ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1519
بازدید: 3144
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ساعت: 11:42:35 AM

آنفلوانزای ویروسی اسب

آنفلوانزای اسب بیماری مسری بوده که در شرایط طبیعی تک‌سمی‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری اصولاً به همراه یك التهاب در قسمت فوقانی دستگاه تنفس بروز می‌نماید.

آنلانفولانزای ویروسی اسب

‌به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ آنفولانزای اسب بیماری مسری بوده که در شرایط طبیعی تک‌سمی‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری اصولاً به همراه یك التهاب در قسمت فوقانی دستگاه تنفس بروز می‌نماید. در نقاطی که تعداد زیادی اسب در مجاورت هم قرار گیرند بیماری به سرعت در بین آنها اشاعه می‌یابد و اسبهای جوان به بیماری حساس‌تر می‌باشند بیشتر واگیرها در اسب جوان كمتر از 2 سال و به ویژه در سنین بین 2 تا 6 ماه بروز می‌كند ولی زمانی که بیماری شیوع پیدا کند اسب‌های مسن نیز به آن مبتلا می‌شوند.

علائم بیماری آنفولانزای ویروسی در اسب

علایم بیماری در اسب عبارت است تب خفیف تا شدید، سرفه كه ابتدا خشك بوده و سپس مرطوب می‌گردد و ترشحات بینی كه گاهاً به صورت آبكی دیده می‌شود.

همچنین بی‌اشتهایی، ریزش اشک، هجوم‌الدم بافت چشم و ریزش از بینی نیز از علائم دیگر آن است. در بعضی از موارد ذات‌الریه و کور شدن چشم نیز دیده می‌شود که در این صورت منجر به مرگ حیوان می‌شود. امکان وجود یرقان و نفریت نیز در اسب گزارش شده است. بیماری از طریق ترشحات بینی، عطسه یا سرفه به خارج پخش و سبب ابتلا سایر اسب‌ها و دیگر موجودات مهره‌دار و از جمله انسان می‌گردد.

اسب‌هایی كه در شرایط نامساعد محیط خارج نگهداری می‌شوند، دوره بیماری را بدون عارضه گذرانده ولی اسب‌هایی كه كار می‌كنند و یا در حمل‌و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا اینكه در معرض شرایط نامساعد جوی واقع می‌شوند سرفه در آنها شدیدتر شده و حتی ممكن است به عوارضی چون برونشیت، ذات الریه و خیز پاها دچار شوند. اما خوشبختانه میزان مرگ‌و میر حدود 1 تا 3‌درصد می‌باشد.

عامل بروز بیماری آنفولانزا در اسب

عامل بیماری ناشی از ویروس تیپ A بوده كه دارای دو نوع A1 و A2 می‌باشد.

آنفولانزا در اسب

راه‌های انتقال آنفولانزای ویروسی در اسب‌ها

انتقال بیماری در اسب از طریق استنشاق هوایی بوده كه قطرات آلوده ترشحات دستگاه تنفسی اسب‌های بیمار در هوا پراكنده شده و باعث انتقال بیماری می‌شود. از این‌رو در زمان كوتاهی این ویروس قادر است اسب‌های موجود در آن محیط را آلوده كند و در ضمن انتشار به وسیله اشیا آلوده نیز امكان‌پذیر است. به‌طور كلی مسابقات اسبدوانی، نمایشگاه‌های عرضه اسب و محیط‌هایی كه جراحی‌های اسب در آنجا انجام می‌شود اماكن مناسبی برای انتشار این بیماری در سطح جهانی محسوب می‌شود.

كنترل و پیشگیری بیماری آنفولانزای اسب

جهت ایجاد ایمنی در اسب واكسیناسیون توصیه می‌شود، اسب‌ها باید با 2 دوز واكسن به فاصله 6 تا 12 هفته مایه‌كوبی شده و هر ساله نیز مقدار دوز توصیه شده تزریق گردد.

مراعات اصول بهداشت در جلوگیری از انتشار بیماری در انسان و حیوان موثر است. وسایل نقلیه‌ای كه در انتقال اسب‌ها به كار می‌روند باید در فواصل نقاط و انتقالات كاملاً ضدعفونی شوند. حركت انبوه اسبان به دلایلی از محلی به محل دیگر سرعت انتشار بیماری را تقویت می‌كند. مجزا نگهداشتن دام‌هایی كه تازه به محلی وارد شده‌اند در كنترل بیماری موثر خواهد بود.

درمان آنفولانزای ویروسی اسب

درمان خاصی وجود ندارد اما استفاده از آنتی‌بیوتیك‌های وسیع‌الطیف جهت جلوگیری از عفونت‌های ثانویه توصیه می‌شود. اما مهمترین راه درمان پرستاری مناسب از اسب‌ها، رعایت كردن تمام مقررات بهداشتی، استراحت كافی، عدم فعالیت، تهویه مناسب، تعویض علوفه و وسایل آلوده، دمای مناسب و جلوگیری از عفونت‌های ثانویه می‌باشد.

منبع: ilovemyhorse.ir و horse-rider.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*