واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-120

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-120 برای ایمن‌سازی فعال اولیه علیه بیماری برونشیت عفونی در مرغان بومی و گله‌های صنعتی طیور تهیه شده است. 

بیشتر بدانیم:
بیماری برونشیت عفونی در طیور
واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-52
واکسن دوگانه نیوکاسل (La Sota) و برونشیت عفونی (H-120)

ترکیبات واکسن

این واکسن محتوی ویروس بسیار تخفیف حدت داده شده برونشیت عفونی سویه H-120 (سروتیپ ماساچوست) کشت داده شده در تخم‌مرغ‌های SPF جنین‌دار است. هر دز واکسن دارای حداقل عیار EID503 10 ویروس می‌باشد.

شکل و نوع واکسن

واکسن زنده تخفیف حدت یافته، به صورت لیوفیلیزه است.

دز و نحوه مصرف واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-120

- این واکسن در تمام گله‌های طیور از سن یک هفتگی توصیه می‌شود. در موارد اضطراری می‌توان پرندگان را در یک روزگی مایه‌کوبی کرد. این واکسن نیاز به یادآور دارد.

قطره چکانی در چشم: برای فرآوری هر 1000 دز، واکسن لیوفیلیزه در 25 میلی‌لیتر سالین نرمال یا آب مقطر استریل کاملاً حل شده سپس با استفاده از یک قطره چکان استاندارد، یک قطره در چشم هر پرنده چکانده شود. این روش بهترین شیوه برای اطمینان از مایه‌کوبی انفرادی بوده و بر دیگر روش‌ها ارجحیت دارد.

آب آشامیدنی: واکسن را در آب آشامیدنی حل کنید. میزان رقت به سن پرنده بستگی دارد؛ به این صورت که برای مایه‌کوبی پرندگان تا سن 10 روزه، 1000 دز از واکسن باید در حدود 10 لیتر آب خنک، تمیز و عاری از کلرین یا دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده کاملاً حل شود. برای هریک روز سن اضافی پرنده، یک لیتر آب اضافی در نظر گرفته شود. در این روش هنگام مصرف واکسن، شیر بدون چربی به نسبت 5/2-2 در هزار به آب آشامیدنی اضافه شود.

روش اسپری: هر 1000 دز واکسن در 300 -100 میلی‌لیتر سالین نرمال یا آب مقطر خنک، تمیز و عاری از مواد ضدعفونی‌کننده حل شود. میزان رقت به سن پرنده و نوع دستگاه اسپری بستگی دارد.

توصیه‌ها و احتیاطات لازم

- دقت کنید که واکسن از شبکه توزیع رسمی تهیه تامین شده باشد.

- واکسن باید طبق دستور دامپزشک تجویز شود.

- قبل از مایه‌کوبی از سلامت گله اطمینان حاصل کنید.

- حتی‌الامکان پرندگان یک گله را به طور هم‌زمان مایه‌کوبی کنید.

- این واکسن را با هیچ‌یک از واکسن‌های زنده دیگر مخلوط نکرده، فاصله زمانی مایه‌کوبی دو واکسن متفاوت، رعایت شود.

- واکسن آماده شده، باید حداکثر در مدت 2-1 ساعت مصرف شود.

- پرندگانی که با روش آشامیدنی مایه‌کوبی می‌شوند باید 2-1 ساعت قبل از مایه‌کوبی از دسترسی به آب محروم شوند.

- هرگز واکسن را در معرض نور مستقیم خورشید و یا حرارت قرار ندهید.

- چون این واکسن محتوی ویروس زنده است، ویال‌های خالی و یا ویال‌هایی که باز شده ولی به طور کامل مصرف نشده‌اند را در یک محلول ضدعفونی‌کننده قوی (وایتکس 10%) غوطه‌ور کرده، به طور صحیح معدوم کنید.

موارد منع مصرف

- پرندگانی را که از نظر بالینی بیمار بوده، بر اثر حمل و نقل یا سو تغذیه ضعیف شده‌اند، مایه‌کوبی نکنید.

- مصرف واکسن پس از انقضای تاریخ مصرف ممنوع است.

عوارض جانبی واکسن برونشیت عفونی طیور سویه H-120

- احتمال دارد پس از مایه‌کوبی پرندگانی که از نظر مایکوپلاسما مثبت هستند و یا در گله‌هایی با مدیریت بهداشتی ناکارآمد، عوارض بسیار خفیف و زود گذر تنفسی مشاهده شود.

شرایط نگهداری

در دمای 8-4 درجه سانتی‌گراد و دور از نور حمل و نگهداری شود.در این شرایط واکسن تا 14 ماه پس از تاریخ تولید قابل مصرف است.

بسته‌بندی

این واکسن در ویال‌های 1000 و 2000 دزی با برچسب مشخصات عرضه می‌شود.