ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1824
بازدید: 11048
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۴/۴ ساعت: 4:18:41 PM

رفتار کرچی و لانه گزینی کبوتر

رفتار کرچی در کبوتر عبارت است از: خاتمه تولید تخم، خوابیدن بر روی تخم‌ها و مراقبت از جوجه‌های جوان می‌باشد.

کرچی و لانه گزینی کبوتر

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ رفتار کرچی عبارت است از: خاتمه تولید تخم، خوابیدن بر روی تخم‌ها و مراقبت از جوجه‌های جوان می‌باشد.

درصد باروری 96 - 85 درصد و میزان جوجه‌درآوری 85 -80 درصد است رفتار خوابیدن روی تخم در کبوتر موجب تحریک رشد و توسعه کیسه چینه‌دان می‌گردد به نظر می‌رسد که رشد و تزاید این غده تحت کنترل مستقیم پرولاکتین باشد تصور می‌شود که در قمری تولید استروژن، آندروژن که با ترشح FSH تحریک می‌شود موجب رفتار لانه‌سازی در جنس ماده می‌گردد در مقابل آغاز فعالیت لانه‌سازی در جنس نر بستگی به شرایط هورمونی و رفتار جنسی ماده دارد.

در پرندگان رفتار لانه‌سازی به طور وسیعی در تخمک‌گذاری مرتبط می‌باشد 100% از تخمک‌گذاری 24 ساعت پس از رفتار لانه‌سازی و 99% لانه‌سازی قبل از تخمک‌گذاری انجام می‌شود با این حال تنها 95 - 60% از تخمک‌گذاری پس از یک سیکل تخمگذاری انجام می‌شود.

جوجه کشی کبوتر

تخم‌های شکسته ناشی از مبارزات بر سر لانه نیز در حدود 6‌درصد برآورد می‌گردد. تلفات در بین جوجه‌ها تقریبا 9% و گاهی بیشتر می‌باشد. برای افزایش راندمان تخمگذاری تعدادی از کبوتران را فقط مخصوص گذاشتن تخم انتخاب می‌کنند. بدین ترتیب که پس از گذشت 10 روز از تاریخ تخمگذاری تخم‌ها را از زیر کبوتران برداشته و در نتیجه پرنده در عرض 2-1 هفته مجددا تخم خواهد گذاشت با این روش می‌توان تا 60‌درصد به راندمان تخمگذاری افزود.

در ایتالیا به مجرد تخمهای گذاشته شده جمع‌آوری می‌گردد، درچنین متدی تخمها را به طور متوسط از 15 عدد در سال به 47 عدد فزونی می‌بخشد.

تخمهای برداشته شده را یا به کمک ماشین جوجه‌کشی به جوجه تبدیل کرده و تحویل کبوترهای مادر که در همان روز جوجه‌هایشان متولد شده می‌دهند و یا هر تخم را به عنوان تخم سوم زیر کبوترهای دیگر می‌گذارند هم سن بودن این سه تخم کاملا ضروری است. کبوترها قادرند تا سه نوزاد را نگهداری کنند ولی اکثرا از عهده تغذیه و رسیدگی 4 جوجه عاجزند و فشار کاری زیادی را باید تحمل کنند. در جوجه‌کشی مصنوعی کبوترها نسبت به مرغ‌ها به درجه حرارت کمتر 7/36 - 1/36 درجه سانتی‌گراد و رطوبت بیشتری نیاز است.

رکوردهای نمودارهای فوق واقعی هستند و از یک گیرنده حساسی که در جلوی سینی حاوی تخمهای کبوتر قرار داده شده بود به دست آمده‌اند هر سی دقیقه سینی به اندازه 90درجه به سمت جلو و عقب چرخانده می‌شود به طوری که در دوره نیم ساعته بعدی گیرنده حساسی قبل از اینکه بر روی تخمها قرار بگیرند در معرض جریان هوا قرار می‌گیرند و سپس بر روی آنها قرار می‌گیرند. پس از عبور از روی تخم‌مرغ‌های تازه درجه حرارت هوا زیاد نمی‌شود ولی در تخمهای نزدیک جوجه‌کشی دما 75/1فارینهات افزایش پیدا می‌کند.

تفاوتهای گوناگونی در درجه حرارت مطلوب وجود دارد که شامل حرارت داخل بدن پرنده بالغ، اندازه تخمها و تناسب آنها با بدن پرنده، خلل و فرج پوسته و طول دوره جوجه‌کشی می‌باشد.

لانه کبوتر

منبع: forum.patoghu.com


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:9
کامبیز
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۱ شهريور 8:22:54 PM
سلام و عرض ارادت میخواستم بدونم چرا چند روز قبل از تخم گذاشتن کبوتر نر خیلی سریع دنبال جفتش میدود و گاها حتی نمیذاره دونه یا اب بخوره مخصوصا اگه دوروبرشون کبوترهای دیگه ای باشه سریعتر دنبال ماده اش میکند ممنون
طاها میرزاده
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲ تير 4:49:06 PM
سلام
محمدهادی
۱۳۹۹ شنبه ۲۳ اسفند 7:32:31 PM
لطفا به سوالم جواب بدید علت اینکه کفتر دیگه یهویی رفت خوابید روی تخم کفتر دیگه چیست
علی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۸ دي 11:54:06 PM
سلام من کیوتر هام تخم گذتشتن بعد تخم دوم جوجه شد ولی کامل از تخم بیرون نیومد بعد مرد
عرفان
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ شهريور 12:55:03 PM
ببخشید‌من‌یه‌جفت‌کبوتر‌دارم‌برا‌شون‌لونه‌کذاشتم‌نمدونم‌چرا‌اینها‌زیاد‌میرن‌تو‌لونه‌
امیر
۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد 2:28:22 PM
سلام من ۱۰ روزه یک جفت چاهی خریدم ولی نمی دونم چرا تخم نمی زارن یه راهنمایی می کنید
ممد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۸ فروردين 7:39:32 PM
با سلام من یه سوال داشتم در مورد کبوترام من یه جفت کبوتر پلنگی دارم که حدودا دو ماهه نگهش میدارم میخوام ازشون جوجه کشی کنم اما اینارو هم موقع میندازم تو یه لانه با هم دعوا میکنن اخر سر هم شبا از هم دور تر میخوابن کسی راهی روشی بلده که اینا رو چجوری ازشون جوجه کشی کنم
فرهاد عباسی پور
۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر 5:39:11 AM
درواقع سوال ضروری ومهمی دارم، ایامیتوان ماده کبوتری را دراصطلاح به معنای واقعی کلمه برای مدت طولانی یا دائم کرچ نمود؟ اگرمیشود به چه شکل میباشد. محبت میفرماییدوجواب بدید! جهت تولید کبوترنوک قنار ارزشمند
سجاد
۱۳۹۹ جمعه ۲۷ تير 3:33:55 PM
اگه نمیخوای کفترات از بین برن این کار نکن کفتر 17 تا 20 روز کرچ میشه کلی ضعیف میشه

عناوین اصلی