ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1428
بازدید: 5009
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۵ ساعت: 9:43:18 AM

چرا خوردن شکلات سگ ها را می کشد؟

ماده شیمیایی‌ای که در شکلات موجود است، خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و برای انسان‌ها محرک، نشاط‌آور و ضدسرفه است؛ اما خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز (دوازده ساعت) اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ‌ها ظاهر می‌کند.

خوردن شکلات سگ را می‌کشد

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از «تابناک باتو»؛ شاید تصورش کمی دشوار باشد که شکلات خوراکی محبوب میلیون‌ها تن در سراسر جهان برای سگ‌ها تا جایی خطرناک باشد که مرگ آنها را رقم بزند، به‌خصوص اگر سگ کوچک و حجم شکلاتی که می‌خورد زیاد باشد، امکان مسموم شدنش بسیار بالا خواهد بود.

شکلات حاوی ماده شیمیایی موسوم به تئوبرومین است؛ تئوبرومین که یک نوع آلکالوئید است در کاکائو و چای یافت می‌شود و ساختاری شبیه کافئین دارد. این ماده شیمیایی موجود در شکلات خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و برای انسان‌ها محرک، نشاط‌آور و ضدسرفه است؛ اما همین ماده باعث مسمومیت کشنده سگ‌ها می‌شود و خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز (دوازده ساعت) اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ‌ها ظاهر می‌کند.

بالا رفتن درجه حرارت بدن سگ، اسهال، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، استفراغ، تشنج‌های عصبی از جمله این عوارض هستند.

چه زمانی شکلات برای سگ کشنده خواهد بود؟

تئوبرومین موجود در شکلات بر اساس نوع و کیفیت شکلات متفاوت است. شکلات شیر ۰.۰۲‌درصد تئوبرومین دارد اما این نسبت در شکلات تلخ ۱.۴‌درصد است. اگر وزن سگ ۲۰ کیلوگرم باشد، خوردن ۲.۷ کیلوگرم شکلات شیر و ۴۵۰ گرم شکلات تلخ او را مسموم خواهد کرد.

اگر سگی مبتلا به مسمومیت با تئوبرومین باشد، باید او را به سرعت به دامپزشکی برد، در غیر این صورت می‌توان به سگ، مایع پیروکسید هیدروژن خوراند تا منجر به خالی شدن معده او شود.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی