اشکال مختلف پاستورلوز در دام

اشکال مختلف پاستورلوز در دام ۱۳۹۹/۱/۲۱ 2:26:44 PM

پاستورلا و منهیمیا ارگانیسم‌هایی هستند بتاهمولیتیک، گرم منفی، هوازی، غیرمتحرک بصورت کوکوباسیل در فامیل پاستورلا قرار دارند. این باکتری‌ها در مخاط دستگاه تنفس، گوارش و تناسلی پستانداران قرار دارند.

پنومونی آتیپیک (atypical pneumonia)

پنومونی آتیپیک (atypical pneumonia) ۱۳۹۹/۱/۲۱ 2:10:57 PM

پنومونی آتیپیک (atypical pneumonia) یا پنومونی آنزوتیک (Enzootic pneumonia) همچنین به پنومونی مایکوپلاسما (Mycoplasmal Pneumonia) نیز شناخته می‌شود که در بره‌های زیر یک سال اتفاق می‌افتد.

پنومونی پاستورلایی (Pneumonic Pasteurelossis)

پنومونی پاستورلایی (Pneumonic Pasteurelossis) ۱۳۹۹/۱/۲۰ 2:23:31 PM

در پنومونی پاستورلایی (Pneumonic Pasteurelossis)، اشکال حاد پنومونی توسط پاستورلا همولیتیکا در گوسفندان بالغ غبرمعمول است مگر عوامل مستعدکننده در محیط وجود داشته باشد.

پاستورلوز سپتیسمیک در بره های شیرخوار

پاستورلوز سپتیسمیک در بره های شیرخوار ۱۳۹۹/۱/۲۰ 1:13:38 PM

شکل سپتیسمیک پاستورلا Pasteurella (Mannheimia) Septicaemia، توسط M.haemolytica biotype A. و B.trehalosi در بره‌ها از 2 روزگی تا 2 ماهگی و اتفاق می‌افتد و عمدتاً در بره‌های جوان دیده می‌شود که اغلب همراه است با اشکال پنومونیک در سنین بالاتر.

کوندریت حنجره (laryngeal chondritis)

کوندریت حنجره (laryngeal chondritis) ۱۳۹۹/۱/۱۹ 12:38:30 PM

کوندریت حنجره (laryngeal chondritis) بیماری انسدادی بخش فوقانی دستگاه تنفس بوده که عمدتاً در سن 1/5 تا 2 سالگی در قوچ‌های پرواری که از کنسانتره بالایی استفاده می‌کنند و ندرتاً هم در میش‌ها دیده می‌شود.

تومور آنزئوتیک بینی

تومور آنزئوتیک بینی ۱۳۹۹/۱/۱۹ 12:29:15 PM

عامل بیماری تومور آنزئوتیک بینی، رترو ویروسی بنام (enzootic nasal tumour virus (ENTV می‌باشد. بیماری با ترشحات بینی همراه بوده و مجرای بینی در اثر تومور مسدود می‌شود.

اسهال در بره ها

اسهال در بره ها ۱۳۹۹/۱/۱۶ 11:39:07 AM

اسهال در بره‌ها در تمام سنین مشاهده می‌شود و براساس زمان ابتلاء دلیل بروز آن متفاوت است. اسهال به‌واسطه باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، آندوتوکسمی‌ها و توکسین‌های غذایی ایجاد می‌شود.

کوکسیدیوز (Coccidiosis)در بره ها

کوکسیدیوز (Coccidiosis)در بره ها ۱۳۹۹/۱/۱۵ 9:36:57 PM

کوکسیدیوز (Coccidiosis) عمدتاً توسط گونه ایمریا که اختصاصی میزبان خاصی است ایجاد می‌شود برای مثال گونه‌ای که گوسفند را آلوده می‌کند، در بز بیماری ایجاد نمی‌نماید.

اسهال خونی (dysentery) بره ها

اسهال خونی (dysentery) بره ها ۱۳۹۹/۱/۱۴ 9:51:37 PM

اسهال خونی (dysentery) بره‌ها توسط توکسین‌های بتا و اپسیلن کلستریدیوم پرفرانژنس تیپ B ایجاد می‌شود. بیماری عمدتاً در بره‌های زیر 2 هفته و بیشتر در 2 تا 3 روزگی دیده می‌شود.

آنتروتوکسمی (Enterotoxaemia)

آنتروتوکسمی (Enterotoxaemia) ۱۳۹۹/۱/۱۳ 6:33:42 PM

تیپ C و D کلستریدیوم پرفرنژانس ایجاد آنتروتوکسمی (Enterotoxaemia) می‌نماید. آنتروتوکسمی تیپ D عمدتاً پس از مصرف دانه‌ها و یا تغییر ناگهانی غذا به غذای بهتر صورت می‌گیرد.

سندرم بره های سست و ضعیف (Floppy Kid Syndrome)

سندرم بره های سست و ضعیف (Floppy Kid Syndrome) ۱۳۹۹/۱/۱۱ 3:37:35 PM

سندرم بره‌های سست و ضعیف (Floppy Kid Syndrome) یا سندرم بزغاله چلمن عارضه‌ای است که در 3-14 روزگی رخ می‌دهد این بیماری بدون اسهال قبلی بوده و تا 100% بره‌ها مبتلا هستند.

بیماری تراکم بزاق در شیردان (Salivary abomasal syndrome)

بیماری تراکم بزاق در شیردان (Salivary abomasal syndrome) ۱۳۹۹/۱/۱۱ 12:07:49 PM

بیماری تراکم بزاق در شیردان (Salivary abomasal syndrome) در بره‌های 5 تا 20 روزه با علائم لتارژی، عدم تعادل در راه رفتن، ازبین رفتن رفلکس مکش، اتساع محوطه بطنی و عدم تمایل به برخواستن از زمین مشخص می‌شود.

درمان بیماری دهان آبکی

درمان بیماری دهان آبکی ۱۳۹۹/۱/۱۰ 3:05:23 PM

برای درمان بیماری دهان آبکی در مرحله اول بیماری تنقیه با صابون و آب ولرم حرکات روده را تحریک نموده، دفع موکونیوم و باکتری‌ها از بدن تسریع می‌گردد.

... 6 7 8 9 10  ... قبلی بعدی