سگ نژاد ساموید

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ  نژاد ساموید (Samoyed) بدن عضلانی، قوی، پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده (برای محافظت از پنجه‌ها و بینی در مواقع استراحت) این حیوان را قادر می‌سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند. این نژاد از تیپ اشپیتز می‌باشد که می‌تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد. حتی موهای ضخیم و متراکم آنرا می‌تنند و از آن لباس‌های گرم می‌بافند. در سیبری از آن برای مسابقات، شکار، سورتمه‌کشی و چوپانی گوزن استفاده می‌شود. حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیاد آنرا به یک سگ ناجی کوهستان تبدیل کرده است. سگ‌های ساموید Nansen کاشف قطب شمال را همراهی می‌کردند.

خلق و خوی سگ نژاد ساموید

ساموید نژاد آرام و صلح‌طلب وبسیار فداکار است. همه را دوست دارد اما تنها از یک نفر حرف شنوی دارد. خیلی زود با همه خو می‌گیرد و بازیگوش است. دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ها را با پارس کردن اطلاع می‌دهد. سگ مناسبی برای اعضای خانواده است و رفتار مهربانی با کودکان دارد. استعداد یادگیری خوبی دارد و باید از سنین پایین مورد آموزش قرار گیرد. سرزنده و اجتماعی است اما اگر برای مدت طولانی تنها بماند کلافه شده و شروع به جویدن اجسام در اطرافش می‌کند. زیاد پارس می‌کند و نگهداری آن در کنار سایر حیوانات خانگی توصیه نمی‌شود.

خلق و خوی سگ نژاد ساموید

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (20-30) ک.گ، در ماده‌ها: (16-20) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (53-60) س.م، در ماده‌ها: (48-53) س.م

مشکلات سلامتی

از جمله مشکلات می‌توان به Hypdysplasia و دیابت اشاره کرد. حساسیت پوستی و بیماری‌های چشمی خصوصاً در نرها شایع می‌باشد.

شرایط نگهداری سگ ساموید

ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز به او اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود. اما یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای نگهداریش خواهد بود. پوشش پر پشت و ضخیم آن زندگی در آب و هوای گرم را برایش غیرممکن می‌سازد.

شرایط نگهداری سگ ساموید

فعالیت بدنی

به میزان قابل توجهی به ورزش و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد. اما در هوای گرم فعالیت زیاد برایش توصیه نمی‌شود. زیرا لایه زیرین پوشش ضخیم آن باعث گرم شدن شدید حیوان می‌گردد.

طول عمر

حدود 12 تا 15 سال.

آراستن

به آراستن زیاد نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد زیاد است. (ریزش موی فصلی دارد.) موی پرپشت و دو لایه آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد. اما به نظر می‌رسد این سگ همیشه سفید و تمیز است حتی اگر استحمام نشده باشد.

تاریخچه سگ نژاد ساموید

تاریخچه سگ نژاد ساموید

در زمان‌های بسیار دور جمعیتی از شکارچیان و ماهیگیران درسیبری به نام ساموید‌ها زندگی می‌کردند. در طول قرن‌ها آنها از سگ‌های پر مو و زیبایی برای کشیدن سورتمه استفاده می‌کردند که این نژاد نیز به نام خود سامویدها شناخته شد. در سال 1889 شخصی به نام روبرت اسکات تعداد زیادی از آنها را با خود به انگلستان برد که بعد‌ها در آنجا به پرورش این نژاد اقدام گردید و از انگلستان نیز به سایر نقاط دنیا راه یافت. این روزها ساموید بعنوان یک دوست و همراه و سگ نمایشی زیبا شناخته شده است.

گروه

سگ‌های کاری.

سگ ساموید

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا