سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ (Old English Sheepdog) سگی است بزرگ جثه، چالاک و پرتحرک با پوشش خارجی پرپشت و مضاعف. دارای بدنی عضلانی و سینه فراخ است. چهار پایش صاف و درقسمت انتها تخم‌مرغی شکل می‌باشد.

سر بزرگش پوشیده از مو است، دارای گوش‌هایی کوچک و چشم‌هایی به رنگ قهوه‌ای، آبی و یا قهوه‌ای - آبی می‌باشد. دارای بینی بزرگ و سیاه است و معمولاً بدون دم به دنیا می‌آید و یا دمش را در تولگی جراحی می‌کنند. دارای پوشش خارجی مضاعف می‌باشد که لایه زیرین موهای نرم وصاف و لایه فوق موهای زبر و زمختی را شامل می‌شود. به رنگ‌های آبی، طوسی، سفید و سفید - طوسی یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

خلق و خوی سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

چندین نسل گذشته، مردم در این باور بوده‌اند که این نژاد سگی درنده و غیرقابل اطمینان است، اما گذشت سالها خلاف این عقیده را ثابت کرد. این نژاد آرام، پرمحبت و یک خرس عروسکی دوست داشتنی است. رفتار خوبی با کودکان دارد و اکثراً به بازی با آنها علاقه نشان می‌دهد. غالباً دوست دارد که نزدیک اعضای خانواده باشد و اوقاتش را با آنها سپری کند اما ساعاتی را نیز ترجیح می‌دهد که تنها باشد. این نژاد سال‌های زیادی جوان و فعال می‌ماند و ناگهان پیر می‌شود. صدایش بسیار بلند و شبیه صدای ناقوس است. دوست و همراه بسیار خوبی است و بخاطر علاقه زیادی که به بچه‌ها دارد سگ مناسبی برای خانواده‌ها است.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (29) ک.گ، در ماده ها: (27) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (56-61) س.م، در ماده ها: (51) س.م

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سالمی است و بیماری خاصی ندارد، گرچه گاهی اوقات دچار مشکلات لگن و آب مروارید می‌شود.

شرایط نگهداری سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

شرایط نگهداری سگ الدانگلیش شیپداگ

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرطی که در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود. اصولاً در داخل خانه آرام است اما یک حیاط متوسط مکان مناسبی برای زندگیش می‌باشد.

فعالیت بدنی

این نژاد برای انجام کارهای سخت پرورش یافته است و به دویدن علاقه زیادی دارد.

طول عمر

در حدود 10-12سال.

توله سگ شرایط الدانگلیش شیپداگ

آراستن

پوشش بلند و مضاعف آن نیاز به آراستن دائمی دارد تا به حالت نمدی در نیاید. پوشش ضد آب و نرم زیرین حداقل سه بار در هفته به برس زدن و تمیز کردن نیاز دارد. موهای گره خورده باید جدا شوند و اگر سگ برای نمایش استفاده نمی‌شود بهتر است موهایش را هر دو ماه با ماشین کوتاه کنید. گوشه چشم‌ها باید تمیز شود. ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل بهار زیاد می‌باشد.

تاریخچه سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

در مورد منشأ این نژاد تفاوت نظر وجود دارد، برخی اعتقاد دارند که این نژاد از آمیزش Barbon با Deer Hound به وجود آمده. برخی دیگر آنرا نتیجه آمیزش Briard با Bargamasco می‌دانند و سوم آنکه برخی معتقدند که جد این سگ نژادی است به نام Owtchar که سال‌ها پیش توسط کشتی از بالتیک به انگلستان برده شده. همچنین ممکن است که حاصل جفتگیری Bearded Colli با نژادهایی باشد که از روسیه آورده شده‌اند. در ابتدا این نژاد در غرب انگلستان پرورش داده می‌شد تا از مزرعه‌داران به هنگام بردن گوسفندانشان به بازار محافظت کنند. همچنین از موی آن برای بافت پتوهای گرم استفاده می‌شده. این نژاد برای اولین بار در سال 1873 در انگلستان به نمایش درآمد.

گروه

سگ‌های گله.

تاریخچه سگ نژاد الدانگلیش شیپداگ

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا