طوطی-ماکائو

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ از نظر بسیاری، طوطی ماکائو با رنگ‌های متنوع زیباترین طوطی بین همه طوطی‌سانان است. این طوطی سرشار از انرژی و بسیار باشخصیت است!

زیستگاه: از بولیوی تا مکزیک، اما عمدتا در منطقه آمازون.

ظاهر فیزیکی: پرهای با رنگ روشن، متغیر بین رنگ‌های سبز، قرمز، زرد و آبی. وزن آن بسته به زیر گونه‌ها از 350 گرم تا 1.3 کیلوگرم متفاوت است.

امید به زندگی: از 50 تا 60 سال (در طبیعت) و تا 80 سال (در اسارت)

تعداد تخم در هر باروری: 2-3 (گونه‌های بزرگ)، 5-6 (گونه‌های کوچک)

ماکائو: پرنده‌ای چشم نواز

دوستداران پرندگان در همه جا، ماکائو را زیباترین نوع طوطی می‌دانند. این پرنده به ویژه با پرهای سبز، قرمز، آبی و زردش متمایز می‌شود. ماکائو همچنین بسیار پویا و دارای شخصیت قوی است.

رفتار اجتماعی

در غیاب پرندگان دیگر، ماکائو شما را به عنوان عضوی از گروه اجتماعی خود می‌بیند و ممکن است پیوندی قوی با شما ایجاد کند. با این حال، برای جلوگیری از وابستگی بیش از حد او به یک فرد، باید او را از سنین پایین با تمام اعضای خانواده خود آشنا کنید. با آموزش خوب، رفتار او دلپذیر و صمیمی خواهد شد.

ماکائو کنجکاو است و معمولاً مشتاق یادگیری ترفندهاست. دایره لغات او به پنج تا ده کلمه محدود می‌شود. با این حال، پرنده می‌تواند بسیار پر سر و صدا باشد، بنابراین اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید بهتر است آن را انتخاب نکنید. و اگر خودتان به صداهای بلند حساس هستید، بهتر است به حیوان دیگری فکر کنید.

تغذیه ماکائو

میوه‌های جنگل‌های بارانی، برگ‌ها، توت‌ها و دانه‌ها بخش عمده‌ای از رژیم غذایی ماکائو را تشکیل می‌دهند. او با منقار قوی و خمیده خود، می‌تواند آجیل و دانه‌ها را کاملا بشکند.

در اسارت، ماکائو مخلوطی غنی از دانه‌ها، میوه‌های خشک و آجیل می‌خورد. علاوه بر این، میوه‌ها و سبزیجات تازه مانند کلم پیچ و اسفناج را هر روز سرو کنید. هرگز به ماکائو خود شکلات یا آووکادو پیشنهاد نکنید: برای او سمی هستند!

صبح که از خواب بیدار شدید به ماکائو غذا بدهید. بعد از یک ساعت تمام میوه‌ها و سبزیجات خورده نشده را بردارید.

مکان زندگی ماکائو

یک پرنده را انتخاب کنید. ماکائو طوطی بزرگی است که در قفس کوچک رشد نمی‌کند. علاوه بر این، ماکائوها اگر آزادی حرکت کافی نداشته باشند، می‌توانند دچار مشکلات رفتاری شوند. آنها همچنین به سرعت خسته می‌شوند. بنابراین تاب‌های بزرگ و اسباب‌بازی‌های دیگر را در نظر داشته باشید. 

او را با قفس محدود نکنید. مطمئن شوید که ماکائوهای شما می‌توانند به مدت دو تا پنج ساعت در روز آزادانه حرکت کنند. آنها برای شاد بودن کاملاً به تحریک (ذهنی) نیاز دارند.

پرورش ماکائو

ماکائو تا آخر عمر با یک شریک زندگی می‌ماند. پرنده‌ها خودشان لانه نمی‌سازند. آنها معمولاً در حفره‌های درختان مرده لانه می‌سازند. تعداد تخم‌ها از دو تا سه تخم برای ماکائوهای بزرگ و پنج تا شش تخم برای گونه‌های کوچکتر متغیر است. دوره پرورش 24 تا 30 روز طول می‌کشد.

ماکائوهای جوان به محض خروج از لانه شروع به تغذیه به طور مستقل می‌کنند، اما برای چندین ماه به والدین خود وابسته می‌مانند. حتی پس از این مدت، به دلایل اجتماعی می‌توانند در کنار خانواده خود بمانند.