ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1278
بازدید: 110189
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۷ ساعت: 12:13:18 PM

استفاده از سیر و زردچوبه در پرورش طیور

سیر و زردچوبه دو گیاه دارویی هستند که از دیرباز به‌وسیله اطبای طب سنتی کشورمان به منظور درمان بعضی از بیماری‌ها توصیه می‌شدند. که استفاده از آنها در پرورش طیور نیز فواید زیادی دارد.

استفاده از سیر و زردچوبه در پرورش طیور

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ یپس از غیرقانونی شدن استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طیور به‌دلیل ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی در انسان٬ پرورش‌دهندگان طیور به دنبال یافتن راهی طبیعی و بی‌خطر برای بهبود رشد و افزایش سلامت پرندگان در شرایط پرورش طیور بودند.

این رویکرد پرورش‌دهندگان را به سمت استفاده از پودر گیاهان دارویی٬ عصاره و یا سایر اشکال این گیاهان در تغذیه طیور برد که یافته‌ها اثرهای مفید این گیاهان را نشان داد. سیر و زردچوبه دو گیاه دارویی هستند که از دیرباز به‌وسیله اطبای طب سنتی کشورمان به منظور درمان بعضی از بیماری‌ها توصیه می‌شدند.

در پژوهش‌های جدید نیز بسیاری از اثرهای سودمند این دو گیاه دارویی بر انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان داده شده است٬ یافته‌های جدید حکایت از مشاهده اثرهای محرک رشد و تقویت سیستم ایمنی به‌وسیله سیر و زردچوبه در طیور دارد. علاوه بر آن پودر سیر و زردچوبه اثرهای سودمندی بر رشد طیور گوشتی٬ بهبود بازده خوراک٬ کاهش چربی‌های مضر لاشه٬ کاهش کلسترول تخم‌مرغ٬ بهبود زنده‌مانی و تقویت سیستم ایمنی می‌شود٬ توصیه می‌شود به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت لاشه برای مصرف‌کنندگان از این دو گیاه دارویی در تغذیه جوجه‌های گوشتی و مرغ‌های تخم‌گذار استفاده شود.

همچنین با‌توجه به بالا بردن راندمان تولید به نظر می‌رسد استفاده از پودر سیر و زردچوبه موجب افزایش بازده اقتصادی واحدهای تولیدی طیور گوشتی و تخم‌گذار شود.

کاربردهای درمانی گیاه زردچوبه و فراورده‌های آن در مرغداری‌ها:

1- درمان بیماری‌ها و مسمومیت کبدی طیور:

اکثر بیماری‌های رایج در صنعت مرغداری داخل کشور که بطور همه‌گیر جوجه‌های گوشتی را مبتلا می‌نمایند، عملکرد کبد را مختل می‌نمایند، کبد به عنوان اندام تشخیصی بسیار مهمی در جوجه‌های گوشتی مطرح است. از طرفی به دلیل تشدید متابولیسم در جوجه‌های گوشتی به منظور افزایش تولید و راندمان، کبد به عنوان مرکز مهم درگیر در متابولیسم و واسطه‌ی مهم دستگاه گوارش و خون از اهمیت خاصی برخوردار است و هرگونه آسیب یا اختلال در جوجه‌های گوشتی در نخستین گام روی تغذیه و در نتیجه راندمان تولید جوجه‌ها تاثیر خواهد داشت.

در یک تحقیق که بر روی جوجه‌های نژاد آرین که دچار آزردگی کبدی بودند انجام گرفت نشان داده شد که مصرف زردچوبه به میزان 1 گرم به ازای هر کیلوگرم به مدت دو هفته موجب رشد مطلوب‌تر جوجه‌ها شد. و این موضوع را به تاثیر محافظت‌کنندگی زردچوبه بر بافت کبد مرتبط می‌دانند. کاربرد زردچوبه در رژیم غذایی جوجه‌های گوشتی با اثرات مطلوب‌تری در مقابل توکسین‌ها همراه است که بیشتر به وجود ماده موثر آنتی‌اکسیدان آن، یعنی کورکومین مربوط است.

2- کاهش استرس گرمایی:

تنش گرمایی یکی از مهمترین عوامل کاهش تولیدات طیور در مناطق گرم و خشک است و در جوجه‌های گوشتی موجب افزایش تلفات، کاهش مصرف و راندمان خوراک، کاهش رشد، بروز آلکالوز تنفسی و سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود در تحقیقات انجام گرفته ثابت شده که مصرف همزمان سلنیوم و زردچوبه سرعت رشد و مصرف خوراک جوجه‌های گوشتی را بهبود بخشیده و برای مقابله با اثرات نامطلوب تنش‌های گرمایی مفید است. در این تحقیق میزان مصرف زردچوبه 10 گرم بر کیلوگرم دان و سلنیوم 3/ میلی گرم بر کیلوگرم در دوره ایجاد تنش گرمایی بود.

3- تأثیر زردچوبه بر افزایش رشد در پرورش طیور:

تحقیقات نشان داده است که اضافه نمودن نیم درصد زردچوبه (5 کیلو در تن) در جوجه‌های گوشتی در طول دوره 5 هفته موجب افزایش مقدار وزن طیور شده است و این اثر در دو هفته آخر بیشتر بوده است. مصرف این گیاه نه تنها اثر منفی در طعم گوشت نداشته است بلکه بر اساس آزمایشهای تعیین طعم گوشت طعم بهتری را به فرآورده گوشتی داده است.

4- اثرات ضد کوکسیدیایی زردچوبه:

تحقیقات نشان داده است که مصرف مقادیر 1 تا 3 در صد زردچوبه اثرات ضد کوکسیدیایی قابل توجهی بدنبال داشته و تعداد تخم انگل‌ها را در مدفوع جوجه‌ها کاهش داده است.

5- اثرات زردچوبه بر سیستم ایمنی طیور:

یکی از اثرات مطرح این گیاه اثرات تقویت سیستم ایمنی در مواجهه با بیماریهای ویروسی است اما تا به حال در مورد طیور به صورت علمی‌تحقیق نشده است.

طریقه مصرف زردچوبه و میزان مصرف برای طیور:

آسانترین و معمولترین شکل مصرف زرد چوبه مخلوط کردن پودر آن با دان مصرفی طیور است. در موارد خاص از اشکال دم‌کرده این گیاه و مخلوط با آب می‌توان بهره گرفت.

پودر: مقدار مصرف پودر آن در طیور برحسب اثر درمانی مورد انتظار متفاوت است. درصورتی که اثرات محرک رشدی را انتظار داشته باشیم از مقادیر 5 کیلو در تن در مدت طولانی استفاده می‌کنیم اما برای مصارف دیگر درمانی در مدت زمان کوتاه از مقادیر 2 تا چند برابر قابل استفاده است.

دم‌کرده: در صورتی که استفاده از دم‌کرده زرچوبه در مرغداری مقدور باشد 50 گرم پودر زردچوبه را در یک لیتر آب جوش دم کرده این میزان برای 100 لیتر آب مصرفی طیور کافی است. درصورتی که مصرف مداوم این گیاه در طول روز مقدور نباشد می‌توان مقدار مورد نظر را با غلظت بالاتر در در فواصل مختلف 2 یا 3 بار در روز در اختیار طیور قرار دارد. برای موارد انفرادی 1 تا 5 قطره از محلول اولیه در دهان حیوان چکانده می‌شود.

گیاه دارویی زردچوبه و کاربرد آن در مرغداری

فرآورده‌های دارویی از گیاه زردچوبه موجود در بازار

نتیجه گیری:

در صورتی که قیمت زردچوبه صرفه اقتصادی داشته باشد مصرف طولانی مدت این گیاه با مقادیر 5-10 کیلو در تن بطور همزمان بعنوان محرک رشد و پیشگیری از کوکسیدیوز قابل توصیه است.

در مواردی که کبد در نتیجه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا سموم قارچی دچار شده باشد و یا در معرض آسیب باشد استفاده از زردچوبه گزینه بسیار مناسبی است و در کاهش تلفات موثر خواهد بود ضمن اینکه در طول این مدت نیازی به مصرف داروهای ضد کوکسیدیایی نخواهد بود.


منبع: parandeban.com و bazaredam.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:3
انتشار یافته:95
محمد
۱۴۰۰ شنبه ۲۷ شهريور 11:09:18 AM
سلام و خسته نباشید میگم به همتون من یه مرغ دارم که دو سه روزه بیحاله و غذا کم میخوره و خس خس می‌کنه به نظرتون چش شده ممنون میشم راهنمایی کنین
خادم
۱۴۰۰ شنبه ۳۰ مرداد 3:35:03 AM
سلام من حدود۴۰۰جوجه دارم چند وقته خس خس میکننددوسه روزه تلفات دارمبهم پیش نهادتریاک دادنددادم بهشون خوب نشدند سیررابازرجوبه چطور بدم بهشون
علی
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۵ مرداد 8:39:02 PM
سلام من حدود 50تا جوجه محلی یک هفته ای دارم لطفا راهنماییم کنید در یک کیلو غذا چقدر باید پودر سیر بریزم
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۰ مرداد 11:23:25 PM
جوجه های دو ماهه دارم بدون علامت بیماری می میرن
علی
۱۴۰۰ دوشنبه ۴ مرداد 2:10:44 PM
چندتا جوجه لاری خریدم خس خس میکنن انگار سرما خوردن بهم پیشنهاد دادن پودر تتراسایکلین تو آبشون قاطی کنم بخورن سه روزه هنوز خوب نشدند لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم وچی بهشون بدم خوب لشند ممنون از لطف شما
ناشناس
۱۴۰۰ جمعه ۱۹ شهريور 10:05:33 PM
چن بار تکرار کن با مولتی ویتامین بده درس میشه
علی
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۷ خرداد 8:07:57 PM
ده هزار جوجه دارم چگونه سیر وزردچوبه بدهم برای نیوکاسل خراب نیست
سارا
۱۴۰۰ جمعه ۷ خرداد 1:33:49 PM
سلام باتشكر. من هفته ي پيش يك جوجه گنجشك حدودا ٢-٣ هفته اي پيدا كردم كه پاش در رفته بردم دام پزشك بستيم بعد از چند روز باز كرديم هنوز كامل خوب نشده اما خال عموميش تا امروز كه يك هفته ميگذره بسيار خوب بود.با سرنگ بهش سرلاك ميدادم و گاهي تخم مرغ و موز حالش خيلي خوب بود و شيطان و سرحال اما امرور صبح بي حاله و همش ميخواد بخوابه. ميخواستم بدونم سير يا زردچوبه كمك ميكنه و اينكه چقدربهش بدهم؟ ممنون ميشم پاسخ بدين چون هيچ جا چيزي از گنجشك ننوشته و ما نگرانيم. چون مادرش هم از تراس اومد با شنيدن صداش و ميبينتش. ميخواستيم خوب بشه دوباره بره پيش خانوادش
ناشناس
۱۴۰۰ دوشنبه ۴ مرداد 2:04:56 PM
سلام مومیایی براش بده بخوره وپاش را آتل ببند خوب میشه
نرگس ابراهیمی
۱۴۰۰ پنج شنبه ۶ خرداد 7:53:59 PM
سلام ببخشید یه مرغ خونگی تخم گذار دارم تنهاعه بعد این معقدش اومده بیرون برا اینکه عفونت نکنه چی بهش بدم تو رو خدا بگین
حمزه
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت 4:16:29 PM
سلام من مرغداری ۲۰هزارتای دارم الان چند دوره شده که جوجه ها دون پس میدن بیرون ایا بااین هوای گرم میشه سیر بهشن بدم
سینا
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت 4:17:30 PM
سلام خروسمون صداش گرفته و نمیتونه قوقولی قوقو درست کنه
Fatemeh
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين 1:06:13 AM
سلام من۴تاجوجه رنگی خانگی دارم،۳تاشون‌خوب‌غذا‌میخورن‌میخوابن‌میگردن‌ولی ‌یکیشون‌۲روزه که خیلی‌بیحاله نمیتونه رو پاش وایسته فقط۲قدم راه میره واروم لم میده زمین وچشاش همیشه بستست وگاها بازمیکنه دوباره میبنده وجیک جیک میکنه،اسهال قهوه ای مایل به زرد داره وخودش نمیتونه چیزی بخوره،من ازصبح باسرنگ ماست وزرده تخم مرغ وآب‌قند‌بهش دادم ولی حالش همونجوریه،نمیدم چندروزه ست ولی من یه هفته ست که خریدم،توروخداکمک کنین نمیره‌حالم‌خیلی‌بده،نمیتونم ببرم دکتر،واسه اون یکی هام دان وآب چقدر بدم وبه روش طبیعی چه موادغذایی بدم که مولتی ویتامین داشته وخوب رشد کنن ومریض نشن،جلو بخاری نگهشون میدارم مشکلی براشون پیش نیاد؟توروخدا کمک کنین جوجه مرغم به جون بیاد،دکترنمیتونم برم وداروهم چی بهش بدم؟
فاطمه
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين 12:56:22 AM
سلام من ۴تاجوجه دارم ۳تاشون قشنگ میخورن ومیخوابن ومیگردن ولی یکیش خیلی بیحال شده هیچی نمیخوره واسهال قهوه ای متمایل به زرد داره وخیلی سسته نمیتونه رو پاش وایسته،من براش با سرنگ ماست،زرده تخم مرغ خام وآب وشکر میدم ولی هنوز تو اون حالته وفقط جیک جیک میکنه ویکی دو قدم میره ودوباره پخش زمین میشه،توروخدا یه راهی بگین انجام بدم نمیره وجون بگیره،دکتر نمیتونم ببرم،تو خونه چطوری میتونم درمانش کنم؟وبرای اون یکی ها چطوری اصولی وخونگی برسم وچه موادغذایی بدم که مولتی ویتامین داشته باشه وزرنگ وبزرگ بشن ومریض نشن؟واینکه مقدار دان وآب مصرفی چقد باید باشه؟جوجه هارو وقتی خریدم نمیدونم چند روزه هستن ولی من یه هفته میشه که خریدم.جلو بخاری هم میذارمشون ،مشکلی براشون پیش نیاره؟
ناشناس
۱۴۰۰ جمعه ۲۷ فروردين 3:49:33 PM
سلام من یک جوجه رسمی دوروزه دارم امروز صبح یکم بهش آب و شکر دادم سرحال شد بدای چند ساعت ولی بعدش حالش بدتر شد همش چشمهاش بسته ست و فقط جیک جیک میکنه لطفا کمکم کنید ممنون
آرمان
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 5:16:30 PM
مرغ محلی دارم دو اسهال گرفتند بی اشتها وبیحالی ولی زیاد آب میخورن
محمد
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 1:52:52 PM
با سلام یه بوقلمون پایان چشم ورم کرده والان مایه سفیدی داره کل چشم مشو مگیره چه دارویی بهش بدم
محمدرضا
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۷ تير 1:38:05 AM
جاشون خشک باشه به چشماش روغن. پماد ویتامین آ بمال کپسول تترا سایگلین بریز 1چهارم داخل دستمال کاغذی دهنشوو باز کن بزار دهنش یا پشت مداد هدایت کن بره پاین وتیگه. سیر چند روز ادامه بده
زمان
۱۴۰۰ دوشنبه ۲ فروردين 8:26:31 AM
سلام و عرض تبریک سال نو من دو تا جوجه محلی دارم تقریبا ۳ ماهه.یکیش که جثه بزرگتری داره مدفوعش کاملا آبکی به رنگ سفید مایل به کرم هست.نزدیک به یکماهه که اینطوره.غذا خوب میخوره و کامل سرحاله به نظرتون چی بهش بدم که خوب بشه
زهرا
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 9:00:22 PM
سلام، وزنشم کم شده؟ یکی از علت های شایع اسهال انگل هست، حتما ببرینش پیش دامپزشک ولی اگه نمیتونین ببرینش قرص آلبندازول از داروخانه دامپزشکی بگیرین مقدار مصرف رو هم ازشون بپرسین و بهش بدین،
حسنی
۱۳۹۹ يکشنبه ۳ اسفند 5:03:06 AM
کفترم به خس خس افتاده و غذا نمیخوره نمیخام بهش دارو بدم با گیاه میشه درمانش کرد‌؟
محمد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۴ دي 8:25:48 PM
باسلام .مرغ خانگی دارم دوروزچیزی نمیخوره.مدفوعشم رنگه سفیده.بهش ماست وسیر با آب رقیق کردم بهش دادم بهتر نشده.میشه راهنمایی بیشترکنیدچی بهش بدم.یکسرچرت میزنه‌.
مینا
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت 9:16:46 PM
آویشن نعنا شنبلیله بومادران زرد چوبه و (سیر ماست آب) قاطی و پیاز رنده شده به عنوان پروتیین هم سویا بده
مهدی
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ آذر 12:40:12 AM
باسلام،من یک زوج مرغ و خروس دارم،که در بدن وزیر پرهای خروس موجودات ریز به اندازه یک میلیمتر وکوچکتر به رنگ کمرنگ قرمز وسیاه رفت و آمد میکنند،خاستم بدونم چی هستن روش نابود کردن اونها،باتشکر
زهرا
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 8:50:51 PM
سلام اونها اسمشون لایس هست یا همون شپش مرغ، برای انسان هیچ خطری نداره. برای نابودیشون خود مرغ و خروسها با خاک همیشه بدنشون رو تمیز میکنن مال شما احتمالا به خاک خشک و نرم دسترسی ندارن که لایس گرفتن، یه مکانی رو براشون آماده کنین که همیشه خاکش خشک باشه حتی تو زمستون. عمقش هم حداقل بیست سانت باشه
محمدرضا
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۷ تير 1:45:58 AM
ااز دامپزشگ پودر بگیر یا هم سنتی قشنگ. بگیر ببر جای که خاگ خشک داره خودشو با خاگ تمییز کنه بعد این گار با روغن. جامد با انگشت زیر باهاش ودورر باسن ماهیچه ران قشنگ روغن غذا. جامد هست بمال همون پودر. ترکها میگن بیت بپاش
حسن
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 1:56:12 PM
سلام مرغها اسهال دارن چیکارکنم
مهسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 2:33:37 PM
ترکیبی از سیر + ماست بهشون بخورانید. همچنین استفاده از مولتی ویتامین توصیه میشه. برای تشخیص دقیق بیماری و جلوگیری از گسترش بیشتر و تلفات، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۱۱ مهر 5:52:54 PM
عالی بود تشکر
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ شهريور 1:39:52 PM
سلام چندتا از مرغام نیوکاسل گرفتن امروز رفتم دامپزشکی بهم واکسن داد گفت نیم سی سی بهشون رده منم دادم بی حال تر شدن چیکار کنم
جواد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ شهريور 12:09:37 PM
من ۱ جوجه مرغ دارم و۱جوجه خروس یکی از مرغ هایم نیوکاسل خفیف داشت اون دوتا علام ندارن باید چیکارکنم پیشگیری شه جواب بدین مرسی
شهروز
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ بهمن 9:20:45 AM
به پرنده و یا حیوان بیمار هیچوقت واکسن تزریق نمیکنن چون نابودشون میکنه ، واکسن جهت پیشگیری هست نه درمان
مینا
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت 9:19:48 PM
واااااایییی اصله به هیچ عنوان به پرنده مریض واکسن نزنید که میمیره واکسسن میکروب کشته شده س برای تقویت ایمنی و آمادگی قبل بیماری وقتی میکروب زنده تو بدن هست که کشدش بدرد نمیخوره تازه به دلایلی خطر ناک هم هست
علی
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 11:40:30 PM
سلام یکی از مرغامو بردم طبقه سوم از انجا پرید پایین کف حیاط پاش شکسته چکار کنم
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ شهريور 10:11:26 AM
ببریدش پیش دامپزشک تا پاشو آتل ببندن و درمانش کنن.
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد 1:00:32 PM
با سلام. من ۶۰ تا بوقلمون چار ماهه دارم غذا خوب می خورن اما رشد خیلی کمی دارن نیست ولی سست وبی حال هستن برای درمان چی بهشون بدم؟ با تشکر
شیما
۱۳۹۹ جمعه ۱۰ مرداد 10:50:52 AM
سلام من دوتا جوجه دارم یکیشون خیلی خوب رشد کرده ولی اون یکی لاغره رشدشم خیلی کم شده چی بهش بدم ازین حالت دربیاد؟
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 12:33:45 AM
ذما و مقدار نور و مساحت مناسب این سن کاملا رعایت شده؟ دسترسی به اب رو هم چک کنید
مصطفی
۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد 1:06:02 PM
با عرض سلام من بیست هشت جوجه دارم چنتا ا از مرغها اسهال دارند و پشت مرغها زخم شد و دمدم می‌کند چه کار کنم چه دارو بدم خوب بشن
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد 11:11:15 AM
سلام من بیست هشت جوجه پنجا روزه دارم اسهال گرفتن چه کار کنم خوب بشن چه داروی بدم خوب بشن
مصطفی
۱۳۹۹ يکشنبه ۵ مرداد 8:33:53 AM
با عرض سلام من چهل عدد مرغ دارم اسهال گرفتن چه کار کنم خوب بشن چه داروی بدم خوب بشن اسهال آبکی دارند
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد 12:43:19 PM
سلام من چهل عدد جوجه دارم اسهال دارند چه کار کنم خوب بشن چه داری بدم خوب بشن
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 10:09:19 PM
سلام من چهل عدد جوجه دارم اسهال دارن چه کار کنم خوب بشن چه داروی بدم تورا خدا جواب بده تمام سرمایم این
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد 8:50:18 AM
سلام من چهل عدد مرغ خانگی دارم همه مرغها اسهال دارند چه کار کنم
مصطفی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 9:20:35 PM
سلام من چهل عدد مرغ دارم که اسهال آبکی دارند باید چه کارکنم چه بدم خوب بشن
عبدالهی
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۰ تير 10:38:18 PM
عرض سلام خدمت شما چنتا بوقلمون بزرگ و بالغ محلی دارم ده روزیه بهشون نون با کنسانتره دادم سه تا از ماده ها و یه نر بزرگ بیحال و بی اشتها شدن کنساناره قطع کردم.بهشون پلت میدم اما نمیخورن همش هل هل میزنن سه تا ماده که کشتمش جگرشون حالت کپک چند نقطه داشت چکار کنم به نظ تون مدفوعشونم سبز و زرد ابکی شده هلل هل قطع نمشه شب روز
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ مرداد 3:18:53 PM
با عرض سلام بوقلمونای شما مشکل کبدی دارن و بهترین کار اینه که بهشون کبد شور بدین و کلم روهم به جیره تون اضافه کنین هفته ای دو بار هم سرکه ی سیب ۱به۷
محرم
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير 4:31:25 PM
سلام. من ۶۶ بوقلمون دارم سه ماهه شدن اما وزن خیلی کمی دارن برای رشد سریع باید چی بهشون بدم؟
اسما
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير 2:46:49 PM
سلام من کلی جوجه مرغ محلی دارم الان ی مدتی میشه یکم دچار تنگی نفس میشن چی بهشون بدم بخوره ک زود خوب بشن
علی
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير 5:48:34 PM
مرغای من به زمین نوک میزنم آب چسبناک ا
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۴ تير 2:22:43 PM
جوجه من هیچی نمی خوره مدفوعش آبکیه و سفیده صداش گرفته داره میمیره تورو خداا درمانی رو بگید
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۵ تير 6:25:12 PM
سلام یک تا دو قطره آب پیاز بهش بده
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۴ تير 12:51:34 PM
جوجه من یه جا وایساده غذا نمی خوره صداش هم گرفته تورو خدا بگین چیکار کنم
پوریا
۱۳۹۹ جمعه ۶ تير 11:30:33 AM
چه صدایی دارن خس خس میکن
مهدی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۴ تير 1:46:38 AM
جوجه مرغم مسموم واسهالل سبز داره و اصلا هیچی نمیخوره فقط میخابه چیکار کنم یک روز اینجوری شده ممنون میشم جواب بدین
نیلوفر
۱۳۹۹ دوشنبه ۲ تير 12:36:06 AM
باسلام من اردک شش ماه دارم ازدیروز ک‌تخم گزاشته فلج شده ابوغذانمیخوره ودهنش باز وحس خس میکنه چیکارکنم؟دوتام جوجه غازدارم شدای سوت مانند وخس خس دارن اما سرحالن سرماخوردن؟؟
karimi
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۷ خرداد 12:20:18 PM
سلام من ده تا جوجه بوقلمون دارم آب سمی خوردن تالان هرچی دادم بهشون هیچ تغییری نکردن یه دونه هم مرده راهکاری دارین که سم رو از بدنشون بیرون کنم ؟؟
پوریا
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ خرداد 10:25:06 AM
انتی بیوتیک بهشون بده یه دونه9 صبح یه دونه 7 بعد از ظهر
پوریا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۶ خرداد 12:49:16 PM
اگه مرغ هاتون نیوکاسل گرفتن چند نشانه داره بعضی موقه ها صدای مثل سوت یا جیغ میکشه بی اشتها هست در پایان مرگ دهن باز تاج سیاه شده از دهنش بالا میاره ابی به رنگ سبز یا زرد .... این ویروس واگیری زیادی داره که یک مرغ بگیره همه میگیرن با رعایت بهداشت و واکسن لانه شان را15 یا 20 روز یک بار با الکل یا کلر یا اهک یا وایتکس باید ضد عفونی کرد واکسن 4ماه یک بار باید زد هفته یک بار انتی بیوتیک خوردن سیر و پیاز در هفته
مینا
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت 9:24:24 PM
#نیوکاسل من اینترنت ژیرو رو کردم زرد چوبه و سیر ماست با آب قاطی و پیاز و آویشن شنبلیله و بومادران و نعنا توصیه شده پرنده های من ۷ روزه علاعم نشون دادن هر روز بدتر شدن که و اینارو مصرف کردن ۳۵ روزه هستند و نیوکاسل به شش هاش و گلوش زده فقط خب دیگه و باید بکنم؟ اصلن چند روز طول می‌کشه تا خوب بشن؟یا ...؟
مهدی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد 12:49:40 PM
مرغ خانگی دارم تو باغچه سبزی سم زده خورده مسموم شده لطفا راهنمایی کنید
مهدی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد 11:59:21 AM
سلام مرغ من تو باغچه سبزیجات خورده مسموم شده سبزیجات سمی بوده .مرغم.جون نداره راهنمایی لطفا
رضا را
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ خرداد 1:21:43 PM
سلام من هشتا مرغ و خروس مینیاتوری دارم چند وقته اسهال هستند هر دارویی میدم خوب نمیشن پودر ors و یه دارویه دیگه دامپزشکی داد رو دادم ولی بازم خوب نشدن بعضی هاشون اسهال سبز دارن یکی دوتا شونم آب اسهال شون سفیده باید چیکار کنم لطفا جواب بدین
فرزانه پور
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت 9:51:20 AM
سلام زرد چوبه و سیر کار خودشو کرد خوب بود ممنون فقط ی مشکلی ی جوجه ی دیگم خوب و سالم بود یدفعه انگار پاهاش فلج شد چیکار باید بکنم
فرزانه پور
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت 8:39:42 AM
سلام من ی جوجه مینا دارم از دیروز یدفعه بی حال شد و امروز من تو مدفوعش احساس کردم ی مقدار خون هست البته رو قشای مایع روی مدفوع به نظرتون الان که کوکسیدیوز گرفته این سیرو زردچوبه جواب میده یا نه قبلا باید میخورده
موسی
۱۳۹۹ جمعه ۵ ارديبهشت 12:14:21 PM
سلام من 10تامرغ و1خروس دارم چقدر سیروزردچوبه بدم وطریقه مصرف روبگین
رضا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين 3:33:16 AM
سلام وخسته نباشید .من یک جوجه اردک دارم زیر گردنش کلا کرک نداره واینکه دور نوکش مثل جوش زده باشه دامپزشک هم بردم گفت چیزی نیست اما بهتر هم نشده ؟؟علتش چیه وراه درمانی داره ؟از اردکای بزرگتر جدا بشه یا نه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 9:05:35 PM
سلام. مرغ من خانگی و امروز یهویی نشست ودهنش رو باز میکنه . ترو خدا یه دارو بگید
خانی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين 7:38:51 PM
اگه تو گلوش چیزی گیر نکرده باشه .ماست رو باشی. قاطی کن بزار یه روز بمونه بعد با قاشق بریز دهنش .سیر لح بشه
ناصر
۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين 1:10:08 PM
سلام علیکم من بوقلمون دارم دچار کله بادی شدند،دارو درمانی کردم ولی بعداز بهبودی به دیگر بوقلمون ها سرایت می‌کند و چند وقتی است که با آن درگیر هستم .با تشکر
هلیلی
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند 2:24:01 PM
سلام سوالهایی که مطرح میشه جواب میدین خوبه ولیمن میخوام پاسخ ببینم نمیشه داهشچیه مثلا سوال اخد به اسم علی ۷ اسفند
علی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند 12:50:43 PM
سلام با تشکر از سایت خوبتون . من چند تا مرغ دارم .چند وقته یکیشون دچار انباشتگی چینه دون شده دیروز یک کمی روغن زیتون ومولتی ویتامین و چای زیره سبز و رازیانه با سرنگ بهش دادم امروز هم حالش بهتره ولی هنوز چینه دونش یک کم ورم داره میخواستم بدونم بهش غذا بدم ؟ یا بذارم چینه دان کاملا تخلیه بشه ؟آخه تا دیروز هیچی نمیخورد اما امروز کمی غذا خورد و اشتهایش بد نیست . اگه باید غذا بدم چی بهش بدم ؟ آخه یه هفته پیشدچار همین عارضه شد و با کمی آنتی بیوتیک و ویتامین خوب شده بود ولی وقتی خوب شد کلی ارزن بهش دادم و دوباره حالش بد شد . ولی الان دوباره بهتر شده . راستی یک لخته خون کوچک در مدفوع اش دیدم . اگر راهنمایی ام کنید واقعا ممنون میشم .
مهیار
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۲ ارديبهشت 10:01:01 AM
لخته خون مساله مهمی نیست مرغ ها وقتی مدتی گرسته بمونن این لخته دیده میشه
احمدعبدی
۱۳۹۸ دوشنبه ۷ بهمن 6:38:43 PM
من تعدادی غاز خانگی دارم دم تخم گذارایشان است بیماری گرفتند علائم اسهال سر گیجه مدفوع سبزرنگ بی اشتها ودر نهایت میمیرند چکار کنم تعدادشان نگرفتند چطور پیشگیری کنم میتونیم گوشت شان استفاده کنیم
سلام من سهراب
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ دي 1:11:51 PM
من مرغ خانهگی دارم همه مریض شدن روزی۵یا۸ میمیرن اسهال وتاجشان رنگ سیاه میشه برای درمان چکارکنم
حسين
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي 6:06:46 PM
سلام وقتي تاج سياه شد سر تاج با تبغ بزن و سعي كن تاج ماساژ بدي تاخون سياهش در بياد بعد زردچوبه بزن مرغ يا خروستو چند روز جاي گرم نگه دار چند نوع دان مخطلف در طول روز بهش بده ذرت گندم پس دان و تخم جارو به مقدار كم اگه سرمايه داري از شاه دانه ملكم يكم بگير بده داخل ابدوني يه حبه سير بنداز هر دو روز ابشونو عوض كن معجزه ميكنه 
فرزاد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ آذر 1:04:45 AM
سلام. مرغ و جوجه های من که قبلا ۶۰ تایی بودن و به علت بیماری نیوکاسل تلف شدن(به مرور بی اشتها شدن در نتیجه هیچی نخوردند و لاغرو لاغر شدن و بعد از پای در اومدن و مردن)کلی هزینه و دارو ودرمان فایده ای براشون نکرد و الان ده تا اینا از مولدام میمونه نمیدونم دیگه چیکار بکنم اوناهم نمیرن . لطفا اگه راه درمانشو میدونید به من بگید باتشکر. 
علی اصغر
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر 9:57:23 PM
سلام مرغهای من مریضی نیوکاسل گرفتن ارزردچوبه باسیربدم خوب میشن
پوریا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۶ خرداد 12:40:15 PM
تا حدی
محسن
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ مرداد 9:28:07 PM
زردچوبه عالی است
منوچهر
۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير 4:15:20 PM
سلام ممنون از راهنمایی خوبتون من 500تا جوج ه دارم میشه مقدار مصرف سیر وزردچوبه رو بفرمایید .آیا باید با هم بهشون بدم یا نه
م.م
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير 2:22:14 PM
سلام اگ مدفوع مرغ سیاه رنگ باید چی کار کرد؟
روح الله
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ آذر 8:48:05 AM
با سلام ایا تلفات هم دارید یا نه
آرش خزاعلی
۱۳۹۸ جمعه ۳۱ خرداد 12:35:14 AM
بسیار عالی..من قبلا تجربه کردم جواب هم گرفتم
ابراهیم مقدم
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين 1:03:15 AM
سلام حدود 230 عدد مرغ دارم که دوهفته ای هست سرمای شدید خوردن گلوشون پرچرک ابریزش چشم وتا الان هرچی دارو دادم فایده ای نداشت چندتا دکتر عوض کردم ولی بی فایده بود راهی هست که این مریضیرو ازبین ببرم؟ممنون
اسماعیل
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۸ فروردين 5:47:34 PM
شربت اکسپکتورانت انسان خوب جواب میده
امیر عباس
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ ارديبهشت 11:27:40 PM
فقط قرص سرما خوردگی من مرغم در حال مرگ بود بهش دادم خوب شد
یوسف مالمیر
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۰ دي 11:20:48 PM
درمان اسهال سبز ودرمان نیوکاسل
فرشاد
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت 10:25:31 AM
ممنون به ما کمک کرد
میکایل
۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت 10:22:15 AM
سلام اگر کسی در زمینه مرغ تخمگذار در قفس.کار میکنه لطفا با من تماس بگیره
ناشناس
۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ بهمن 10:48:41 PM
با سلام ميشه مقدار پودر سير رو بفرماييد
هوشنگ
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۴ آبان 3:48:57 AM
میشه مقدار پودر سیر زردچوبه رو بفرمائید
سینا
۱۳۹۶ يکشنبه ۸ بهمن 9:37:26 PM
خیلی عالی بود ممنون
جمال هاشمی
۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير 3:37:38 AM
باسلام ممنون ازمطالب زیباتون .حدود دوسال است بنده داروهای صنعتی رادرفارم گوشتی مصرف نکرده ام ونیز بصورت مداوم از زردچوبه وسیر استفاده کرده ام ونتیجه عالی وباورنکردنی گرفتە ام
مهدی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 11:00:42 AM
سلام برادربرای ۱۰۰ تا مرغ تخم گزار چقدر پودر سیر وزرد چوبه باید مصرف کرد

عناوین اصلی