سرطان‌های مهم در گربه

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سرطان‌ها می‌توانند بر روی انواع مختلفی از سلول‌ها در نقاط مختلف بدن گربه تاثیرگذار باشند. انواع سرطان‌ها را بر اساس اثری که روی بخشی از بدن و یا نوعی از سلول که به سرطان مبتلا شده نام‌گذاری می‌شوند.

سرطان غدد پستانی

سرطان غدد پستانی می‌تواند در گربه ماده بالغ اتفاق بیافتد. در گربه سیامی خطر ابتلا به سرطان پستان وگسترش این سرطان دو برابر نژاد‌های دیگراست. خطر ابتلا به این سرطان در ماده‌های عقیم نشده بیشتر از دیگر گربه‌های عقیم شده است. عقیم کردن گربه‌ای پیش از اولین تجربه آمیزش از گسترش سرطان جلوگیری می‌کند.

سرطان سینه

سرطان سینه در گربه می‌تواند بسیار شدید باشد و بر روی ریه‌ها و غدد لنفاوی اثر گذارد. روش درمان ممکن است جراحی غدد پستانی مبتلا شده باشد. با این حال، بیش از نیمی از سرطان پستان‌هایی که با جراحی برداشته می‌شوند ظرف یک سال دوباره به حالت اول باز می‌گردند حتی در بعضی گربه‌ها که پاسخ خوبی به درمان می‌دهند می‌توانید فقط تا سه سال به زندگی ادامه دهند.

بیشتر بدانیم:
بیماری‌های گوارشی در گربه‌ها و درمان آنها
ده بیماری شایع در گربه‌ها
بیماری دستگاه ادراری تحتانی در گربه‌ها

سرطان بدخیمی در سلول سنگفرشی

سرطانی است که طی آن سلول‌های سنگفرشی در گوش، دهان، ناحیه بینی و پوست را درگیر می‌کند. علت مبتلا شدن به این سرطان در گره‌ها رشد تومور می‌باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید خطر ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی را افزایش می‌دهد. گربه‌هایی که زمان‌های طولانی را در بیرون از خانه سپری می‌کنند و دارای موهای نازک وبا رنگی روشن هستند دارای بیشترین خطر مبتلا شدن به این سرطان هستند. دامپزشکان به طور معمول انجام بیوپسی را شرط تشخیص این بیماری می‌دانند. عمل جراحی تومور معمولاً بهترین درمان است ولی با این هرچند ممکن است دامپزشک به درمان‌های دیگر معتقد باشند.

سرطان لنفومی

سرطان لنفومی در گربه که بر روی غدد لنفاوی اثر می‌گذارد. لنفومی در سگ‌ها شایع‌تر از گربه‌ها می‌باشد. لنفومی تورم غیرطبیعی غدد لنفاوی می‌شود. سرطان می‌تواند به دیگر قسمت‌های بدن از جمله طحال و مغز استخوان گسترش پیدا کند. خطر ابتلا به لنفوم در برای گربه‌هایی که توسط ویروس لوسمی گربه (FeLV) و یا ویروس ایمنی (FIV) آلوده شده‌اند بیشتر است.

درمان لنفومی در گربه معمولاً شامل شیمی درمانی است، اما عمل جراحی نیز توصیه می‌شود. اغلب گربه‌های که به این نوع از سرطان دچار می‌شوند چهار تا شش ماه پس از تشخیص بیشتر زندگی نمی‌کنند. بعضی از گربه‌ها که پاسخ خوبی به درمان شیمی درمانی می‌دهند نهایتاً دو سال یا کمی بیشتر نمی‌توانند دوام بیاورند. پیش‌بینی می‌شود یک گربه میتلا به لنفومی وقتی وضیعت بدتری خواهند داشت که هم‌زمان به لوسمی نیز مبتلا شوند.

منبع: دامپزشکان