ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1278
بازدید: 43699
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۷ ساعت: 12:13:18 PM

استفاده از سیر و زردچوبه در پرورش طیور

سیر و زردچوبه دو گیاه دارویی هستند که از دیرباز به‌وسیله اطبای طب سنتی کشورمان به منظور درمان بعضی از بیماری‌ها توصیه می‌شدند. که استفاده از آنها در پرورش طیور نیز فواید زیادی دارد.

استفاده از سیر و زردچوبه در پرورش طیور

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ یپس از غیرقانونی شدن استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طیور به‌دلیل ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی در انسان٬ پرورش‌دهندگان طیور به دنبال یافتن راهی طبیعی و بی‌خطر برای بهبود رشد و افزایش سلامت پرندگان در شرایط پرورش طیور بودند.

این رویکرد پرورش‌دهندگان را به سمت استفاده از پودر گیاهان دارویی٬ عصاره و یا سایر اشکال این گیاهان در تغذیه طیور برد که یافته‌ها اثرهای مفید این گیاهان را نشان داد. سیر و زردچوبه دو گیاه دارویی هستند که از دیرباز به‌وسیله اطبای طب سنتی کشورمان به منظور درمان بعضی از بیماری‌ها توصیه می‌شدند.

در پژوهش‌های جدید نیز بسیاری از اثرهای سودمند این دو گیاه دارویی بر انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان داده شده است٬ یافته‌های جدید حکایت از مشاهده اثرهای محرک رشد و تقویت سیستم ایمنی به‌وسیله سیر و زردچوبه در طیور دارد. علاوه بر آن پودر سیر و زردچوبه اثرهای سودمندی بر رشد طیور گوشتی٬ بهبود بازده خوراک٬ کاهش چربی‌های مضر لاشه٬ کاهش کلسترول تخم‌مرغ٬ بهبود زنده‌مانی و تقویت سیستم ایمنی می‌شود٬ توصیه می‌شود به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت لاشه برای مصرف‌کنندگان از این دو گیاه دارویی در تغذیه جوجه‌های گوشتی و مرغ‌های تخم‌گذار استفاده شود.

همچنین با‌توجه به بالا بردن راندمان تولید به نظر می‌رسد استفاده از پودر سیر و زردچوبه موجب افزایش بازده اقتصادی واحدهای تولیدی طیور گوشتی و تخم‌گذار شود.

کاربردهای درمانی گیاه زردچوبه و فراورده‌های آن در مرغداری‌ها:

1- درمان بیماری‌ها و مسمومیت کبدی طیور:

اکثر بیماری‌های رایج در صنعت مرغداری داخل کشور که بطور همه‌گیر جوجه‌های گوشتی را مبتلا می‌نمایند، عملکرد کبد را مختل می‌نمایند، کبد به عنوان اندام تشخیصی بسیار مهمی در جوجه‌های گوشتی مطرح است. از طرفی به دلیل تشدید متابولیسم در جوجه‌های گوشتی به منظور افزایش تولید و راندمان، کبد به عنوان مرکز مهم درگیر در متابولیسم و واسطه‌ی مهم دستگاه گوارش و خون از اهمیت خاصی برخوردار است و هرگونه آسیب یا اختلال در جوجه‌های گوشتی در نخستین گام روی تغذیه و در نتیجه راندمان تولید جوجه‌ها تاثیر خواهد داشت.

در یک تحقیق که بر روی جوجه‌های نژاد آرین که دچار آزردگی کبدی بودند انجام گرفت نشان داده شد که مصرف زردچوبه به میزان 1 گرم به ازای هر كیلوگرم به مدت دو هفته موجب رشد مطلوب‌تر جوجه‌ها شد. و این موضوع را به تاثیر محافظت‌كنندگی زردچوبه بر بافت كبد مرتبط می‌دانند. كاربرد زردچوبه در رژیم غذایی جوجه‌های گوشتی با اثرات مطلوب‌تری در مقابل توكسین‌ها همراه است كه بیشتر به وجود ماده موثر آنتی‌اكسیدان آن، یعنی كوركومین مربوط است.

2- کاهش استرس گرمایی:

تنش گرمایی یکی از مهمترین عوامل کاهش تولیدات طیور در مناطق گرم و خشک است و در جوجه‌های گوشتی موجب افزایش تلفات، کاهش مصرف و راندمان خوراک، کاهش رشد، بروز آلکالوز تنفسی و سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود در تحقیقات انجام گرفته ثابت شده که مصرف همزمان سلنیوم و زردچوبه سرعت رشد و مصرف خوراک جوجه‌های گوشتی را بهبود بخشیده و برای مقابله با اثرات نامطلوب تنش‌های گرمایی مفید است. در این تحقیق میزان مصرف زردچوبه 10 گرم بر کیلوگرم دان و سلنیوم 3/ میلی گرم بر کیلوگرم در دوره ایجاد تنش گرمایی بود.

3- تأثیر زردچوبه بر افزایش رشد در پرورش طیور:

تحقیقات نشان داده است که اضافه نمودن نیم درصد زردچوبه (5 کیلو در تن) در جوجه‌های گوشتی در طول دوره 5 هفته موجب افزایش مقدار وزن طیور شده است و این اثر در دو هفته آخر بیشتر بوده است. مصرف این گیاه نه تنها اثر منفی در طعم گوشت نداشته است بلکه بر اساس آزمایشهای تعیین طعم گوشت طعم بهتری را به فرآورده گوشتی داده است.

4- اثرات ضد کوکسیدیایی زردچوبه:

تحقیقات نشان داده است که مصرف مقادیر 1 تا 3 در صد زردچوبه اثرات ضد کوکسیدیایی قابل توجهی بدنبال داشته و تعداد تخم انگل‌ها را در مدفوع جوجه‌ها کاهش داده است.

5- اثرات زردچوبه بر سیستم ایمنی طیور:

یکی از اثرات مطرح این گیاه اثرات تقویت سیستم ایمنی در مواجهه با بیماریهای ویروسی است اما تا به حال در مورد طیور به صورت علمی‌تحقیق نشده است.

طریقه مصرف زردچوبه و میزان مصرف برای طیور:

آسانترین و معمولترین شکل مصرف زرد چوبه مخلوط کردن پودر آن با دان مصرفی طیور است. در موارد خاص از اشکال دم‌کرده این گیاه و مخلوط با آب می‌توان بهره گرفت.

پودر: مقدار مصرف پودر آن در طیور برحسب اثر درمانی مورد انتظار متفاوت است. درصورتی که اثرات محرک رشدی را انتظار داشته باشیم از مقادیر 5 کیلو در تن در مدت طولانی استفاده می‌کنیم اما برای مصارف دیگر درمانی در مدت زمان کوتاه از مقادیر 2 تا چند برابر قابل استفاده است.

دم‌کرده: در صورتی که استفاده از دم‌کرده زرچوبه در مرغداری مقدور باشد 50 گرم پودر زردچوبه را در یک لیتر آب جوش دم کرده این میزان برای 100 لیتر آب مصرفی طیور کافی است. درصورتی که مصرف مداوم این گیاه در طول روز مقدور نباشد می‌توان مقدار مورد نظر را با غلظت بالاتر در در فواصل مختلف 2 یا 3 بار در روز در اختیار طیور قرار دارد. برای موارد انفرادی 1 تا 5 قطره از محلول اولیه در دهان حیوان چکانده می‌شود.

گیاه دارویی زردچوبه و کاربرد آن در مرغداری

فرآورده‌های دارویی از گیاه زردچوبه موجود در بازار

نتیجه گیری:

در صورتی که قیمت زردچوبه صرفه اقتصادی داشته باشد مصرف طولانی مدت این گیاه با مقادیر 5-10 کیلو در تن بطور همزمان بعنوان محرک رشد و پیشگیری از کوکسیدیوز قابل توصیه است.

در مواردی که کبد در نتیجه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا سموم قارچی دچار شده باشد و یا در معرض آسیب باشد استفاده از زردچوبه گزینه بسیار مناسبی است و در کاهش تلفات موثر خواهد بود ضمن اینکه در طول این مدت نیازی به مصرف داروهای ضد کوکسیدیایی نخواهد بود.


منبع: parandeban.com و bazaredam.ir


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:1
انتشار یافته:24
جمال هاشمی
۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير 3:37:38 AM
باسلام ممنون ازمطالب زیباتون .حدود دوسال است بنده داروهای صنعتی رادرفارم گوشتی مصرف نکرده ام ونیز بصورت مداوم از زردچوبه وسیر استفاده کرده ام ونتیجه عالی وباورنکردنی گرفتە ام
مهدی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 11:00:42 AM
سلام برادربرای ۱۰۰ تا مرغ تخم گزار چقدر پودر سیر وزرد چوبه باید مصرف کرد
سینا
۱۳۹۶ يکشنبه ۸ بهمن 9:37:26 PM
خیلی عالی بود ممنون
ناشناس
۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ بهمن 10:48:41 PM
با سلام ميشه مقدار پودر سير رو بفرماييد
هوشنگ
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۴ آبان 3:48:57 AM
میشه مقدار پودر سیر زردچوبه رو بفرمائید
میکایل
۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت 10:22:15 AM
سلام اگر کسی در زمینه مرغ تخمگذار در قفس.کار میکنه لطفا با من تماس بگیره
فرشاد
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت 10:25:31 AM
ممنون به ما کمک کرد
یوسف مالمیر
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۰ دي 11:20:48 PM
درمان اسهال سبز ودرمان نیوکاسل
ابراهیم مقدم
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين 1:03:15 AM
سلام حدود 230 عدد مرغ دارم که دوهفته ای هست سرمای شدید خوردن گلوشون پرچرک ابریزش چشم وتا الان هرچی دارو دادم فایده ای نداشت چندتا دکتر عوض کردم ولی بی فایده بود راهی هست که این مریضیرو ازبین ببرم؟ممنون
اسماعیل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۸ فروردين 5:47:34 PM
شربت اکسپکتورانت انسان خوب جواب میده
آرش خزاعلی
۱۳۹۸ جمعه ۳۱ خرداد 12:35:14 AM
بسیار عالی..من قبلا تجربه کردم جواب هم گرفتم
م.م
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير 2:22:14 PM
سلام اگ مدفوع مرغ سیاه رنگ باید چی کار کرد؟
روح الله
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ آذر 8:48:05 AM
با سلام ایا تلفات هم دارید یا نه
منوچهر
۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير 4:15:20 PM
سلام ممنون از راهنمایی خوبتون من 500تا جوج ه دارم میشه مقدار مصرف سیر وزردچوبه رو بفرمایید .آیا باید با هم بهشون بدم یا نه
محسن
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ مرداد 9:28:07 PM
زردچوبه عالی است
علی اصغر
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر 9:57:23 PM
سلام مرغهای من مریضی نیوکاسل گرفتن ارزردچوبه باسیربدم خوب میشن
فرزاد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ آذر 1:04:45 AM
سلام. مرغ و جوجه های من که قبلا ۶۰ تایی بودن و به علت بیماری نیوکاسل تلف شدن(به مرور بی اشتها شدن در نتیجه هیچی نخوردند و لاغرو لاغر شدن و بعد از پای در اومدن و مردن)کلی هزینه و دارو ودرمان فایده ای براشون نکرد و الان ده تا اینا از مولدام میمونه نمیدونم دیگه چیکار بکنم اوناهم نمیرن . لطفا اگه راه درمانشو میدونید به من بگید باتشکر. 
سلام من سهراب
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ دي 1:11:51 PM
من مرغ خانهگی دارم همه مریض شدن روزی۵یا۸ میمیرن اسهال وتاجشان رنگ سیاه میشه برای درمان چکارکنم
حسين
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 6:06:46 PM
سلام وقتي تاج سياه شد سر تاج با تبغ بزن و سعي كن تاج ماساژ بدي تاخون سياهش در بياد بعد زردچوبه بزن مرغ يا خروستو چند روز جاي گرم نگه دار چند نوع دان مخطلف در طول روز بهش بده ذرت گندم پس دان و تخم جارو به مقدار كم اگه سرمايه داري از شاه دانه ملكم يكم بگير بده داخل ابدوني يه حبه سير بنداز هر دو روز ابشونو عوض كن معجزه ميكنه 
احمدعبدی
۱۳۹۸ دوشنبه ۷ بهمن 6:38:43 PM
من تعدادی غاز خانگی دارم دم تخم گذارایشان است بیماری گرفتند علائم اسهال سر گیجه مدفوع سبزرنگ بی اشتها ودر نهایت میمیرند چکار کنم تعدادشان نگرفتند چطور پیشگیری کنم میتونیم گوشت شان استفاده کنیم
علی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند 12:50:43 PM
سلام با تشکر از سایت خوبتون . من چند تا مرغ دارم .چند وقته یکیشون دچار انباشتگی چینه دون شده دیروز یک کمی روغن زیتون ومولتی ویتامین و چای زیره سبز و رازیانه با سرنگ بهش دادم امروز هم حالش بهتره ولی هنوز چینه دونش یک کم ورم داره میخواستم بدونم بهش غذا بدم ؟ یا بذارم چینه دان کاملا تخلیه بشه ؟آخه تا دیروز هیچی نمیخورد اما امروز کمی غذا خورد و اشتهایش بد نیست . اگه باید غذا بدم چی بهش بدم ؟ آخه یه هفته پیشدچار همین عارضه شد و با کمی آنتی بیوتیک و ویتامین خوب شده بود ولی وقتی خوب شد کلی ارزن بهش دادم و دوباره حالش بد شد . ولی الان دوباره بهتر شده . راستی یک لخته خون کوچک در مدفوع اش دیدم . اگر راهنمایی ام کنید واقعا ممنون میشم .
هلیلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند 2:24:01 PM
سلام سوالهایی که مطرح میشه جواب میدین خوبه ولیمن میخوام پاسخ ببینم نمیشه داهشچیه مثلا سوال اخد به اسم علی ۷ اسفند
ناصر
۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين 1:10:08 PM
سلام علیکم من بوقلمون دارم دچار کله بادی شدند،دارو درمانی کردم ولی بعداز بهبودی به دیگر بوقلمون ها سرایت می‌کند و چند وقتی است که با آن درگیر هستم .با تشکر
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 9:05:35 PM
سلام. مرغ من خانگی و امروز یهویی نشست ودهنش رو باز میکنه . ترو خدا یه دارو بگید
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی