سگ دندی دینمنت تریر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ دندی دینمنت تریر دارای جثه‌ای بلند و پاهای کوتاه می‌باشد. سرش پوشیده از موهای نرم و پر مانند است. پاها کوتاه و عضلانی، سر بزرگ و در تناسب مناسبی با بدن قرار گرفته. بینی سیاه و دندانها منظم و به نسبت جثه حیوان بزرگ می‌باشد. گوشها کوچک (7-10 س.م) و در دو سوی سر قرار گرفته‌اند. چشمها تیره، درخشان و سرزنده است. دمش به بلندی 20-25 س.م و قطر 5 س.م می‌باشد. پوشش خارجی از دو نوع موهای نرم و موهای خشن تشکیل می‌شود که در قسمت بالای سر و روی گوشها حالت ابریشمی دارد. این نژاد دارای دو رنگ سماقی و خردلی می‌باشد. توله‌هایی که والدین خردلی دارند در هنگام تولد به رنگ قهوه‌ای پررنگ و کم رنگ و توله‌های والدین سماقی در هنگام تولد به رنگ سیاه و سرخ می‌باشند. بعضی از آنها نیز دارای رنگ سیاه وسفید هستند.

خلق و خوی سگ دندی دینمنت تریر

دندی دینمنت تریر سگی مهربان و عاشق بازی است. دوست و همراه عالی، سرزنده، مشتاق و شجاع. همه را دوست داشته و رابطه خوبی با کودکان دارد. بعضی از نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند و پیشنهاد می‌شود از نگهداری دو حیوان نر در کنار هم خودداری کرد. اگر از سنین کم با گربه‌ها بزرگ شود با آنها کنار می‌آید اما باید از تنها گذاشتن او با سایر حیوانات خانگی خودداری کنید. نسبت به جثه‌اش صدای بلندی دارد. آموزش دادن به او مشکل نمی‌باشد اما گاهی اوقات حس لجاجت در دندی دینمنت تریر کار را مشکل می‌سازد.

دندی دینمنت تریر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (8-11) ک.گ، در ماده‌ها: (8-11) ک.گ

ارتفاع در نرها: (20-28) س.م، در ماده‌ها: (20-28) س.م

مشکلات سلامتی

غالباً سگ سلامتی است اما کم کاری غده تیروئید در سگهای پیر شایع می‌باشد. صرع و گلوکوم نیز قابل ذکر است. اگر به سگ بیش از اندازه غذا داده شود امکان بروز مشکلات ستون فقرات در اثر سنگین وزنی ممکن می‌باشد.

بیشتر بدانیم:

بیماری‌های چشمی در سگ‌ها

آشنایی با سگ‌های تریر

شرایط نگهداری سگ دندی تریر

برای نگهداری درآپارتمان مناسب می‌باشد اصولاً بازیگوش و پر جنب و جوش است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی برایش می‌باشد. هرگز او را در مکانهای عمومی و فضای آزاد از قلاده‌اش رها نکنید چراکه علاقه زیادی به تعقیب گربه‌ها و سایر حیوانات دارد.

توله سگ دندی دینمنت تریر

فعالیت بدنی

اصولاً به فعالیت بدنی زیاد نیاز ندارد اما پیاده‌روی‌های روزانه برای سلامتیش مفید است.

طول عمر

حدود 10-15 سال.

آراستن

به برس زدن منظم نیاز دارد. موهای مرده باید از سطح بدن جدا شوند. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز می‌باشد.

تاریخچه سگ نژاد دندی دینمنت تریر

دندی دینمنت تریر از تریرهای بسیار قدیمی در منطقه Border مابین اسکاتلند و انگلستان است. این نژاد حاصل جفتگیری Scotch Terrier با Skye Terrier می‌باشد که کولی‌ها و کشاورزان آن ناحیه این سگ را برای نابودی جانوران موذی و موش‌ها و همچنین شکار سمور، خرگوش و گورکن، پرورش می‌دادند.

گروه: تریرها

خصوصیات سگ دندی دینمنت

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا