ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کاهش تنش حرارتی گاوهای شیری با متعادل کردن جیره و خوراک دام

کاهش تنش حرارتی گاوهای شیری با متعادل کردن جیره و خوراک دام ۱۳۹۵/۵/۱۱ 11:38:02 AM

ایجاد بیش از حد فشار حرارتی بر گاو در اثر درجه حرارت و رطوبت بالای محیط، موجب استرس گرمایی در گاوها می‌شود. در طی استرس حرارتی، مصرف خوراک دام ۸ تا ۱۲% یا بیشتر کاهش می‌یابد. این کاهش مصرف خوراک، موجب کاهش تولید اسید چرب فرار در شکمبه شده و در نتیجه تولید کاهش می‌یابد.

کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور

کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور ۱۳۹۵/۵/۵ 2:46:47 PM

اگرچه آب ماده مغذی محسوب نمی‌شود ولی یک از ارکان حفظ حیات هر جاندار بوده و محیطی برای تمام فرایندهای بدن است و از مواد متشکله تمام سلول‌ها و بافت‌های حیوان می‌باشد. اگر حیوانی از آب محروم شود سریعتر از حیوانی که از تمام مواد غذائی دیگر محروم شده باشد می‌میرد.

اهمیت کیفیت آب در گاوداری

اهمیت کیفیت آب در گاوداری ۱۳۹۵/۴/۲۴ 12:49:14 PM

به دلیل وجود مشکلاتی همچون آلودگی منابع آب زیرزمینی، تخلیه مخازن آب، شوری و سنگینی آب، بیشتر پرورش دهندگان گاو شیری آب مزارع خود را مورد آزمایش قرار می دهند.

برنامه ریزی ساخت سالن شیردوشی

برنامه ریزی ساخت سالن شیردوشی ۱۳۹۵/۲/۱۱ 7:21:23 PM

سالن شیردوشى حدودا یک چهارم هزینه هاى ساخت یک دامدارى شیرى را به خود اختصاص مى دهد، بنابراین طراحى، اندازه و درجه اتوماسیون آن از اهمیت ویژه اى برخوردار است.

استفاده از فراورده های میکروبی در تغذیه گوساله های شیرخوار

استفاده از فراورده های میکروبی در تغذیه گوساله های شیرخوار ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ 11:39:58 PM

فراورده‌های میکروبی یا پروبیوتیک‌ها، افزودنیهای زنده میکروبی که به خوراک افزوده می‌شوند، هستند، که قادرند با ایجاد یک تعادل میکروبی در جمعیت فلور روده و پیشگیری از عفونت‌های گوارشی اثر مثبتی روی بهبود عملکرد حیوان و افزایش رشد دام و طیور داشته باشند.

اقدامات مدیریتی در رابطه با کنترل بو در جایگاه های دامی بسته

اقدامات مدیریتی در رابطه با کنترل بو در جایگاه های دامی بسته ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ 11:28:57 PM

بوی ناشی از جایگاه‌های دامی بسته، باعث ایجاد مشکل برای همسایگان و افراد بومی موجود در محل می‌شود. غالبا این مشکلات منجر به شکایت از سوی افراد و مراجعه به افراد متخصص برای جلوگیری از گسترش جایگاه‌های دامی بسته می‌شود.

اثرات تغذیه ای سموم ارگانو فسفره (فوزالون و دیازینون) در دام

اثرات تغذیه ای سموم ارگانو فسفره (فوزالون و دیازینون) در دام ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ 11:10:17 PM

آفت‌کش‌های اُرگانوفسفره، دسته‌ای از مواد شیمیایی فسفردار بوده که برای کنترل طیف وسیعی از آفات در بخش کشاورزی به‌کار برده می‌شوند و کاربرد این سموم درحال حاضر در جهان رو به گسترش می‌باشد. این ترکیبات فسفره‌ی آلی دارای اثرات بیولوژیکی متنوعی می‌باشند.

نحوه راه اندازی گاوداری

نحوه راه اندازی گاوداری ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ 10:54:08 PM

جهت شروع یک پروژه پرورش دام و صنایع وابسته، در مراحل ابتدائی نیاز به تهیه مکانی مناسب جهت احداث دامداری و سپس اخذ کلیه مجوزهای لازم از سازمانهای ذیربط می‌باشد.

اثر طول دوره روشنایی روزانه و هورمون رشد (تروپست) بر تولید شیر در گاوها

اثر طول دوره روشنایی روزانه و هورمون رشد (تروپست) بر تولید شیر در گاوها ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ 10:10:56 PM

هورمون رشد که هورمون سوماتوتروپیک یا سوماتوتروپین (BST) نیز نامیده می‌شود٬ در گونه‌های مختلف بین ۱۷۸ تا ۱۹۶ اسید آمینه داشته و با تاثیرگذاری بر روی همه ی سلول‌های بدن به ویژه استخوان و ماهیچه٬ برای ادامه رشد خطی بدن لازم است.

Veterinary Medicine ترجمه بخشی از کتاب

بیماری های پستان در گاو شیری

بیماری های پستان در گاو شیری ۱۳۹۴/۹/۲۹ 12:06:03 AM

افرادی که با صنعت گاو شیری ارتباط دارند، بر این باورند که در بین بیماری‌های گاو شیری، ورم پستان یکی از متداول‌ترین و پرهزینه‌ترین آنها است.

استفاده از اطلاعات ترکیب مواد علوفه ای برای فرموله کردن جیره گاو شیری

استفاده از اطلاعات ترکیب مواد علوفه ای برای فرموله کردن جیره گاو شیری ۱۳۹۴/۹/۲۷ 9:48:16 PM

واقعیت این است که اختلاف در محتوای مواد مغذی خوراک‌ها، وضعیتی نیست که هر کسی آن را با تغذیه گاوشیری درگیر کند. با این حال، بسیاری از متخصصان تغذیه، اینکه چرا دو نمونه خوراک مشابه ممکن است دارای ترکیب متفاوتی باشند را مورد بررسی قرار نداده‌اند.

خطرهای مداخله پیش از موعد در زایمان گاو

خطرهای مداخله پیش از موعد در زایمان گاو ۱۳۹۴/۷/۱۸ 12:06:03 PM

از جمله علل جفت ماندگی در گاو آبستن می‌توان ضعف و خستگی دام، بزرگی گوساله و مداخلات پیش از موعد و یا نابجا در امر زایمان، سقط جنین واگیردار قارچی، لپتوسپورایی و یا سالمونلائی، آلودگی به ویبریوفتوس، کمبود کلسیم و منیزیم و نیز توکسمی یا سپتی سمی را نام برد.

تکنیک انتقال جنین در گاو

تکنیک انتقال جنین در گاو ۱۳۹۴/۷/۱۲ 2:22:57 PM

عمل انتقال جنین (ET) برای اولین بار حدود 55 سال پیش با موفقیت بر روی گاو ها انجام گرفت. عمل انتقال جنین صرفاً بر روی گاوهای ماده صورت می‌گیرد.

استانداردهای طلایی برای تلیسه های در حال رشد

استانداردهای طلایی برای تلیسه های در حال رشد ۱۳۹۴/۷/۸ 3:14:58 PM

اخیرا تیمی از دامداران، پرورش دهندگان قراردادی تلیسه، مشاوران و نمایندگان مزارع پرورش گاو شیری در امریکا راهنمایی‌هایی را تحت عنوان «استانداردهای طلایی» برای گوساله‌ها و تلیسه‌های هلشتاین ابداع کرده‌اند.

... 16 17 18 19 قبلی بعدی