ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1956
بازدید: 87227
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴ ساعت: 11:32:15 AM

بیماری های رایج در خرگوش

بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

بیماری‌های خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری‌های خرگوش شامل موارد زیر است، که با دیدن هرکدام از علائم ذکر شده باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنیم.

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باكتریایی بیماری‌زا در خرگوش‌ها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باكتری ممكن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونت‌های دستگاه تناسلی، دیده شود. متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهراً ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد كه باعث می‌شود خیلی از خرگوش‌ها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوش‌ها گردند. توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع كنید. دامپزشک توضیح خواهد داد كه آنتی‌بیوتیك‌ها معمولاً بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا كاهش می‌دهند، ولی بیماری ممكن است متعاقب یك فشار محیطی یا استرس، دوباره عود كند.

آشنایی با بیماری پاستورلوز (Pasteurellosis)

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممكن است حیوان را درگیر كند. حیوان مبتلا علایمی چون تب  كاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشم‌ها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چركی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. در صورتی‌كه یكی از خرگوش‌هایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشكتان برسانید چرا كه مشاهده كالبدگشایی كمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری كرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوش‌های مبتلا، پایه‌گذاری خواهد كرد.

آنتروتوكسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبكی ناگهانی دیده می‌شود كه عمدتآ بچه خرگوش‌های 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نكات زیر حائز اهمیت است. غذا می‌بایست كیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوش‌ها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.

آشنایی با بیماری آنتروتوکسمی (Pulpy Kidney)

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوانی نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبكی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوش‌های یک مادر را درگیر می‌كند. بیماری معمولاً در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممكن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلول‌های كبد و اپیتلیوم سكوم مطرح می‌باشد. با توجه به اینكه حالت فعال (Vegetativr) باكتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باكتری منتقل شود. انتقال از طریق جفت نیز ممكن است انجام پذیرد. علایم كالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سكوم، خونریزی‌های نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نكروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی كبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک كمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت كه درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینكه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشكل است.

میكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راه‌های انتقال آن توسط بندپایان، كک‌ها و هوا می‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتاً مقاومند، اما خرگوش‌های آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیداً به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد. خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلك‌های آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخ‌های بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود. در خرگوش‌هایی كه زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چركی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد. ممكن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوش‌ها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیوان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه كنید تا بیماری را با مشاهده علایم كلینیكی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد. در نواحی كه بیماری بومی است، كنترل ناقلین باعث كنترل بیماری می‌گردد. خرگوش‌های تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واكسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود كه حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد.

میکسوماتوز (Myxomatosis) در خرگوش‌های خانگی

بیماری هموراژیک ویروسی (Viral hemorrhagic disease VHd)

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است كه عامل بیماری عضو خانواده ویروس‌های پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد. انتقال مكانیكی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولاً در خرگوش‌های شیروار و آبستن دیده می‌شود. دوره كمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی كه دوره بیماری طولانی می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است كه قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممكن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد. علائمی كه در كالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و كبد، نای مملو از كف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب كلیه‌ها، طحال و كبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشك كمك خواهد نمود.

گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن

تا قبل از این تصور می‌شد كه بیماری گلوله‌های مو داخل معده، خود یك بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید كه این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد. بطور طبیعی خرگوش‌ها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌كنند كه در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حركات دستگاه گواش كاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه كوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندان‌ها و طویل شدن ریشه دندان‌ها كه ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود. علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از كاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلت‌های مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود. توصیه می‌كنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه كنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشكوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد كرد.

اهمیت شانه زدن موی خرگوش

نویسنده: مهدی شهرابی فراهانی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:30
انتشار یافته:583
مبینا
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان 1:41:10 PM
سلام خرگوشم میره و توی آفتاب میخوابه دلیلش چی میتونه باشه خیلی نگرانم
خرگوشمومیخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان 5:01:14 PM
خرگوشها کمی نیاز به نور آفتاب برای تامین ویتامین دارند. الان هوا خنک شده و اگه خرگوشتونو بیرون نگه میدارین طبیعیه که دنبال منبع گرما باشه.وای گاهی برخی بیماریها باعث میشه خرگوشها به گرما یا سرما (مثلا برخی عفونتها)علاقه بیشتری نسبت به معمول پیدا کنند که باید حتما توسط دکتر چک بشن
ترباا
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:45:00 PM
خواهش دارم ماکی دام لطفا بزار عکس خرگوش هامون رو بزاریم مگه تو این سایت رو نساخی خواهش میکنم این لطف رو در حق ما بکنید خیلی ممنون میشم ازتون خواهش میکنم شاید کسی نتونه ببره دام پزشگی مثل من عاشقتم ماکی دام خواهش خواهش خواهش لطفا این حق رو واسه طفلکیامون بکنید اگه بتونیم عکس مشگلاتشون رو بزاریم خیلی بهتز میشه این لطف رو در حق ما بکن و کسی هم بامن موافقه بگه 😍😍❤❤❤🤲🤲🤲🤲😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲امید وارم موفق باشی ماکی دام
رها
۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان 4:45:01 PM
سلام یه خرگوش نر تقریبا ۴ ماهه دارم که حالش کاملا خوبه تنها چیزی که منو خیلی نگران کرده اینه که روی بینیش یکم قهوه ای شده، این نشونه چیه؟ و یه مورد دیگه اینکه لازمه خرگوش رو ببرم پیش دامپزشک برای گرفتن ناخوناش؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 5:04:46 PM
گاهی صدمه خارجی یا نیش حشرات میتونه باعثش بشه وجای التیام رخم و گاهی تغییر رنگ پوست علامت بعضی بیماریها مثل سرطان میتونه باشه. درمورد گرفتن ناخن ابزارهایی هست که میتونید از اونها استفاده کنید و حتما هر ماه کوتاهش کنید چون دچار انحراف عضلانی و صدمه دیدن حیوان میشه .بله میتونی ببری.اما اگه خودتون خواستید بگیرید فقط دقت کنید خیلی از بیخ نگیرید چون رگ خونی داره و ممکنه زخم بشه سعی کنید نوک تیز اون رو بچینید.💞🌼🐇
Fatemeh
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان 6:21:33 PM
سلام خرگوش من حدودا پنج ماهشه از بچگی دارمش هیچ کدوم از علائم بالا رو هم نداره خیلی سرحاله فقط دوروز پیش دیدم بین مدفوعش یه کرم هست از دو روز پیش تا حالا هواسم بهش هست که بازم این اتفاق میوفته یا نه ولی خدارو شکر مشکلی نبوده فقط او کرمه نگرانم کرده از چی ممکنه باشه؟؟؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان 9:46:46 PM
اینکه شما انگل رو دیگه ندیدید دلیل نمیشه که نیس .انگل حیوان رو ضعیف میکنه و دچار سوئ تغذیه میکنه و مستعد گرفتاری بهگلوله مو و سایر بیماریها میشه. حیوان رو محدود کنید محل رفت و آمد و حضور حیوان رو ضد عفونی با الکل طبی(غیر طبی اثری نداره) بالای 70% ضد عفونی کنید و اگرانگل کش میزنید مراقب باشید چون سم خطرناکی و از دکتر راهنمایی بگیرید دکتر ببرید تا دوز مناسب دارو و نوبت مصرفشو بهتون بگه بهتره دکتر بده دارو رو و سن خرگوشو باید دقیق بدونید با توجه به سنش داده میشه. حتما حیوان رو در طی دوره درمان قرنطینه کنید و هر روز جاشو و وسایلاشو ضد عفونی کنید تا دوباره نگیره زیر قفسش توری با سوراخایی که پشکلاش رد بشه و زیر پاش نمونه بگذارید تا دوباره از اونها نگیره چون تخم انگل دیده نمیشه و تو محیطش باشه دوباره مبتلا میشه( و بعد درمان بردارید تا عضلاتش آسیب نبینه). معمولا دونوبت هست داروش. خودتون و افراد در ارتباط با شما و خرگوشتونم از لحاظ ابتلا به انگل چک کنید. بهتره با دستکش تمیز پشکلاشو از جاش هر روز جمع کنید غذاشو زمین نریزید و منابع غذا و آبش رو از جای استریل تهیه کنید چون آلوده باشه دوباره مبتلا میشه. اگر حیوان دیگه هم دارید که نزدیک خرگوش بوده حتما از لحاظ وجود انگل چک کنید در صورت ابتلا اونها هم به همین روش باید درمان بشه. حتما مسیله دفع بهداشتی فضولات حیوانات آلوده به انگل رو رعایت کنید مبادا منبع پخش آلودگی تبدیل بشید چون جانداران دیگه گناه دارن پس کوچه یا سطل آشغال و دفن در زمین راه مناسب نیست اگه بتونید بسوزونید بهتره.چندتا از فضولات حیوان رو در کیسه برای دکتر ببرید تا در صورت نیاز برای آزمایش برای تشخیص نوع یا انواع احتمالی انگل استفده کنه.امیدوارم سلامت باشید .
سلام
۱۳۹۹ يکشنبه ۴ آبان 1:52:56 PM
خرگوش شما انگل داره باید ببری دکتر😊و امید وارم خرگوشتان خیلی زود خوب بشه
نیایش نظری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱ آبان 11:41:12 AM
خرگوش من سالم سالمه ولی چند روز متوجه شدم موهای زیر دماغش سیاه شده دلیلش چیه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:48:08 PM
دقت کنید که دماغش ترشحات داره یانه اگه داره دامپزشک ببرید. غذاشو هم چک کنید که آلوده قارچ سیاه نباشه.
خرگوشمو میخوام
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان 4:54:53 PM
بعضی خرگوشها بعد از 3ماهگی که کم کم بالغ میشن رنگ موهاشون عوض میشه و بعضی وقتها هم صدمه خارجی هم باعثش میشه که بعد از التیام جای اون تیره میشه بعضی قارچها هم باعث میشن ولی عوارض دیگه هم همراه میشه مثل ریزش مو
سلام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 3:16:25 PM
من پچه خرگوش دارم کع مادر داره ولی امروز صدای جیغشو تووحیاط شنیدم دوییدم رفتم پیپش دیدم موش اونو گرفته و زخمی کرده ولی سالمه ولی جونش خیلی زخمه یعنی براش مشکل پیش نمیاد الان داخل خونست پیش بخاری براش پماد هم زدم ولی نگرانشم😭😭🐁🐭🐁👉👊😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر 9:02:10 PM
زخمها خطرناکند ممکنه شوکه شده باشه اگه خونریزیم زیاد داشته هم بدتره و حتما بدجور ترسیده که جیغ کشیده و احتمال زیاد گلوله مو بگیره هم به خاطر ترس هم بخاطر دردو ممکنه زخماش عفونی یا قارچی بشن چون موشها از همه چیزخوارن و هرجا میرن اگه آلوده به بیماری پنهان باشه مثل انگل و ویروس ممکنه مبتلا بشه حتما دکتر ببرید.امیدوارم سالم باشه 😓😓
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:42:07 PM
سلام سلام به همه شما هم سعید تره اما خیلی خودشو میخارونه بردمش دامپزشک میگه سالمه زیاد شده موهاش به جز این هیچ چیزه غیرطبیعی نداره😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔💟😔😔😔😔😔😔😡💟💟💋🤨😓🤗😓😤😤😓💋👆😓😤😓😔😓😓🤨👆😍👆😍🤨😤😓😔😓😤👆😓😅😓💋🌸💋😓👆😓 چش😤😤😤😤😤😤😤 شده😤😤🤨😅😤🤨😤🤨😤😅🤨😤🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨🤨😔😔😔🤨😔😔
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 1:22:07 PM
دوست عزیزخدا رو شکر که حالش خوبه🌼🌼گاهی کمبود ویتامین و حساسیت و یا شستشو با شوینده هایی که مناسب خرگوش نیس و نیش حشراتی مثل پشه ها میتونه باعثش باشه که با توری میشه تا حد زیادی کنترل کرد. لطفا اگه توری به قفس حیوانتون میزنید از بیرون بزنید تا حیوان اونو نجوه و براش دردسر نشه🌼🌼🐇🌼
آنیسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 12:47:47 AM
سلام من خرگوش مینیاتوری دارم چند روزه دست و پاهاش از هم وا میرن و حالت کسلی داره یه بار افتاد فک کردم مرده بعد چند دقیقه خودش بلند شد اما حالش بده چش شده به نظرتون؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 12:00:07 AM
خرگوشها بعد غذا و بازی خودشونو یه طرفه پرت میکنن و دندونها شونو کمی به هم میکوبن و میخوابن که یعنی اوضاع خوبه🐇🌼.ولی موضوعات جدی هم هست که باید توجه کنید مانند رشد زیاد ریشه پنهان دندان و بیماریهای مغزی وانگل و برخی ویروسها میتونن باعثش بشن.حتما چکاب ببرید
سعیده
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 1:43:58 AM
سلام من دوتا خرگوش معمولی دارم فکر کنم ۲ماه یا کوچیکتر باشن الان تقریبا سه هفته دارمشون تغذیشون ب من فروشنده گفت کاهو هویچ و اینا منم بهشون کاهو هویچ خیار خیلی کم و سیب هم کم امروز صبح خرگوشم از قفس در اومد داشت ادرار میکرد بعد من داد زدم ترسید رفت پشت پشتی رفتم بگیرمش دیدم یه وری شده دستو پاشو تکون میده اول فکر کردم بخاطر اینکه داد زدم ولی دوباره اخرشب از قفس درش اوردم دیدم همینطوری شده ماساژ دادم عضلاتشو خوب شد اخرشب دوبار اینطوری شد اون یکی خرگوش هم در اوردم دیدم اونم همینطور شده انگار دستو پاشون میگیره ی وری میشن سیخ میشه دستو پاشون چیکار بکنم توروخدا راهنماییم کنین چشون شده خیلی سرحال بودن الانم ماساژ میدم خوب میشن غذا هم میخورن تو قفسشون پارچه گذاشتم دیدم سوراخه میخورنش فک کنم همچنین ریشه فرش هرکاری میکنم بازم میخورن دندونشم از امروز صدا میاره سرشم تکون میده تند تند انگار ک میگیره😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 9:14:27 PM
اینکه پارچه و چیزایی که غذاش نیس رو میجوه علامت سو تغذیه هست . کاهو یه نوعش برای خرگوش میشه به مقدار کم داد بقیه انواعشو نه.غدای اصلیش یونجه و علف تیموتی و جو دو سر و غیره که قبلا کاملتر گذاشتم. و اینکه چرا تشنج میکنند سو تغذیه و ترس میتونه باعثش باشه همینطور انگل و بعضی ویروسها و بعضی مشکلات عصبی باید معاینه بالینی بشه اینجوری سخته. باید دکتر معاینه کنه. امیدوارم جدی نباشه.از تجربیاتتون ما رو هم بهره مند کنید.
حمیده
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:34:56 PM
واقعا که!!!!! باید اینو بهش بدی باید بهش علوفه بدی
...
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 7:56:29 PM
خرگوش من یکمی شیکمش باد کرده بیماریه یا غذا زیاد خورده؟لطفا بگید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 9:05:25 PM
پایینتر به این سوال کاملتر جواب دادم بخونید لطفا. علامت نفخه که میتونه دلایل مختلف داشته باشه زیاد خوردن غذا باعثش نمیشه.انواع مشکلات گوارشی که ممکنه گلوله مو ایجاد کنه و سم کشاورزی و ترس نساختن بعضی غذاها و بعضی بیماریها . درمان گلوله مو رو مفصل پایینتر گذاشتم.مطالب تا فروردین رو بخونید.
افسانه
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 1:51:20 PM
من یه خرگوش لوپ دارم خرگوشم دستشویی نمیکنه لطفا بگید چیکار کنم
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 6:25:14 PM
احتمال گلوله مو یا انگل :. زیر دنده یا تو رو دشون یه تیکه سفت احساس میشه یا گلوله های سفت و نفخ دارن یعنی شکمشون باد داره و این دردناکه براشون لاغر میشن البته بالا علایم روشرح بیشتری دادم. گلوله مو :نفخ شکم کم آب نخوردن لیس زدن ادرار سفت شدن معده اول کوچک هس بعد تمام معده رو اشغال میکنه و یا احساس گلوله در روده بد شکل یا مرطوب شدن و یا کم شدن کوچک شدن پشکل یا حتی پشکل نکردن . درد در شکم راحت ننشستن رفته رفته کم غذا میشن وزن کم میکنن (در ماه 100گرم وزن اضافه میکنن)درمانش: با دیدن اولین نشانه ها اگه خیلی بزرگ نشده باشه هر روز 2قطره روغن زیتون با سرنگ بدون سوزن و مالش شکم و دواندن و بازی دادن زیاد با خوراکی مورد علاقه(سعی کنید کاری کنید سریع بدوه یا بپره خیلی بهتره) سیب گشنیز جعفری شوید نعناالانم یونجه تر هست شنگه علف هفت بند پیچک صحرایی جو دوسر شاخه سیب و بید. پلتهایی که حتما حاوی فیبر باشه و یکسری نمک و ویتامین هم هست همیشه بدید بخورن تاریخ انقضا و فیبر دارن یا نه هم بخونید.حتما موهاشو نو شونه مخصوص شونه بزنین خیلی جلوگیری میکنه(مگه قارچ داشته باشن اونوقت به دکتر بگید تا داروی خوراکی بده)دادن آب با کمی نمک حل شده در آن حتی با سرنگ بدون سوزن! (البته همیشه کمی نمک در ظرف آبشون بریزید حتما تا نیازشون به نمک تامین بشه)تهیه جای خنک(اگه نتونستید یه بطری که چکه نکنه توش آب بریزید و بذارید کنارشون) چون حالت مسمومیت غذایی دارن و تب میکنن شده با یه پارچه نم خنکشون کنین. اگه بزرگ بود باید دکتر ببرین شاید جراحی لازم باشه و آزیترومایسسن 100رو در 1میلی لیتر آب اگه سنش کمه توی 2میلی لیتر آب حل کنین هر 4ساعت بهش بدبید طی 1روز با سرنگ بی سوزن معمولا درمانشون 1 هفته اقلا طول میکشه و ماساژ شکمشون ضروریه رفته رفته متوجه میشین که نفخ شکمشون طی روزهای بعدی کم میشه ولی کاملا خوب میشن. 🌸دلایل دیگه کرم روده بیماری داخلی یا جویدن شیئ غیر قابل هضم یا سم لطفا همیشه غذای استریل بدید بهشون. دکتر بردن ضروریه چون انگل و غیره باشه مسره و اینجوری خوب نمیشه معمولا تا 4روز گلوله مو بهتر میشه ولی انگل و غیره نه درمان نشن میمیرن. و باید بگم که یک جور ویروس هست که علایم مشابه میده و با این تفاوت که روز سوم یا چهارم علایم زردی در حیوان دیده میشه مثلا چشماش زرد میشه و بعد روز چهارم به بعد علایم مخفی میشه این یه جور ویروسه که به سایر حیوانات و گاهی به آدم هم سرایت داره و سر خود دارو نباید داد و سریع دامپزشک ببرید.🌸🍃
خرگوشم ماما
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 9:52:37 PM
سلام من یه خرگوش دارم نزدبک 11 ستلو چند ماه سن داره چند روزه کنی لاغر شده و پشمالو هم هست یعنی چرا لاغر شده 🤨😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 11:49:58 PM
ممکنه گلوله مو یا انگل گرفته باشه. خرگوشها هر ماه بخصوص تو سن رشدحدود 100گرم وزن اضافه میکنند.اینکه خرگوش موبلند یا مو کوتاه باشه فرق زیادی نداره
بخشید
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 2:48:27 PM
من گفتم خرگوشم ۱۱ سال و چند ماه سن داره یعنی سن رشتش گذشته ولی کمی لاغر شده مثلا
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 6:14:08 PM
11سال. ماشالله به شما و خرگوشتون .تو این سن که سن زیادی برای خرگوش محسوب میشه ممکنه یکسری بیماری که از عوارض سن زیاده منجمله بیماری دستگاه گوارش وبیماریهای داخلی دیگه که مثل مشکلات کلیوی که ایجاد دردهای پنهان میکنند و مانع غذا خوردن یا خوب غذاخوردن خرگوش میشند حتما چکاب ببرید
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 3:40:19 PM
سلام خرگوش من همش روی دستش میخوابه میره یه گوشه اشتها نداره کم غذا میخوره همش خوابه صدای پارس سگم شنیده راهنمایی کنید لطفا یعنی مریضه ؟؟؟؟
😣
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 3:36:55 PM
سلام من خرگوشم خیلی کم اشتهاست یه گوشه روی دستاش میخوابه دو روزه دو روز پیش هم صدای پارس سگ شنید دلیلش چیه پارس سگه یا مریضه لطفا راهنمایی کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 11:45:33 PM
دو روز برای خرگوش زیاده. ترس میتونه باعث بشه که دچار گلوله مو بشه. پایینتر در مورد گلوله مو گذاشتم.حتما بخونید.نکته هایی درمورد نگهداری خرگوش رو هم بخونید. ولی دلایل دیگه مثل انگل و غیره هم میتونه باشه حتما دکتر ببرید.
😱
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 6:22:24 PM
وای من الان از خرگوشمو میخوام دیدم گفته به خرگوش گندم ندید ولی من ۱۱ تا خرگوش دلرم از پچه گی گندم خوردن وشب ها حیاط میمونن یعنی به حیاط ادت کردن نمیرن سر جاشون پشمالو هم هستن خوب از اینا بگذریم من به خرگوش هام هر شب گندم میدم و بعضی وقتا یونجه الان یه سال و چند ماهه من به یکی از خرگوش هام میدم ولی براش مشگل ایجاد نکرده یعنی چه مشگلی دلره که بخوان گندم بخورن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:22:51 PM
گندم در طی زمان باعث اختلال در دستگاه گوارشش میشه( من خودم یه خرگوش لوپ خریدم که صاحب قبلیش به اون نون میداد حیوان بیچاره ضعیف و مریض شده بود و مشکل روده داشت و گلوله مو گرفته بود در اثر ضعف جسمی قارچ هم به پوستش حمله کرده بود سه ماه و درمان مشکلاتش طول کشید که یک ماه من شبها فقط تونستم 4ساعت بخوابم) و بعدا جبرانش سخت یا غیر ممکن میشه بخصوص اگه نپخته باشه . متاسفانه پرنده فروشها و بعضی افراد سودجو اینطور غذاهای شکمپر کن غیر مفید و مضر رو باب میکنند و میشه غلط رایج در جامعه. در مورد تو حیاط موندنشون اگه بتونید ورود حیوانات دیگه که ممکنه آلوده به بیماری باشن و به اونها سرایت بدند رو کنترل کنید و بهداشت محل زندگی مثل تمیز و استریل کردن هفتگی و جمع آوری فضولات و چک کردن خود خرگوشها که مبادا گرفتار ی یا نشانه غیر متعارف نداشته باشن و حفاظت در مقابل حمله حیوانات دیگه و اینکه با کفشی که جاهای مختلف میرید مخصوصا پیش سطل زباله پیش محل زندگی خرگوشها یا حیوان خانگیتون نروید همینطور شستشوی لباسهای چرک ویا آلوده به بیماری (مثل سرماخوردگی اسهال و تبخال و غیره )انجام ندید ،و گاهی جای لونه اونها رو عوض کنید همیشه یک مکان رو اختصاص ندید چون بعضی بیماریها در اثر مداومت در حضور در یک مکان ایجاد میشه و سخت استریل میشه یا نمیشه ، اگه بتونید اینها رو رعایت کنید چیزی نمیشه🐇👑💝💝
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 2:56:45 PM
متاسفاانه این طور غذاهای شکمپرکن رو بعضی افراد سودجو که مثل برده با حیوان رفتار میکنند و یا پرنده فروشانی که از نیاز حیوان بیخبرند باب کردند. اینجور غذاها در دراز مدت باعث سوئ تغذیه و آسیب به گوارش حساس بخصوص روده حیوان میزنه و گاهی این مشکلات حتی دایمی میشه در حیوان( بخصوص گندم نپخته بدتر) من خرگوشی خریده بودم که در اثر این نوع تغذیه دچار مشکل شده بود و به دلیل سوئ تغذیه دچار شده بود که از عوارضش گلوله مو و قارچ هم گرفته بود که خیلی به سختی درمان شد . امیدوارم خودتون وخرگوشهاتون سلامت باشید🌼🌼🐇🌼🌼
صبا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۱ مهر 7:42:25 PM
سلام من خرگوشم بینی اش نم داره میخواستم بدونم دلیلش چیع؟آیا خطرناکه؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:33:22 PM
گاهی تنفس سریع باعث میشه در اثر بازی گوشی که زود رفع میشه. البته باید بدونید که خرگوشها و حتی گربه ها در اثر از دست دادن چیزهایی که دوستشون دارند گریه میکنند که اونوقت به محبت و نوازش و همراهی بیشتری نیاز دارند.😘😘 ولی گاهی مشکلات جدی تری علتش هست که باید دقت کنید رشد زیاد ریشه دندان عفونت گوش و چشم یاحمله شوره چشم به پلک حیوان که یک نوع باکتریه و یاعفونت و ذات الریه در مرحله ابتدایی و یا درد و مشکلات داخلی یا ورود جسم خارجی و گاهی نیش حشرات انگل که در چشم حیوان تخم میگذارند میتونه دلیلش باشه.حتما چکاب پزشک لازمه.یادآوری کنم چکاب دوره ای برای حیوان و تنوع غذایی حتما برای حیوان لازمه.
لاله
۱۳۹۹ جمعه ۲۵ مهر 3:35:16 PM
پایینتر هم سوال مشابه تو ماههای قبل بپده.نکتهایی در نگهداری خرگوشم بخون
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 2:47:23 PM
هرگز نباید آب از بینی یا دهان خرگوش بریزه حتی یک چشم یا یک سوراخ بینی .بهتره خرگوشتون از لحاظ بیماری رشد زیاد ریشه دندان پنهان چک بشه. خرگوشها به دلیل رشد دائمی ریشه و تاج دندان همیشه در معرض این بیماری قرار دارند و همیشه باید چوب مناسب برای جویدن داشته باشند و چک بشن. به جز این برخی بیماریهای دیگه مثل عفونت ریه و انگل و حساسیت هم میتونه دلیلش باشه که در اثر بیتوجهی و تشخیص دیرتر جبرانش سخت یا غیر ممکن میشه
سارا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۱ مهر 1:30:37 AM
سلام.من یه خرگوش لوپ ۴۰ روزه داشتم از نوزادی با شیر خشک مخصوص تغذیه اش کردم ۳۰ روزه که بود یه کم بهش یونجه دادم علاوه بر شیر این بچه اسهال شد ولی با کم کردن شیر اسهالش بر طرف شد ظرف یکی دو روز بعد کم کم متوجه شدم خواهرش رشد میکنه اما خودش نه همینجوری کوچولو مونده بود،هعی پشت رو می‌شد انگار تعادل نداشت،اجست و خیزش زیاد نبود ولی خوب غذامی خورد.خلاصه بردمش دکتر داروی انگل بش داد،دومین دوره داروشو که خورد شب اش غذا خوردنش کم شد ولی به زور یه مقدار کم شیر خورد صبحشم مرد 😭😭😭😭 خیلی ناراحتم،خیلی دلم می‌خواد بدونم مشکل از کجا بود خودمو مقصر میدونم،دارم از عذاب وجدان میمیرم،یعنی مشکل از دارو انگلش بود؟!یا دکتره متوجه مریضیش نشد؟؟لطفا اگه میدونید دلیلش چی بود بگید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:09:02 AM
برای مرگ حیوان تحت حمایتتون متاسفم واقعا دردناکه. خرگوشها خیلی حساس هستند و متاسفانه کوچکترین اتفاقات میتونه سریع مشکل جدی و یا مرگ ایجاد کنه.باید بگم شما تلاشتونو کردید. متاسفانه داروی ضد انگل با توجه به سن خرگوش داده میشه و در سن خرگوش روزش مهمه مثلا 2 ماه و چند روزه با 3 ماهه دوز داروی متفاوت داره.سمیت داروی ضد انگل زیاده و کوچکترین اشتباه در مقدارش میتونه باعث مرگ خرگوش و بخصوص بچه خرگوش بشه البته من دکتر رو مقصر نمیدونم چون گاهی ضعف جسمی که دلیلش گاهی بعد تولد و گاهی قبل تولد به ضعف جسمی نسل یا نسلهای قبلی که با بارداریهای مکرر حیوان ماده یا جفت گیری مکرر حیوان نر ایجاد میشه و یا مشکلات ارثی شناسایی نشده هم مزید بر علت میشه و باعث میشه نتونه تحمل کنه. میدونم رنج زیادی دارید و زحمت زیادی کشیدید اما امیدوارم مسیله مهم معدوم کردن بهداشتی حیوان تلف شده و فضولات حیوان بیمار رو رعایت کرده باشید چون جان سایر حیوانات هم عزیز هست. یاد آوری کنم خودتون و افراد در ارتباط با شما و خرگوش و مابقی خرگوشهای نازتونم از بابت وجود انگل چک کنید چون مسری هست و مشترک بین انسان و حیوان. از حس حیوان دوستی و انسان دوستیتونم متشکرم.
Behi
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۰ مهر 8:10:11 PM
سلام من دو روزه یه بچه خرگوش چشم قرمز خریدم حالا بینیش زخمش شده داخل دهن و زبونش هم کلا سیاه شده دهنشم خیلی بازو بسته میکنه و یه صدایی میده میدونید مشکلش چیه؟غذاهم فقط سبزی گشنیز و جعفری و ریحون و تره خورده ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانشم😔
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 10:17:17 AM
چشم قرمز نژاد نیست بلکه خرگوشهای زال اینطور میشن و همینطور مینیاطوری هم نژاد نیست بلکه عمدتا یا خرگوش نژاد داچ یا خرگوش باغی ها و یا گاهی بچه نژادهای دیگه هستند که به این نام فروشندگان برای فروش باب کردند. گاهی بعد از التیام زخمها در دهان خرگوش جای اونها سیاه میمونه ولی زخمها خطرناکند ممکنه از برخی بیماری ویروسی و قارچ و یا از رشد ناجور یا زیاد ریشه دندان خرگوش باشه که در دهانش زخم ایجاد میکنه که مانع تغذیه خوب خرگوش و در نهایت عفونت کوری و گلوله مو و غیره میشه حتما دکتر ببرید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 10:34:17 AM
تره و پیاز و سیر اصلا مناسب خرگوش نیست انواع کاج و سرو برگش یا میوه و البالو و گیلاس و برگ گوجه و برگ سیب زمینی و یا سیبزمینی سبز شده و غلات مختلف مثل گندم و لوبیا و غیره ونیلوفر و گلهای اپارتمانی به هیچ وجه بهش نده. حتما یونجه در جیره غذاییش باشه .علف هفت بند و علف تیموتی بهش بده و برگ تربچه جعفری و بخصوص گشنیز بدید .جعفری و شوید اسفناج ونعناو پیچک صحرایی خار خاسک ختمی و جو دوسر و برگ بید کمی هویج کمی کرفسکمی ریحان حتما چوب سیب و بید برای جلوگیری از رشد زیاد دندان و ریشه لازمه . برخی غذاهای آماده که به تاریخ تولیدش و محتویاتش دقت کنید(بعضی علفهای فشرده حتی پشکل و علفهای تیغ دار یا سنبله دار دارندکه مناسبش نیست )براش بدید .میوه مثل سیب نارنگی وکمی موز و آناناس و آجیل مثل تخمه و گردو و کمی نمک باآب جوش سرد شده و حتما 2قطره زیتون در هفته. (دقت کنید الوده به سم کشاورزی نباشه کبدش و کلیه از کار میندازه ) وگرنه دچار کمبود ویتامین میشه و شروع به جویدن چیزهای عجیب مثل کچ و پارچه فرش کفش و غیره میکنه. سبزیجات رو هم استریل بدید مبادا دچار انگل و یا برخی بیماریها بشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:24:25 AM
یاد آوری کنم قبل خرید حتما درمورد بیماریها و نحوه نگهداری حیوان و نحوه معدوم کردن فضولات حیوان( برای جلو گیری از اپی دمی و همه گیری شدن بیماریها و پاک ماندن آب و خاکمان )بخصوص حیوان بیمار و معدوم کردن بهداشتی حیوان بیمار چیزهایی یاد بگیرید و دکتر مناسب رو شناسایی کنید و موقع مرگ حتما با پزشکش درمیان بگذارید (چون در صورت آلودگی محیط و سرایت گاهی بیماریهای خطرناکی برای حیوانات است که باعث قتل عام اونها میشه )و حیوانی که خردید حالا هر چه باشه حتما از محل خرید مستقیم ببرید دامپزشکی که از قبل شناسایی کردید و بگید از لحاظ برخی بیماریهای مسری و مشترک بین انسان دام مثل انگل و قارچ و غیره حتما چک کنه و 1 ماه بعد خرید قرنطینه کنید تا در صورت بروز مشکل جبرانش سخت نشه که قبلا خوب و کامل توضیح دادم (توضیحات تا فروردین رو بخونید لطفا). در ضمن 1 روز در خر گوش خییییلی زیاده و حکم مرگ و زندگی داره.وقتی احساس خطر میکنید بدون معطلی به پزشکش مراجعه کنید.با تشکر از حس حیوان و انسان دوستی تون.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۲ مهر 11:54:31 AM
البته علف شنگه و قاصدک و برخی علفهای صحرایی و (همچنین گیاه میدوو که گیر نمیاد البته )هم میتونید بهش مقداری بدید.در ضمن خرگوشها وقتی غذا میخورن کمی ملچ ملوچ میکنند و غذا خوردنشون کمی سر و صدا میکنند.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:02:48 PM
دوست عزیز در توضیحات تا فروردین رو بخونید شاید کمکی به خرگوش نازتون بکنه و البته از تجربیات ارزشمندتون برای حفظ جانداران و آب و خاک پاکمان ما رو هم بهره مند کنید.ممنون از شما عزیزان
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:36:37 PM
کاهوزیاد مناسب خرگوش نیست ولی کمی کاهو در هفته میتونید بدید و خیار هم مناسب خرگوش نیست این دو مورد کاهو و خیار برای خرگوش دلپیچه ایجاد میکنند. کمی کلم بروکلی و کمی هندوانه و تخم هندوانه کمی گلابی و کمی خربزه کمی شمشاد و دو سه عدد کشمش و چند عدد تمشک در هفته و کمی فقط برگ عقاقیا( ولی میوه عقاقیا خطرناکه و تخم سیب و هسته میوه ها وقند و شیرینیجات وپفک و بیسکویت و شکلات مناسب خرگوش نیستند)برگ و چوب توت وبرگ موو علفهای چمن عاری از علف کش و یا سم حیوانی و گیاهی (در پارکها معمولا برای موشها و یا کنترل آفات سمپاشی میکنند پس اگر برای گردش هم میبرید حواستان به این نوع محلها و آلودگیشان باشید چون حیوانات پابرهنه و بی لباسند و دایم دست و پایشان را لیس میزنند)و توپهایی از ساقه های سخت یونجه و یا سیب و بید و ساقه رز بدون سم و تیغ و گل بسازید که هم با آن بازی کند و هم جلوی رشد زیاد دندانش رو بگیرد هم میتوند بهش بدید.
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 10:04:12 PM
برای شپش خرگوش چه راهی است
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 1:44:27 PM
چون شپشها انواع نژاد مختلفی دارند مثل خرگوشها که نزادهای مختلفی دارند. پس بهتره به دکتر مراجعه کنید و شپش کش مناسب و راهکار مناسب رو یاد بگیرید و انجام بدید تا مقاوم به درمان نشه.بهتره قرنطینه بشن در طول درمان و محل حضور و جای قرنطینه شونم باشپش کش مناسب انگلزادیی بشه تا دوباره از محیط نگیره. اگه خودتونم تماس داشتید بهتره چک بشید.چون مسری هست.این انگل و انگلهای دیگه باعث ضعف جسمی حیوان اختلال خواب و در نهایت مستعد گرفتاری به انواع بیماریها مثل عفونت و زخمهای جلدی و قارچ ومشکلات تنفسی و حساسیت و گلوله مو در اثر درد اونها و غیره میشن پس درمانشو جدی بگیرین. با تشکر از حیوان دوستی و انسان دوستی شما عزیزان.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۶ مهر 3:13:21 PM
شپش ها نیز مثل سایر جانداران نژاد های متفاوتی دارند .پس برای تاثیر دارو باید ضد انگل مناسب با دوز مناسب و راهنمایی لازم رو از دکتر بگیرید. حتما در مدت درمان حیوان رو قرنطینه کنید و محل حضور را هم سمپاشی کنید. داروهای ضد انگل سمیت زیادی دارند و حتما مقدارش با توجه به سن حیوان باید رعایت شود. افراد در تماس رو هم از بابت وجود انگل چک کنید چون مسری بین انسان دام هست. انگلها باعث ضعف جسمی حیوانات میشوند و آنها رو مستعد به گرفتاری به بیماریهایی مثل کم خونی و گلوله مو و بیماریهای پوستی مثل زخم و قارچ هم میکنند. پس احتمالا نیاز به غذاهای مقوی و تازه هم داشته باشند. در موقع قرنطینه حتما بهداشت روانش رو هم رعایت کنید تا افسرده و مریض نشن.ممنون از مهربانی شما🌼🌼🐇🌼🌼
پری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 4:24:46 PM
ببخشید میدونم این حرفم ربطی نداره به این سایت ولی کسی خرگوش نمیخواد واسه خرید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر 10:07:41 AM
برای ثبت رایگان آگهی به بیطار مراجعه کنید
سلام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۵ مهر 12:12:17 PM
سلام ببخشید من یه خاهش دارم تز ماکی دام خاهشم اینه که ما بتونیم عکس خرگوش هامون رو بزاریم اینجا تا شما ببینید و مشکلش رو بگید و خرگوشمو میخوام بتونه بگه مشکل اونا ر و اگه این لطف رو در حق ما بکنید خیلی ممنون میشم از ماکی دام 🙏🙏🙏
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۵ مهر 12:58:03 PM
دوست عزیز، برای شناسایی و تشخیص دقیق بیماری حیوانات، نیازمند آن هستیم که معاینه بالینی داشته و دامپزشک از نزدیک بتواند حیوان را کاملاً بررسی کند. در غیر این‌صورت خطا بسیار بالا رفته و ممکنه تجویزهای غلط به بهبود حیوان کمکی نکرده و حتی منجر به مرگ او شود. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتماً به دامپزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی حیوانات خانگی بپرهیزید.
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 12:13:28 PM
من بعد کلی برس و جو خرگوش ماده هام رو عقیم کردم و نر ها رو عقیم نکردم به دلیل قیمت الان نر ها همش دارن جفت گیری میکنن با ماده ها دیگه کلافه شدم چی کار کنم 🙏🙏🙏😭😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:51:14 PM
این جفت گیره ها صدمه ای به ماده های عقیم نمیزنه مگر اینکه نرها بیمار بشن یا ناقل بعضی بیماریها باشن . برای اینکه مانع جفت گیری بشید چاره ای جز توری کشیدن بینشون نیس و نرها هم باید از هم جدا باشن تا صدمه به هم نزنن.امیدوارم شما و خرگوشهاتون سلامت باشید
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 11:57:18 AM
خرگوش های نر من خیلی همو میزنن چه کار کنم همو نزنن خواهش میکنم کمکم کنید 🙏🙏🙏
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:44:51 PM
سلام عزیز خرگوش ها بسیار قلمرو گرا هستند و حتما باید بینشون یکی ریس باشه. اگه یک ماده هم اونجا باشه اوضاع بدتر هم میشه. برای جلوگیری خرگوشهای نر باید قفس جدا داشته باشن و بهتره چشمشون به اونا نیوفته هرچند صداشون میشنون اگه بشه اونقدر دور کنی که صدای ریزی که درمیارن رو هم نشنون بهتره مثلا یکی سر باغ بذار یکی ته باغ تا جایی که میشه دور از هم باشن. این دعواها خطرناکه ممکنه همیدیگر رو حتی بدجور صدمه بزنن یا بکشن.باید جداشون کنی و ماده خودشونو داشته باشن چاره ای نیس.🐇👑👑
شهرزاد
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 4:38:48 PM
سلام من خرگوشم دور ناخوناش حالت پوست مرده شده و ورم کرده.قرمز هم شده دلیل شو لطفا میگید ممنونم
😭
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 11:34:25 AM
پچه خرگوش های منم اون جوری شدن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:18:07 PM
قارچ ،گال و بعضی مشکلات مربوط به تغذیه میتونه باعثش باشه
لایلا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 6:37:20 PM
سلام خرگوش دارم انقدر سریع خیلی سریع شیطون از همه بهتره اما خیلی خودشو میخارونه نمیدونم چیکار کنم جواب ممنون لطفاً بدید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر 1:10:54 PM
لایلای عزیز کمبود تغذیه حساسیت و انگل و بعضی بیماری پوستی میتونه باعثش باشه
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 2:01:15 PM
پچه خرگوش من اسهال گرفت و مرد 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭 اصلا غذا نمی خورد بی حال بود خیلی دام زجر می کشم
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:23:38 PM
برای مرگ حیوان عزیز تحت حمایتتون متاسفم.بیماریهایی میکروبی مثل سالمونلا (که به انسانم متقل میشه )برخی بیماری های ویروسی و مشکلات دستگاه گوارش مثل مشکل روده میتونه باعثش بوده باشه. میدونم خیلی سخته اما امیدوارم نکته مهم معدوم کردن بهداشتی رو انجام داده باشید تا حیوانات بیپناه دیگه آلوده نشده و بیماری اپی دمی نشه توی محیط.😢😢😢
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 1:57:30 PM
پچه خرگوشم لوپ نیست ولی گوشاشم وقتی بلند میکنم مییفته خیلی دوس داشتم خرگوش لوپ داشته باشم ولی خیلی نگرانم یعنی گوشش آسیب دیدی 😭😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:39:31 PM
بچه خرگوش لوپ اول گوشهاش افتاده نمیشه بعدا که بزرگ شد بعد2.5تا3 ماهگی کم کم میوفته . از لحاظ عفونت ریه یا مغز چک کنید بچه خرگوشا کمتر دچار عفونت ریشه دندان میشن ولی شاید به دلیل ضعف جسمی دچار بشن.🐇 نمیدونم شما اون بچه رو خریدی یا مال خرگوش خودتونه یادمون باشه حیوانات رو یتیم نکنیم و زودتر از مادرشون جدا نکنیم چون اولا بعدا مستعد بیماریهای مختلف میشن و زود آلوده و زود میمیرن و نسل حیوانات کشور در آینده ضعیف خواهد شد دوما شیر حیوانات دیگه براشون سخت بسازه بعلاوه ممکنه از ترس هم مزید بر علت بشه و باعث بشه مشکل گوارش و بعد نفخ و گلوله مو بگیره بعدم اسهال و غیره بشه و به وضع بدی بمیره و قلب شما رو از درد و عذاب وجدان سنگین کنه🐇🐇💝🐇🐇. در ضمن حتما راه معدوم کردن بهداشتی رو به خاطر حفظ حیوانات بیگناه محیط اطرافتون یاد بگیریدتا باعث اپی دمی شدن بیماری در محیط نشیود تا جنایتکار نشید.ممنون از حس حیوان دوستیتون
سلام
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 11:29:44 AM
پچه خرگوش های خودمن مادر هم دارن
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۷ مهر 12:36:02 PM
سلام عزیز خوشحالم که نازنین کوچولوی شما یتیم نیس( لطفا زیر 3ماه واگذارشون نکن)فراموش کردم بگم شاید در نسلهای قبلی جزو نژاد های ترکیبی بابابوده لوپ بوده اینهم میتونه باعث بشه که الان تو این نسل خودشو نشون بده که اگه اینطور باشه طوری نیس و فقط چکاب ماهیانه گوش هم به کارات اضافه میشه چون به دلیل افتاده موندن گوش جرم میگیرن.به هر حال امیدوارم سلامت باشن.
محمد
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 12:08:34 PM
سلام ،خرگوش من هم غذا میخوره هم جستن خیز میکنه ولی چند وقتیه داخل سواز های بینی اش سیاه شده نمیدانم چرا
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:45:50 PM
اولا دقت کنید شاید مربوط به رنگ پوستش باشه . دوما رنگدانه بعضی غذاها مثل پوست تخمه میتونه باعث رنگی شدن بینی و اطراف دهانشون بشه و سوما که باید دقت بشه اینه که گاهی بعضی غذاهای فشرده آماده یا فله ای آلوده به کپک سیاه رنگ هست که مضر و سرطانزاست و این به پوزه حیوان مالیده شده باشه
علیرضا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۳ مهر 9:10:18 AM
خرگوش منم اینطور شده بود. بخاطر کم شدن سبزیجات بوده. بعدا که دو سه روز سبزیجات و کاهو و این چیزا دادم خوب شد.
لیلی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر 3:09:26 PM
سلام من خرگوش لوپ مینیاتوری دارم سه ماهشه امروز دیدم اطراف دماغش سبز شده یکم،ایا یونجه ها رنگ دادن یا قارچ گرفته؟
خرگوشمو میخوام
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 1:59:27 PM
حتما چیزی خورده ببین پاک میشه یا نه این گه ما نمی دونیم خرگوش شما چش شده بس ببرید دکتر تا معاینه بشه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 3:48:36 PM
سبز شدن یعنی مایع غلظ سبز مثل چرک اگه باشه خطرناکه عفونت ریه عفونت ریشه دندان عفونت گوش و چشم که به مغز و جاهای دیگه بدن هم میتونه بزنه حتما باید دکتر ببرید و شاید عکس رادیولوزی لازم بشه
صبا
۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر 5:54:20 PM
سلام من خرگوشم بچه کرد الان بچه ها ۳۰ روزشونن یکیشون دو روزه همش خوابه!!! غذا میخوره ولی جست و خیزش خیلی کم شده چیکار کنم؟مریضه؟!
نعنا
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:50:00 AM
نباید کم تحرک باشن. خوب نیس احتمالا مریضه دکتر ببر اگه باشه بقیه شونم ببر چون مسرس باشه دیر بفهمی بایه فاصله ای بقیه شونم میگیره میمیرن جگرت میسوزه
پریسا
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 6:30:09 PM
من یه خرگوش لوپ ۸ماهه دارم ، هر چند وقت یکبار در حین بازی دور خودش می چرخه مثل گربه که دنبال دمش می کنه دامپزشک بردم قطره ی گوش داده اما متاسفانه هر چند وقت یکبار این جوری میشه و اینکه جدیدا انگار بزاق دهنش غلیظ شده چون وقتی خودش و لیس می زنه موهاش بهم کی چسبه و من با دست جداش می کنم موقعه ی ناز کردنش آیا بیماری داره لطفا راهنمایی کنید
سلام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 3:13:35 PM
این خوشحالی خرگوش که دور خودش میچرخه
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:39:05 PM
عفونت داره دندان یا ریه سریع ببر دامپزشک شاید عکس رادیولزی لازم بشهو کشیدن دندان
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:06:25 PM
رشد زیاد ریشه دندان که در اعصاب مغز نفوذ میکنه و یا عفونت میکنه و این عفونت به یا چشم یا گوش یا مغز یا سایر اعضای داخلیش میزنه میتونه باعثش بشه احتمالا عکس رادیولوزی لازم بشه و کشیدن دندان . با کشیدن دندان کنار میاد اون موقع غذای خرد شده و پخته و مقوی مثل یونجه علف هفت بند و علف تیموتی جعفری و بخصوص گشنیز بدید .جعفری و شوید اسفناج ونعناو پیچک صحرایی خار خاسک ختمی و برکگ بید میوه رنده شده مثل سیب نارنگی وکمی موز و آناناسو آجیل کوبیده مثل تخمه و گردو و کمی نمک باآب جوش سرد شده و حتما 2قطره زیتون در هفته. اگر نکشید حالش بدتر خواهد شد و ممکنه مجبور به راحت کردن حیوان از دردی (که فعلا هم داره و بدتر میشه) بشید.و یاگاهی بیماری ویروسی و انگل خطرناکه سریع دکتر
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 1:55:21 PM
ببخشید من خرگوش هام زیاد جفت گیری میکنن چجوری چیکار کنم که دیگه جفت گیری نکنن خواندوادمم نمیتونم بگم که نیخوام عقیم کنم خجالت می‌کشم شما بگین چجوری همش پچه میارن و همه میگن بفروش 🙏🙏 و اینکه خرگوشمو میخوام کجایی؟ بیا دیگه چقد وقته جواب نمیدی
میثم
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:53:40 AM
خرگوشمو میخوووام های پایین رو میخوندی این سوالو نمیذاشتی چون جواب داده چند بار قبلا .جانم😶
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:19:30 PM
سلام دوست عزیز من فعلا نمیتونم بیام و متاسفانه مشکلات شخصی باعث این هست.ممنون از لطف شما.قبلا سوال مشابه بوده .توری بین نرها و ماده بکش که همدیگه رو ببین ولی پیش هم نباشن.
سلام
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر 1:30:17 PM
چجوری خرگوشم رو از جفت گیری سرد کنم
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:41:20 PM
توری بکش بینشون نذار پیش هم باشن و نرها و ماده ها رو از هم جدا کن.
فرزاد
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر 7:25:03 PM
داروی انتخابی برای گلوله توپی داخل معده در خرگوش چیست و اگر مثلا شربت لاکتولوز است دوز مصرفی آن چقدر است؟
معصومه
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:57:13 AM
من نمیدونم چقدره ولی میدونم موقع دادن دارو به خرگوش اینکه چند ساله و چند ماهه و حتی چند روزه بودنش خیلی مهمه چون براش خطرناکه و حساسه مثلا دوز داروی خرگوش 2ماه و 17روزه با خرگوشی که مثلا امروز 3ماهه شده فرق داره.اینو دکتر به من گفت
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر 10:37:37 AM
خرگوشم خیلی پوف کرده قبلا خیلی بازی میکرد الان همش ی گوشه نشسته چی کار کنم😭😭😭
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 9:46:08 AM
کسالت، کم‌تحرکی و بی‌اشتهایی نشانه‌های بیماری هستند، باید توسط دامپزشک معاینه بشه
سارا
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور 6:52:58 PM
من خرگوش لوپ دارم، دور انگشتهای پاهاش و دستهاش خشک شده وپیرشده، الان هم ی مدته ک هم خودم هم بچهام تموم بدنمون خارش گرفته یکسره میخارونیم و تموم بدنمون زخم شده، علتش از خرگوشه؟
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:36:07 PM
قارچه. سریع دکتر
Azam
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۷ شهريور 12:28:15 PM
خرگوشم ناحیه تناسلیش متورم شده و مانند دوتا بیضه کنار هم البته من امروز که حمومش کردم دیدم دلیلش چیه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:21:54 PM
بیماری داخلی یا انگل یا عفونت میتونه باعثش باشه
میلاد
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 10:12:20 PM
سلام خسته نباشید من خرگوشم هی. انگار داره می جو و زبونش را میاره بیرون چرا من را از نگرانی در بیارید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:24:26 PM
به جز کوبیدن دندانها به هم که مدتی کمی هنگام استراحت انجام میدن شاید مشکل دندان داشته باشه بهتره دامپزشک ببرید
رز
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور 1:17:56 PM
سلام من میخوام یه خرگوش لوپ کاراملی کوچیک گوش افتاده بگیرم .در شهر مشهد پدرم چند جارو بررسی کرده برای خرید مطمئن .اما هنوز خرگوش دلخواهم پیدانشده، بگذریم ، دیروز از یه دامپزشک سنیده که یه بیماری جدید خطرناک بین خرگوش و انسان اومده!ز هرکی پرسیدم چیزی نمیدونست .بنظرم حاد نیس .اما میخواستم مطمین شم همچین بیماری ای اومده؟! خیلی ناراحتم که نمیتونم خرگوش بگیرم. تو اینترنت هم سرچ کردم .چیزخاصی نبود. کسی میدونه این شایعس یانه؟
پدرام
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 7:47:33 PM
چند بیماری ویروسی بیشتر بین خرگوشهات به ندرت آدما میگیرن و یه بیماری دیگه به اسم تولارمی که این با آدم مشترکه هست که از خارج اومده. از کلینیک بگیرید و غذای استریل تهیه کنید تا خیالتون راحت باشه
عاطفه
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ شهريور 10:32:40 PM
سلام وقتتون بخیر من ی خرگوش لوپ دارم ناخناش سیاه شده و دائم دستاش تو شکمش قایم میکنه اصلا دیگ مثل سابق بازی نمیکنه همش ی گوشه نشسته توروخدا کمکم کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۳ مهر 4:27:14 PM
مشخصه درد داره شاید صدمه دیده و یه نوع قارچ هم هست که این مشکلو ایجاد میکنه. دکتر حتما ببرید
Reyhane
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ شهريور 1:11:00 PM
سلام و خسته نباشید خرگوشم کمی بی حاله و ادرارش بعد خشک شدن سفید رنگ مثل پودر میشه ولی آب غذا به اندازه ی همیشه میخوره و مدفوعش مشکلی نداره اگه میدونید مشکلش چیه میشه راهنماییم کنید خیلی ممنون
خم
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 3:40:43 AM
یا انگل گرفته یا گلوله این حالت پودر سفیدد وقتی ایجاد میشه که کم کم داره آب کم میخوره و تو این مواقع اینطوری میشه چون کمی تب میکنه
علی
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 9:38:46 PM
سلام وقت شمابخیر یه خرگوش دارم حدود۷سالشه دوروزه بی اشتهاشده وامروزاصلاتکون نمیخوره بینیش وزیادبازوبسته میکنه ویه گوشه نشسته ومن راحت میتونم نازش کنم تا۲روزقبل وکلاخیلی نمیزاشت وسریع واکنش نشون میداد میشه لطفابگین چکارکنم براش حالش خوب بشه؟ خداخیرتون بده ممون
تیبا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:36:19 PM
شاید بیماری داخلی گلوله مو یا انگل گرفته این علایم مریضیه
خدیجه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:45:10 PM
ماشالله 7 ساله شه پس مسنه .نکنه به خاطر سنشه
خدیجه
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:47:14 PM
خرگوشای سن بالا دچار مشکلات داخلی میشن ببریدش پیش دکترش
Sp
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 6:20:40 PM
یک خرگوش دارم سه ساله و نیمشه الان چند وقته ادرارش بوی بدی گرفته و خیلی زود به زود هم وضعیت معدش بهم میریزه و اسهال میشه . کاهو و هویج هم بهش نمیدم اکثر غذاش پلت و یونجه و میوه خشک شده و به مقدار کمی هم کرفس و سبزیه
پیدا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور 11:41:37 PM
خرگوش من وقتی انگل کرمک گرفته بود اینطوری شده بود که از غذا یونجه فله گرفته بودم از اون گرفت
z...
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 8:35:56 AM
سلام خسته نباشید من با راهکار خرگوشمو میخام تونستم قارچ خرگوشمو برطرف کنم و واقعا ازشون ممنونم بخاطر حس مسئولیتشون فقط خرگوش من اون تیکه از بدنش ک قارچ گرفته بود نسبت ب بقیه بدنش موهای کمتری داره البته خیلی معلوم نیست. میخاستم ببینم هنوز مشکلی داره و ممکنه هنوز قارچ داشته باشه؟؟
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 4:44:10 PM
خواهش میکنم.خیلی خوشحال شدم که حال خرگوشتون خوب شده .از حس مهربانی و انسان و حیوان دوستی و مسیولیت پذیریتونم برای حیوان ی که پناهش شما هستید تشکر میکنم.چون ما همه باهم در این دنیا زندگی میکنیم.*** اگه از وقتی دارو مصرف شده طبق گفته های قبلی 40روز گذشته خوب شده فقط به خاطر اینکه مطمین شید کاملا برطرف شده 2بار کشت مو باید بدید هر 2هفته 1بار و مطمین بشید .وو قرنطینه وبهداشت محیط و روانشو تاا اون موقع رعایت کنید برای احتیاط *. موهای مخملیشم اگه زود متوجه اش شده بودید بعد یه مدت بعد درمان درمیاد.مگه اینکه قارچ تونسته باشه به ریشه موهاش صدمه بزنه) شبیه سوختگی.)اگه لایه زیری پوست صدمه ندیده باشه درمیاد.اگه جای بزرگی بی مو موند بهتر برای ملوسکتون لباس بدوزید تا خدا نکرده سردش نشه و لباس همیشه شب تنش باشه. روزهای گرم سال( اردیبهشت تا مرداد ) لباس نازکتر تنش کنید .ممیتونید کمی پشم استریل هم تو جاش بذارید و زیر اندازیی شبیه مال گربه یا سگ براش تهیه کنید تا سردش نشه.
seyed
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 12:17:32 PM
سلام بچه خرگوش‌من یک زخم روی لبش‌ شبیه ب تبخال زده لطفااگ‌کسی میدونه ازچیه یاچیکاربایدبکنم لطفاراهنمایی کنه چون دوسش دارم ممنونم بازم..
مید
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 4:22:58 PM
قارچه بدو دکتر خودتم نگیری
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 9:46:09 PM
زخم دهانش چند دلیل داره.یکی صدمه خارجی. دوم که مهم هست. رشد زیاد دندانهست که خطرناکه باعث ایجاد زخم در لثه یا لب میشه و مشکل تغذیه ای هم پیدا میکنه. مکنه رادیولوژی و حتی کشیدن دندان لازم و ضروری باشه . و دیگه قارچ هست مسریه ولی قابل درمانه فقط کمی صبر میخواد. که پایینتر به وفور توضیح دادم چه کنین.بعد مشکل داخلی و یا درد پنهان مثلا مشکل کلیه یا روده و غیره که این خودش مشکلات تغذیه ای برا خرگوش درست میکنه و اونم مشکلات دیگه پس باید علتیابی بشه و رفع بشه. بعدم بعضی بیماریها مثل تب برفکی. و نیش حشرات و یا انگل که میتونه باعث زخم و بعدا عفونی یا مستعد قارچ بشه.در صورت ابتلا به انگل بیماری باید بهداشت محیط و تغذیه و روان و قرنطینه صحیح و دفع و معدوم کردن بهداشتی فضولات حیوان بیمار رو یاد بگیرید و در صورت مرگ حیوان بیمار معدوم کردن بهداشتی و صحیح اونو یاد بگیرید و در سطل زباله یادر باغچه دشت دفن نکنید میدنم خیلی سخته ولی باید جلوی یه چیز مهمتر اونم بهداشت محیط که باعث اپی دمی شدن بیماری بین حیوانات دیگه و حشرات و غیره نشه و بیماری در محیط نمونه و شما تبدیل به منبع انتشار بیماری نشید و «جنایتکار »نشید. اگه حیوان مرد محل حضور و افراد در ارتباط با اون هم باید ضد عفونی بشه و تا مدتی حیوان دیگه نگیرید هم خودتون بازسازی روحی بشید هم بیماری های مقاوم تو محیط از بین بره .ومن مطالبی برای سایر دوستان پایینتر گذاشتم حتما بخونید شاید به خرگوش نازتون کمک کنه.امیدوارم جدی نباشه حتما دامپزشک ببرید تا کاملا چک بشه .
مانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 9:44:25 PM
سلام من یه خرگوش کوچیک دارم امروز دیدم شکمش یکم باد کردن و وقتی دست میزارم سفت شده ایا بیماری داره یا داره بزرگ میشه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 4:53:32 PM
سفت شدن شکم چند دلیل میتونه داشته باشه به بزرگ شدنش ربط نداره اتفاقا شکم خرگوش همیشه خیلی نرم و منعطف هست . در کل چند دلیل داره قبلا به وفور توضیح دادم. یکیش نفخ که دلیلش شیر ناطگار با بچه خرگوش و یا تغذیه غلط یا عوض شدن غذا یا استرس یا انگل و گاهی هم مشکلات داخلی مثل صدمه به اعضای داخلی یا بیماریهایی مثل سرطان و غیره باشه.که من شرایط کوچولوی ناز شما رو نمیدونم ولی عمدتا در بچه خرگوشا از تغذیه و استرسه. اگه شما به خرگوش شیر میخورونین احتمالا مسمومیت شیر که بهش نساخته قطعش کنید و آب زیاد با سرنگ آروم آروم از گوشه دهنش بدید و شکمشم رو خیلی آروم ماساز بدید روششو پایینتر گفتم و اگه علف خور هست دقت کنید علوفه استریل بدید که آلوده به میکروب و ویروس و تخم انگل و علفها یا چوبهای مضر گه قبلا گفتم نباشه. و غداشو زود زود عوض نکنید. اگه گلوله مو گرفته باشه دلیلش از استرس یا موهاشه که کم شونه زدیدو توضیح اینم به وفور دادم باید درمان بشه حتما .گلوله مو خطرناکه درمان نشه میکشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ دوشنبه ۳ شهريور 4:58:27 PM
لطفا مطالب قبلی رو تا فروردین بخونید .و مطالب ماکی دام . شاید مدتی وقتتونو بگیره ولی به خرگوش نازتون کمک میکنه. امیدوارم سلامت باشید .از تجربیاتتون برای ماهم بنویسید.
ریحان
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 12:16:33 AM
خرگوش لوپ ماده ای دارم که تازه 3 روزه زایمان کرده امروز دیدم زیر گلوش به اندازه یه گردو باد کرده لمسش کردم اینهو یه غده سفت بود دلیلش چیه؟ چه بیماری داره؟؟
خرگوشمو میخوااام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 2:09:54 PM
قبلا کاملتر گذاشتم لطفا مطالعه کنید.دلایل مختلف داره رشد زیاد ریشه دندان باعث آبسه ریشه میشه اگه باشه حالش بده بایذ سریع دگتر ببرید آنتی بیوتیک و بعد احتمالا کشیدن دندان که گاهی چاره نیست وگرنه خیلی بدتر میشه و از درد گلوله مو و سایر مریضیارو هم میگیره بالاخره عفونته دیگه میزنه به جاهای دیگه بدنش به گوش مغز ریه قلب کلیه.دلایل دیگه سرطان انگل نیش حشرات و ... حتما سریع دامپزشک . امیدوارم این آبسه دوره بارداریش احتمالا شروع شده یا داشته به جنینهاش صدمه نزده باشه چون گاهی باعث نقصان میشه مثل آدمها.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 11:02:02 PM
وقتی خرگوش دچار انگل شده بهتره تا زمان درمانش که معمولا 2هفته هست زیر قفسش توری باشه ولی توری که سوراخاش درشت نباشه و فقط باعث بشه پشکلاش که آلوده به انگل و تخم انگل هستن زیر پاش نمونه بعد درمان باید اون طوری برداشته بشه و از علف خشک یا کاه بدون گندم یا مقوای رشته رشته بریزین تا مبادا پاش تاول بزنه (اگه زد باید دکتر ببرید دارو بهش میده و تو خونه جوراب نخی نوزاد پاش کنید و کف قفسش علوفه و نایلون محافظ باد دار که مال محافظ وسایله زیرش پهن کنید حواستونم باشه نایلون گرمه یه بطری آب خنکی بذارین کنارش خیلی گرمش نشه) تاول که در اثر فشار میله های توری یا قفس ایجاد میشه و اگه کفپوش خونه همه جا فرش کاشی یا پارکته حتما هر 3 ماه یه بار بخصوص بعد 9 ماهگیش زیر پاشو چک کنید بزرگتر میشن مستعدتر میشن برای این بیماری. اگه دیدید موهای زیر پای خرگوشتون داره کم میشه جدی بگبرید ممکنه در اثر کفپوش نامناسب خانه یا محل زندگیش باشه یا قارچ یا انگل باشه. ممنون از سایت عالیتون.
z...
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ مرداد 3:12:12 AM
سلام خسته نباشید من قبلا گفتم ک خرگوشم قارچ گرفته و دامپزشکی بردم من همه داروهاش رو سر موقع استفاده میکنم ولی متاسفانه هیچ تاثیری نداره حالش روز ب روز داره بدتر میشه خواهش میکنم کمکم کنید چیکار کنم ک جلوی رشد قارچ رو بگیرم یه موهای ریزی روی محل قارچ هست من فکر کردم داره خوب میشه وقتی موهای ریز رو دیدم ولی حالش هی داره بدتر میشه لطفا کمکم کنید
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ مرداد 11:25:18 PM
به جز تماس با محیط یا حیوان یا غذا یا انسان آلوده به قارچ که باید شناسایی و رفع بشن ، یک سری زخمها که در اثر راه رفتن روی زمین نامناسب و یا زخمای سطحی که از تغذیه انگلهایی مثل گال و غیره و یا زخمهای دیگه که در جای آلوده مستعد ابتلا به قارچ میشن ایجاد میشن که باید علت یابی و رفع بشن تا به درمان سریعتر کمک کنه.همچنین نمیدونم دکترش در تشخیص اولیه اش یه تست کشت مو برای تعیین نوع قارچ داده یا نه تا داروی مناسب نوع قارچ تجویز بشه گاهی 2نوع یا بیشتر آلوده میشن و عوامل زمینه ای مثل گال هم بدترش میکه.همچنین اگه خرگوشتونو شونه زده بودید باید از دکتر بخواهید داروی خوراکی براش بده چون قارچ در کل بدنش و زیر پوستش و در ریشه موهاش لونه میکنه و اونوقت اینجوری درمان میشه.🐇🐇حالا فرض کنیم اینها انجام شده حالا شما باید صبور باشید .چون قارچ بعد از شروع درمان به شرط ضدعفونی کردن مداوم محیط و رعایت بهداشت توسط شما (هر روز با دستکش دیروزی بهش دارو نمالید و عوض کنید و لونه و وسایلها با الکل بالای 70درصد یا وایتکس1/4رقیق شده در آب تمام وسایل و محیط رو ضد عفونی کنید.البته خرگوش در لونه نباشه آشغالهاشم بهداشتی معدوم کنین.هرجاهم بوده و میذارید ضد عفونی کنید تا خیالتون راحت بشه.) همونظور که قبلا توضیح دادمکمی درمانش طول میکشه حدود 40روز و باید در این مدت محدود بمونه. بعد از این دوره یک بار تست کشت مو میدید و بعد دوباره 2هفته بعد اگه بازم منفی شد دیگه درمان میشه . و تا جواب این کشتباید قرنطنه باشه کلا نزدیک 2ماه قرنطینه میمونه. استرس رو هم از محیطش کم کنید و بهش محبت کنید و ویتامین بهش بدیدتنوع غذایی براش بذارید تا زودتر خوب بشه.شنگه قاصدک و سیب یونجه تازه گلدار و گشنیز و خردل بهش بده و آناناس و هفتگی روغن زیتونم حتما بده تا گلوله مو نگیره.💝🐇💝باهاش در قفس با دستکش بازی کنیدحوصله اش سر نره.ممنون حس حیوان دوستیتون.💝💝💝💝💝امیدوارم کمک کنه
z...
۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور 5:01:57 PM
ممنون از توضیحات کاملتون و مسئولیت پذیریتون حتما این کارها رو انجام میدم بازم تشکر🙏
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲ شهريور 2:15:20 PM
ممنون از لطف شما. در ضمن بعضی میگن برای اینکه موهای آلوده به قارچ تو محیط از بین بره بهتره به لونه و اطرافش مشعل بگیرید تا موهای ریخته سوزونده بشه و دوباره از اونها آبوده نشه.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۶ شهريور 4:16:11 PM
یاد آوری کنم که الکل باید طبی باشه تا در رفع قارچ کمک کنه یا در کشتن حشرات و انگل .همچنین موقع سمپاشی یا پاشیدن الکل و یا ضدعفونی کننده باید مراقب باشیم به چشم خرگوش نفوذ نکنه خدای نکرده کورش نکنه یا تنفسش مسموم نشه. ممنون از توجه تون.
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 7:20:04 PM
سلام خرگوشم نژادش لوپه واقعا بدحاله حوصله نداره امروزم هیچی نخورده چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنین
گلی
۱۳۹۹ جمعه ۳۱ مرداد 10:41:16 PM
وای ببر دکتر میمیره. شاید گلوله مو گرفته. روغن قرچک بده یا رو عن زیتون شکمشو آروم بمال بازیش بده با غذا.شایدم کرم داره یا صدمه خورده. خرگوشمو میخواام بخون .مطلبای نکته های نگهداری خرگوش و راهنمای مدفوع سالم خرگوش.
عباس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 2:27:22 PM
سلام.بعد از یکم پرس و جو الان فهمیدم خرگوشمون دستاش قارچ زده و کلاقرمزه و نمیتونه زیاد دستشو بزاره زمین الانم گفتن با یه واکسن درست میشه اره؟ و این که به ما هم میتونه انتقال بده؟یا به خرگوش بقلیش؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 5:55:55 PM
مطلب در مورد قارچ قبلا گذاشتم لطفا مطالعه 🐇🌼🐇.قابل درمانه دامپزشک ببرید حتما. قابل سرایت به انسان در صورت عدم رعایت بهداشت، همینطور به سایر حیوانات هست
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ مرداد 1:25:15 AM
قارچ واکسن نداره.بعضی ویروسا واکسن دارن که چند ماه یه بار تکرار میشن .من نشنیدم واکسن هاری تو ایران داشته باشه.
علی
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 8:27:52 AM
سلام من یه خرگوش ساده دارم که بالای دماغش یه کم باد کرده ایا مریضه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 6:06:51 PM
باد کردن پوست دلایل مختلف داره .قبلا گذاشته بودم لطفا مطالعه کنید.آبسه ریشه دندان، آسیب خارجی،نیش حشرات، انگل و... میتونه باعثش باشه. اگه آبریزش بینی یا ریزش اشک حتی یک طرفه هم باشه احتمالا مشکل ریشه هست . حتما دکتر چون عفونتش میزنه به گوش بعدم بی تعادل میشه و گردنش کج میشه و بعد کر میشه یا ریه اش یا رشد زیادش باعث آسیب مغزی و فلج میکنه خلاصه کنترلش و در مانش خیلی مهمه
لیلا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۷ مرداد 7:18:37 PM
سلام بچه خرگوشام ۱۰روزشونه حدودن میلرزن و خیلی بیحالن نمیدونم چرا یکیشونم مرد دامپزشکم خیلی دوره تورو خدا بگید چیکارکنیم😭
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ مرداد 6:33:18 PM
خرگوشهای تازه به دنیا اومده کمی میلرزن وقتی که بیدارن. ولی مالممتاسفانه شما متاسفانه حالشون خوب نیست بعضی دامپزشکیها مشاوره تلفنی دارن بهتره حتما با یکیشون مشورت کنید.لرزش علامت خوبی نیست.ببین مشکل شایدم از غذاشونه شاید از شیر مسموم شدن اونوقت باید شیر رو قطع کنی و بدنشونو گرم نگه دار و. بهشون مدام آب جوشیده خنک شده با سرنگ بخورون (آروم از کنار دهنشون تا دهنش زخم نشه)اگه بهتر نشدن حتما دامپزشک ببر.
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 6:13:52 PM
خرگوش من مدفوع نمیکنه چیکار کنم به نظرتون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۷ مرداد 9:51:59 AM
به احتمال زیاد دچار گلوله مویی شده، نظرات گدشته را مطالعه کنید. این مطلب هم میتونه راهنماییتون کنه: راهنمای مدفوع سالم در خرگوش
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 1:09:14 PM
ببخشید خرگوش من گوشش بعضی وقتا می‌لرزه ایا مریض شده ؟ بعضی اوقات هم خیلی می‌لرزه ایا مریض شده ؟
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 12:30:10 PM
خرگوشها گاهی موقعی که کمکم خوابشون میگیره و راحت لم میدن یه کوچولو دندونهاشونو به هنمم میسابن و کمی میلرزن شبیه گربه ها که اونوقت کمی میلرزن 😘😘 بعدم میخوابن .ولی اگه خرگوشو تازه خریدید حتما خواهد لرزید چون میترسه بهتره اجازه بدید در جای امن که جای تاریکی که شما رو نبیتنه بمونه و شما هم باغذای مورد علاقه اش میتونید کم کم اعتمادشو جلب کنید. و نوازش بالای سرش فقط جلوی چشمشو نگیرید و از زمین بلندش نکنید چون بدتر میترسه .همچنین گاهی گرمای زیاد باعث لرزش خرگوش میشه برای اینکه دمای بالای 30 خیلی گرم محسوب میشه پس 30درجه هم گرمه!!برای خنک شدنش یه بطی که چکه نکنه با آب خنک حاوی چند تکه یخ کنارش بذارید که خنک بشه و برای خرگوش مو بلند هم در ماههای گرم سال (خرداد تا اواسط شهریور )موهاشو تا 2سانت روی بدنش بمونه بچینید نه بیشتر چون سردش میشه و آب خوردنشم کمی خنک کنید. اگه خونه تون چیز خنکی نیس روش لم بده دوتا تایل کاشی بذارید به تناسب اندازه بدنش تا روی اون لم بده.اگه لرزشش با علایم دیگه همراه بشه و یا اگه خرگوش علاقه زیاد به گرمای زیاد یا سرمای زیاد نشون داد حتما بیماره و باید دکتر ببرید.
خرگوشمومیخواام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد 12:51:10 PM
اگه مشکل از گرما باشه و رفعش نکنی حیوان در نهایت شوکه میشه از گرما و بیحال میوفته که اونوقت باید یه سری اقدامات مثل بردن حیوان به جای خنک و خنک کردن با دستمال نم خوراندن آب با سرنگ و باد زدنش با یه وسیله دستی بیصدا با یکم فاصله از حیوان و( کوتاه کردن موهای دراز حیوان بخصوص اطراف دم و مقعد اون و همچنین شانه زدن حیوان در طول روز هم به خنک شدنش و بهداشتش کمک میکنه و اینکارو دوست دارن)حداقل کاره و اگه حالش بده حتما ببرید دامپزشک چون میمیره.🌼🐇🌼و اینو قبلا گذاشته بودم: چیزی که باید اضافه کنم اینه که :اگه خرگوشو تازه خریدید حتما خواهد لرزید چون میترسه بهتره اجازه بدید در جای امن که جای تاریکی که شما رو نبیتنه بمونه و شما هم باغذای مورد علاقه اش میتونید کم کم اعتمادشو جلب کنید. و نوازش بالای سرش فقط جلوی چشمشو نگیرید و فعلا از زمین بلندش نکنید چون بدتر میترسه .همچنین گاهی گرمای زیاد باعث لرزش خرگوش میشه برای اینکه دمای بالای 30 خیلی گرم محسوب میشه پس 30درجه هم گرمه!!برای خنک شدنش یه بطری که چکه نکنه با آب خنک حاوی چند تکه یخ کنارش بذارید که خنک بشه و برای خرگوش مو بلند هم در ماههای گرم سال (خرداد تا اواسط شهریور )موهاشو تا 2سانت روی بدنش بمونه بچینید نه بیشتر چون سردش میشه و آب خوردنشم کمی خنک کنید. اگه خونه تون چیز خنکی نیس روش لم بده دوتا تایل کاشی بذارید به تناسب اندازه بدنش تا روی اون لم بده.(اگه خرگوش علاقه زیاد به گرمای زیاد یا سرمای زیاد نشون داد حتما بیماره و باید دکتر ببرید). اگه موارد رو رفع کردید بهتر نشد شاید دردی از یه مشکل پنهان داره .حیوانات به طور غریزی بیماریشونو قایم میکنن و وقتی متوجه اش میشید که حالش بدتر از چیزیه که میبینیدگومیبینیدگولمیبینید بازی و جستو خیز و اشتهای خوبشو نخورید پس حتما دامپزشک ببرید شاید رادیولوزی لازم باشه .امیدوارم حالش بد نباشه. ممنون میشم تجربه تونو با ما هم در میان بگذارید.
عباس
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 4:21:26 PM
سلام خرگوش من از نژاد جرسی هست امروز صبح پاشدم دیدم که دستاشو روی زمین نمیزاره یا بالا میگیره درحالی که خوب خوب بود بیشتر دست راستش این حالت رو داره
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 12:40:14 PM
متاسفانه این حالت خطرناکه چند دلیل میتونه داشته باشه که باید دامپزشک مجرب نظر بده.یکی ممکنه به خودش صدمه زده باشه دوم راه رفتن در سطح نامناسب باعث صمه به عضله ها و یا پوستش میشه..سوم سموم و نیش حشرات هست.چهارم یکسری میکروبها و علی الخصوص ویروسها ککهستنده خیلی هم مسریند هستند که صدمه به مغز حیوان میزنه باعث فلج شدن و بعد سفید شدن چشم میشه و نوع دیگه باعث بیحالی و باد کردن پاها و دستا و بعد چشمها نهایتا عدم تعادل و مرگ حیوان میشه و غیره .پنجم رشد زیاد ریشه دندان های پنهانه که گاهی با آبریزش چشم و بینی حتی از یک طرف علامتش دیده میشه و بعد گاهی آبسه درست میشه و این عفونت به گوش ومغزش و دستگاه تنفسیش راه پیدا میکنه ،گاهی هم بدون آبسه مستقیم در مغز حیوان نفوذ کرده و باعث فلج و بعد مرگ حیوان میشه. در این مدت ممکنه حیوان گلوله مو هم بگیره چون راحت نمیتونه غذا بخوره که اونم مشکلات خودشو درست میکنه.خلاصه اصلا علامت خوبی نیست حتما سریع دامپزشک احتمالا یه آزمایش و یه رادیولوژی لازم بشه.
آناهیتا
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 9:34:45 PM
یکی منو راضی کنه چجوری خرگوشام و بفروشم نمیتونم نگه شون دارم تعدادشان زیاده و این که من خرگوشام چون تو حیاطن عمروشون هم کم میشه ترو خدا یکی کمکم کنه منو راضی کنه و من میخوام همرو بفروشم یکی نگه دارم اونم تو خونه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد 7:22:38 PM
البته دل کندن از این جاندار مهربان خیلی سخته.میتونی برای کنترل جمعیتشون خرگوشهای بالای2سال رو عقیم کنی که به سلامت و طول عمرشون کمک میکنه. یا اقلا یه حصار توری بینشونن نرها و ماده ها بکشی.یعنی چی تو حیاطه عمرشون کمه؟!!!!این دلیل برای توجیه این فاجعه کافی نیست عزیزم.بااااید حتما دلیلشو پیدا کنی تا تبدیل به منبع تولید بیماریهای مسری بین جانوران نشی و ناخواسته به حیوانات و محیط زیست و انسانهای دیگه خسارت وارد نکنی 😱.اونوقت کسی که دامداری داره نباید بتونه حیوان نگه داره!! 😶باااااید علتش رو پیدا کنی.معلومه که حیوان ات رو دوست داری ولی باید دقت بیشتری بکنی چون لازمه کار و مسیولیت زیاد و البتهالبته بر طبق منطق هست.ممکنه چند دلیل داشته باشه که حیوانات عزیزت زود میمیرن. یکیش تغذیه ناکافیه.گاهی ما فکر میکنیم تغذیه خوبی به خرگوشا میدیم ولی اینطور نیست مثلا یونجه زیاد بعد بزرگ شدنشون بهشون میدیم در حالیکه خرگوش بزرگ شد دیگه زیاد کلسیم و پروتئین لازم نداره کلسیم زیاد باعث ایجاد سنگ کلیه و مشکلات استخوانی مثل انحرافاتی در مهره ها یا رشد بیش از اندازه و سریع دندانش و ریشه دندانهای اون و عوارض ناشی از اون میشه و پروتئن زیاد بیماری های مرتبط با چربی میاره باید کمترش کرد و علفهای مختلف غیراز خانواده گندم و تیغ دار و چوبهای مختلف به جز خانواده سرو و کاج آلبالو و گیلاس بهش بدید همچنین حتما غذای استریل و بدون سم کشاورزی یا زهر حیوانات بدید. خاک رس خطرناکه و نباید بخورن که معمولا همراه غذای آلوده وجود داره که به جز انگل و آلودگیهای مختلف میکروبی و ویروسی و قارچی مثل سالمونلا و تیزر و میکسوماتوز و غیره، آلوده هست. تنوع غذایی برای خرگوشها خیلی مهمه و محیط کم استرس و البته نور خورشید همیشه کمی نمک جوری که شوریشو حس نشه در آبشون بریزید.حتما غذای فشرده خشک شده باید داخل بسته شو ببینی بعضیاشون توش هر آشغالی هست چون باقیمانده غذای حیوانات دیگه هستن معمولم نیس به چی آلودن و حتی پشکل حیوانات دیگه و یا علفهای تیغدارو ..... دارن و تاریخ مصرف پلیتها و مواد داخلشو با دقت بخونین و تنوع غذایی حتما رعایت کنین.و معنی دیگهش اینه که در معرض آلودگین یا جاشونو نمیتونی خوب تمیز کنی مثلا مدت زیادیه که یه لونه خاص دارن که این درست نیس چون بعضی از ویروسها یا انگل و قارچها و میکروبها در جاهای اینطوری مقاوم میشن و خیلی سخت بشه ضد عفونی کرد پس باید مدتی حدود 3ماه جای متفاوت زندگی کنن .یا غذاشون آلودس یا حیوانای آلوده باهاشون در ارتباطن و یا با کفشهایی که جاهای مختلف میری و بیخبر از آلودگی هستیی که بیرون باید آلوده فرض بشه ،همیشه به ما میگن خاک پاکه آب جاری پاکه در حالیه اینطور نیست بخصوص که حالا جمعیت زیاده و رعایت و آموزش و تاکید کم.!!!(درآب و خاک و آسفالت تا مدتی آلودگی میمونه) و تو خواسته و ناخواسته پیش اونام میری در حالیکه نمیدونی چطور باید از هرکدوم از آلودگیا دوری کنی. همچنین لطفا جنازه های اون نازنینها رو همینطوری دفن یا دور ننداز باید اگه بیمار مردن حتما بهداشتی معدم شن تا این« چرخه لعنتی سرایت بیماری» که خیلی جدیه به محیط و باقی موندنش تو محیط، از بین بره تا این فجایع دوباره برای آدمها و حیوانات بیخبر دیگه تکرار نشه💅. نگید هیشکی رعایت نمیکنه منم نمیکنم یا نگید فقط یه حیوون کوچولوه یا خیلی برام عزیز بود چون اینجا چیزی خیلی مهمتر ،که اثرش دوباره به حیوانمون و خومونم برمیگرده وجود داره اونم «باقی ماندن آلودگی لعنتی و ایجاد چرخه بیماریه»که مثل بازی دس رشته میچرخه .😢😢😢😢 و در محیطه.متاسفانه به دلیل عدم رعایت عموم که یه علتشم نبود آموزش درست معدوم کردن بهداشتی و استریل محیط هست ،مردم اثرشو نمیبینن ولی اگه هرکس در حد ممکن اینو درست انجام بده تا چند سال دیگه محیطمون حتما پاک خواهد شد و حیوانات وحشیو اهلی و حتی حشرات و خودمون در راس هرم هم جان سالم بدر خواهند برد و اونها عمر بیشتری میکنن .پس این روش عاقلانه قطعا و حتما به محیط زیستم کمک میکنه که بازسازی بشه، این موضوع در روستاها خیلی مهمه. ممنون از عشقتون به همه.🌹🌹 امیدوارم حرفام بهتون برنخورده باشه چون قصد من کمک هست نه هیچ چز دیگه ای پس بزرگوارانه ببخشید🌹🐇🌹امیدوارم حیواناتت با عشق در دهلزهای قلبت ،شاد وسالم و سر حال جست و خیز کنن و توو اونها همیشه شاد و سلامت باشین🌹🌹🌹🐇🐇
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد 8:13:11 PM
یه نکته هم در مورد فضولات حیوان فراموش کردم بگم حتما فضولاتشونو اگه میتونی تند تند جمع کن و سریع امحاشون کن الته کود خوبی هستن و پایینتر در متنی گذاشتم که دوباره آوردمش: در ضمن میتوان فضولات خرگوش سالم نه بیمار!!! تا مبادا مباداحیوانات دیگه بگیرن و یا حشرات یا باد آلودگیشو منتشر کنن اینها رو هم باید بهداشتی معدوم کنین !!! که جزو کودهای خیلی مرغوب هست رو برای گیاهان کوه دشت و یا باغچه و باغ استفاده کرد بخصوص درختان مرکبات. طریقه آماده کردن فضولات خرگوش برای باغچه :در یک جای آفتابگیر درظرفی فضولات رو بریزید و آب داغ روش بریزید و بعد 10روز آماده هست نکته مهم برای دارندگان خرگوش این فضولات حشرات مزاحم خرگوش و شما رو به طرف خودشون میکشن و بو ایجاد میکنن و حتما باید دورتر از محل نگهداری خرگوشها اینکار رو بکنید پس اگه جای مناسب ندارید برای جلوگیری از بیماری خرگوش اینکار رو نکنید (اگه خواستید ببرید در صحرا بریزید پشکل حیوان سالم رو با مقداری ماسه یا خاک قاطی کنید و در جای آفتابگیر و در ظرف دربسته بذارید . و در فرصت مناسب ببرید و در طبیعت جای مناسبی خالی کنید البته کماکان مشکل بو خواهد بود.🌼🐇مسیله دیگه حشرات هست حتما شنیدی که میگن بعضی حیوانات یا حشرات وقتی انسان رو میگزن مثلا کزاز یا حصبه میگیره این به همون علته که اولا حیوانات مجبورا از حیوانات مریض یا آلوده تغذیه میکنن و اگه محیط زیست آلوده باشه تعدد آلودگی در دهان یا بدن حیوان هم بیشتر خواهد شد ، و این باعث میشه سطح بدن و یا خود حیوان آلوده به بیماری بشه و یا بعضی حشرات که از آلودگی تغذیه میکنن اونها رو نیش زدند و یا بعضی انگلها مثل پشه کک یا کنه و انواع جرب و ... که از خون حیوانات بیزبان تغذیه میکنن وو منبع انتشار آلودگی هستن مثلا طاعون و حسبه و تیفوس رو راحت از موش به بقیه میبرن یا باسیل سل رو از گاو به حتی انسان میارن و یا در بدنشان لارو میگذارن که حیوان دچار کمبود ویتامین یا کم خونی یا دچار زخمهای سطحی و جلدی شده در نتیجه مستعد گرفتاری به بیماریها و قارچ و زود بیمار شدن میشن . همچنین این آلودگی گاهی در حیوان پنهان میشه و یا در اونها به نوع و شکل دیگه ای بیماری دیده میشه.😱💅در ضمن حتما دستتون رو اگر به گوشت و یا وسایل یا لباسهای یا ملحفههای کثیف خودتون زدید که آلوده هستند ، مثلا به سرما خوردگی تب خال یا سایر آلودگیها از هر نوع اصلا و ابدا به حیوان دست نزنید خیلی مهمه چون اونها اون رو به شکل دیگه ای و گاهی بدتر تجربه میکنن.پس موقع شستشوی لباسها و زیر اندازها در حیاط دقت کنید و اگه حیوان آنجا میرن باید بعد شستشو حتما زمین ضد عفونی بشه و تا مدتی مانع تردد حیوان بشید و همچنین بعضی شوینده ها به کبد یا پوست حیوان یا دستگاه تنفسیش صدمه بزنه چون اونها پابرهنه و بی لباس هستند و همه چیز را با دهانشون تست میکنن و خودشون رو تمیز میکنن پس مستقیم آلودگیو میخورن. مثلا سرماخوردگی تبدیل به ذات الریه در خرگوش میشه و یا سفلیس که عفونت مجاری اداریه و خرگوش میگیره و یا قارچ و یا سالمونلا و .... ببخشید که سرتون رو درد آوردم .ولی گفتم یاد آوری کنم شاید کمک کننده باشه.
نازنین
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 7:07:12 PM
سلام خرگوش من بسیار شیطونه و از نژاد جاری هست از روی که خریدمش با پاس خیلی خودشو میخارونه و بعضی مواقع یهو میپره اون یکی هم اسهال گرفت و مرد خیلی میترسم که این یکی هم بمیره 😭 و این که آیا لازم به بردن حموم داره و اگر داره چجوری باید این کار رو انجام بدم برای چند روز اول که هنوز با هم آشنا نیستیم باید چه کار بکنم که از مدرسه و استرس نگیره و اونجایی که ازش خرگوش هامو خریدم یکسری دونه های سفت تقریبا اندازه مغز فندوق هستند که یافتن و تیره رنگ هستن آیا اونها باعث اسهال میشه خخخخیلی خیلی کار سختیه هزار نوع بیماری دارن که آدم فکرشم نمیکنه که این یه جور بیماری باشه و اینکه و فنی ازادشون میکردم اونی که مرد کلا بی حال بود و می‌رفت یه گوشه می‌خوابید و اون سرحاله می‌رفت زیر تخت قایم میشد اینم خطرناکه ❓❓❓❓😱
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 1:26:12 PM
متاسفم که جاندار عزیزتونو از دست دادید. همچنین محض یاد آوری بگم ،هروقت مطمین هستید حیوانتون بر اثر بیماری مرده حتما حتما حتما روش معدوم کردن بهداشتی رو یاد بگیرین و انجامش بدین و محیط زندگی و رفت و آمد افراد در تماس با حیوان رو هم ضد عفونی کنین بخصوص بهتره به خاطر جلو گیری از انتشار بیماری علی الخصوص بیماریهای خطرناک جدید به آب و خاک و حیوانات و حتی انسانهای دیگه دامپزشکی مطرح کنید حتی تلفنی .🌸🌇 بهتره وقتی حیوانی رو از دست میدید حداقل تا دو سه ماه دیگه حیوان جدید نخرید تا هم خودتون کمی بازسازی روحی بشید و هم اگر احیانا حیوان قبلی به دلیل بیماری مرده این فاصله به از بین رفتن آثار بیماریهایی که در محیط مقاومند تا حد زیادی کمک میکنه و خطر ابتلای حیوان جدید رو هم کمتر میکنه.🌸🌸 پایینتر هم نوشته بودم،هر وقت حیوان تازه خریدید حتما اول مستقیم برید دامپزشکی بگید تازه خریدی و بگید اونو از لحاظ بیماریهای پوستی مثل قارچ و یا انگل معاینه کنه و شما رو در نگهداری اون راهنمایی لازم رو بکنه و در منزل تا 1ماه در محل جدا از بیقیه حتما قرنطینه رو رعایت کنید و با دستکش (ترجیحا کم خش خش باشه میترسن از صداش)غذا و نوازش بدید تا در صورت بروز مشکل جبران سخت نشه. 🌸 خارش به نژاد ربط نداره ممکنه انگل گال یا قارچ باشه.پریدن هم شاید جاش تنگه اگه جاشو بزرگتذر کردید و بازم همش عمودی پرید اگه دایم فقط عمودی میپره نه افقی اونوقت یعنی مشکل مفصل داره حتما دامپزشکی ببرید. 🐇 خرگوشها نیاز به جای تاریک و امن خصوصی دارن که دست کسی نرسه و نبینتشون تا راحت توش بخوابن و در فرار از خطرات بهش پناه ببرن،این طبیعیه. ضد عفونی محل زندگیش حتما جدی بگیرین. 🐇ماکی دام اطلاعات خوبی هست حتما بخونید.خرگوشمو میخوامها رو تا فروردین بخونین.
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 6:41:15 PM
ممنون از ماکی دام که محل ثبت سوالات رو به بالای صفحه منتقل کردید.🌹🌸🌹 نازنین عزیزپایینتر جواب برای بازی و خرگوشی که تازه خریدیم ، و نگهدار ی و غیره گذاشتم. و اینی که نوشتین دونه سفت اندازه مغز فندق چیه؟ روی یا زیر پوست خرگوشهست؟ به هر حال زیر پوستش یا روی اون هیچ برجستگی یا چروک یا شوره یا زخم التیام نیافته ای نباید باشه.انگل سرطان قارچ مشکلات عضلانی آبسه در اثر ویروس یا میکروب میتونه دلیلش باشه.گلوله مو هم با ماساز در زیر دنده یا شکم حیوان معلوم میشه(البته پستان حیوان در دو ردیف زیر کل شکم حیوان هست و اونو نباید با چیز غیر عادی اشتباه بگیرید)تمام این موارد باید تحت نظر دامپزشک باشه .شاید برای تشخیص رادیولوزی لازم بشه.مطالب ماکی دام و پاسخهای پایینترحتما بخونید.
ه
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد 9:29:54 PM
این خرگوش شما وقتی خودشو میخواران عادیه و بعد می پره این خیلی عادیه خرگوش شما الان خوشحاله جای نگرانی نیس و این که خرگوش رو حمام خشک کنید اگه خرگوش رو با آب بشوری خرگوش میمیره 😱 برای خرگوش غذای مورد علاقشو بزارید بعد شما اونو ناز کنید اون وقت به به شما وابسته میشه نه خرگوش حیوون جنگلی و باید خودشو قایم کنه اینم جای نگرانی نیس
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 10:54:09 AM
دوستان دقت کنید مطلب که میذارین غلط املایی کمتر داشته باشه تا منظورتونو بهتر متوجه بشیم مطالب تا فروردینو بخون کلی مطلب دستت میاد.دلایل اسهال هم یا مستقیم تقصیر ویروس و میکروبه یا گلوله مو چون معده شو یا رودشو پر میکنه مثل بالن معده و غذا کم بهش میرسه وزن کم میکنه تشنه میشه و بعدم تو معدش فاسد میشه تب میکنه و بدنش ضعیف شده اونوقت زود اسهال یا مریضیای دیگه میگیره هر هفته روغن زیتون یا قرچک یه ذره بهش بده و آناناس اینا مو رو رو خارج میکنه درمان نشه میمیره پایینتر مفصل دلایل و نشانه های گلوله مو رو نوشتم.
نازنین
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد 5:49:27 PM
سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز واقعا راهنمایی های خوبی بود
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد 12:41:55 PM
🌼🌼🌹🌼🐇🌼
هلیا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 9:14:31 PM
ترو خدا خاکی دام یا کسی که خرگوشمو میخوام اون شما لطفا شماره هاتونو بنویسین لطفا و اینکه تو گیلان تالش اصلا دام پزشک خوب نیس شما جایی سراغ دارید
بیتا
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد 12:02:45 PM