اصول پیشگری بیماری های دام

اصول پیشگری بیماری های دام ۱۳۹۷/۶/۵ 12:47:45 PM

پیشگیری به معنای ساده جلوگیری از بوجود آمدن بیماری قبل وقوع آن است. در مفهوم متداول پیشگری شامل اقداماتی است که از آنها برای بوجود نیامدن بیماری و یا قطع ویا آهسته کردن سیر بیمار استفاده می‌شود.

آمپرولیوم %20 (Amprolium)

آمپرولیوم %20 (Amprolium) ۱۳۹۷/۲/۲۷ 11:24:05 AM

داروی آمپرولیوم %20 (Amprolium)، برای پیشگیری و درمان بیماری کوکسیدیوز ناشی از E.tenella, & E.acervulina در جوجه‌ها، مرغ‌های مادر و بوقلمون‌ها. همچنین برای پیشگیری و درمان کوکسیدیوز گوساله و بره توصیه می‌شود.

وضعیت بیماری تب مالت در جهان و ایران

وضعیت بیماری تب مالت در جهان و ایران ۱۳۹۷/۲/۲۳ 10:01:19 AM

بیماری تب مالت در تمام نقاط دنیا وجود داشته و تا بحال 17 کشور بیماری را ریشه‌کن کرده‌اند. در ایران نیز برای اولین بار در سال 1311 بروسلا ملیتنسیس توسط کارشناسان انستیتو پاستور ایران مورد بررسی قرار گرفت.

پنومونی آنزئوتیک گوساله ها

پنومونی آنزئوتیک گوساله ها ۱۳۹۷/۲/۱۹ 10:29:02 AM

پنومونی آنزئوتیک گوساله‌ها (Angiosperm Pneumonia)، بیماری اولیه دستگاه تنفس گوساله‌ها بویژه آنهایی است در اصطبل نگهداری می‌شوند. از نظر بالینی، به وسیله درجات مختلف پنومونی ویروسی همراه و یا بدون برونکوپنومونی باکتریایی ثانویه تظاهر می‌نماید.

بیماری آگالاکسی (Mycoplasma agalactiae)

بیماری آگالاکسی (Mycoplasma agalactiae) ۱۳۹۷/۲/۱۶ 10:54:38 AM

میزان تلفات در بیماری آگالاکسی 30 – 10درصد است ولی تعداد زیادی دام به این علت که غده پستان در آنها آسیب دیده و برای همیشه غیرقابل استفاده می‌گردند، از گله حذف می‌شوند.

واکسن دام

واکسن کشته آگالاکسی

واکسن کشته آگالاکسی ۱۳۹۷/۲/۱۶ 10:54:36 AM

این واکسن از مایکوپلاسمای کشته در فرمالدئید تهیه شده جهت ایمن‌سازی فعال علیه بیماری آگالاکسی در گوسفند و بز استفاده می‌شود.

شناخت بیماری کچلی گاو

شناخت بیماری کچلی گاو ۱۳۹۷/۲/۴ 11:59:30 AM

کچلی بیماری‌ای قارچی است که در بروز آن، تریکوفیتون وروکوزوم از همه شایع‌تر می‌باشد. انتقال این بیماری بصورت افقی و در اثر تماس می‌باشد.

روش معاینه اختصاصی دستگاه گوارش دام

روش معاینه اختصاصی دستگاه گوارش دام ۱۳۹۷/۱/۱۸ 10:08:35 AM

مطلب پیش‌رو برگرفته از کتاب "اصول معاینه دستگاه گوارش و اعصاب در نشخوارکنندگان و تک‌سمی‌ها" می‌باشد که مطالب آن عمدتاً در باب درمان و اهمیت آن در دام‌های کوچک نوشته شده است، افزون برآن موضوع درمان در دام‌های بزرگ از دیدگاه اقتصادی مطرح گردیده است.

بیماری اکتینومیکوزیس در گاو (Actinomycosis)

بیماری اکتینومیکوزیس در گاو (Actinomycosis) ۱۳۹۷/۱/۱۶ 10:09:03 AM

اکتینومیکوزیس جزو بیماری‌های مزمن است. کلاً این بیماری بیشتر در گاو، کمتر در گوسفند و بز و اسب دیده می‌شود. انسان هم ممکن است که به این بیماری مبتلا شود.

هایپوکالمی حاد در گاوها

هایپوکالمی حاد در گاوها ۱۳۹۷/۱/۵ 8:12:55 PM

هیپوکالمی حاد (Hypokalemia) در گاوها ممکن است بدنبال عواملی چون: بی‌اشتهایی، اسهال، انسداد قسمت فوقانی دستگاه گوارش، جابجایی شیردان به راست و پیچ‌خوردگی آن و انباشتگی شیردان رخ دهد.

نفخ در دام

نفخ در دام ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ 10:46:36 AM

نفخ در دام به وسیله باد کردن غیر مشخص می‌شود. حرکات تنفسی (Left flank) طبیعی تهیگاه چپ افزایش می‌یابد و به 60 حرکت در دقیقه می‌رسد. حیوان سرپا است ولی بد تنفس می‌کند و مخاطات آبی رنگ می‌شود.

بیماری تب مالت یا بروسلوز

بیماری تب مالت یا بروسلوز ۱۳۹۶/۱۱/۵ 10:39:40 AM

بروسلوز به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌گردد. تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد اما از انسان به انسان خیر.

مسمومیت آبستنی در دام

مسمومیت آبستنی در دام ۱۳۹۶/۹/۲۲ 11:12:17 AM

مسمومیت آبستنی یا بیماری دوقلوزایی که فلج زایمان و یا کتوز نیز نام دارد یک عارضه متابولیکی است که به علت کاهش قند خون (هیپوگلایسمی) بوجود می‌آید.

... 11 12 13 14 15  ... قبلی بعدی