ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 105777
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

میکسوماتوز (Myxomatosis) در خرگوش‌های خانگی

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:30
انتشار یافته:704
samyar
۱۳۹۹ شنبه ۲۷ دي 1:27:29 PM
سلام من یک خرگوش چشم قرمز داشتم که ۲۰ روزش بود ولی دیشب مرد ممنون میشم که بگید چرا مردش
Floriya
۱۳۹۹ جمعه ۲۶ دي 8:50:32 PM
سلام من یه خرگوش لوپ دارم که امروز ۱ ماهش شد من امروز متوجه شدم که گوشش خیلی داغ شده و بعضی وقتا یهو بدنش تکون میخوره نمیدونم سرفه میکنه یا تیکه اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم که کمکم کنید
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 10:45:06 PM
خواهش میکنم بچه خرگوش زیر 2ماه نخرین ظلم به خدا. تو این جنایت شریک نشید .میبینی چشم حیوون باز نشده هنوز میفروشنش. مادرشم مجبور به بارداری مکررو پدرشم جفت گیری مکرر بدنشون مریض و ضعیف میشه بعدم تا ضعیف شد میندازنش به یکی اونم میره میمیره 😭😭😭😭.آخه وجدان داشته باشین مگه ما چندتا از این بیگناهان قربانی تجارت بردگی حیوانات رو میتونیم نجات بدیم .تورو جان عزیزتون نکنید اینکارا رو.بچه چه میفهمه نگهداری وبهداشت چیه😮😮پدر ومادری که خودش حیوون هیچوقت ندیده و نمیدونه حیوون و نیازش چیه میره برای بچه اش یه بچه کوچیک یه حیوون ر و میخره انواع مریضیا و مشکلات درست میشه هم برای حیوون و هم برای بچه خودش وقتی ام با مریضی میمیره میندازه بیرون .اصلا فکر نمیکنه باعث اپی دمی بیماری اون تو محیط میشه .😷😷 بابا فکر کنید اگه احساس ندارید اقلا قبلش یکم تحقیق کنید یکم نگهداریشو و نیازاشو و مریضیها رو یاد بگیرید دامپزشک اول پیدا کنید بعد برید دنبال حیوون آدم هستید مثلا. بعدا هم مشکلات درست میشه میندازید گردن قهر خدا و یا نحسی و هزار جور خرافات که به اونا هییییچ ربطی نداره بلکه عمل اشتباه نتیجه اشتباه به بار میاره اینو خدا هم گفته پس انتظار نداشته باشید محیط پاک باشه و دیگه نگید قدیم حیوان زیاد بود محیط تمیزتر بود 😶.!!!!همین عدم رعایت بهداشت زباله ها و حیوانات مریض و مرده و سایر بیتوجهی ها باعث از بین رفتن حیوانات و محیط زیست اطرافمون میشه و به همه جا سرایت میکنه.🍃🌷🌷🌷کمک کردن به محیط زیست فقط دادن غذا به سگ و گربه ولگرد نیست بلکه اینهاست که گفتم و خیلللللی مهمتر و موثرتر از غذا دادن به سگ و گربه بیسرپرسته.ممنون از توجه و رعایت شما هموطنان عزیز و فهیممون.مطمین باشید اگه رعایت کنید نتیجه اش رو میبینیین.کوچک شما دوستدار هموطنان و آب و خاک پاکمان.🌼🌼🌼🌼🌼 موافقم و واقعا درسته.اگه درمورد همه حیوانات رعایت کنیم محیط زیست شهر و روستا و دشت بازسازی میشه .پس رعایت کنیم.
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۳ دي 11:21:11 AM
سلام خرگوش من یه چند روزیه که دهنش خیلی بوی بدی میده همیشه منو لیس میزنه قبلا که لیس میزد اصن بو نمیداد ولی الان واقعا بوش ازار دهنده‌س اگه میدونید برای چیه لطفا راهنمایی کنید
تند
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 9:57:52 PM
احتمالا عفونته
__
۱۳۹۹ جمعه ۲۶ دي 3:17:38 PM
شاید عفونت کرده دندونش
مریم
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ دي 7:43:19 PM
سلام وقتتون بخیر، دو روزی هست که خرگوش من مدام ادرارمیکنه، طوریکه زیر بدنش همش خیسه و حتی دیگه نمیشینه یا نمیخوابه،، قبل ازاین اتفاق فقط جای مخصوص ادرارش،، ادرارمیکرد،، ممنون میشم راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 10:01:01 PM
مثانه اون مشکل پیدا کرده سریع ببر دکتر
اردستانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ دي 6:11:35 PM
با سلام خرگوش من 3 ماهش تموم شده الان 750 گرمه موهاش کم کم داره میریزه میخواستم بدونم برای انسان ضرری نداره اگه احیانا وارد غذا بشه یا وارد دهان شود.اگه چنگ بگیره چی آیا ضرر داره یا ایجاد بیماری میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید.راستی هویج و کاهو رو هفته ای چند بار بهش بدم.ممنونم.
ن
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 10:06:15 PM
خرگوشمو میخواام ها رو در پایینتر بخون .تا فروردین.کلا توضیح داده و دقیق توضیح داده.موهاش یا چنگشم هیچ ضرری نداره مگه مریض باشه که اونوقت درمان بشه چیزی نمیشه.خود خرگوش سالم باشه هیچ ضرری نداره.
سانیا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 10:35:48 PM
هفته ای یه بار یه تکه کوچیک هویج کاهو کلم میوه سیب هلو نارنگی هندوانه خربزه گلابی آجیل بادام گردو تخمه تخمه هندوانه و خربزه.میتونی علف نی هم بهش بدی ولی غذاشو یهو عوض نکن. هفته ای یه بارم 2 قطره روغن زیتون بده. خرگوشمو میخواام های پایین رو تا فروردین وقت بذار بخون کامل نوشته. ممنونم ازش کلی ازش یاد گرفتم کاش دوباره بیاد.
اردستاانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۴ دي 6:55:45 AM
با سلام خرگوش من تقریبا 3 ماهشه بعضیوقتها ادرارش شیری رنگ میشه خدارو شکر سرحاله خوبم یونجه میخوره ولی نمی دونم چرا ادرارش اینطوری میشه لطفا کمکم کنید من روزی یک بار کمی کاهو میدم هفته ای یک بار هم یک برش سیب که بهش ویتامین زدم رو میدم اینا رو دامپزشکش گفته بود حالا نمی دونم از کی باید غذاهای دیگه رو اضافه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
جلا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۵ دي 2:15:23 AM
از همین 3ماهگی باید هر هفته یواش یواش با چند پر یا تکه کوچیک شروع کن پایینتر خرگوشمو میخواام کامل گذاشته چیا بخوره چیا نخوره.اونم به غذاش ربط داره و آب بدنش گاهی که کم میشه اینطور میشه.به نظر مریض نیس ولی اگه تب داره ممکنه باعث کمبود آب بدنش بشه پس دکتر ببر .
آنیتا
۱۳۹۹ شنبه ۱۳ دي 9:20:25 PM
سلام وقت بخیر، خرگوشم سه ماهشه موهای پشت گردنش ریخته الان چند روزه ،از بغل گوشش تا پشت‌گردنش. ولی روی پوستش‌زخم یا تورم یا آبسه ای مشاهده نکردم قبلا زیر شکمش جرپ داشت که موهاشم ریخته بود اما با شامپو مخصوص و پماد خوب شد والان یه عالمه مو درورده ولی اشتهاش خوبه،سرحاله نژاد لوپ هست ممنون میشم پاسخ بدید.
تیک
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۵ دي 2:10:04 AM
بدو دکتر احتمالا قارچه. چون جرب رفته به پشت گردنش جایی که زیاد حمله میکنه همین قسمت تا کمرهست وشاید متوجه نشدین ولی جرب خارش داره و قارچ نداره.قرنطینه و ضد عفونی یادت نره
علیرضا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 12:18:52 AM
من یک بچه خرگوش دوهفته است که به دنیا آمده ایا؟خرگوش انگل یا موجودی به نام:کرم لوله ای در بدن آن وجود دارد لطفا جوابم را بدید نگرانک
جی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 12:13:37 PM
اگه خرگوشهای مادر یا پدر آلوده باشن محیط هم آلوده میشه پس هم از اونها و هم از محیط میگیره و تا زمانی که محیط آلوده بمونه هی از محیط مبتلا میشن . غذاشون آلوده باشه از اونم مبتلا میشن.دوباره پایینتر خرگوشمو میخواام ها رو بخون انگل و قارچ و غیره رو نوشته.
پریسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 11:37:39 PM
سلام من خرگوش لوپ یک ساله دارم بزاق دهانش غلیظ شده برای چی تین اتفاق افتاده کسی می دونه ؟
شیرین
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 12:15:24 PM
شاید عفونت داره که اینطور شده.مثلا عفونت دندانپنهان
مهسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 9:07:38 AM
سلام من یک ماهه خرگوش لوپ هلندی خریدم امروز یکم پشت گوشاش توی قسمتی ک گوشاش ب سرش وصل میشه قرمز شده ولی توی گوشش هیچ عفونت و مشکلی نیست آیا مریض شده؟؟؟
نیکا
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 3:33:44 PM
خرگوش منم این طور شد و بعدا یکم موهاش کم شد نشونه دیگه نداشت بردم دکتر قارچ داشت که چند وقت قرنطینه کردم و پماد زدم خوب شد
شیوا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 12:18:15 PM
خرگوشمومیخواامها ی ماههای پیش رو تو همینجا بخون (البته قبلا نکته هایی در نگهداری خرگوش هم بود )شاید کمک کنه
فاطیما
۱۳۹۹ شنبه ۶ دي 9:13:13 AM
دوستان من روی مدفوع خرگوشم چیزای سفید سفیدی هست سرحالِ بنظر هیچیش نیس مثل همیشس چندبارم بردم دکتر هیچی نفهمید یارو. اگ علتو میدونید بگید یا اگ دامپزشک خوب اصفهان سراغ دارید تروخدا بمن ادرس یا شماره بدید
تی تی
۱۳۹۹ دوشنبه ۸ دي 7:02:45 PM
گاهی از غذاشونه گاهیم آب بدنشون کم میشه اینطور میشه اگه حالت چسبکی داشت یا نوارهای نازک خطی بود باید ببری دکتر و یه نمونه از مدفوعش با دستکش بردار ببر
صبا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱ دي 11:26:25 PM
سلام من پنج ماهه سرپرستی یه خرگوش بدون مادر رو گرفتم با شیر خشک مخصوص تغذیه اش کردم و کاملا برنامه غذایی اش رو کنترل میکنم این بچه چند وقته کرک های گوشه چشمش چسبید به هم دامپزشک گفت مشکلی نیس بخاطر ریزش مو کودکی اش اینجوری میشه اگه بیشتر شد یا غذاش کم شد باید ویزیت شه الان متوجه شدم یک طرف چشمش بسته شده دکتر مطبش تعطیله زنگم که زدم سر سری گفت عفونت چشمه آخر هفته میام مطب بیار ببینمش الان خ میترسم عفونت نباشه یه بیماری جدی باشه یا تا آخرهفته از دستم بره خدای نکرده کسی تجربه داره که چیکار کنم بد تر نشه؟اینم بگم قبلا یه خرگوش داشتم مریض شد این دکتره گفت انگله بهش چند جلسه دارو داد آخرم مرد بچم میترسم اینم همین بشه باید دکترو عوض کنم ولی وضعیت شهرم قرمزه همه جا تعطیله زنگم میزنم فقط مریضای خودشونو قبول میکنن اینا رو میگم که بدونید بی مسئولیت نیستم، لطفا هر جور میتونید به من و خرگوشم کمک کنید🙏
خم
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 3:02:07 PM
سلام عزیزم. خرگوش منم اینطور شد اولا به تغذیه اش چوب و فیبر بیشتر کن و بهش خارخاسک و کاکوتی بده و چیزهای حساسیتزا رو ازش دور کن یا اطراف خونش گرد و غبار تمیز کن و چشمشم فعلا با دستمال تمیز و شامپو خرگوش هر 4ساعت بشور و اگه بتونی با احتیاط با پنبه آغشته به الکل طبی اطراف چشمشو پاک کن البته الکل خطرناکه برای خرگوش ضرر داره و باید دقت کنی
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 10:38:17 PM
آخی طفلکی گریه کرده چون جاشو و عزیزاشو ازدست داده
تیتانیوم
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ آذر 10:56:04 AM
دلم خرگوشای نازمو میخواد .همون نازنینا که عشقم بودن😭😭😭😭🌷🐇🌷😭😭😭. خواهش میکنم با کوچکترین احساس بیحالی و کم تحرکی یا پرخوابی نسبت به معمول خرگوشو ببرید دکتر حالا حیون دیگه ام داشتین فرق نداره. من هی گفتم امروز و فردا و منتظر جوابهای این و اون. آخر خرگوشم مرد.😭😭😭😭🐇🌷
علیرضا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 1:13:05 AM
😢😢
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۷ آذر 10:15:34 PM
سلام ببخشید خرگوش من چند تا لکه روی بینییشه که خشک شده نمیدونم لکه چیزی خورده رو بینیش یا بیماری داره .ولی خیلی سرحاله و بازیگوش نژادشم المانیه
بتی
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ آذر 10:47:02 AM
ببین با دستکش و یه دستمال صابونی تمیز اونو آروم نمش کن ببین پاک میشه یا شوره هست اگه شوره باشه هر جاکه خرگوش بوده الکل طبی 70درصد به بالا بزن و سریع ببر دکتر یا انگله گاله یا قارچ یا دوتاش باهم.گال و قارچ تو مراحل اول درد نداره پس اشتهاش تغییر نمیکنه بعدشم درسته اشتها ملاک هست برای تعیین وضع حیوان ولی حیوانات همیشه بیماریشونو قایم میکنن و شاد به نظر میان درحالیکه مریضن.پسچکاب دوره ای یادمون نره لا اقل ماهی 1بار
Nazi
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۷ آذر 10:18:41 AM
سلام خرگوش من به شدت بی حال وحالش اصلا خکب نیست میلرزه تعادل نداره چیکار کنم؟؟ آیا مسموم شده؟
دنا
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ آذر 2:37:44 AM
وایستا بقیه رو نگاه کن تا خرگوشت بمیره !!!!!بعدم بقیه ببین که چه طور خرگوششونو میبرن دکتر یکم احساس مسیولیت یاد بگیر تا نمرده ببر دکتر تا آخر عمر عذاب وجدان نگیری. فرض کن مسموم شده الان میخوای چه کنی بلدی؟؟؟؟!!!!خوب بیچاره بدجور مریضه
می
۱۳۹۹ دوشنبه ۱ دي 9:34:22 AM
لرزش علامت ضعف شدید یا عفونت شدیدم میتونه باشه چون تعادلم نداره شاید مشکل عفونت گوش میانی که معمولا از رشد زیاد ریشه دندان درست میشه یا بعضی مریضیای دیگه . یا مشکل مغزی داره مثل انگل یا ویروس. عزیز جان همه اینا رو متخصص اگزاتیک باید بگه که گمونم باید ببری کلینیک دامپزشکی حالشش خییییلی بده امیدوارم نجات پیدا کنه😱😷😷
آرشام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۷ آذر 2:13:48 AM
سلام من یه خرگوش دارم الان قوزک پاش مو نداره پوستم همین تور دستشویشم قرمزه بنظرتون مشکلش چیه 😭😭😭
ویدا
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ آذر 2:32:32 AM
نکنه قارچ داره یا گال اگه اینا نبود یه جور ویروسه حتمی ببر دکتر و اصول قرنطینه رو رعایت کن خرگوشمو میخوامها رو بخن و نکته های نگهداری خرگوش
Bahar
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ آذر 8:12:58 PM
سلام خسته نباشید یه خرگوش نر خریدم حدود15روز پیش برای جفت شدن با خرگوش خودم که حدود دوسالشه نشون دامپزشک دادم گفت سالمه حدود6روز اول سالم و سرحال و شیطون بود منم مثل خرگوش خودم با یونجه خشک تغذیش میکردم تا یهو یروز لیحال شد به حدی که ممیتونست حتی روی پاش بشینه یا راه بره میخواست راه بره به یه سمت میفتاد و هرچی تلاش میکرد نمیتونست پاشه یا به حدی تلو تلو میخورد که یدفعه میفتاد رو سرش دندون قروچه هم میرفت و از یه چشمش آب میومد و به دامپزشک زنگ زدم گفت احتمالا غذای خشک به رودش نساخته و سردلش مونده شربت مترونیدازول براش تجویز کرد منم با سرنگ بهش دادم مدفوعش کوچیک بود و با مخاط خارج میشد اما بود بد نمیداد توی گوگل علائم انسداد روده رو دیدم همشو داشت همه ی کارهایی که واسه انسداد روده باید میکردم و کردم با سرنگ بهش آب هویج و آب دادم و شکمشو مالیدم تا به غذا خوردن افتاد و کاهو و کرفس فقط بهش دادم دوروز بود خوب شده بود هم ادرارش و هم مدفوعش به حالت عادی برگشت امروز دیدم خوبه یکمی یونجه باز بهش دادم دوباره از عصر تا حالا شده مثل روز اول موندم چه خاکی تو سرم کنن دامپزشکم جواب نمیدن به نظرتون همون کارهارو دوباره تکرار کنم و دیگه یونجه ندم بهش؟ کمکم کنید لطفا
مهسا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ آذر 11:29:58 AM
تغییر رژیم غذایی رو به‌آهستگی انجام بده، مثلا درصد یونجه رو توی غذایی که بهش میسازه، کم‌کم ببر بالا، اینطوری نباشه که امروز کلا کاهو بخوره و فردا کلا یونجه.
تیلا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ آذر 11:19:21 PM
آخی طفلک خیلی به خانواده هاشون حساس هستند.چون جاش عوض شده هنوز به عوض شدن محیط عادت نکرده معلومه هنوز غمگین و م ضطربه . شما باید صبور باشی مال من 1ماه اینطور بود شما بهش اجازه بده قایم بشه و فقط بهش محبت کن و غذایی که دوست داره بده و اگه نگرانی شاید غذاش کهنه یا آلوده هس بهش نده فعلا پلت فیبر دار که حاوی یه سری املاح فیبره با تاریخ مصرف دقت کن براش حتما بخر بده و روغن زیتون . فعلا همون کارها رو بکن فقط دارو میدی مواظب باش رودش خراب نشه. خوردنیهایی که خیلی خوشش میاد بده و هر 3یا4ر وز2قطره روغن زیتون بده. امیدوارم حالش خوب بشه.
جلال
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ آذر 11:39:28 PM
گلوله مو گرفته چون جاش عوض شده. تا وقتی گلوله دفع نشه اوضاع اینه موقع ناز کردن جلو چشاشو نگیر و بذار آزاد باشه خواست ازت فرار کنه . فعلا ماساز شکم.روغن زیتون جو دو سر و سیب و فیبر زیاد گشنیز و نعنا وبخصوص چوب زیاد بده بجوه بخصوص چوب بید و سیب و کاری کن تا دنبال غذا بدوه هرچه تندتر بهتر بذار جای قایم شدن و امن برای خودش پیدا کنه تا کمی آروم بشه و فعلا تا عادت کنه اوضاع همینه. موهاشم شونه بزن خوشش میاد. و دنبالش نکنو جلو چشمشو نگیر و روغن زیتونم 2قره بهش بخورون و یه ذره سرکه سیب با آب قاطی کن بهش بخورون و توی آبشم یه کوچولو نمک همیشه بریز. نکته های نگهداری خرگوش و خرگوشمو میخوام خوب توضیح داده
بی نام
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 1:15:35 PM
یه سوال خرگوش من بعضی از جاهای بدنش یجوری شد شیبه کبود مانند این نشونه چیه درضمن خیلی سرحال ولی بعضی اوقات که دراز میکشه دندون قروچه میره من میترسم بهش اسیبی زده باشم که بدنش انگار کبود شده
نیم
۱۳۹۹ دوشنبه ۱ دي 9:44:30 AM
شاید بیماری داخلی داره که پوستش کبود میشه.یا موقع بازی خودشو به قفس یا جایی کوبیده باشه.همه خرگوشا موقع لم دادن اولش یکم دندان قروچه میرن این طبیعیه.ولی اگه ناراحت نشسته باشه مثلا همش چمباتمه هست یا هی میره جای زیادی گرم یا ظرد دراز میکشه باید شک کنی چرا دندان قروچه میره.معمولا گلوله مو هم باعث میشه که اگه به شکمش دست بزنی از درد میپیچه. من شنیدم اگه سگ رو با شامپو بشوری و هی با حوله خشکش کنی موهای کوچیکش فرو میره تو تنش عفونت میکنه نکنه خرگوش شمام اینطور شده
مریم
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۰ آذر 6:47:00 PM
سلام. خرگوش من چند روز پیش از پله‌ها افتاد و دندونای جلوش افتادن، یونجه و خوراکی های رنده شده رو میتونه بخوره اما قادر به گاز زدن با دندونای جلویی نیست. آیا دندوناش دوباره درمیان؟
🤯
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 12:27:58 PM
کلا باید ببری دامپزشگی میدونی چقد درد دارع
علیرضا مزارعی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ دي 12:30:27 AM
منم خرگوشم یه بار افتا زمین محکم ولی دیگه هیچیش نشد مراقب باش دیگه نی افته خدانگهدا
با سلام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 8:23:49 AM
علاعم سرماخورگی خرگوش چیه ؟ بگید ممنون میشم
Maede
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ آذر 11:31:54 PM
سلام خسته نباشید من نمیدونم چی شده خرگوش لوپ هلندی دارم و یه مدتیه داره سیم برق و مبل و کیف و کفش و اینارو پاره میکنه موکت میخوره و این کار را انجام می دهم میخواستم ببینم راه درمانی داره الان دقیقا ده ماه و ۳ روز هست ممنون میشم راهنمایی کنید
دنیا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 12:02:36 AM
ویتامیناش کمه تنوع غذایی و ویتامین مخصوص جوندگان براش بگیر
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 8:37:44 PM
سلام .خرگو ش یک ماهه دارم از دستگاه تناسلیش خیلی بوی بد میاد آیا عفونت داره به نظر شما لطفا راهنمایی کنید ممنون
آیدا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 6:27:32 PM
باید دکتر معاینه کنه و تشخیص دقیق بده. یه جا خوندم ممکنه در اثر پارگی فتق مثانه خرگوش مشکل پیدا کنه و اون بعدا باعث عفونت دستگاه ادراریش بشه و ب جراحی درمان میشه.
آنیتا
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 8:25:23 PM
سلام، لطفا پاسخ بدید، خرگوشم تقریبا ۲ماهشه یه گوشش همش افتاده،اشتهاش خوبه،سرحاله داخل گوششم نگاه کردم چیزی نبود بنظرتون چیه دلیلش؟البته موقع تمیز کردن خودش پشت گوشش رو هم میخارونه
مبین
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 12:06:01 AM
خوب یا نژاد لوپ هست که از 2 ماهگی دیگه گوشاشون میوفته یا از نژاد لوپ تو فامیلاش بوده یعنی نژاد ترکیبی تو اجدادش بوده.بهتر برای چکاب درست پیش دکترش بری.
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 8:22:30 PM
سلام.یک بچه خرگوش ۱ ماهه دارم دو روزه پای راستش را نمی تواند تکان دهد و باد کرده و لاغر شده علتش چی میتونه باشه .بی زحمت راهنمایی کنید و اینکه از جای دستشویی کردنش عفونت میاد چیکار کنم
صابر
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 12:08:58 AM
خدایااااا. آخه شما میخوای چه چیز بدتری برای خرگوش پیش بیاد ببری دکتر. یا صدمه داخلی دیده یا ویروسه یا حشره ای انگلی چیزی تو بدنشه بر دکتررررررررر دیگه.اینجا چیکار میشه کرد؟!!!!!!
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر 1:35:54 PM
خرگوش زیر 2ماه نمیتونه رشد زیاد ریشه دندان بگیره مگه موارد مادر زادی.در مورد اونها بیشتر حساسیت یا نفوذ گرد و غبار یا پرز و اینچیزا یا مشکل بیماریهای چشمی مثل شوره چشم مطرحه.عفونت ریه اگه ناشی از بیماری مثل سل و سرماخوردگی باشه مسری هست بله بقیه هم میتونن بگیرن دوست من ، مگه ممکنه خرگوشی ک تو دمای محیط خونه زندگی میکنه نه بادی بش میخوره نه بارونی نه سردی سرما بخوره؟؟علائمشو میدونی؟باید چی کار کنم براشون؟در مورد سل مگه این بیماری به خودی خود ب وجود میاد؟باید یه خرگوش داشته باشه به هم داده باشن درسته؟من نر و ماده ام رو چند ساله دارم اگه سل داشتن نباید تو این چند سال خیلی حالشون بد می‌شد و اینا؟ اطلاعی داری که برای شوره چشم چیکار کنم؟
طلا
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر 2:23:37 AM
کی بهت ندیده ندونسته گفته خرگوشت عفونت داره. اینجا همیشه احتمالات مطرحه و شاید خرگوش تو طوریش نباشه.زنگ بزن دکترش خوب مگه دکتر نداره ؟!!!!! یا اقلا به اورزانش دامپزشکی زنگ بزن ودقیقتر بپرس. علایمشم شبیه عفونت ریه هست.ولی تا جایی کهمن میدونم باسیل سل میتونه تو محیط با کفش و اینا وارد خونه بشه یا آدمهای ناقل که مثلا کسی از اقوامشون داشته در اینها نهفته میمونه و فقط کسی که واکسن نداره به احتمال زیاد میگیره و یا حیواناتی که به خونه یا بالکن میان. و همچنین حساسیت وسایل پرزدار هم میتونن ایجاد کنن و اندوه و افسردگی میتونه ایجاد کنه. شوره چشمم شستشو با آب استریل وصابون و قطره استریل چشمی که مناسب خرگوش باشه.
مهدی
۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر 10:24:42 AM
سلام خرگوش من امروز یکی از گوشاش افتاده و فک میکنم بیحال شده قبلا خیلی میدوید و نمیزاشت بغلش کنم ولی امروز دیدم گوشش افتاده و بیحال شده 2 ماه سنش و مادر پدرش لوپ و جرسی بودن
برفی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ آذر 7:08:32 PM
سلام من یه هفتس که خرگوش لوپ خریدم خیلی شاد و شیطونه ولی امروز از ظهره ک خیلی بیحاله کلا دراز میکشه و چشاشو میبنده غذاشم کمتره نسبت ب روزای قبل لطفا راهنماییم کنید
fati
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 6:31:07 PM
حتما نکته هایی در نگهداری خرگوش و متنهای پایین خرگوشمو میخواام ها رو بخون تا فروردین مفصل گفته. احتمال زیاد گلوله مو گرفته . انگل و مشکلات روده هم باعث میشه.
بتی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۰ آذر 2:21:25 PM
تازه خریدی ترسیده گلوله مو گرفته درمان گلوله مو کن و قرنطینه کن .تازه خریدی باید میبردی دامپزشکی شاید انگل داشته .
نل
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 3:51:40 AM
حیوونای بیچاره از بچه گی به بردگی واسه دلخوشی آدما فروخته میشن و از خانواده جدا میشن به زور چه بده در موضع ضعف یا حیوان بودن
نادیا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر 5:01:50 PM
سلام خرگوش من قبل یک بار بدنش عفونت کرده بود بردم دامپزشکی آمپول زد و دارو داد که بعد مصرف بالای بینیش یه جوش چرکی زد و ترکید یه مدت زخم عمیق داشت و بعدش کاملا خوب شد.اما الان نوک بینیش ورم شدید کرده و فِس فِس میکنه و از حالت موهای صورتش مشخصه که ترشح داره بینیش. همون دارو قبلی هارو بدم اکیه؟یا مشکش چیز دیگس؟
تیک
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ آذر 4:59:59 PM
چرا چرک کرده بود شاید الان در اثر اونعفونت گوش یا ریه گرفته باید داروی دیگه بدن تو ویتامین بده انرزی کم نیاره حالا.مواظب باش گلوله مو نگیره در اثر درد. اگه از ریشه دندونش باشه شاید باید دندونشو بکشن. چرک خشک کن اونوقت اثر نمیکنه دوباره میگیره.
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر 12:39:34 AM
درسا ممکنه گال باشه که با خارش همراه میشه و یا بیماری ویروسی که تو ویروس موهای پاشم میریزه و در عفونتم .آبریزش بینی مگه دماغشو میکنه تو آب اگه آره فقط موقع خوردن آب خیس میمونه و لیس میزنه خشک میکنه بعدا خیس نمیشه. شاید حسایت و رشد زیاد ریشه دندان و عفونت ریه میتونه باشه .انگل نفخ و دست بزنی تو رودش گلوله هایی حس میشه شبیه گلوله مو و لاغر میشه و گاهی انگل تو مدفوعش دیده میشه گاهیم نه. داروی انگل خطرناکه خیلی احتیاط کن و قرنطینه و دفع بهداشتی فضولات حیوان بیمار و حیوونم طبق گفته های قبلی که پایینتر نوشته ودر نکته های نگهداری خرگوش بخون و رعایت کن. ببین زنگ بزن دامپزشک یا حتمی ببرشون دکتر میمیرن ها😷😷 خرگوشای من تو خونه نگه داری میشن و جز اون ها حیوون دیگه ای ندارم که ممکن باشه از این طریق ویروس یا گال گرفته باشن هیچ قسمت از بدنشون هم ریزش نداره دندون مامانشون هم چک کردم مشکلی نداشت،ممکنه خرگوش زیر دو ماه رشد ریشه پنهان دندان پیدا کنه؟در مورد عفونت ریه،مکه ممکنه همشون عفونت ریه پیدا کرده باشن؟! مرسی بابت راهنماییت راجع به انگل خیلی مفید بود 🌸
جیلی
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر 10:06:30 PM
خرگوش زیر 2ماه نمیتونه رشد زیاد ریشه دندان بگیره مگه موارد مادر زادی.در مورد اونها بیشتر حساسیت یا نفوذ گرد و غبار یا پرز و اینچیزا یا مشکل بیماریهای چشمی مثل شوره چشم مطرحه.عفونت ریه اگه ناشی از بیماری مثل سل و سرماخوردگی باشه مسری هست بله بقیه هم میتونن بگیرن
سارا
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر 1:48:24 AM
سلام بیماری عفونت گوش با عفونت گوش میانی چه فرقی دارن؟انگل کبدی چه نشونه هایی داره؟
آنیتا اخگر
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر 1:04:28 AM
سلام لطفا هرچه سریعتر کمک کنید امروز خرگوشمک بردم معاینه گفتن خوبه،همین که از دامپزشکی اومدم بیرون یهو حالش بد شد نفخ شدید کرده،مدفوع نمیکنه،همش بیحال نشسته یه گوشه ،هیچی نمیخوره،پاهاشو هم دو سه بار کشید عقب تا عصر آب و غذای خییییلی کم میخورد عصر شکمشو ماساژ دادم چند تایی مدفوع کرد اما الان باز بدتر شده و حتی هیچ آب و غذایی نمیخوره کمک کنییید
مونا
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر 7:24:15 PM
به کارت ادامه بده لابد چون ترسیده فکر کرده خونشو از داده اینطور شده روغن زیتونم بده احتمال گلوله مو بگیره یه مدت همینجور ادامه بده تا 2روز خوب نشد به دکترش بگو
کانی
۱۳۹۹ جمعه ۷ آذر 1:20:07 PM
خرگوش من وقتی به خواب عمیق میرفت کمی جاش ادرار میکرد بعدا هم یه مدت آب زیاد میخورد.من فکر میکردم همینطوری هستن ولی بعد سه چهار ماه هی ادرارش تو خواب بیشتر شد آخرشم گلوله مو گرفت. بردم دکتر گفت دیابت گرفته کهکه باید مثل آدم چک بشه قند قبل ناشتا و بعد غذا و غیره و ادرارشم به خاطر اینه که پارگی فتق پیدا کرده و عمل کرد و خوب شد.اینو گفتم تا بدونید حیواناتم دیابت میگیرن و همینطور بعضی چیزا طبیعی به نظر میان ولی با چکاب دوره ای معلوم میشن که چه مشکلی دارن.مراقب فرشته های کوچولوتون باشین😥😥😷😷🐇😘
Hanieh
۱۳۹۹ جمعه ۷ آذر 3:10:24 AM
سلام خرگوشم مدفوعش رنگي بين قهوه و جيگري تيره گرفته و ادرار نميكنه شكمش هم صدا ميده و هي بيحال ميشه چكار كنم؟
مبین
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر 1:55:22 AM
شاید خون تو مدفوعشه که رنگش اینطوری شده که از صدمه داخلی یا بیماری داخلی یا مریضی ویروسی اینا میشه. حتمی زود ببر دکتر و قرنطینه کن بعضی مریضیای ویروسی مسری به آدمه.ببر دکتر حتمی.
صبا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ آذر 11:04:24 PM
من یکی از خرگوشام دور چشمش جمع شده یه جوری که انگار موهای اون قسمت ریخته،تو پاسخ های قبلی خوندم ممکنه شوره چشم باشه،میخواستم بدونم علامت دیگه ی این بیماری چیه؟ همه ی خرگوشامم ابریزش بینی دارن،ممکنه بخاطر خوردن آب از ظرف مخصوصشون باشه؟تغذیه اشونم یونجه مرغوبه اینا علائم انگل چیه؟بعید میدونم انگل داشته باشن اما جهت اطمینان میتونم طبق وزن و سنشون داروی انگلی که از قبل تهیه کردم رو بدم بخورن؟ ممنونم که تو شرایط قرنطینه کمکمون می‌کنید 🥀
درسا
۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر 1:51:56 AM
ممکنه گال باشه که با خارش همراه میشه و یا بیماری ویروسی که تو ویروس موهای پاشم میریزه و در عفونتم .آبریزش بینی مگه دماغشو میکنه تو آب اگه آره فقط موقع خوردن آب خیس میمونه و لیس میزنه خشک میکنه بعدا خیس نمیشه. شاید حسایت و رشد زیاد ریشه دندان و عفونت ریه میتونه باشه .انگل نفخ و دست بزنی تو رودش گلوله هایی حس میشه شبیه گلوله مو و لاغر میشه و گاهی انگل تو مدفوعش دیده میشه گاهیم نه. داروی انگل خطرناکه خیلی احتیاط کن و قرنطینه و دفع بهداشتی فضولات حیوان بیمار و حیوونم طبق گفته های قبلی که پایینتر نوشته ودر نکته های نگهداری خرگوش بخون و رعایت کن. ببین زنگ بزن دامپزشک یا حتمی ببرشون دکتر میمیرن ها😷😷
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ آذر 10:23:25 AM
سلام خرگوش من ۳ماهشه امروز بی دلیل دیگه راه نرفت انگاری فلج شده چیکارش کنم
تیام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ آذر 8:48:12 PM
یعنی یه روز کلا ره نرفته اگه آره مریض شده شاید گلوله مو گرفته برا دندوناشم چوبهای مجاز بده بجوه گلوله مو هم پایینتر خرگوشمو میخواام و نکته های نگهداری خرگوش هم نوشته بخون ماساژ شم پایینتر نوشته بخون انجام بده. با اورژانس دامپزشکیام صحبت کن اگه تونستی.
نگین
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 12:09:31 AM
سلام خرگوش من اول خیلی سرحال بود و رو پاهاش بلند میشد اما الان نمیتونه یه پاشم کج میزاره یه کوچولو میلنگه خیلی کممم راه هم میتونه برع اشتهاشم عالیه اما خودم حس میکنم ب خاطر رژیم غذاییشه اینطور شده چون فقط بهش سبزیجات و هویج میدم تازه یونجه براش پیدا کردم هنوز ندادم بخوره سوال اصلیم اینه اگه ب خاطر تغذیه تنبل شده باشه الان یونجه بودم و در کنارش سبزیجات آیا خوب میشه مثل اولش ؟😢😢لطفا نگید دامپزشک چون کروناست شرایط رفتن نیس
مونا
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 9:03:16 PM
نه به غذایی که دادی ربط نداره اینجور غذا فوقش کمبود ویتامین بگیره نه که تنبل بشه. درضمن خرگوش تنبل نمیشه هیچوقت منم یه خرگوش داشتم یه مدت بود که فکر کردم بزرگ شده و تنبل شده بازی نمیکنه همش میخوابید نگو گلوله مو گرفته بود حیوونی آخرش بدجور اسهال شد ومرد .😭😭😭😭😭.ببین پاهاشم حتمی جاش بد بوده و زیرش موهاش رفته یا ویروس گرفته یا قارچ .پاینتر خرگوشمو میخوامها رو تا فروردین بخون یکم وقتتو میگیره والی مشکلهای مشابه درمورد کف پای خرگوش نوشته به دردت میخوره راهنماییاش.اگه قارچ باشه باید دکتر ببین ه و حتما قرنطینه کن نگهداری خرگوش بالا نوشته هم بخون.متاسفم ولی اقلا زنگ بزن به دامپزشک سیار یا اوزانش دامپزشکی حتی شهرهای دیگه.
آتنا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ آذر 9:01:41 PM
غذاشو حتمی عوض کن و حواست هم به زیر پاش باشه پایینتر نوشته بود که اگه موهای زیر پای خرگوش بره باید چه کنی.اسم غذاهای مجاز و غیر مجازشم نوشته.نونم اگه میدی کم بده هفته ای یه بار فوقش یخورده جو دوسر بهتره. یونجه هم حتمی بده اول گلها و ساقه های نازک و برگا رو بده بعد یواش یواش عادت میکنه.یونجه و علف بخوره.یا به پاش صدمه خورده نفهمیدی یا قارچه یا موهای پاش سابیده شده رفته سطوح غیر مجازم پایینتر نوشته . بعضیاشو بگم پارکت قفسی که کفش میله هست کاشی لیز شیشه و اینطور چیزا که پاهاشو نتونه خوب رو زمین سفت کنه یا لیز بخوره و یا صاف پاش کامل قرار نگیره رو سطح مثل میله های کف قفس که خیلی وقتا پاشونم توش گیر میکنه میشکنه و ناخناشم ببین بلند نباشه پاشو خراب میکنه کاش بتونی ببری دکتر از درد گلوله مو میگیره ها. .بهش2قطره روغن زیتون بده موهاشم زیاد شونه بزن.
کیمیا
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ آذر 6:55:06 PM
سلام من ی خرگوش دارم ۹ ماهشه امروز متوجه ی لکه سفید تو جفت چشماش شدم میخواستم بدونم جای دستای خودشه یا مریضی گرفته؟؟
تنا
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 8:55:15 PM
ببین اگه منظورت گوشه چشماش جمع شده شاید چشماش آب میده که یعنی یا دندونش رشد زیادی کرده یا گریه کرده.اگه منظورت وسط تخم چشماشه که اونوقت یا آب مرواریده یا یه جور ویروسه که به مغز خرگوش میوفته و اینجوری دیده میشه.. ویا یه جور انگل اوفتاده به چشمش
امیر
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 2:42:01 PM
سلام خسته نباشید خرگوش من حدود ۳ / ۴ هفتس لوپی جرسی(مادر ندارن با شیر خشک بدون لاکتوز بیومیل میدم) حالش میزان بود تا امروز بیحاله پاهاشو داده بود عقب دراز کشیده بود فک کردم فلج شده ولی نه بلند شد راه رفت معلومه بیحاله پاهاش بیحال راه میبره دستشویی داره همش سفتم هست دستشویی بزرگش زنگ زدیم دام پزشک گفتن ویتامین d بدیم باز خواستم بپرسم که شما چه نظری دارین
مکس
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر 10:08:06 PM
اگه پشکلاش بد شکل یا کوچیک تر از معمولا و سفته یا انگل داره یا گلوله مو یا یه چیزی تو دل و رودش گیر کرده .بعدشم به نظر عادی میاد همه خرگوشا پاشونو دراز میکنن لم بدن.اگه یواش راه بره و بازیش کم بشه و همش بشینه یا بخوابه یا همش عمد بپره یا بلنگه مثلا رویه پاش فشار نیاره باید شک کنی
آتنا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 2:12:22 PM
سلام خدمت ماکی دام.آیا پاسخ ها و سوالات رو فقط هفته ای یکبار میذارید؟
نسا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:46:56 PM
خواهش میکنم بچه خرگوش زیر 2ماه نخرین ظلم به خدا. تو این جنایت شریک نشید .میبینی چشم حیوون باز نشده هنوز میفروشنش. مادرشم مجبور به بارداری مکررو پدرشم جفت گیری مکرر بدنشون مریض و ضعیف میشه بعدم تا ضعیف شد میندازنش به یکی اونم میره میمیره 😭😭😭😭.آخه وجدان داشته باشین مگه ما چندتا از این بیگناهان قربانی تجارت بردگی حیوانات رو میتونیم نجات بدیم .تورو جان عزیزتون نکنید اینکارا رو.بچه چه میفهمه نگهداری وبهداشت چیه😮😮پدر ومادری که خودش حیوون هیچوقت ندیده و نمیدونه حیوون و نیازش چیه میره برای بچه اش یه بچه کوچیک یه حیوون ر و میخره انواع مریضیا و مشکلات درست میشه هم برای حیوون و هم برای بچه خودش وقتی ام با مریضی میمیره میندازه بیرون .اصلا فکر نمیکنه باعث اپی دمی بیماری اون تو محیط میشه .😷😷 بابا فکر کنید اگه احساس ندارید اقلا قبلش یکم تحقیق کنید یکم نگهداریشو و نیازاشو و مریضیها رو یاد بگیرید دامپزشک اول پیدا کنید بعد برید دنبال حیوون آدم هستید مثلا. بعدا هم مشکلات درست میشه میندازید گردن قهر خدا و یا نحسی و هزار جور خرافات که به اونا هییییچ ربطی نداره بلکه عمل اشتباه نتیجه اشتباه به بار میاره اینو خدا هم گفته پس انتظار نداشته باشید محیط پاک باشه و دیگه نگید قدیم حیوان زیاد بود محیط تمیزتر بود 😶.!!!!همین عدم رعایت بهداشت زباله ها و حیوانات مریض و مرده و سایر بیتوجهی ها باعث از بین رفتن حیوانات و محیط زیست اطرافمون میشه و به همه جا سرایت میکنه.🍃🌷🌷🌷کمک کردن به محیط زیست فقط دادن غذا به سگ و گربه ولگرد نیست بلکه اینهاست که گفتم و خیلللللی مهمتر و موثرتر از غذا دادن به سگ و گربه بیسرپرسته.ممنون از توجه و رعایت شما هموطنان عزیز و فهیممون.مطمین باشید اگه رعایت کنید نتیجه اش رو میبینیین.کوچک شما دوستدار هموطنان و آب و خاک پاکمان.🌼🌼🌼🌼🌼
Mahdi
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ آبان 2:57:43 AM
سلام خرگوش من ادرارش شیری رنگ شده و علتش هم بیماری عفونی هستش و به علت بیماری کرونا دامپزشکی تعطیل هست چگونه عفونتش روباید ازبین ببرم؟
بسطام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:12:27 PM
نوع عفونت باید معلوم بشه اگه قبلا دکتر بردی میدونی عفونت کجاشه و چیه زنگ بزن ازش بپرس یا از دارو فروشی های حیوانات بپرس و چه نوع داروی چرک خشک کن بگیری و مقدارشو با توجه به سنش بده و حتما ویتامین بده .درد زیاد داره برای جلو گیری از گلوله مو بهش 2قطره روغن زیتون با سرنگ بدون سوزن بده.گیاه خارخاسک و ختمی ونعنا و گشنیز و علف 5انگشت و چوب بید و ساقه نی بهش بده
پندار
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ آذر 12:24:05 PM
خودت بهش آب با یه ذره نمک قاطی کن بخورون.اگه غذا نمیتونه بخوره خوب ریز ریزش کن و یا چرخش کن و با یکم آب قاطی کن و با سرنگ بهش بخورونو یا بپز و حتما ویتامین بهش بده و هر روز 1قطره روغن زیتون بده گلوله مو نگیره تب داره آب لازم داره .شاید سرم لازم باشه.یکم جاشو خنک کن و آزیترومایسین 500اگه بالا 3ماه هست 4قسمت کن با یک میلی لیتر آب حل کن با سرنگ بی سر بخورون هر 4ساعت. و اگه دو ماهه هست1/6قسمت کن و هر 4ساعت بده و اگه کمتره خیلی احتیاط کن 1/6 رو در 2میلی لیتر حل کن هر 4ساعت بده .ولی درستش اینه که از دامپزشک سیارا بخوای بیان یا مشاوره بگیر یا زنگ بزن دامپزشکش اورزانش دامپزشکی شهرهای دیگه هم میتونی زنگ بزنی. امیدوارم خوب بشه
ابوالفضل
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۸ آبان 12:39:03 AM
سلام من یه خرگوش دارم ۷ ماهشه امروز یه هو بدن شو میکشه دوباره بلند میشه دوباره میکشه باید چیکار کنم لطفا کمک کنید 😭😭
تیام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۹ آبان 7:38:21 PM
رشد زیاد ریشه پنهان،دندان عقب که در مغز فرو رفته و باعث فلجی میشه و بعدم میکشه. سریع دندان پزشک ببر بکشه.انگل ویروسم میشه.
آیدا
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ آبان 11:36:59 AM
باید ببری دکتر وایستادی چی بشه.ببر ببین چی داره باعث فلجش میشه قبل اینکه خیلی دیر بشه😃😠😠
نینا
۱۳۹۹ شنبه ۱ آذر 8:44:50 AM
خرگوشمو میخوامم ها رو اینجا بخون. داره فلج میشه. شاید دندونش میره تو مغزش.ببر عکس بگیره ازش ببینن چشه.یا فلج دایمی میشه یا کور میشه یا مرد دیگه الان😭
سوگند
۱۳۹۹ جمعه ۲۳ آبان 11:00:19 PM
سلام امروز خرگوشم یهو بیحال شد و توانایی راه رفتن نداشت و آب زیادی ازدهنش میومد و بعد چندساعت مرد علتش چی بوده؟
بیان
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 1:01:55 PM
رشد زیاد ریشه دندان میره باعث مرگشون میشه .ویروس انگل که میره به مغزشون یا مریضی که تشخیص داده نشده مونده بدتر شده باعث مرگ حیوان بیچاره میشه متاسفم که مرد😭😭
دیانا
۱۳۹۹ جمعه ۲۳ آبان 2:20:16 AM
سلام. من یه خرگوش لوپ دارم که وقتی تو خونه میذاریم راه بده یه دفعه می پره. لطفا بهم بگید چیه. البته من بردن دامپزشکی اما گفتن که یه حیوانی مثل شپش داره. ولی نمیدونم چی هست. و بعضی وقت ها هم تو قفس می پره و میخوره به میله های قفس. چند روز پیش هم ناخن های دو تا دست هاش از ته شکست. به مادر گفتم ام گفت داره رشد میکنه. لطفا بهم بگید که اینا چی هست
طالب
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:51:35 PM
انگل گاز میگیره دردش میاد میپره دیگه.کف قفسش نباید نرده باشه کفش تخت باشه و پوشال کاه یا کاغذ بدون جوهر و رنگ و غیره نداشته باشه،بریز ناخناشم سر هر ماه بگیر عضلاتش خراب نشه. خرگوش باید افقی بپره نباس عمودی بپره اونوقت یعنی عضلاتش خراب شده کف پاهاشم یا بدنشم نباس موهاش کم بشه دردش میاد بعدشم زخم میشه حتمی دکتر ببر بگو این جای افقی پریدن عمودی میپره. بدنشو میکوه به قفس صدمه میبینه به رشدش ربط نداره.خرگوشمو میخواامها رو بخون کلا.
نبات
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 1:08:27 PM
انگل مثل شپش و غیره و بیماری پوستی مثل قارچ و بعضی مریضیای دیگه مسریه حتما دکتر ببر و خودتونم برین ممکنه مبتلا بشین محدودش کنید و محیط رو ضد عفونی کنین با تجویز پزشک .محل در ارتباط با اون و شما رو هم ضد عفونی کنید و سمپاشی کنین (سم خطرناکه دقت نکنی میمیرع) تا دوباره نگیره شماهم نگیرین نکته هایی درنگهداری خرگوش و خرگوشمو میخواام های پایین بخون سوال مشابه هست.
نارسیس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 12:16:26 PM
سلام. من تازه دوتاخرگوش گرفتم. یکیشون خوبه ولی اون یکی دور دهنش خونیه انگار. ازجیه؟ تواین دو روز هم زیاد غذا نخورده؟ جی بهش بدم؟ احساس نیکنم چون بچس یونجه دهنشوخونی کرده
برکه
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:38:41 PM
مطالب مشابه سوال شما پایینتر هست.قارچ .رشد زیاد دندان. انگل. صدمه خارجی میتونه باعثش باشه زخم دردناکه باعث کم اشتهاییش شده غذای پخته با سرنگ بهش بخورون و ویتامین دکتر ببر قارچ و انگل مسریه باید محدودیت و قرنطینه و ضدعفونی محیط حضور و وسایلاشو هر روز انجام بده با دستکش دست بزن و از هم جداشون کن و بهداشتو رعایت کنی از درد گلوله مو میگیره میمیره ها زود ببر دکتر
لاله
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 12:43:48 PM
نباید اصلااااا از هیج جای خرگوش خون بیاد.ببر دکترحتما بدجور مریضه بقیه شونم میگیره ها خرگوشمو میخواام و نکته هایی در نگهداری خرگوش بخون
پریا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 5:35:56 PM
خرگوش های من تو حیاط زندگی میکنن چه در بارون یعنی اتقاقی براشون پیش نمیاد بارون چه شدید باشه چه کم باشه میمونن حیاط اخه تعدادشون زیاده نمیشه انداخت داخل بعدش اصن عادت نکردن به داخل تا الان چقد وقته میمونن حیاط براشون اتفاقی نیافتاده بعدش روزی یه بار غذا میخورن کلا 😭😥 بعدش هم گوشاشون هم همیشه یخ هستن
تینا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 7:44:16 PM
عزیزم پایینتر سوال مشابه بوده.سعی کن جاشونو تند تند تمیز کنی از پشکلاشون و جاشون تا حد ممکن خشک باشه یه سایه بانم داشته باشن که بتونن خودشونو از بارون حفظ کنن . غذاشونم مواظب باش آلوده نباشه .جاشونم هر هفته حداقل یه بار ضد عفونی کن. آب آلوده رخت چرک و کفشی که باهاش هرجا میری بیرون یا پیش آشغال پیش اونا نپوش یه کفش جدا داشته باش .محل لونه شونم گاهی عوض کن همیشه یه جا نباشه تا آلوده به مریضیای مقاوم نشه.و حیوونای وحشی بیصاحب مثل پرنده گربه موشم مراقب باش نیان پیششون چون ممکنه مریض یا ناقل مریضی باشن حواستم بهشون باشه علامت مریضی نداشته باشن داشتن سریع جداشون کن از هم و دکتر ببر. پشکلاشم بسوزون مریض باشه.بلاخره حیوون داشتن زحمت داره.
زهرا پایمرد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ آبان 3:34:30 PM
سلام خسته نباشید توروخدا کمکم کنید سریع،خرگوش من سرحال بود همیشه اما الآن دوروزه نه غذا خورده نه مدفوع کرده فقط آب میخوره انقدر آب خورده که وقتی حرکت میکنه صدای آب ازشکمش میاد.بردیمش پیش دامپزشک گفت یک ساعتی ی بار بهش یک سی سی روغن کرچک بدیم و روزی نیم سی سی انتی بیوتیک اما فایده نداره تو رو خدا کمکم کنید باید چیکار کنم
مهسا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ آبان 10:26:15 AM
پاسخ های «خرگوشمو میخوام» درمورد گلوله مویی رو بخون.
سيامک خورشيدي
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ آبان 11:15:09 PM
سلام من يه خرگوش دارم سالم و سرحال الان دو روزه دست و پاهاش بي حس شده به زور راه ميره فک کنم داره فلج ميشه .بنظرتون مشگلش چيه ممنون ميشم جوابمو بديد
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ آبان 3:49:17 PM
هر موقع احساس کردید حیوان تعادل نداره یا داره فلج میشه سریع داکتر اگزاتیک ببرید .بارداری و اینچیزا باعثش نمیتونه باشه. صدمه خارجی به ستون فقرات یا ممکنه رشد زیاد ریشه دندان پنهان و یا عفونت گوش و یا انگل و یا ویروس میتونه باشه سریع دکتر ببرید شاید عکس رادیولوژی لازم بشه و کشیدن دندان تعلل نکنید.😓😓🐇🍃
فانی
۱۳۹۹ شنبه ۱۷ آبان 1:59:46 AM
عفونت ریشه دندان انگل ویروس میتونه باشه خرگوشمو میخواام های قبلی رو بخون سوال مشابه هست . حتما ببر دکتر شاید عکس رادیولوزی بگیرن ببینن چشه.😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان 11:21:24 PM
با سلام خدمت دوستان ماکی دام .امروز قبل این دو مطلب فرستادم که فراموش کردم منبع مطلب رو ذکر کنم که اونها بخشی از مطلب شهر آرا نیوز بود ممنون
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ آبان 9:29:41 PM
اگر به نگهداری از حیوان در خانه تمایل دارید، رعایت این نکات را جدی بگیرید. تاحد ممکن فضایی جدا از زندگی خودتان برای حیوان در نظر بگیرید و محل زندگی او را مرتب تمیز و گندزایی کنید. معاینات دوره‌ای و منظم حیوان را ف