انگلیش کوکر اسپانیل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ انگلیش کوکر اسپانیل (English Cocker Spaniel) سگی است باهوش با اندازه‌ای متوسط و گوش‌های بلند و آویزان (بلندی گوشها حداقل تا بینی می‌باشد). سگ قدرتمند، به همراه پشت صاف و پاهای متوسط و چشم‌های تیره رنگ و پرنفوذ. رنگ بینی سیاه یا قهوه‌ای، بسته به رنگ سگ می‌باشد که البته سیاه بیشتر مورد پسند پرورش‌دهندگان است. دارای سینه‌ای عمیق و پنجه‌های تخم‌مرغی شکل می‌باشد. پوشش خارجی به رنگ‌های متنوعی اعم از سیاه، جگری یا سرخ، قهوه‌ای و یا چند رنگ یافت می‌شود. انگلیش کوکر اسپانیل دارای دو نوع شکاری و نمایشی می‌باشد که نوع شکاری آن از موهای کوتاه‌تری برخوردار است.

انگلیش کوکر اسپانیل

خلق و خوی سگ انگلیس کوکر اسپانیل

سگی سرسخت، پر انرژی، شیرین و بامحبت است. نسبت به کودکان آرام و مهربان است. دستوراتی را که می‌شنود با احترام اجرا می‌کند. سگ اجتماعی است و نسبت به غریبه‌ها آرم می‌باشد. زیاد واق واق نمی‌کند. برخی از ماده‌ها حالت سلطه‌جویانه دارند و نرها تمایل بیشتری نسبت به ساخت لانه از خود نشان می‌دهند. نوع شکاری آن برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی‌باشد و به فضای آزاد برای جست وخیز و فعالیت بدنی نیاز دارد. معمولاً رابطه خوبی با گربه‌ها دارند.

خصوصیات انگلیش کوکر اسپانیل

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (13-16) ک.گ، در ماده‌ها: (12-15) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (38-43) س.م، در ماده‌ها: (36-41) س.م

بیشتر بدانیم:

سگ امریکن کوکر اسپانیل (American Cocker Spaniel)

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل (Cavalier King Charles Spaniel)

مشکلات سلامتی

عفونت گوش در آنها شایع است و به همین علت باید داخل گوش‌ها مرتباً در فصل تابستان چک شوند. بدلیل اینکه انگلیش کوکر اسپانیل‌ها عادت دارند تا سر و گوش خود را به زمین بمالند اغلب اشیاء تیز و گرد و خاک به داخل گوش می‌رود و موجب عفونت و حتی ناشنوایی می‌شود.

شرایط نگهداری سگ کوکر اسپانیل

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد و باید در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. یک حیاط متوسط مکان مناسبی را برایش فراهم می‌کند.

انگلیش کوکر اسپانیل

فعالیت بدنی

انگلیش کوکر اسپانیل به هر اندازه که شما به او اجازه ورزش و بازی دهید لذت خواهد برد.

طول عمر

حدود 12-15 سال.

آراستن

شانه کشیدن و برس زدن منظم مناسب می‌باشد. برخی از انگلیش کوکر اسپانیل‌ها دارای موهای کتان مانند هستند که اگر به آن رسیدگی نشود به حالت نمدی در می‌آید حال آنکه نیمی دیگر دارای موهای صاف و ابریشمی می‌باشند. شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. موهای اطراف پنجه‌ها باید کوتاه شود (نه بین پنجه‌ها!). ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

توله سگ انگلیش کوکر اسپانیل

تاریخچه سگ انگلیش کوکر اسپانیل

اولین گزارش حاکی از وجود این نژاد مربوط به سال 1300 می‌باشد. به هرحال 500 سال بعد نژاد انگلیش اسپانیل به هفت نوع تقسیم گردید که عبارتند از: Clumber , Sussex , Welsh Springer , Field English Springer , Irish Water Spaniel , Cocker.  تمامی این نژاد‌ها قرن‌ها پیش از اسپانیا به انگلستان برده شدند. نام Cocker گرفته شده از اسم پرنده‌ای بنام Wood Cock  می‌باشد. پرنده‌ای که اصولاً کوکرها برای شکار آن پرورش می‌یافتند. آنها همچنین شکارچیان ماهری برای سایر پرنده‌ها می‌باشند. این روزها بیشتر از این نژاد بعنوان حیوان خانگی استفاده می‌شود. از کوکرها بعنوان دیدبان، آورنده شکار و شکارچی استفاده می‌شود.

گروه

سگ‌های ورزشی، سگ‌های آموخته با تفنگ.

خلق و خوی انگلیش کوکر اسپانیل

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا