سگ نژاد شینوک

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ شینوک دارای عضلاتی فشرده است که او را تبدیل به یک سگ سورتمه مهربان کرده است. بدنی سالم، سینه‌ای عمیق، استخوان‌بندی مناسب و عضلاتی انعطاف‌پذیر و برجسته دارد. پوست روی سر سفت و بدون چین و چروک است. آرواره قوی و دندانهایی با دوام دارد. گوش‌ها افتاده است ولی اغلب آنرا می‌توان جراحی کرد. دماغ سوراخ‌هایی بزرگ و پهن دارد و باید به رنگ مشکی یکدست باشد، برجستگی آن تا روی دهان آمده است. لبها به رنگ مشکی می‌باشند. لب بالایی کمی بر روی لب پایین افتاده و گوشه‌های لب پایین افتاده است. چشمها بادامی‌شکل بوده و شکل مناسب و باهوشانه دارند. چشمها به رنگ قهوه‌ای تیره ترجیح داده می‌شود اما چشمهای روشن‌تر، آبی کهربائی نیز مورد قبول است. اطراف چشم تیره است. پاهایی تخم مرغی شکل، محکم و فشرده دارد.

پنجه‌ها به رنگ مشکی می‌باشند. بین انگشتان پرده‌دار است و پاها پوشیده از پشم می‌باشند، حتی بین انگشتان. پاهای جلویی کمی‌به طرف بیرون پیچیده است. ناخنهای پاهای جلویی را می‌توان کوتاه کرد، امروزه ناخنهای پاهای عقب را نیز کوتاه می‌کنند. دم از ریشه ضخیم می‌باشد و کم کم تا نوک باریک می‌شود. وقتی که سگ ایستاده است دم رو به پایین می‌افتد. وقتی که سگ راه می‌رود دمش بالا قرار می‌گیرد. دم شینوک را هیچ‌وقت نمی‌برند. شینوک دارای پوشش دولایه مضاعف با طول موی متوسط می‌باشد. پوشش زیرین ضخیم، نرم و کرک‌دار است. پوشش خارجی زبر و موها روی بدن خوابیده است. مقدار پوشش شینوک در آب و هوای گرم معمولی است. گردنی پر مو دارد و عقب پا و کشاله ران با پوشش مو محافظت شده است. رنگ شینوک زرد مایل به قهوه‌ای است (آهویی طلایی)

سگ شینوک

خلق و خوی سگ شینوک

آنها سخت کار و سگ‌های سورتمه هستند. کاری را که بهشان واگذار شده را بطور کامل و خوب انجام می‌دهند. به غیر از کشیده سورتمه، می‌توان از آنها برای کشیدن ارابه و ناجی استفاده کرد. بدنی چابک و پرتحرکی دارد. شینوک دارای خلق و خوی آرام و مهربان است.

شینوک‌ها برای کار در گروه پرورش داده شده‌اند و اصلاً پرخاشگر نسیتند. شینوک سگ باوقاری است و با وجود اینکه خلق وخویی آرام دارد با غریبه‌ها و در محیط نا آشنا محتاط عمل می‌کند. شینوک دلپذیر است ولی با عزمت و اراده، هشدار است ولی آرام. چهره او بیانگر هوش اوست. 

اکثر شینوک‌ها بهترین حیوانات خانگی برای کودکان هستند، مخصوصاً اگر از تولگی با آنها بزرگ شده باشند (حتی بچه‌های بد اخلاق و خشن). اکثر شینوک‌ها با کودکان مدارا می‌کنند حتی اگر با آنها تا به حال رابطه‌ای نداشته باشند. این سگها بطور باورنکردنی باوفا هستند. آنها کارهایشان را بخوبی انجام می‌دهند و دوست دارند که با صاحبشان باشند. اگر در اختیار آنها هزاران هزار مترمربع زمین بگذارید، هر جایی که شما بروید او هم همان جا می‌آید پس احتیاجی به فضای زیاد ندارد. شینوک باید عضوی از خانواده و به آنها نزدیک باشد. آنها حیوانات خانگی خوبی برای نگهداری درخارج از خانه نمی‌باشند.

شینوک‌ها معمولاً رابطه خوبی با سایر حیوانات دارند. به این سگها باید زود یاد داد که چه کسی "رئیس است". شینوک‌ها به راحتی آموزش داده می‌شوند اگر مورد تشویق و دلگرمی قرار گیرند. ولی به آموزشهای خیلی سخت واکنش نشان نمی‌دهند. آنها قدرت زیادی برای تحمل کردن رنج و درد دارند. آنها اهانت و بی‌احترامی را درک نمی‌کنند.

نگهداری سگ شینوک

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (32)ک.گ، وزن در ماده‌ها: بین (25) ک.گ

ارتفاع در نرها: (69-58) س.م، ارتفاع در ماده‌ها: (64-53) س.م

مشکلات سلامتی

بیماری‌هایی چون کم‌رویی بیش از انداره، غیرعادی بودن چشمها، رشد غیرعادی بافتهای کفل، مشکلات هورمونی پوست، ناراحتی بیضه در آنها دیده می‌شود. معمولاً نژاد بسیار سالم ‌است و این امراض در جمعیت کمی از آنها رخ می‌دهد. پرورش‌دهندگان در تلاشند تا بیماری‌هایی که در بالا ذکر شد را برطرف سازند و خریداران باید مطمئن شوند که والدین توله سگ سالم بوده و بیمارهای کفل وچشم را نداشته است.

توله سگ شینوک

شرایط نگهداری سگ شینوک

شینوک‌ها برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشند به شرط آنکه فعالیت بدنی کافی و پیاده‌روی داشته باشند. آنها اغلب پارس نمی‌کنند و بعد از تولگی با اطمینان خاطر می‌توانند برای چند ساعتی تنها در خانه گذاشته شوند. برخلاف دیگر نژادهای شمالی این سگ بعنوان حیوان خانگی برای نگهداری در خارج از خانه مناسب نمی‌باشد. آنها بسیار حساسند و جدا بودن آنها از انسانها باعث اظطرب و دلواپسی آنها می‌شود. این سگ‌ها نباید در حیاط پشت خانه گذاشته شوند و باید همیشه عضوی از خانواده بشمار آیند.

فعالیت بدنی

آنها به فعالیت بدنی مناسبی نیاز دارند. شینوک‌ها سگ‌های اصیلی هستند. شینوک سگ کاری است و برای انرژیی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها در هفته چند بار به فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند. به آنها باید آموزش فرمانبرداری کردن را آموخت.

طول عمر

حدود 15-10 سال.

آراستن

پوشش شینوک تقریباً از خودش مراقبت می‌کند و هیچ احتیاجی و یا خیلی کم احتیاج به آراستن دارد. شینوک دارای پوشش دولایه مضاعف است که پوشش زیرین کرک مانند و پوشش خارجی زبر می‌باشد. بعضی از صاحبان نژاد شینوک گفته‌اند که آنها در سال دوبار و هر بار بمدت یک هفته ریزش مو دارند. کلاً آنها ریزش موی کمی دارند، در حالی که برخی دیگر گفته‌اند سگشان کل سال را ریزش موی شدید دارد. یک صاحب گزارش داده است سگش "کُدی" تمام طول سال را ریزش موی شدید دارد (با اینکه بطور منظم برس کشیده می‌شود)

سگ شینوک

تاریخچه سگ نژاد شینوک

شینوک جد اندر جد یک نژاد شمالی می‌باشد. شینوک در سال 1917 بوجود آمد. او یکی از سه توله‌ای بود که از یک هاسکی شمالی ماده بدنیا آمد. جد شینوک یک سگ بزرگ مخلوط بود. شینوک برای کشیدن سورتمه پرورش داده شد. این نژاد بسیار کمیاب است. در سال 1966 شینوک نادرترین نژاد بود که فقط از او 125 قلاده وجود داشت. در سال 1980 این نژاد تقریباً منقرض شد و فقط 12 قلاده از آنها در دنیا باقی مانده بود. برخلاف دیگر نژادهای شمالی مانند سیبرین‌هاسکی و ‌هاسکی آلاسکایی آنها در کشیدن سورتمه و ارابه بهترند زیرا آموزش فرمانبرداری به آنها ساده است و با افسار مشکلی ندارند. شینوک در سال 1991 توسط United Kennel Club شناخته شد. و UKC با (COA (Chinook Owners Association (انجمن صاحبان شینوک) برای پرورش این نژاد همکاری کرد.

بیشتر بدانیم: آشنایی با سگ‌های هاسکی

گروه

سگ‌های شمالی.

سگ سورتمه شینوک

گردآوری و ترجمه: آئین مهرآرا