ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 127640
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

میکسوماتوز (Myxomatosis) در خرگوش‌های خانگی

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:30
انتشار یافته:883
الهه
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين 9:58:14 AM
سلام. من یه خرگوش مینی لوپ تازه خریدم، ۳ ماهشه، کنار دهانش به یه لکه سیاه خشک شده کوچیک زده این چیه نگران شدم!!!
دقت
۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين 2:11:19 PM
دوستان دقت کنید بعضی بیماریها که حیواناتمون میگیرن و یا ما میگیریم(مثلا گربه دچار تب خال انسان میشه ولی به شکل دیگری و حتی باعث کوریش میشه )،حیوانات کوچه و دشت هم میگیرن پس راحت فضولات حیوان بیمار و حیوانها رو موقع مرگ در سطل زباله یا کوچه و باغچه نندازیم یا دفن نکنیم باعث اپی دمی شدن بیماری در محیط میشه.باید محل زندگی و افراد و وسایل و محیط اطراف زندگی اونو ضد عفونی کنیم .باید به دکتر حتی تلفنی بگیم وکه روش صحیح سوزونده بشن.و البته از دست دادن حیوان دوست داشتی که آدم بهش وابسته هست سخته چه رسد به این اقدامات ولی ولی ولی آنچه مهم جان حیوانات بیگناه اهلی و وحشی و مردمه که بعضی بیماریها مشترکند. پس باید مسولیت پذیر باشیم و دقیق و آگاه باشیم یاد بگیریم و به همدیگر هم سفارش کنیم.تا واقعا محیط زیستمون حفظ بشه.(با تشکر از ماکی دام برای این سایت عالی تون و تشکر از خرگوشمو میخواام و سایر دوستان که نکات خوبی رو همیشه یاد آور میشن)
...
۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 4:06:48 PM
سلام . یکم از موهای دور چشم خرگوشم ریخت .‌چی هست
تا
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۹ فروردين 1:00:34 PM
سوال مشابه زیاده ممکنه گال قارچ یا عفونت یا سرطان دلیلش باشه. احتمالات رو در چکاب از دکتر با دلیل ردش بپرسید
میکاسا
۱۴۰۰ جمعه ۲۷ فروردين 10:44:35 PM
سلام، ببخشید خرگوش من یہ مدتہ پای راستش لنگ میزنہ رو ھمش درازش میکنہ، بہ دامپزشک مراجعہ کردیم گفت انگل حاصل از کاھو ھست ولی سری دوم گفتن ضرب دیدگیہ! من الان نمیدونم کدومشہ با اینکہ داروی ضد انگل بھش زدن ولی ھیچ تغییری حاصل نشدہ، ممنون میشم راھنماییم کنید
ن
۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 7:15:33 PM
رشد زیاد ریشه دندان پنهان و ویروس انگل و صدمه خارجی ممکنه باعثش باشه درجه اول رشد زیاد دندان پنهان مطرحه که این نوع فلجی ها رو میاره چون ریشه دندان در مغزش فرو میره دیر بجنبی فلج دایم و مرگ میاره با معاینه و گاهی عکس رادیولوزی معلوم میشه . گاهی با اصلاح تغذیه پیشرفته تر بشه با خارج کردن دندان و اگه دیر تر بشه بعد 1هفته تا 1ماه میکشه امیدوارم دیر نشده باشه. تو غذاش چوبهای مجاز مثل بید سیب و گلابی و توت و شمشاد و نی زیاد کنین بذارین دندانهاش کنترل بشه. در چکاب خرگوش به جز انگل و پوست حتما گوش و دندانشم چک کنین.
ستاره
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 11:41:40 PM
سلام ترو خدا کمکم کنین همه دانپزشکیا این موقع شب بستس بچه خرگوشم بی حاله از صبح یکم بی حال بود جدی نگرفتم چون خیلی وقت نیست گرفتمش رفتاراشو نمیشناسم تا اینکه یه صداهای عجیب غریبی امروز از معدش دارم میشنوم معدش انگار شکمش خیلی صدا میده یبوست نگرفته چون دستشویی میکنه دستشوییش نرمه اما نه خیلی ک بگم آبه ابه یه گوشه کز کرده نشسته شکمشم صدا میده چیکار کنم ؟
ن
۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 7:24:49 PM
از حرفهای خرگوشمو میخواام هست خرگوش شما از ترس و اندوه جدایی از خانوادش دچار گلوله مویی شدهو اینا برا نگهداریش کمک میکنه سوال مشابه پایین هست بخونید تا فروردین پارسال وقت بذارید بحونید به نظرم توضیحات خوبی برای کسایی که خرگوش دارن داره:بهترین بستر برای خرگوش خاک گربه هستش. هر حیوان خریدید حتما همون اول ببرید دامپزشک و (برای خرگوش جوندگان کوچک یعنی دکتر متخصص اگزوتیک) و بگید تازه خریدید و بگید از لحاظ بیماری پوستی(قارچ مثل کچلی و ...) و انگلی و گوارشی یه چکاب بکنهو راهنمایی لازم در مورد نگهداریشو بکنه.چون انگل مثل گالو کرم روده و... و بعضبیماری پوستی مسرین و زود معلوم نمیشه.و در خونه در محلی نیمه آفتابگیر 1ماه قرنطینه باشه و از دستکش استفاده کنین تا در صورت بروز مشکل جبرانش سخت نشه.اگر هم مشکل نداشت دیگه راحتین. خرگوش با تغذیه صحیح هرگز فرش و مبل پارچه و گچ و وسایل را نمی جود ولی از سر بازی گوشی هر نوع سیم برق و پلاستیک میجود که خیلی خطرناکه و ازش دور کنین. قفس خرگوش کوچک نباشه و هر روز ظرف آب و غذا و دسشویش بشورین .زیرش اصلاااااااااا خرده چوب یا بخصوووص براده چوب نریزین (فرو میره توی پوست بدنشون دردناکه و مریضیای مختلف مثل قارچ میگیرن)علف خشک یا کاه بدون گندم یا مقوای رشته رشته بریزین و یه پارچه چهارلا هم براشون بذارین . و یه گوشه تاریک مثل جعبه بدون نایلون توش برن که دیده نشن براشون بذارین.و این علفها رو هر روز یه بار عوض کنین و پارچه روهر روز با آب داغ و شوینده اقلا کم بو بشورین. گلوله مو خیلی مهمه در صورت ایجاددرمان نشه بعد 1ماه عذاب آور حیوان رو به بیماریهای مختلف در اثر سوء تغذیه دچار و میکشه.علایمش آب نمی خوره ادرارشو لیس میزنه نفخ داره پشکلش کم میشه(خرگوشها حدود 300تا در روز پشکل دسشویی میکنن) و بد شکل یا کوچک میشه و مرطوب میشه و راحت نمیشینه تحرکش کم میشه وزن کم میکنه (خرگوش هرما100گرم وزن اضافه میکنه بخصوص در سن رشد )کم کم غذا هم نمیخوره تب داره بیمیل به بازی و نوازش میشه در شکمش دست بمالید نفخ قار وقور شکم معلومه و زیر قفسه یا در شکم گلوله حس میشه (زیر قفسه ممکنه گلوله سفت و بزرگ شده باشهاندازه گردو که اونوقت دیگه خیلی حالش بده) البته گاهی این گلوله و نفخ ممکنه مال بیماری انگلی هم باشه. درمان بهتره ببرید دامپزشک. در مدفوعش کرم دیدید حتما دامپزشک ببرید و داروی ضد انگل خوراکی (که دو نوبت احتمالا تجویز بشه)به دکتر بگید بده خودتون ندین چون اشتباه کنید میمیره و (البته گاهی دیده نمیشه و انگل مسری به آدمه)و سریع درمان میشه. اگر گلوله مو بود اول بهش 3قطره و 2بار صبح و شب روغن زیتون با سرنگ بدید و شکمشو حتما ماساژ بدید. غذای تر بخصوص گشنیز و جعفری وشوید و یونجه تر و کرفس و سیب بدون هسته و شاخه و برگ بید و سیب و کمی برگ نعنا بدید و دسشویشو چک کنیند که درست شده یا نه گاهی تا 1هفته . اگه خوب نشد در طی این مدت آب نخورد و خوب نشد دکتر ببرید شایدبیماری دیگه ای هس. خرگوشها دستگاه گوارش حساس دارند.همیشه حواستون به غذا و آبشون باشه توی آبشون حتما کمی نمک بریزید نیازشون تامین شه. غذاهای غیر مجاز تره پیاز سیر برگ گوجه غلات و گندم سیب زمینی بخصوص سبزش نان کیک و بیسکویت و چیبس ماکارونی آلو یا آلوچه غذای غیر استریل و فله ای و بعضی بسته های یونجه فشرده (چون حاوی علفهای مثل گیاهان خانواده گندم یا تیغ دار و حتی پشکل اند چون معمولا آشغال غذای حیوانات دیگرند).و حتما روی بسته پلت رو بخونین.قند و شکلات ومثل آن سم محسوب میشود. غذاهای مجاز اول یونجه خشک تازه ویونجه تر و گلدار و علف تیموتی و چمن و جوی دوسر خشک و تر و گشنیز جعفری و شاخه و برگ سیب و درخت بید و هفته 1یا2بار چند تکه برگ و ساقه کرفس و کلم بروکلی و نعنا شنگه هندوانه و کمی تخمه خام و تخمه خربزه و 1عددتمشک چند تکه هویج و سیب و بعضی پلتهای آماده مناسب تاریخ مصرف دار حاوی فیبر (روشو بخونین) توپهایی از علف خشک یا ساقه یونجه یا شاخه سیب و بید بسازید بازی کنن و بخورن. حتما هر هفته2قطره روغن زیتون بهشون بدید و سیب موهاشونو شونه بزنید .حتما علوفه استریل بدیو و خودتون آوردین حتما بشورید استریل کنید بعد خشک کنید یا تر بدید چون خیلی مریضیا و انگلها حیوانات سریع میگیرن ولی آدمها نه پس با انسان مقایسه نکنید. حتما موهای زیر دم و اطراف مقعد حیوان را بچینید بخصوص مو بلندها. و هفته ای 1بار دور دمو پشت دم و دم و دور مقعد و بین پاهای عقب ودم و زیر پاهای عقب رو با دستمال تمیز مرطوب صابونی بشورید و با پارچه تمیز کاااااملا خشک کنید. زیاد در طوری قفس راه برن یا دایم روی فقط فرش و موکت راه برن مشکل عضلاتی پیدا میکنن. دور قفس پشه بند داشه باشت از بیرون چون بخورن مشکل روده پیش میاد. اگه بالکنه باید طوری مرغی هم بزنین از بالکن نیوفتن یا کلاغ و گربه حمله نکنه. هر روز بالکن رو با صابون آب بشورین و هفته ای 1بار با محلول1/4وایتکس اقلا قفس و وسایل و بالکن رو ضد عفونی کنین مریض نشه و نشین. خرگوش طاقت گرمای بالای 30و سرمای زیر 4درجه رو نداره باد زیاد نور زیاد اتاق یا آفتاب زیاد براش آزاااار دهنده هست! پس حفظش کنین! تمام ناخن ها دقت شود نه از بیخ باید هر ماه کوتاه شود .تمام بدن گوش و دستشویی هر روز چک شود ماساژ شکم داده شود احساس درد داشت یا نفخ معلوم میشه. خرگوشها مثل زنها عادت ماهانه نمیشوند هر گونه دفع خون از هر کجای بدن خیلی خطرناکه دلیل ویروس یا بیماری داخلی یا مشکل پنهان دندان و ... سریع دامپزشک ببرید. اسهال شد 1/4ید و کینول بدهید و بعد 15دقیقه1/4آزیترومایسین500هر 4ساعت بدهید و آبو کمی نمک با سرنگ بدهید آب سیب و سیب رنده شده و غذای تر بدهید و 3قطره رو غن زیتون با سرنگ و در اسرع وقت دکتر با تخصص جوندگان کوچک ببرید چون زود املاح ویتامین و آب از دست میدهند و میمیرند و باید علت معلوم شه که گلوله مو هست یا انگل یامیکروب یا ویروس و ... اگه رفتار خرگوشتونو بشناسید اگه رفتارش عوض بشه و کم تحرک بشه و یا کم آب و غذا بشه یا بی دلیل بترسه یا هر تغییر کوچک دیگه ای دکتر ببرید احتمالا مریض شده گول بازی و جست خیزشونو نخورین. هرگونه جوش بی رنگ سر سبز قرمز یا شوره خطرناکه و باید دکتر ببرید بیماری پوستی گال و عفونت قارچ و... میتونه باشه و خطرناکه هرگونه عطسه سرفه آبریش بینی باید توسط دکتر معاینه بشود چون ممکن است به علت انگل کپلک یا ذات الریه عفونت گوش یا دندان و حساسیت و ... باشد به خاطر داشته باشید شما وقتی بیماری را میبینید که حیوان مدتی است که گرفتار است و حیوانات تمایل به مخفی کردن بیماری دارند پس حتما حال آن بدتر از چیزیست که نشان میدهند. خرگوش سرو صدا ندارد مگر وقتی با کسی یا خرگوشی دعوا کند با صدای خرخر روی پا بلند میشود و پنجه میکشد و لگد میزند و معمولا بعد4تا 6ماهه گی (بسته به نژاد) و وقتی حیوان بمیرد جیغ نازکی میکشد. برای دوست شدن عجله نکنید اجازه بدید پنهان بشه با خوراکی مورد علاقه اش با اون بازی کنید و نوازشش کنید بازی فکری دوست دارد . وقتی بهش دست میزنین جلوی چشمشو نگیرین و سرش داد نزنین حتی اگر گازتون گرفت فقط ترکش کنین چون بترسه سخت اعتماد میکنه.حوصله کنین چون اونا بیدفاعن و فوق العاده ترسو . خرگوش جاندار است یعنی قلب و مغز دارد! اجتماعی و بسیار احساساتی و باهوش است. اسباب بازی کودک ناآگاه انسان نیست.قلبی اندازه بند انگشت دارد ولی عشق به کسی که همدم او شده به اندازه دنیا کاملا دارد و با تنها دارایی اش یعنی زبان کوچکش آن را به انسان و خانواده اش با لیسیدن عرضه میکند. پس مسیول باشیم عاشق باشیم بیرحمانه شکارش نکنیم و فرزندانش را در شیر خوارگی از او جدا نکنیم و خانواده و فرزندانش و طبیعت را " یتیم " نکنیم
ستاره
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 11:29:43 PM
سلام ترو خدا کمکم کنین همه دانپزشکیا این موقع شب بستس بچه خرگوشم بی حاله از صبح یکم بی حال بود جدی نگرفتم چون خیلی وقت نیست گرفتمش رفتاراشو نمیشناسم تا اینکه یه صداهای عجیب غریبی امروز از معدش دارم میشنوم معدش انگار شکمش خیلی صدا میده یبوست نگرفته چون دستشویی میکنه دستشوییش نرمه اما نه خیلی ک بگم آبه ابه یه گوشه کز کرده نشسته شکمشم صدا میده چیکار کنم ؟
ت
۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين 1:54:45 PM
داره دچار گلوله مو میشه روغن زیتون و چوب بید و سیب بده و از پلتهاس آماده تارخ مصرفدار نه تشویقی.حتما دکتر ببر از لحاظ قارچ و انگل چک بشه و قرنطینه رو تا 40روز طبق حرفهای خرگوشمو میخوام انجام بده و جایی برای قایم شدن با چوب و برگ بید و یونجه نازک خشک بذار و توی آبشم یه کوچولو نمک بریز آناناس و کمی سرکه سیب و روغن زیتون و گیاه شنگه و چوب برای دفع مو کمک میکنه و بازی با غذایی که بوش رو و طعمشو دوست داره. حتما ببر دکتر از لحاظ انگل و بیماری پوستی و قارچ و کمبود ویتامین بگو چکش کنه
حسین
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 6:16:58 PM
سلام‌من‌یه‌بچه‌خرگوش دارم‌که‌امروز‌‌بی‌حاله‌‌باید‌چیکارکنم‌
فندق
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 5:41:39 PM
سلام یه رهنمایی میخواستممم لطفااا..خرگوشم دو ماهشه موهای پشت گردنش ریخته شده نرم هست و هیچ جای زخم و التهابی وجود نداره
ن
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 7:31:39 PM
کچلی گرفته یا گال سریع دکتر ببر مسری
هدیه شفیع زاده
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 3:31:37 PM
سلام من یک خرگوش دارم که دو روزه ادرار نمیکنه علتش چیه ؟ خیلی هم بی حاله
طلا
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 8:11:59 PM
گلوله مو و انگل و بعضی بیماری داخلی 2روز زیاده حتما دکتر ببر و حد اقل اقدامات گلوله مویی انجام بده سوال مشابه زیاده بخون کامل نوشتن.حرفهای خرگوشمو میخواام هم وقت بذار به خاطر حیوونت بخون تا فروردین پارسال.
. خرگوش.
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 11:38:09 AM
سلام خرگوشم دو روزه هیچی نمیخوره بیحاله بازی نمیکنه همش دراز میکشه دماغش یکم خیسه وقتی یه چیزی میخوره خیلی ملچ ملوچ میکنه و ملچ ملوچش عادی نیست همش دراز میکشه دیروز تو ماشین و هوای گرم بود با اینکه نره از استرس از پشتش خون امد از اون موقع حالش بده خیلی میترسم چیزیش بشه لطفا بگید چیکار کنم و اینکه دامپزشک خوب توی اهواز سراغ دارید؟؟
خ
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 5:21:41 PM
حتی خرگوش ماده هم خون ریزی نداره مگه بیماری داخلی یا ویروس دچار شده باشه .بیحالی از گلوله مو و انگل گرفته تا انواع بیماری و افسردگب میتونه عاملش باشه. شاید رشد دندان پنهانش زیاد شده غذا راحت نمیخوره ولی خون خطرناکه چه نر باشه چه ماده حتنا دکتر ببر
جدیت
۱۴۰۰ جمعه ۲۷ فروردين 2:05:57 PM
ویروس باکتری و صدمه داخلی ممکنه این مشکلرودرست کنه اگه ویروس یا باکتری باشه باید محل زندگی اون و هرکی و هرچی درتماس،بوده ضد عفونی بشه و فضولاتش بهداشتی سوزونده یا دفع در فاضلاب بشه و در کوچه باغچه دشت یا سطلزباله نریزسد باعث اپی دمی شدن بیماری بین حیوانات بشه پس اگر حیوانتون تلف شد بصورت بهداشتی ضد عفونی محیط و دفن یا سوزنده شدن بهداشتی حیوان انجام بشه و محیط ضد عفونی بشه و هر چه باهاش در تماس بوده و تا 3ماه حیوان دیگه نیارید و اگه حیوان دیگه دارید باید اونها هم معاینه بشوند و قرنطینه مبادا مبتلا بشوند .و اپی دمی شدن بیماری رو جدی بگیرید و بعضی این بیماری ها به شکل دیگه ای انسان مبتلا میشه .
Sahar moradi
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 12:40:45 AM
سلام خرگوشم دوروزه بوی بدی میده و از مجرای ادراری یه چیز شبیه خون میاد بیرون
ل
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 8:15:03 PM
عفونت ویروس یا مشکل داخلی مثل سقط جنین و غیره وصدمه داخلی ممکنه دچار شده باشه خرگوشها هرگز خون دفع نمیکنن مگه بیمار شده باشه و بیماریشم جدی باشه حتما دکتر ببر
دنی
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۴ فروردين 11:41:23 PM
سلام ترو خدا کمک کنید ترو خدا خرگوشم این علائمی که میگمو داره ببینید چه بیماری داره 1 ابریزش بینی 2 عطسه این دوتا ترو خدا بگید یه بار داشتم با سرنگ بهش اب میدادم یهو پاشید تو دماغش بعد چنتا عطسه کرد خوب شد ولی فرداش این علائم رو +تب داشت که الان تبش خوب شده میشه بگید چیکار کنم؟؟؟ 😭😭💔💔💔
هانیه
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 8:06:39 PM