واکسن دوگانه نیوکاسل La Sota و برونشیت عفونی H-120

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ واکسن دوگانه نیوکاسل (La sota) و برونشیت عفونی (H-120) با 1000 و 2500 دزی (زنده – لیوفیلیزه) برای ایمن‌سازی فعال علیه بیماری نیوکاسل و برونشیت عفونی در مرغان بومی و گله‌های صنعتی طیور تهیه شده است. این واکسن محصولی از واکسن و سرم‌سازی رازی است.

ترکیب واکسن دوگانه نیوکاسل (La Sota) و برونشیت عفونی (H-120

این واکسن محتوی ویروس لنتوژن نیوکاسل سویه لاسوتا و ویروس تخفیف حدت داده شده برونشیت عفونی سویه H-120 (سروتیپ ماساچوست) کشت داده شده و در تخم‌مرغ‌هایSPF جنین‌دار می‌باشد. هر دز واکسن دارای حداقل عیار EID50 106 ویروس نیوکاسل و EID50 103 ویروس برونشیت عفونی است.

بیشتر بدانیم:

بیماری برونشیت عفونی در طیور

واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-120

واکسن دوگانه نیوکاسل (B1) و برونشیت عفونی (H_120)

دز و نحوه مصرف

تجویز زیر نظر دکتر دامپزشک و طبق دستورالعمل زیر انجام گیرد:

قطره چشمی: برای فرآوری، هر 1000 دز از واکسن لیوفیلیزه در ۲۵ میلی‌لیتر سالین نرمال یا آب مقطر استریل کاملا حل شده سپس با استفاده از یک قطره چکان استاندارد یک قطره در چشم هر پرنده چکانده شود. این روش بهترین شیوه برای اطمینان از مایه‌کوبی انفرادی بوده و بر دیگر روش‌ها ارجحیت دارد.

آب آشامیدنی: واکسن را در آب آشامیدنی خنک، تمیز و عاری از کلرین یا دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده حل کنید. میزان رقت به سن پرنده بستگی دارد. به این صورت که 1000 دز از واکسن برای مایه‌کوبی پرندگان ۱۰ روزه بایستی در حدود ۱۰ لیتر آب، تمیز و عاری از کلرین یا دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده کاملاً حل شود و برای هر روز سن اضافی پرنده یک لیتر آب اضافی در نظر گرفته شود. در این روش هنگام مصرف واکسن، شیر بدون چربی به نسبت 5/2 در هزار به آب آشامیدنی اضافه شود.

 روش اسپری: هر 1000 دز واکسن در300-100 میلی‌لیتر سالین نرمال یا آب مقطر خنک، تمیز و عاری از مواد ضدعفونی‌کننده حل شود. میزان رقت به سن پرنده و نوع دستگاه اسپری بستگی دارد.

توصیه‌های لازم در زمان مایه‌کوبی 

_ قبل از مایه‌کوبی از سلامت گله اطمینان حاصل شود.

_حتی‌الامکان پرندگان یک گله همزمان مایه‌کوبی شوند.

_ این واکسن را با هیچ‌یک از واکسن های زنده دیگر مخلوط نکرده و فاصله زمانی مایه‌کوبی در دو واکسن متفاوت رعایت شود.

موارد منع مصرف

_ پرندگانی که از نظر کلینیکی بیمار و یا در اثر حمل و نقل، ضعیف شده‌اند و یا علائم بیماری دارند نباید مایه‌کوبی شوند.

احتیاطات لازم

_ واکسن از شبکه توزیع رسمی اخذ شود.

_ تلقیح واکسن پس از انقضای تاریخ مصرف ممنوع می‌باشد.

_ واکسن حل شده بایستی حداکثر در مدت 2-1 ساعت مصرف شود.

_ پرندگانی که با روش آشامیدنی مایه‌کوبی می‌شوند بایستی 2-1 ساعت قبل از مایه‌کوبی از دسترسی به آب محروم شوند.

_ هرگز واکسن را در معرض نور مستقیم خورشید و یا حرارت قرار ندهید.

 _احتمال دارد پس از مایه‌کوبی پرندگانی که از نظر مایکوپلاسما مثبت هستند و یا در گله‌هایی با مدیریت بهداشتی ناکارآمد بوده‌اند، عوارض بسیار خفیف و زودگذر تنفسی مشاهده شود که 3-2 روز مرتفع می‌شود.

_ از آنجایی که این واکسن محتوی ویروس زنده است، ویال‌های خالی و یا ویال‌هایی که باز شده ولی به طور کامل مصرف نشده‌اند باید با یک روش مناسب معدوم گردند.

شرایط نگهداری: در دمای 2+ تا 8 +درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

بسته‌بندی: این واکسن در ویال‌های قهوه‌ای با بر چسب مشخصات عرضه می‌شود.