ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3343
بازدید: 1424
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱/۴ ساعت: 7:28:03 PM

سقط به واسطه گونه های لیستریا (Listeria)

گونه‌های لیستریا (Listeria) بیماری‌های مختلفی ازجمله سپتی‌سمی، آنسفالیت، التهاب شیردان، التهاب روده کور و قولون‌ها و سقط در گوسفند ایجاد می‌کنند.

سقط به‌واسطه گونه‌های لیستریا

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گونه‌های لیستریا (Listeria) بیماری‌های مختلفی ازجمله سپتی‌سمی، آنسفالیت، التهاب شیردان، التهاب روده کور و قولون‌ها و سقط در گوسفند ایجاد می‌کنند.

دو گونه لیستریا مونوسیتوژنز و ایوانووی ایجاد سقط می‌کنند. گونه‌های لیستریا در محیط خارج در گیاهان پوسیده و خاک رشد می‌کنند. رابطه نزدیکی بین مصرف سیلو در هوای سرد و مرطوب و ابتلا به لیستریا ایوانووی وجود دارد.

سیلوئی که خوب تخمیر نشده باشد محل رشد باکتری می‌باشد. باکتری در pH بالای 5.5 رشد می‌کند. سیلوی فاسد در هر گرمش 3 تا 12هزار باکتری دارا می‌باشد. گوسفندان ناقل عامل بیماری را در گله اشاعه می‌دهند.

سقط در هر مرحله از آبستنی در ظرف کمتر از 7 روز پس از ورود باکتری به بدن رخ می‌دهد. در کبد جنین‌های تلف شده دانه‌های ارزنی و در شیردان آنها ضایعات مدور دیده می‌شود.

بیشتر بدانیم:
لیستریوز یا بیماری سیلو

تشخیص لیستریا

برداشت نمونه از شیردان جنین پس از رنگ‌آمیزی باکتری‌های گرم مثبت را نشان می‌دهد. به‌هنگام شیوع تمام میش‌های در تماس با حیوانات سقط نمود باید آنتی‌بیوتیک درمانی شوند سیلوی مورد استفاده تعویض شود.

برای مطالعه بخش‌های دیگر این مقاله کلیک کنید:

نکاتی در پرورش گوسفند


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی