سگ نژاد دینگو

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ دینگو دارای چشمهایی قدرتمند است که از رنگ زرد تا قرمز متغیر است. آنها دارای گوشهایی متحرک، گرد و بطور طبیعی تیز می‌باشند. دارای پوششی پر پشت و دمی شل با طول مناسب است. دارای پوششی صاف می‌باشد، طول، مقدار مو، نسبت به شرایط آب و هوا تغییر می‌کند. رنگهای پوشش او معمولاً زرد-زنجبیلی است اما در رنگهای قهوه‌ای مایل به زرد و سفید و مشکی به شکل راه راه یافت می‌شوند. رنگ زال هم دیده شده است. تمامی نژادهای اصیل دارای موی سفید بر روی پاها و نوک دم می‌باشند.

خلق و خوی سگ دینگو

دینگو نژادی است که تا به حال هرگز کاملاً اهلی نشده و تقریباً هرگز بعنوان یک همدم نگهداری نشده است. دینگوهای آموزش ندیده برای کودکان مناسب نمی‌باشند و به آسانی رام نمی‌شوند. بهترین راه برای رام کردن آنها مهربانی، بردباری و استواری است. دینگوها را فقط در زمانی می‌توان بعنوان حیوان خانگی نگهداری کرد که از تولگی، قبل از 6 هفتگی آنها را به منزل ببرید. در این سن کم آنها را می‌توان اهلی کرد، اما از 10 هفتگی به بعد آنها را نباید برای نگهداری قبول کرد.

اگر آنها را بخوبی آموزش دهند و مواظبت کنند، دینگو می‌تواند یک حیوان خانگی خوب و تکی شود. دینگو دارای ویژگی‌های غیرعادی می‌باشد. بهترین بالارونده درخت و بعضی اوقات گوشه‌گیر، اما این ویژگیها، جالب توجه است و همانند نزدیک‌ترین خانواده خود New Guinea Singing Dog و Finnish Spitz می‌باشد. چیدمان دندانها و کوتاهی آرواره وجه تمایز آنها با اجدادشان می‌باشد (گرگ هندی). همچنین مانند گرگ، دینگو ماده فقط یکبار در سال تولیدمثل می‌کند.

برخلاف سگهای دیگر دینگو برای زندگی کردن یک همدم برای خودش انتخاب می‌کند، برخی اوقات بخاطر از دست دادن شریکش از غصه خوردن بیش از حد می‌میرد. اغلب توله‌های آنها در حفره درختان یافت می‌شوند، بطور کل از تمامی اطراف و بخاطر وجود مانع در جلوی آن محافظت می‌شوند. با این حال برخی اوقات توله‌ها شکار مارها می‌شوند. آنها دارای غریزه بسیار قوی هستند و در گروه زندگی می‌کنند. این گروه‌ها بر حسب عادت در شب شکار می‌کنند.

دینگوها کارهایشان را بی‌صدا انجام می‌دهند و واق واق کردن را زمانی یاد می‌گیرند که با دیگر نژادهای سگ در ارتباط باشند. آنها با جیغ زدن و زوزه کشیدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. آب یک نوع مانع برای دینگو‌ها است و اکثر آنها فقط در آب راه می‌روند، شنا نمی‌کنند. دینگوهای وحشی از انسان‌ها می‌ترسند و به حیاط وحش باز می‌گردند. برای زنده ماندن در بیابان آنها خود را به ناخوشی و به دروغ خود را به مردن می‌زنند. دینگوها بندرت از خود پرخاشگری نشان می‌دهند. زمان پرورش آنها بین ماه‌های خرداد و تیر رخ می‌دهد. امروزه توله‌های دینگو فقط دراسترالیا موجود می‌باشند و برای صادر کردن نمی‌باشند. قیمت توله‌های دینگو از 500$ تا 1000$ استرالیایی می‌باشد. مرکز پرورش دینگو در استرالیا دارای 100 دینگو برای پرورش است.

سگ غیر اهلی دینگو

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده‌ها: 32-23 ک.گ

ارتفاع در نرها و ماده‌ها: 58.5-48 س.م

شرایط نگهداری دینگو

دینگو برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی‌باشد. آنها سگ‌هایی هستند که در حیاط وحش زندگی کرده‌اند و اگر برای نگهداری برده شوند، نباید آنها را در حیط پشت خانه زنجیر کرد و بست. باید همانند یک عضو خانواده با آنها رفتار کرد. یک محوطه محصور برای آنها ضروری است. دینگو به فعالیت بدنی و فضا نیاز دارد. اگر بعنوان یک حیوان خانگی از آن نگهداری می‌کنید نباید در پارک او را از قلاده رها کنید. آنها می‌توانند آب و هوای گرم را تحمل کنند.

فعالیت بدنی

دینگو یک حیوان غیر اهلی است که به فعالیت بدنی فراوانی نیاز دارد.

طول عمر

می‌تواند بیش از 20 سال زندگی کند.

اهلی کردن سگ دینگو

آراستن

پوشش مقام دینگو احتیاجی به مراقبت ندارد، خودش از خودش مراقبت می‌کند.

تاریخچه سگ نژاد دینگو

دینگو یک حیوان وحشی است که توسط انسانها حدود 4.000 سال پیش به استرالیا برده شد. بر این باور است که دینگو جد تمامی نژادهای سگ می‌باشد (حدود 600 نژاد سگ). سگ‌ها و انسانها قبل از اینکه استرالیا از خشکی جدا و توسط آب احاطه شود به آنجا مهاجرت کردند. کاپیتان ویلیام دامفیر، کسی بود که راجع به سگ‌های وحشی در سال 1699 نوشت، اولین نوشته رسمی راجع به دینگو.

دینگو‌ها دراصل توسط چند گروه بومی استرالیایی برای رفع مشکل غذا در مواقع ضروری نگهداری می‌شدند. دینگو دوباره وحشی شد و به حیاط وحش بازگشت. انجمن تربیت سگ در استرالیا واقع در جنوب ویلز، بسیاری دینگو را پرورش و تربیت کرده‌اند. این سگ‌ها تقریباً دوباره آسان اهلی می‌شوند اگر از تولگی با انسانها بزرگ شوند. در بسیار از مناطق استرالیا این نژاد هنوز بعنوان یک حیوان موذی شناخته شده و بطور قانونی نمی‌شود از آن بعنوان یک حیوان خانگی نگهداری کرد. دولت فدرال این سگ را بعنوان حیوان وحشی رده‌بندی کرده است و نمی‌توان آنرا صادر کرد بجز برای باغ‌وحش‌ها. دینگو‌ها در خارج از استرالیا بسیار کمیاب می‌باشند.

گروه

سگ‌های جنوبی.

تاریخچه سگ دینگو

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا