چگونه گربه ها با زبان شیر می نوشند؟

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی»؛ بنا به گفته دانشمندان گربه‌ها هنگام نوشیدن شیر با استفاده از زبان مقادیر زیادی شیر را با سرعت زیاد از درون ظرف به داخل بدن می‌کشند. به طوری که تصاویر ویدیویی پرسرعت نشانگر آن است که میان نیروها و حرکات زبان گربه در هنگام لیسیدن شیر و نوشیدن آن تعادل زیادی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، گربه‌ها قبل از‌اینکه زبان خود را برای کشیدن مقدار زیادی شیر به داخل بدن منقبض کنند، تماسی بسیار سریع و کوتاه میان زبان و سطح مایع به وجود می‌آورند. این در حالیست که سگ‌ها برای نوشیدن مایعات از زبان خود به عنوان یک قاشق استفاده می‌کنند.

در واقع غذا خوردن در گربه‌ها با غلبه بر یکی از قوانین فیزیکی صورت می‌گیرد. به گفته دانشمندان،‌ گربه‌ها قبل از‌اینکه نیروی گرانش بر ‌اینرسی مایع غلبه کرده و آن را به سمت پایین بکشاند بخش بزرگی از شیر را به داخل دهان خود می‌کشند.

این مطالعات غیرعادی زمانی آغاز شد که "رومن استاکر“ متخصص مکانیک سیالات در MIT تحت تاثیر شیوه نوشیدن شیر در گربه هشت ساله خود قرار گرفت. وی بدون درخواست بودجه و یا کمک گرفتن از دانشجویانش، گروهی از محققان را تشکیل داد تا به راز موفقیت گربه‌ها در نوشیدن مایعات پی ببرند.

محققان در گزارش نتیجه مطالعات خود در نشریه ساینس اعلام کردند تمامی‌ گربه‌ها از شیوه‌ای مشابه برای نوشیدن استفاده می‌کنند، از آنجایی که زبان گربه‌ها پهن است، به سمت داخل تاب می‌خورد و از ‌این رو سطح زبان جاندار با سطح مایع تماس برقرار می‌کند اما سطح مایع را از هم نمی‌شکافد. دراین مرحله مقداری از مایع به زبان گربه می‌چسبد و زمانی که گربه زبان خود را کاملا در میان مایع غرق می‌کند، ستون‌هایی از مایع به سمت دهان گربه به بالا‌ می‌آیند، به ‌این شکل مایع به دلیل کاهش فشار به وجود آمده ناشی از حرکات سریع زبان به سمت بالا کشیده خواهد شد.

بر اساس گزارش گاردین، تصاویر ویدیویی پرسرعت نشان دادند گربه‌های خانگی به صورت متوسط چهار بار در ثانیه زبان خود را به‌این شکل حرکت می‌دهند که با هربار ۰.۱ میلی لیتر را وارد دهانش می‌کند. میزان مایعی که گربه در هر بار حرکت دادن زبان خود وارد بدن می‌کند به ابعاد زبان و سرعت آن بستگی دارد.