سگ نیو فاندلند

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نیو فاندلند (Newfoundland dog) سگی است آرام، قدرتمند، بسیار بزرگ جثه که دارای سری پهن و سنگین می‌باشد. باهوش، چالاک و پرتحرک، سازگار و سرسخت است. ماهیچه‌ها پهن، کوتاه و گرد می‌باشند. چشم‌ها کوچک و مثلثی شکل به رنگ قهوه‌ای تیره‌اند. رنگ بینی مشکی می‌باشد بجز در سگ‌هایی که دارای پوشش قهوه‌ای رنگ هستند، در آنها بینی نیز به رنگ قهوه‌ای است. پنجه‌ها پهن جهت بهتر شنا کردن، پوشش خارجی مضاعف که در لایه بیرون صاف و روغنی است و گاهی اوقات به حالت موجدار دیده می‌شود و لایه زیرین ضخیم و چرب می‌باشد.

معمولاً سگ‌هایی که در خانه زندگی می‌کنند لایه زیرین پوشش خود را از دست می‌دهند. غالباً در رنگ‌های مشکی (با کمی سفیدی در نوک پنجه‌ها، دم و بخشی از سینه)، مشکی با سایه روشن‌های آبی، مسی، قهوه‌ای، خاکستری و سفید با لکه‌های سیاه یافت می‌شود که البته در کشورهای اروپایی به غیر از آمریکا و انگلستان رنگ سیاه و سفید آن به عنوان نژاد دیگری طلقی می‌شود.

خلق و خوی سگ نیو فاندلند

سگی است عالی جهت محافظت، بسیار شجاع، جدی، باهوش و مطیع صاحبش. در عین حال مهربان و خوش رفتار با مهمان‌ها و فرمانبردار صاحبش. پرشکوه و با عظمت، آرام، خونسرد، باوفا و دارای شخصیت بسیار شیرین و دوست داشتنی. به صاحبش خیلی اخت می‌گیرید چنان‌که گاهی اوقات پذیرش خانه جدید برایش مشکل می‌شود. آنقدر باهوش و شجاع است که در مواقع اضطراری از خودش عکس‌العمل نشان می‌دهد اما در مواقع خطر پیش از آنکه واق‌واق کرده و یا حمله کند خود را بین صاحبش و مهاجم قرار می‌دهد.

با مهمان‌ها، سایر حیوانات و کودکان رفتار دوستانه دارد، گرچه گاهی اوقات نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی می‌گیرند. مثل یک پرستار از کودکان مراقبت می‌کنند. بیرون رفتن را دوست دارند اما نه به تنهایی. زیاد آب می‌خورد و خیلی به خیس کردن خود علاقه دارد. آب زیادی از دهانش می‌ریزد که البته در مقایسه با سایر نژادهای غول‌پیکر، ناچیز است. در تولگی زیاد غذا می‌خورد. آموزش دادن به او باید در کمال حوصله و دقت انجام شود. نسبت به لحن صدای صاحبش حساس است.

خلق و خوی سگ نیو فاندلند

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: 68-59 ک.گ در ماده‌ها: 54-45 ک.گ.

ارتفاع در نرها: 74-69 س.م در ماده‌ها: 69-63 س.م

مشکلات سلامتی

رشد بی‌رویه بافت‌های کفل و بیماری‌های قلبی. باید از فربه کردن سگ خود بپرهیزید تا دچار نارسایی قلبی نشود.

شرایط نگهداری سگ نیو فاندلند

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد. معمولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک برایش کافی می‌باشد. همیشه در هوای گرم سایه و آب خنک در اختیارش قرار دهید. اصولاً آب و هوای خنک را ترجیح می‌دهد.

شرایط نگهداری سگ نیو فاندلند

فعالیت بدنی

این سگ بزرگ و تنبل لمیدن در اطراف خانه را ترجیح می‌دهد اما بهتر است تا ورزش‌ها منظم مانند: پیاده‌روی و شنا برایش در نظر گرفته شود.

طول عمر

بین 15-9 سال. معمولاً 10 سال.

آراستن

شانه زدن روزانه و هفتگی پیشنهاد می‌شود خصوصاً در فصول پاییز و بهار که لایه زیرین شروع به ریزش می‌نماید. بیشترین ریزش مو در بهار رخ می‌دهد. از شست و شو بجز در موارد بسیار ضروری اجتناب کنید. چراکه این عمل موجب از بین رفتن روغن طبیعی پوست حیوان می‌شود. استفاده از شامپو خشک نیز پیشنهاد می‌شود.

سگ نژاد نیو فاندلند

تاریخچه سگ نژاد نیو فاندلند

نظریه‌های متفاوتی در مورد منشأ این نژاد وجود دارد. برخی معتقدند که اجداد او را سگ‌های هندی تشکیل می‌دهند در حالی که گروهی دیگر بر این باورند که شباهت‌های زیادی بین نژاد لابرادور رتریور (Labrador Retriever) و نیو فاندلند وجود دارد. در حال حاضر بیشترین نظرها مبنی براین است که جد او را ماستیف تبتی (Tibetan Mastiff) که توسط ماهیگیری بریتانیایی در سال 1700 به کانادا برده شد، تشکیل می‌دهد.

امروزه نیز نیو فاند لند ناجی موفقی در آب است. بسیاری از انسان‌ها جان خود را مدیون این نژاد هستند. در سال 1919 به دلیل نجات قایق شکسته حامل 20 نفر از مردم مدال طلا گرفت. همچنین نیوفاند لند در جنگ جهانی دوم خدمات زیادی را برای مردم آلاسکا انجام داد. امروزه نیز از آنها بعنوان نگهبان، دیده‌بان، ناجی و سگ مسابقه استفاده می‌شود.

گروه

سگ‌های کاری. ماستیف.

تاریخچه سگ نژاد نیو فاندلند

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا