آلرژی-سگ

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ همه ساله در فصل بهار و تابستان گرده‌ها در هوا به گردش در می‌آیند و باعث واکنش‌های آلرژیک متعددی در انسان می‌شوند. سگ‌ها نیز در معرض این نوع آلرژی هستند. در دوستان سگ ما، واکنش بدن به تماس با گرده عمدتاً منجر به تحریک پوست می‌شود. حیوان برای تسکین خود را می‌خاراند، پوست او قرمز می‌شود و ممکن است پوششش نازک شود. به نظر می‌رسد نزدیک به 10 تا 30 درصد سگ‌ها به این گرده‌ها حساس هستند که البته قابل چشم پوشی نیست!

اما چگونه می‌توان حساسیت به گرده را در سگ خود تشخیص داد؟ آیا همه سگ‌ها به طور یکسان تحت تأثیر قرار می‌گیرند یا نژادهای خاصی مستعد ابتلا به آن هستند؟ راه‌حل برای سگ‌های حساس به گرده چیست؟ بیایید این موضوع را بررسی کنیم.

چگونه حساسیت به گرده را در سگ تشخیص دهیم؟

در انسان، آلرژی به گرده عمدتاً در غشاهای مخاطی بینی، چشم، دهان و سیستم تنفسی قابل مشاهده است و انسان معمولاً یک مشخصه را نشان می‌دهد. در سگ‌ها، واکنش ایمنی در ابتدا در پوست مشاهده می‌شود که هدف اصلی گرده است.

بنابراین، هنگامی که یک سگ آلرژیک با گرده در تماس است، واکنش در صورت، گوش‌ها، شکم، پهلوها، زیر بغل و پنجه‌های او مشاهده می‌شود. با این حال، این واکنش ایمنی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

در واقع، علائم مشاهده شده در صورت حساسیت به گرده ممکن است به شرح زیر باشد:

- خارش کم و بیش شدید که حیوان را به خاراندن، لیسیدن و/یا گاز گرفتن خود تشویق می‌کند؛

- ریزش مو؛

- پوشش چرب یا حتی چسبیده؛

- تحریکات پوستی، قرمزی، جوش، دلمه، چرک؛

- بوی بد؛

- پوست ضخیم موضعی؛

- پوست عفونی؛

- عفونت گوش؛

- قرمزی چشم، همراه با ترشحات شبه ملتحمه؛

- به ندرت، عطسه و آبریزش بینی.

توجه به این علائم ضروری است و فقط زمانی ظاهر می‌شوند که سگ با گرده در تماس باشد. در این هنگام بدن سگ به شدت وتکنش نشان می‌دهد. سگی که به طور ناگهانی خود را می‌خاراند و یا حتی سعی می‌کند خودش را گاز بگیرد، ممکن است از آلرژی به گرده رنج ببرد. این خارش می‌تواند باعث ریزش موی موضعی شود، که منجر به نازک شدن پوست یا حتی عدم وجود پوست می‌شود. در نهایت، پوست به شدت تحریک شده و قرمز می‌شود، گاهی اوقات با لکه‌ها و دلمه‌ها پوشیده می‌شود. مهم است که مراقب باشید، زیرا اگر سگ به حدی خراش دهد که باعث ایجاد زخم شود، یک دروازه واقعی برای ورود باکتری‌ها و قارچ‌هایی است که روی پوست، پوشش یا در محیط آن زندگی می‌کنند. پس از آن خطر عفونت قابل توجه است.

واکنش‌های آلرژیک به گرده چه زمانی ظاهر می‌شود؟

مانند هر واکنش آلرژیکی، حیوان زمانی که در معرض گرده قرار می‌گیرد علائمی را نشان می‌دهد. بنابراین دوره واکنش می‌تواند بین اردیبهشت و مهر ادامه یابد، چرا که حیوان ممکن است مانند انسان نسبت به همه انواع گرده‌هایی که با آن مواجه می‌شود واکنش نشان ندهد. در هر صورت، برای شناسایی واضح‌تر آلرژی به گرده، علائم بالینی باید به صورت دوره‌ای ظاهر شوند و سال به سال تکرار شوند.

یک سگ مبتلا به آلرژی معمولاً اولین واکنش‌های خود را در بزرگسالی بین یک تا سه سالگی نشان می‌دهد. به ندرت می‌توان آن را در توله سگ‌ها مشاهده کرد، اما حیوان خانگی که والدین یا یکی از والدینش به گرده آلرژی دارند، پس از رسیدن به سال اول زندگی، احتمال بیشتری دارد که آلرژی داشته باشند.

آلرژی به گرده: آیا همه سگ‌ها می‌توانند مبتلا شوند؟

دیده‌ایم که در سگ‌ها، واکنش به گرده‌ها عمدتاً روی پوست و به ندرت در دستگاه تنفسی ظاهر می‌شود. با این حال، مانند انسان، واکنش بدن سگ به عامل آلرژی‌زا می‌تواند کم و بیش قابل توجه و کم و بیش جدی باشد.

گرده یک آلرژن است که از دانه یا دانه‌هایی تشکیل شده است که توسط پرچم‌هایی تولید می‌شوند که اندام‌های تولیدمثل گل‌ها هستند. بنابراین گرده توسط باد یا زنبورها منتقل می‌شود. این یک آلرژن بسیار خفیف است، گاهی اوقات نامرئی یا به سختی قابل مشاهده است. سگ‌ها می‌توانند آن را به طور مکرر در طول دوره انتشار استنشاق کنند.

ما می‌دانیم که نژادهای خاصی از سگ‌ها به طور طبیعی مستعد ابتلا به بیماری یا ضعف هستند. آیا این موضوع در مورد آلرژی به گرده نیز صادق است؟ به نظر نمی‌رسد. تا به امروز، هیچ مطالعه علمی نشان نداده است که برخی از نژادهای سگ نسبت به سایرین به گرده حساس‌تر هستند.

راه‌حل‌های آلرژی به گرده در سگ چیست؟

اول از همه، بدانید که باید صبور باشید. در واقع، اگر فکر می‌کنید که سگ شما به گرده گل آلرژی دارد، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. با این حال، برای شناسایی واضح آلرژی و تعریف عامل آلرژی‌زا، پزشک باید معاینه کامل سگ را انجام دهد و تشخیص را با حذف انجام دهد.

برای تأیید چنین آلرژی، دامپزشک ممکن است ابتدا بیماری‌های خاصی را که علائم آن شبیه به یک واکنش آلرژیک است را مورد بررسی قرار دهد. متعاقباً، ممکن است مجبور شود آلرژن‌های احتمالی مانند انگل‌ها (کک و غیره)، غذاهای خاص و غیره را یکی یکی بررسی کند. سپس پزشک می‌تواند یک آزمایش آلرژی داخل جلدی یا آزمایش خون برای تأیید تشخیص انجام دهد.

در هر صورت، در صورت مشاهده علائمی که قبلاً در همراه کوچک خود ذکر شد، ضروری است که سریعاً با دامپزشک خود مشورت کنید. همانطور که گفتیم واکنش سگ به ماده حساسیت‌زا عمدتاً در اپیدرم ظاهر می‌شود. بنابراین سگ سعی می‌کند با خاراندن، لیسیدن و/یا گاز گرفتن خود را تسکین دهد. پوست او که از قبل تحریک شده و حساس است، پس از آن در معرض آسیب قرار می‌گیرد. با این حال، هر زخمی دروازه‌ای برای باکتری است که با خوشحالی وارد جریان خون حیوان می‌شود و در سراسر بدن پخش می‌شود. بنابراین سگ باید در اسرع وقت معالجه شود تا از عفونت ثانویه که عواقب آن می‌تواند جدی باشد جلوگیری شود.

درمان آلرژی به گرده در سگ چیست؟

هنگامی که دامپزشک تأیید کرد که سگ واقعاً از حساسیت به گرده رنج می‌برد، می‌تواند درمان مناسب را تجویز کند. به طور کلی سه راه حل در نظر گرفته می شود:

- تجویز داروی آلرژی، یعنی یک آنتی هیستامین که مخصوص سگ‌ها است.

- واکسن ضدحساسیت؛

- تجویز کورتیزون به صورت قرص یا اسپری موضعی.

توصیه ما برای محدود کردن ناراحتی ناشی از آلرژی گرده در سگ

اگر سگ شما به گرده آلرژی دارد، اجرای درمان مفید است، اما می‌توانید با چند نکته ساده، این ناراحتی را کاهش دهید یا حتی خطرات آن را محدود کنید.

پس از بیرون رفتن با سگ خود، پنجه‌های او را با دقت پاک کنید تا ورود گرده به خانه را محدود کنید و با همراه کوچک خود تماس داشته باشید.

سگ خود را به طور منظم با شامپوی مرطوب‌کننده که در دامپزشکی، داروخانه یا فروشگاه حیوانات خانگی فروخته می‌شود، حمام کنید. این کار میزان تماس گرده با پوست را محدود می‌کند و پوست حساس سگ شما را تسکین می‌دهد.

در طول دوره‌های آلرژی، فضای داخلی را بیشتر تمیز کنید. گرد و غبار را از بین ببرید، بیشتر جاروبرقی بکشید و غیره.

البته، بهد یاد داشته باشید که از خود درمانی بپرهیزید، چرا که این کار باعث بدتر شدن سلامت سگ شما می‌شود. داروهای آلرژی فرموله شده برای انسان یا گربه را به او ندهید. به همین ترتیب، از شامپو یا محصولات بهداشتی برای انسان، نوزاد یا سایر گونه‌های حیوانی استفاده نکنید، زیرا پوست آنها آن را تحمل نمی‌کند.