داشته. که خودمون با دست از دهانش کشیدیم بیرون. علتش چی میتونه باشه؟ میترسم بخوره مو رو چون حجمشم زیاده بهش آسیب میزنه!
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ دي 2:46:27 PM
سلام. خرگوشها همیشه با زبونشون خودشون رو تمییز میکنن و این خیلی طبیعیه که مقداری از مو وارد بدنشون میشه. در فصول وارد شدن به گرما یا سرما حیوونا ریزش موی بیشتری دارن و این باعث شده که این ریزش به چشمتون بیاد و نگرانتون کنه. لینک زیر رو مطالعه کنین.
اهمیت شانه زدن موی خرگوش
مائده
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ بهمن 4:44:27 PM
سلام خرگوشم من دیشب خوب بود الان رفتم دیدمم موهاش خیلی کم شده رنگش عوض شده اصلا بی حال نیس دلیل چیه
نازنین
۱۳۹۸ جمعه ۱۸ بهمن 4:29:12 AM
باردار نبوده احتمالا؟
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۹ فروردين 12:22:49 PM
نه می خواد خودشو تمیز کنه شما هم هر روز شونه اش کن
محبوبه
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ دي 3:59:00 PM
سلام وقت بخیر من یه خرگوش نر دارم که چند روز پیش دیدم چشماش قی زده سبز رنگ براش تمیز کردم بعد دوباره دیدم دور بینیش هم سبز رنگ شده انگار اب بینیش سبز بوده اومده بیرون خشک شده مشکلی داره؟با چی خوب میشه؟لطفا راهنماییم کنید
نیهان
۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ دي 2:03:25 AM
سلام من یه خرگوش دارم که چند وقته همراه ادرارش یه ماده سفیدی میبینم مثل عفونت میمونه اولش زرد بود الان غلیظ شده و عینه عفونته چیکارکنم نگرانشم.
شیوا
۱۳۹۸ جمعه ۶ دي 1:12:36 AM
من یه خرگوش دارم،امروز متوجه شدم یه تومور صورتی با دونه های سفید زیر دمش در اومده مریضی خاصی گرفته؟اتفاق خطرناکیه برای خرگوشم؟
آتینا رهنما
۱۳۹۸ يکشنبه ۸ دي 2:19:05 PM
ماهم یک‌خرگوش برای پسرمون خریدیم .پسرم خیلی بغلش میکنه میبوسش ایا اشکال نداره بوسیدن خرگوش
ناشناس
۱۳۹۸ يکشنبه ۸ دي 10:25:27 PM
سلام خرگوش من چشاش عفونت کرد امروز فلج شده اصلا غذا نمیخوره بردمش دکتر چند تا آمپول بهش زد ولی دیگه اصلا حال نداره میشه بهم راه حل بدین ممنون
ناشناس
۱۳۹۸ دوشنبه ۹ دي 8:47:59 AM
سلام خرگوش من امروز بی حال شده همش خوابه
:|
۱۳۹۸ دوشنبه ۹ دي 1:32:17 PM
من یه خرگوشه نر دارم فک میکنم 4 یا 5 ماهشه همه چیزش عادیه ولی بعضی وقتا به پهلو دراز میکشه ولی تا صدا میشنوه بلند میشه میشه بگید مشکلی داره یا نه؟؟
هادی
۱۳۹۸ شنبه ۱۴ دي 3:05:34 PM
سلام خرگوش من بعد زایمان زیر شکمش سفت شده انگار یدونه بچه تو شکمش مونده باید چکار کنم
yosra
۱۳۹۸ شنبه ۱۴ دي 8:18:22 PM
سلام یه خرگوش پیدا کردیم که تو قفس بود گوشه ی خیابون و 4تا پاهاش کبود شده و بیحاله میشه راهنمایی کنید چکار باید انجام بدیم کسی حامی در کرج میشناسه
سعیده
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۷ دي 5:31:48 PM
سلام عزیزم،ببخشید من خرگوشمو دیروز گرفتم سه ماهشه،امروز حس میکنم بی حال شده همش میره زیر مبل،الانم اوردمش پیش خودم همش دراز میکشه چشاشو ریز میکنه،ولی غذا و اب میخوره،توروخدا جواب بدید،عادیه؟؟
ناشناس
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 10:28:41 AM
سلام خرگوشم ازصب تکون نمیخوره چشماش بازه اما بی حاله هیچیم نمیخوره بی حاله شدید غذاشم یونجه بوده . چیکارکنم ؟؟
نازنین
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 12:58:53 PM
سلام من یه خرگوش گرفتم که حدودا ۱ ماهه دارمش نژادش هلندی میخواستم ببینم بیماری زا هست یا نه؟ و اینکه موهاشم بلند شده چیکار باید بکنم ؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 2:59:47 PM
مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می شود: بیماری های قابل انتقال از خرگوش
آذرنوش
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 6:59:43 PM
سلام من یه خرگوش لوپ دارم امروز متوجه شدم پایین یکی از گوشاش متورم شده و پف کرده و کبود شده میخواستم بدونم علت ش چی میتونه باشه ممکنه رفته باشه لای در؟؟
عاطفه
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۶ دي 1:56:56 AM
سلام، خرگوشم ناخنش رفته بود تو گوشت و چرک کرده بود چرک و خالی کردیم اما دستشو زمین نمیذاره و انگار استخونش سیاه شده تو رو خدا بگید چیکارش کنم
مریم
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي 10:56:10 AM
سلام خرگوش یک ساله دارم یه دفعه مریض شده هیچی نمیخوره همش دراز می کشه بیحال چکارکنم
مستوره
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن 5:29:36 PM
سلام من ی توله خرگوش لوپ گرفتم از وقتی خریدمش یکی از گوش هاش اویزونه اصلا نمیتونه تکونش بده مشکلی داره ایا ؟؟؟؟
رعنا
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن 8:39:01 PM
سلام خسته نباشید، خرگوشه من بازیگوش بود، اما از شنبه که خواهرم خرگوششو آورد این دیگه بازیگوشی نمیکنه و جست و خیزی نداره راه نمیره، یه ذره راه میره میشینه زود، چیکار کنم؟
Nili
۱۳۹۸ يکشنبه ۶ بهمن 11:09:03 PM
خرگوش لپ دارم که پایین گوشاش انگار که جویده شده...دلیلش چیه؟؟ویروس نیست؟؟
زهرا
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۰ بهمن 12:48:05 PM
سلام خسته نباشید خرگوش من لوپه یه ۲ روز متوجه شدم هر دو طرف سفیدی چشمش یه لایه نازک قهویی شده لطفا کمک کنید دکتر دامپزشک یه قهره چشم که برای انسانه ضد باکنتریال ب اسم نفازولین داده ممنون میشم کمکم کنید
مهناز
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۰ بهمن 8:21:57 PM
سلام ایاممکن خرگوش بینایش ازدست بده چطوربفهمیم
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ بهمن 6:50:25 PM
سلام یه بچه خرگوش ماده است که دو روزه گرفتم اولش خیلی سرحال و شنگول بود الان از ظهر روز دوم بی حال شدا و اصلا حرکتی نمیکنه و فقط به آرومی نفس میکشه و یه طرفه افتاده،از بابت غذا هم سیب درختی و هویچ شسته و ریز شده براش میذاشتم و گاهی هم اضافه سبزی ولی الان حیوون خیلی بی حال یه طرفه افتاده چیکار کنم که حیوون تلف نشه لطفا زودتر راهنماییم کنید.
شکوفه
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۷ بهمن 7:50:07 PM
سلام ببخشید من یکی از خرگوشام ماه پیش زایمان کرده الان بچه هاشو جدا کردم ولی شکم مادر حباب حباب شده،خیلی عجیبه انگار ک بچه توشه یا انگار شیر جم شده ک بعید میدونم،میشه بگین دلیل اینجوری شدنشو بگین و ایا خوب میشه؟
بهار
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ بهمن 8:45:25 PM
سلام‌من خرگوشم ۲روز تند تند نفس میزنه دلیلش‌چیه؟
فاطیما
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ بهمن 1:37:07 PM
سلام ببخشید خرگوش من شبو تو جای سرد مونده صبح ک پاشده بیحال.نمیدونم چی کنم
سارا
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ بهمن 9:08:33 PM
سلام خرگوش من تا دیروز حالش خیلی خوب بود و سرحال بود اما از امروز بی حاله و حتی غذا خیلی کم میخوره و دستاشم بیش از اندازه لیس میزنه همچنین چانشم همینطور و اینکه گاهی اوقات دندان غروچه میکنه با اینکه کلی اطلاعات پیدا کردم نگرانم اینم بگم که موقع خواب تعادل نداره سرش میافته زمین و ی دفعه میپره میشه کمکم کنید
معصومه
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن 2:53:46 PM
سللم .خرگوش من تقریبا دو ماهشه .سیبیلاش یکی یکی داره میشکنه .مشکلش چیه و چکار میتونم براش بکنم .ممنون
ارزو نصیری
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند 8:55:26 AM
سلام و تشکر بابت توصیحات خوبتون راجب بیملری های خرگوش خرگوش من تقریبا ۷الی ۸ ماهش هست و تقریبا ۳الی۴ روز که چیزی نمیخوره و بیحوصله و یکجا نشسته و البته کنلرچشمش کمی حالت خشکی شده نمیدونم یعنی اون بیماری پاستولوز هست ممنونم
ناشناس
۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ اسفند 2:40:16 PM
سلام یه خرگوش یکسال و نیم دلرم امروز خیلی بیحاله و اصلا غذا نمیخوره دسترسی به دامپزشک ندارم لطفا راهنمایی کنید
عاطفه
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۱ اسفند 4:44:18 PM
سلام وقتتون بخیر خرگوش لوپ دارم یماهشه اولاش خیلی شیطنت میکرد الان دو سه روز همش دراز میکشه رو جاهایی ک سرده و سرامیک دیگ زیاد راه نمیره بعضی وقتا لرزشم داره یه چندبارم عطسه کرده بنظرتون مشکلش چیه؟؟؟
نگین
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۱ اسفند 5:49:09 PM
با سلام و تشکر از این که به سوالات ما پاسخ میدید.من یه خرگوش نر دارم که سه سال و چهار ماهشه.حدود یک هفتس که فعالیتش کم شده بیشتر میخوابه.کلا شدت رفتار هاش کم شده(حتی مثل قبل موقع عصبانیت پنجه نمیزنه).به نظرتون خطرناکه و بیماری داره؟
عاطفه
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۳ اسفند 5:27:00 PM
سلام ببخشیدیه خرگوش دوماهه دارم که دوسه روزه پلک سومش یکم بیرون زده. ازگوشه چشماشم عفونت خیلی کم بیرون اومده. بینیشم گاهی اوقات خیسه. غذاشومثل همیشه میخوره بنظرشمامشکلش چیه ؟؟😭
باران
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ اسفند 12:11:06 PM
سلام من به خرگوش لپ۴ماهه دارم ولی دوروزه سرش کمی زخم شده وموهای اطرافش ریخته وبی اشتهاشده لطفاکمکم کنیدخیلی نگرانم مریضی نباشه
باران
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ اسفند 12:14:33 PM
سلام ببخشیدمن یه خرگوش لوپ۴ماهه دارم دوروزه سرش کمی زخم شده وموهای روی زخمش ریخته شده و‌کم اشتهاشده لطفاراهنماییم کنیدنگرانم یه وقت مریضی نباشه
ارزو
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند 12:40:56 PM
سلام . خرگوشم دو روزه یکی گوشاش افتاده پایین بالا نمیاره چرا اینطوری شده؟
زهرا
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند 10:51:18 PM
سلام خرگوشم دو روزه غذا نمیخوره وقتیم میخاد بخورع فکش صدای بدی میده خیلیم بیحال شدع توروخدا بگید چکارش کنم😭😭
باران
۱۳۹۸ شنبه ۲۴ اسفند 2:51:39 PM
سلام خرگوشم ۴ماهشه ولی اصلا از خونه بیرون نبردمش چندوقته حس میکنم روبدتش ۴تا دونه چندجای مختلف بدنش زده ک مثل جوش اب داره ولی ریز و برامده مشکل خرگوشم چیه؟
ساشا
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ اسفند 3:05:04 AM
سلام من یه بچه خرگوش دارم یهو بی حال شده و به پهلوافتاده و هرچی صاف میزارمش بازم به پهلو میفته انگار بگی فلج شده باید چیکار بکنم
محمود
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ اسفند 7:21:36 PM
سلام من چنتا خرگوش دارم چند روزه مجبور شدم توی محیط بسته زیرزمین نگهشون دارم که محیطشم تمیز نبود.الان یکیشون لاغر و ضعیف شده و راه نمیتونه بره.اشتهاش کم شده و اسهال هم هست و پای چشماش گوده.کسی میدونه چش شده؟ چجوری درمان میشه؟ بقیشون سالم هستن
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۳ فروردين 1:43:57 PM
من خرگوشم چهار روزش بعد شیر که میخوره از دماغش میاد بیرون خیلی حالش بده نمیدونم چی کارش کنم
zahra
۱۳۹۹ يکشنبه ۳ فروردين 5:31:35 PM
سلام خرگوش من امروز یه تیکه موی پاهاش کنده شده وقرمزی پاش مشخصه دیروز اینجوری نبود میشه راهنماییم کنید😞
Hanie
۱۳۹۹ دوشنبه ۴ فروردين 2:41:54 AM
سلام توروخدا زود جوابمو بديد خرگوش ممكنه كه شپش بگيره؟؟؟؟
Fateme
۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين 9:01:52 AM
سلام خسته نباشید خرگوش من از دیروز حالت سرگیجه داره راه میره اما چند قدم که میره کج میشه میوفته سرشم دائم به طرف کجه چشم اون سمتشم دو دو میزنه غذا میخوره اما حالت عادی نداره و از دیروز اینطوری شده لطفا کمکم کنید دسترسی به دامپزشک ندارم
محمد
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 4:39:38 AM
سلام وقت بخیر به خرگوش نر از نژاد لوپ دارم حدود یکسال و نیم‌ سن داره . امروز مدام سرشو میچرخونه که پشتشو بخارونه همش دور خودش میچرخه ، خودمم واسش خاروندم‌ اما آروم نمیگیره . کلا یه مدت هست اصلا آروم نیست شبا مدام قفس شو گاز میگیره بالا پایین میپره کف پاشو محکم میکوبه زمین آسایش و سلب کرده شبا تا صبح سر و صدای زیاد داره راه حل شما چیه ؟ ممنون
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۹ فروردين 9:48:32 AM
شاید انگل داره!
حجت
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 2:40:31 PM
علت زخم دست خرگوش؟
🤔
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين 9:09:17 PM
سلام خرگوش من تا امروز خوب بود فقط چند روزی یه کم هویج دادمش بابت جایزه بهش امروز یهو بیحال شد هی شکم خودشو رو زمین میکشه میلرزه ایا دل درد داره؟چی بدم بخوره ک خوب شه؟
احسان منصوری
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين 1:53:19 AM
من یک خرگوش می‌خوام بخرم به نظرتون چه گونه اش از همه بهتره یا چطوری بفهمم که جوان هستش یا بیماری ندارند
احسان منصوری
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين 1:53:23 AM
من یک خرگوش می‌خوام بخرم به نظرتون چه گونه اش از همه بهتره یا چطوری بفهمم که جوان هستش یا بیماری ندارند
shr
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين 1:30:55 PM
سلام من خرگوشم یک سالشه موهای رو سرش ریخته و رو دماغش چن تا دونه ریخته الانم ک نمیتونم ببرمش دکتر چیکار کنم خوب شه
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين 3:06:50 PM
خرگوش من دیروز سالم بود ولی امروز یهو وقتی رفتم پیشش فهمدیدم که دستش روبه داخل خم شده و نمیتونه بزارتش زمین خیلی براش میترسم بنظر شما فلج شده؟؟
باران
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين 4:21:12 AM
سلام من یه خرگوش ماده دارم الان دو سه ماهه براش جفت خریدم خرگوشم همش موهای رو شکمشو میکنه میبره تو سوراخ دوباره میاد و از خودش یا جفتش پشم میکنه میبره پایین تو لونش میذاره چندجا خوندم ک ممکنه باردار باشه و وقته زایمانش باشه خب این تا کِی باید اینکارو بکنه خودشو نابود کرده بعد متوجه میشم در لونشونو میبنده با خاک که این نشون میده بچه ای اون پایین نیست ممکنه مریضیه خاصی داشته باشه ؟؟؟ اخه چند روزی میشه اینکارو میکنه قبلا از جفتش پشم میکند من دستمال کاغذی ریش ریش کردم ریختم میبرد تو لونش ولی باز کار خودشو میکنه الان خودشو داغون کرده توروخدا بگید چیکار کنم
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی