ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3209
بازدید: 1039
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۱ ساعت: 10:36:39 PM

نفروپاتی تغذیه ای در طیور

نفروپاتی تغذیه‌ای در طیور یکی از بیماری‌های کلیوی در طیور بوده که بر اثر نامناسب بودن جیره و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌وجود می‌آید.

نفروپاتی تغذیه‌ای در طیور

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ نفروپاتی تغذیه‌ای در طیور یکی از بیماری‌های کلیوی در طیور بوده که بر اثر نامناسب بودن جیره و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌وجود می‌آید.

الف– جوجه‌های جوان که در معرض کمبود ویتامین A قرار دارند معمولاً در 3 هفته تلف می‌شوند و در کالبدگشایی این پرندگان رسوب اورات در آزمایش‌های ریزبینی بدن به همراه اتساع حالب‌ها دراثر تجمع اورات در داخل آنها مشاهده می‌شود.

بیشتر بدانیم:
بیماری‌های مهم تنفسی طیور
بیماری نکروز روده در مرغ‌ها

ب– سستی و بی‌حالی ناشی از سدیم: این باور وجود دارد که مسمومیت نمکی موجب نارسائی شدید کلیوی و نقرس احشایی می‌شود مصرف بیش ازحد سدیم کلراید برای طیور سمی است پس بکارگیری بیش از اندازه این ماده غذایی اشتهاآور در آب آشامیدنی موجب بروز نارسائی در سیستم قلبی–عروقی خواهد شد و ضایعات کلیوی شدید شبیه به گلومرولواسکلروزیس در ماکیان جوان بروز می‌کند.

درحقیقت فرم حاد نارسائی کلیوی به همراه نقرس احشایی و نهایتاً مرگ به‌سرعت اتفاق می‌افتد و در کالبدگشایی حالب‌های کلیوی با اورات انباشته‌ی شدید مشاهده می‌شود. مکانیسم حقیقی ضایعات این‌چنینی اگرچه شناخته شده است اما به‌نظر می‌رسد که دررابطه با عدم بالانس بودن سدیم و پتاسیم باشد، زیرا در اکثر موارد با اضافه کردن پتاسیم به جیره عارضه بروز کرده و ظاهراً سدیم برای نفرون‌ها سمی است.

ج– نفروپاتی ناشی از کلسیم: درصورتی‌که کلسیم به میزان 3درصد بجای میزان طبیعی 6/0 – 1 درصد در جیره غذایی درنظر گرفته شود ضایعات کلیوی بروز کرده و سرانجام دراثر نارسائی شدید کلیه‌ها و نقرس احشایی مرگ اتفاق خواهد افتاد. در گالبدگشایی فیبروز بینابینی و رسوب اورات در کلیه‌ها و سنگ‌های آهکی در حالب‌ها همراه با تحلیل برجسته کلیه‌ها دیده خواهد شد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:1
سعید
۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر 12:04:19 AM
من اوایل امسال حدود ۲۰ تا کبک مولد داشتم که طی ۵ سری جوجه کشی ، جوجه های سری آخر از سن ۲ ماهگی به بعد تقریبا ماهی یکی از آنها تلف می شد به این صورت که مصرف خوراک کم می شد و از انرژی خودش تغذیه می کرد تا اینکه می میرد و حدود ۳ هفته طول می کشید. نزد چند تا دکتر دامپزشک رفتم ولی نتوانستند تشخیص دهند چی هست . لطفا راهنمایی ام کنید چه نوع بیماری دارند ؟ تا حالا حدود ۱۰ تا از جوجه ها این طوری تلف شدن

عناوین اصلی