سگ نژاد راف کولی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ راف کولی (Rogh Collie) سگی دوست‌داشتنی، فعال و پر انرژی است که دارای موهای بلند می‌باشد. سالها پیش فیلم لسی در آمریکا محبوبیت و معروفیت این سگ گله را جاودانه کرد. دارای سر باریک و بلند می‌باشد. جمجمه در بین گوش‌ها صاف است. بینی به رنگ سیاه می‌باشد. سه چهارم گوش برافراشته و نوک آن افتاده است. به رنگ‌های سفید – قهوه‌ای، سفید – قهوه‌ای - سیاه و آبی - سفید یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ نژاد راف کولی

کولی سگی است بسیار باهوش، حساس، شیرین، مهربان و باوفا، دارای استعداد زیاد در آموختن. اصولاً رفتار خوبی با سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی دارد. نسبت به کسانی که دوست دارد بسیار مدافع و حساس است. گزارش شده که یک کولی 2000 مایل را طی کرد تا صاحب خود را پیدا کند! برای کودکان عالی می‌باشد و رفتار مهربانی نسبت به آنها دارد. کولی معمولاً حالت تهاجمی ندارد اما گاهی اوقات نسبت به افرادی که نمی‌شناسد مهاجم می‌شود.

خلق و خوی سگ نژاد راف کولی

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (27-34) ک.گ، در ماده‌ها: (23-29) ک.گ

ارتفاع در نرها: (61-66) س.م، در ماده‌ها: (56-61) س.م

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سالمی است. بیماری‌های چشمی و مشکلات کپل قابل ذکر می‌باشد. غالباً بینی کولی‌ها دچار آفتاب سوختگی می‌شود.

شرایط نگهداری سگ کولی

شرایط نگهداری سگ کولی

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه آرام است و یک حیاط متوسط مکان مناسبی را برایش فراهم می‌کند. نسبت به گرما حساسیت دارد و باید همیشه آب خنک و سایه در اختیارش باشد.

فعالیت بدنی

کولی به میزان معینی از فعالیت بدنی در روز نیاز دارد خصوصاً بهتراست گاهی او را از قلاده آزاد کنید تا بدود.

خصوصیات سگ کولی

طول عمر

حدود 14-16 سال.

آراستن

شانه زدن و برس کشیدن هفتگی پیشنهاد می‌شود تا موها به حالت نمدی در نیاید. شست وشو و شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. این نژاد ریزش موی زیادی خصوصاً در فصول ریزش مو دارد.

سگ نژاد کولی

تاریخچه سگ راف کولی

برای قرون متوالی نژاد کولی را به ندرت در خارج از اسکاتلند می‌شناختند اما امروزه او به نژادی معروف در سراسر دنیا تبدیل شده است. نژاد کولی نشأت گرفه از سگ‌های چوپان قدیمی اسکاتلند و احتمالاً Borzoi می‌باشد. نام کولی بر گرفته از گوسفندان سیاه صورت اسکاتلندی بنام " Colly" می‌باشد. ملکه ویکتوریا تعداد زیادی از این نژاد را در قلعه Balmoral در اسکاتلند نگهداری می‌کرد. این نژاد برای اولین بار در سال 1860 به معرض نمایش در آمد.

گروه: سگ‌های گله

تاریخچه سگ راف کولی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا