سگ مالینویز بلژیکی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ معمولاً بدن سگ مالینوای بلژیکی (Belgian Malinois) را به یک مربع تشبیه می‌کنند. چراکه از زاویه کنار زمانی که پاها جفت باشند به این شکل دیده می‌شود. قفسه سینه فراخ است. کمر صاف و اندازه سر متناسب با جثه می‌باشد. جمجمه صاف و فاصله طولی و پهنای آن یکسان است. پوزه نوک تیز و کوسه مانند با زاویه ملایمی در قسمت پیشانی به جمجمه متصل می‌باشد. لبها و بینی سیاه رنگ است. دندانها همانند قیچی روی هم سوار می‌شوند. دم قدرتمند و در انتها پیچی همانند قلاب دارد. چشم‌ها متوسط، بادامی شکل و به رنگ قهوه‌ای یافت می‌شوند. پنجه‌ها همانند گربه است و گاهاً ناخن‌ها را با عمل جراحی برمی‌دارند. پوشش خارجی کوتاه، صاف، دو لایه و سازگار با هر نوع آب و هوایی است. گوشها و صورت به رنگ مشکی می‌باشند. مالینوا در رنگهای قهوه‌ای تیره، قرمز و قهوه‌ای روشن یافت می‌شود. موهای اطراف گردن کمی بلندتر از سایر قسمتها است.

خلق‌و خوی مالینوای بلژیکی

مالینوا بلژیکی سگ گله بلژیکی می‌باشد. بسیار باهوش، فرمانبردار و مراقب است، با غریزه حفظ قلمرو و دفاعی بسیار خوب. باید به خوبی از سنین تولگی اجتماعی شوند تا در سنین بالا حساس و یا خجالتی نشوند. مالینوا بلژیکی به صاحبی با تجربه و محکم نیاز دارد که خیلی هم سخت‌گیر نباشد. اگر شما شخصی ناملایم و خشن باشید این سگ با شما همکاری نخواهد کرد. صاحب  باید اعتماد بنفس و قدرت ذاتی خود را به آن نشان دهد. قوانین باید به وضوح به سگ فهمانده شود. این نژاد ذاتاً نگهبان و محافظ است بنابراین حتماً باید در تولگی به خوبی اجتماعی شود. توله‌ها را باید از همان بدو تولد اجتماعی کرد. سگهای کاری خوبی هستند، همچنین مالینوا یکی از بهترین سگهای گارد پلیس می‌باشد و امروزه بیشتر در این زمینه از آن استفاده می‌گردد. دیده‌بانهای بسیار خوب، هوشیار و باوفایی هستند. اگر از ابتدا اجتماعی شوند رابطه خوبی با کودکان خواهند داشت. این نژاد باید عضوی از خانواده باشند نه اینکه تمام عمر خود را در قفس و به تنهایی بگذراند. آنها نیاز به یک رهبر مسلط، فعالیت بدنی روزانه به همراه آموزش دارند. در غیر اینصورت ممکن است به حیوانی بدخلق و مخرب تبدیل شود. در زمان مواجه شدن با سایر حیوانات باید به خوبی مراقب بود. همچنین مالینوا در برخورد با سایر سگها حس حاکمیت و گاهاً تهاجمی دارد. باید به آنها آموزش داد که دور خود نچرخند، دنبال سایر حیوانات نکنند (همانند اسب‌ها) و پاشنه کفش افراد را گاز نگیرند. مالینوا بلژیکی سگی است پر انرژی با قابلیت یادگیری بسیار بالا که فرامین را به سرعت می‌آموزد. آنها نیاز دارند که دائماً کاری را انجام دهند و مشغول باشند. طریقه صحیح آموزش مالینوا بلژیکی می‌تواند تاثیر بسزایی در خلق‌و خو و خشونت آن داشته باشد. قبل از خرید این نژاد، حتماً با فردی با تجربه مشورت کنید، پیشنهاد می‌کنم هرگز تا زمانی که معنای واقعی آلفا بودن را نمی‌دانید، اقدام به خرید این نژاد ننمائید.

سگ مالینویز بلژیکی

وزن و ارتفاع

وزن سگ نر و ماده (29-24 ک.گ)ارتفاع سگ نر (66-61 س.م)

ارتفاع سگ ماده (61-56 س.م)

مشکلات سلامتی مالینوا

این نژاد سرسخت و سالم هیچ بیماری وراثی ندارد. گاهاً آلرژی پوستی، با بیماری‌های چشمی و مشکلات رفتاری از قبیل خشونت و یا ترسو بودن افراطی در این نژاد دیده می‌شود. به ندرت بیماری Dysplasia در کفل و یا آرنج نیز یافت می‌شود.

شرایط نگهداری سگ مالینوا

اگر در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد می‌تواند به راحتی در آپارتمان زندگی کند. یک حیاط متوسط پیشنهاد می‌شود معمولاً در داخل منزل کم فعالیت است. آب و هوای سرد را ترجیح می‌دهد اما با تمامی شرایط آب و هوایی کنار می‌آید. بودن در کنار افراد را به تنها بودن ترجیح می‌دهد.

فعالیت بدنی

مالینوا یک نژاد کاری است که به فعالیت‌های بیرون از منزل به میزان زیاد نیاز دارد. پیاده‌روی‌های طولانی مدت پیشنهاد می‌شود، همچنین می‌توانید در امکان محصور و امن اجازه دهید تا مدتی را بدون قلاده و آزادانه بدود.

سگ مالینویز

طول عمر

حدود 14 – 12 سال

آراستن

آراستن و پوشش خارجی کوتاه و صاف مالینوا آسان می‌باشد و برس کشیدن منظم پیشنهاد می‌شود. تنها در مواقع خیلی ضروری اقدام به شستن حیوان نمایید چراکه شستشو چربی ضد آب پوست او را از بین می‌برد. ریزش مو این نژاد کم بوده و تنها 2 بار در سال ریزش موی فصلی سنگین دارد.

تعداد توله‌ها

معمولاً 6 تا 10 توله

تاریخچه سگ مالینوای بلژیکی

موطن مالینوای بلژیکی شهری است در کشور بلژیک با نام مالنیس (Malines) اگرچه هنوز در کشور آمریکا به ندرت دیده می‌شود اما در موطن خود بوفور یافت می‌شود. مالینوای بلژیکی یکی از 4 نژاد چوپان در بلژیک می‌باشد. مالینوای بلژیکی –تِروُرن بلژیکی (Belgian Tervuren) –گروینن دیل بلژیکی (Belgian Groenen deal) و لیکنویز بلژیکی (Belgian Leaknois) معمولاً در بیشتر کشورها و کلوپ‌های سگ این 4 نوع را یک نژاد می‌شناسند که تنها در پوشش خارجی خود متفاوتند. در سال 1959 کلوپ AKC این 4 نوع را به عنوان 4 نژاد متفاوت به تثبیت رسانید، حال آنکه کلوپ UKC هر 4 نژاد را به عنوان یک نژاد معرفی می‌نماید. به هرحال تمامی آنها سگهایی فوق‌العاده باهوش و پرانرژی می‌باشند و امروزه به عنوان سگ پلیس در زمینه‌های ردیابی، یافتن بمب، ناجی و نگهبان آموزش می‌بینند. امروزه هر 4 گروه در بلژیک معروف‌اند اما در سایر کشورها بیشتر از لوکنیوز و مالینوا به عنوان سگ کار استفاده می‌شود.

توله سگ مالینویز

گروه

سگ‌های گله.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا