ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1879
بازدید: 4420
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۵ ساعت: 9:37:45 AM

بیماری پوستی آبسه در اسب

آبسه تجمعی چرکی است. در آبسه‌های پوستی در لایه زیرین پوست چرک تجمع می‌کند آبسه‌ها با تجمع چرک موجب تورم می‌شوند.

بیماری پوستی آبسه در اسب

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ آبسه تجمعی چرکی است. در آبسه‌های پوستی در لایه زیرین پوست چرک تجمع می‌کند آبسه‌ها با تجمع چرک موجب تورم می‌شوند. اگر آبسه بر روی سطح نرمی از بدن مانند عضله قرار داشته باشند این تورم قابل رویت نیست و بر عکس اگر آبسه بر روی ناحیه سفت بدن مانند استخوان قرار داشته باشد هرگونه تورمی ایجاد برآمدگی می‌کند.

 ناحیه آبسه هنگام لمس گرم است. این گرما به علت خون‌رسانی شدید به ناحیه ملتهب است. آبسه در واقع سطحی از پوست را با کنار زدن لایه‌ها و جدا کردن آنها از هم منحل می‌کند.

بیشتر بدانیم: آبسه یا دمل در دام

 به طور دقیق یک آبسه حاوی مایعی است که اصطلاحاً به آن چرک می‌گوییم. قسمتی از این چرک شامل مایع میان بافتی، بخشی از آن شامل گلبول‌های سفید مرده به خصوص نوتروفیل‌ها و قسمتی حاوی باکتری‌های زنده و مرده است. تشکیل آبسه به این صورت اتفاق می‌افتد که باکتری‌هایی که در جریان خون در حال گردشند در یک ناحیه خاص ساکن می‌شوند و در آنجا تکثیر یافته و به واسطه آن لایه پوست شکسته شده و باکتری‌ها راهی برای عبور از خلال زخم پیدا می‌کنند. نوتروفیل‌ها به ناحیه تکثیر باکتری جذب می‌شوند و موجب واکنش‌های التهابی و آزاد شدن مایع می‌گردند. آبسه در مراحل ابتدایی تشکیل سفت است و به تدریج با تجمع چرک نرم‌تر می‌شود. سپس یک ناحیه از پوست روی آن شروع به نازک شدن کرده و در نتیجه چرک از این نقطه به صورت انفجاری خارج می‌شود. اگر آبسه از پایین ترین نقطه خود بترکد، غالباً همه چرک موجود در آن خارج می‌شود.

آبسه در اسب

درمان آبسه در اسب

همیشه بهتر است که چرک خارج شود. پس ما باید تدابیری برای باز شدن آبسه به سطح پوست بیندیشیم. تحریک پوست با گرما روش موثری در این زمینه است. برای این منظور می‌توان از بانداژی که به آب گرم آغشته شده است بر روی تمام ناحیه آبسه استفاده کرد. این عمل ظرف مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه منجر به کاهش درد اسب می‌شود.

 اگر مبادرت به خارج کردن چرک توسط نیشتر زدن با اسکاپیل می‌کنید مرطوب بودن پوست بسیار سودمند است. هنگامی‌که آبسه در حال خشک شدن است با ضمادگذاری می‌توان به خروج چرک کمک نمود. اگر ضماد گذاری به مدت زیادی صورت گیرد، به مرگ سلول‌های لبه پوست شده منتهی و بهبود را به تعویق می‌اندازد.

تجویز آنتی‌بیوتیک در کشتن باکتری‌ها به سیستم ایمنی اسب کمک می‌کند. استفاده از اسپری‌ها و کرم‌ها در اطراف آبسه که در آنجا چرک نمی‌تواند به خوبی خشک شود تأثیرگذار است. علاوه بر آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی، می‌توان از ترکیب تری متوپریمی که به صورت پودر خوراکی یا خمیری است، استفاده نمود.

چرک، حاوی باکتری‌های آلوده و مرده است. چرک موجود در یک آبسه می‌تواند زخم‌های دیگر را هم آلوده سازد. به همین جهت بطور مداوم پوست ناحیه اطراف آبسه را بشوئید و تمیز نگه دارید. اگر قرار است مقدار زیادی از چرک تخلیه شود، باید پوست زیر آبسه را با وازلین بپوشانید.

هرچیز که با چرک در تماس است باید ضدعفونی شود حتی ناحیه‌ای از اصطبل که آلوده به چرک می‌شود.

منبع: horsenoble.com


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:1
ناشناس
۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد 2:39:41 AM
راه درمان کامل میخوام خیلی زخم بزرگ شده؟

عناوین اصلی