سگ نژاد نرویچ تریر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد نرویچ تریر (Norwich Terrier) کوچک دوست داشتنی، یکی از کوچک‌ترین اعضای گروه تریرها است. دارای جثه‌ای کوچک، محکم و عضلانی، پاهای قدرتمند، دندان‌های نسبتاً بزرگ و جثه‌ای عضلانی. گوش‌ها تیز، چشم‌ها تیره رنگ و دم کوتاه می‌باشد. پوشش خارجی صاف و بدون فر و در رنگ‌های قرمز، بلوطی و مشکی - بلوطی یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ نرویچ تریر

تریر نروژی سگی است فعال و پر جنب و جوش، شجاع، پر احساس، متعادل که اصولاً حالت عصبی ندارد. آموزش دادن به آنها آسان است. اما نیاز به یک مربی با حوصله دارد. این سگ کوچک همه را دوست دارد و با کودکان رفتار خوبی دارد. اگر برای مدت خیلی طولانی در خارج از خانه تنها رها شود و هیچ وسیله‌ای برای بازی نداشته باشد شروع به کندن زمین و پارس کردن می‌نماید. عاشق توپ و اسباب بازی است و غالباً با سایر حیوانات رفتار خوبی دارد. نباید در اماکن غیر محصور از قلاده‌اش آزاد شود.

خلق و خوی سگ نرویچ تریر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده‌ها : 5-4.5 ک.گ (از کوچکترین عضو تریرها می‌باشد)

ارتفاع در نرها و ماده‌ها: 25 س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:

آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی

عموماً نژاد سالم و سرسختی است. گرچه بعضی دچار مشکلات کمر و بیماری‌های ارثی چشم می‌شوند.

شرایط نگهداری نرویچ تریر

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد و نیاز به حیاط ندارد اما باید در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد.

شرایط نگهداری نرویچ تریر

فعالیت بدنی

این نژاد کوچک، پر انرژی است و جهت شکار پرورش یافته است اما یک روز بیرون نرفتن نیز او را عبوس و ناراحت نخواهد کرد.

طول عمر

حدود 15-12 سال.

آراستن

آراستن پوشش خارجی ضد آب، متوسط، ژولیده و پرپشت تریر نروژی آسان است اما شانه کشیدن و برس زدن روزانه پیشنهاد می‌شود. کوتاه کردن موها به میزان کم نیز مناسب است. در فصول ریزش مو به آراستن بیشتری نیاز دارد. شست وشو و استفاده از شامپوی خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم است.

سگ نژاد نرویچ تریر

تاریخچه سگ نژاد نرویچ تریر

نژاد تریر نروژی و نورفولک تریر(Norfolk Terrier)  از یک مبدأ گرفته است. اما بعدها در سال 1964 در انگلستان جدا گشتند. گوش‌های نروژ تیز و نورفولک افتاده است. این نژاد را ابتدا در انگلستان برای کنترل جمعیت موش‌ها پرورش می‌دادند. بعدها شکارچیان از این نژاد کوچک جهت تعقیب روباه‌هایی که به داخل گودال‌های زیر زمین می‌رفتند استفاده می‌کردند. چراکه این نژاد کوچک به راحتی به داخل حفره‌های تنگ رفت و آمد می‌کند. در مقایسه با سایر نژادهای شبیه به خودش اجتماعی‌تر است و امروزه بیشتر بعنوان سگ خانگی نگهداری می‌شود.

گروه: تریرها.

تاریخچه سگ نژاد نرویچ تریر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا