سم-تیامتوکسام

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سم تیامتوکسام، حشره‌کش وسیع‌الطیفی از خانواده نئونیکوتینوئید است. این ترکیب گیرنده‌های نیکوتنیک استیل کولین را در سیستم عصبی حشرات مسدود می‌کند. تریکوسینی که در این ترکیب وجود دارد، فرمون جنسی حشرات است که این خود باعث جذب حشرات به سمت محل‌هایی که نشانه‌گذاری شده است می‌شود.

بزرگترین قابلیت تیامتوکسام آن است که با پاشش جزیی آب بر روی آن قدرت اثرگذاری آن افزایش یافته و احتیاجی به استفاده متوالی از آن نخواهد بود. این قابلیت تیامتوکسام را به محصولی مقرون به صرفه و پرطرفدار تبدیل می‌کند. مقاومت متقابلی که در میان سم‌های ارگانوفسفره و پیرتروئید (سایپرمترین – فلومترین و …) دیده می‌شود در این سم دیده نمی‌شود. شکری که در ترکیب تیامتوکسام موجود است باعث جذب مگس‌ها و خوردن و نتیجتا مسمومیت ناشی از این سم می‌شود.

موارد مصرف تیامتوکسام

برای نابود کردن حشرات به خصوص مگس از راه چسبندگی به سطوح و کف ساختمان، نشانه‌گذاری کردن سطوح و به صورت جاذب جنسی عمل می‌کند.

میزان و روش مصرف

4 گرم از گرانول تیامتوکسام را در 320 سی سی آب حل کنید. این مقدار جهت 160 مترمربع سطح برای نشانه‌گذاری کردن کافی است. حداقل 30 محل نشانه‌گذاری شده به ابعاد 30 در 10 سانتی متر باید ایجاد گردد. محل‌های نشانه‌گذاری شامل دیواره گرم و آفتاب‌گیر سطوح صاف و فریم پنجره‌ها است.

توضیحات

هر یک کیلو گرانول تیامتوکسام، حاوی 102 گرم ماده موثره تیامتوکسام می‌باشد.

مدت دوام

سم تیامتوکسام اثری طولانی مدت دارد. با هر بار پاشش جزیی آب، مکانیسم اثرگذاری آن فعال و تشدید می‌شود و برای چندین ماه متوالی می‌توان آن را مصرف نمود. 

محیط زیست: در طبیعت ذخیره نمی‌شود.

شرایط نگهداری تیامتوکسام

سم تیامتوکسام را در بسته‌بندی اصلی و دور از تابش نور خورشید، رطوبت، حرارت و دور از دسترس اطفال، افراد غیرمسئول، حیوانات و جدا از خوراک دام و مواد غذایی باید نگهداری و حفاظت شود. ظروف خالی از سم و سموم تاریخ گذشته را باید با نظارت سازمان دامپزشکی، جمع‌آوری و در کوره مخصوص کارخانه از بین برد.

دمای نگهداری

10-35 درجه سانتی گراد

احتیاط و هشدار

1- در صورت آلودگی، محل آلوده شده را حتما با آب و صابون فراوان بشویید.

2- سم تیامتوکسام را دور از دسترس کودکان و مواد غذایی قرار دهید.

3- در هنگام سم‌پاشی حتما از لباس محافظ، ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید.

4- قبل و نیز در هنگام سم‌پاشی از خوردن، آشامیدن و نیز کشیدن سیگار حودداری کنید.

5- محصول را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

6- تیامتوکسام را در کنار مواد غذایی و یا غذای دام قرار ندهید.