سگ وایرهر فاکس تریر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بدن سگ وایرهر فاکس تریر (Wire Hair Fox Terrier) پوشیده از موهای بلند سفید سیمی مانند است با لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه. گوش‌ها بی‌شکل. معمولاً دم را به انداز یک چهارم آن جراحی و کوتاه می‌کنند. دارای فک قدرتمند، دندان‌های منظم، نترس با بدنی قوی و مهم‌تر از همه اینها شجاع است. سگی است پرانرژی و قدرتمند در یک جثه کوچک. چشم‌ها تیره رنگ، کوچک و فرو رفته و سر زنده است. گردن پهن و عضلانی می‌باشد.

خلق و خوی سگ وایرهر فاکس تریر

سگی است شجاع، پر انرژی و بازیگوش. عاشق بازی با کودکان است گرچه ممکن است گاهی اوقات گاز بگیرد! نسبت به اعضای خانواده پرمحبت است و نمی‌تواند حس حسادتش را مخفی کند. شجاع و سرزنده. این دینامیت کوچک استعداد زیادی در یادگیری دارد. دوست دارد تا همیشه در کنار اعضای خانواده باشد و اگر برای مدت طولانی تنها بماند افسرده می‌شود.

یک تریر کوچک و در عین حال مهاجم است و این حالت تهاجمی را حتی در برابر سگ‌های بزرگ‌تر از خودش نیز بروز می‌دهد. برای نگهداری در کنار سایر حیوانات خانگی پیشنهاد نمی‌شود. این نژاد حتی ممکن است به شکار و کشتن سایر حیوانات کوچک مانند گنجشک بپردازد. به پارس کردن علاقه دارد و دیده‌بان خوبی است. برای افراد میان‌سال پیشنهاد نمی‌شود، لجباز است و باید از تولگی تحت آموزش‌های جدی قرار گیرد.

سگ وایرهر فاکس تریر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها 9-7 ک.گ در ماده ها 8-6 ک.گ

ارتفاع در نرها 41-36 س.م در ماه ها 38-33 س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:
آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی

برگشتگی پلک به داخل، ناشنوایی مادرزادی در سگ‌های یکدست سفید، آب‌مروارید، مشکلات کتف و بیماری‌های پوستی قابل ذکر می‌باشد.

خلق و خوی سگ وایرهر فاکس تریر

شرایط نگهداری وایرهر فاکس تریر

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه پرجنب و جوش است و به حیاط نیاز ندارد.

فعالیت بدنی

حتی در یک حیاط کوچک به تنهایی آنقدر می‌دود تا نیازهایش را برآورده سازد. اگر حیاط ندارید می‌توانید آنرا برای پیاده‌روی به پارک ببرید. در صورتی که حیوانات کوچک در اطراف نباشند می توان قلاده آنرا باز کرد تا آزادانه بدود.

طول عمر

15 سال یا بیشتر.

شرایط نگهداری وایرهر فاکس تریر

آراستن

برس کشیدن منظم موهای سیمی وایرهر فاکس تریر کافی است. شست و شو و استفاده از شامپو خشک تنها در موارد ضروری پیشنهاد می‌شود. اگر می‌خواهید سگ شما ظاهر زیبایی داشته باشد باید موهایش چند بار در سال کوتاه و منظم شود.

تاریخچه سگ  نژاد وایرهر فاکس تریر

امروزه ما می‌دانیم که پرورش‌دهندگان برای ایجاد نژاد تریرها از داشهوندهای باستان، سگ‌های شکاری انگلیسی، فاکس‌هاند و بیگل استفاده نموده‌اند. یکی از قدیمی‌ترین انواع تریرها فاکس تریر می‌باشد که در قرن 18 میلادی در انگلستان برای شکار روباه و مبارزه با موش‌ها از آن بهره می‌گرفتند. بعدها نژاد وایرهر فاکس تریر با موهای سیمی مانند و مقاوم‌تر جهت کار در آب و هوای سرسخت پرورش یافت. از این نژاد برای شکار، سیرک، مسابقه و به عنوان دیده‌بان استفاده می‌شود.

گروه

تریرها.

تاریخچه سگ  نژاد وایرهر فاکس تریر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا