سگ نژاد وایمارینر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد وایمارینر (Weimaraner) دارای موهای کوتاه نرم و براق به رنگ خاکستری، جثه بزرگ، عضلانی و ورزش کار می‌باشد. رنگ پوشش ناحیه سر و گوش‌ها نسبت به سایر قسمت‌های بدن روشن‌تر است. چشم‌ها برنگ کهربایی، خاکستری – آبی یا خاکستری و بسیار تیزبین می‌باشد. بینی خاکستری عضلات قدرتمند، گوش‌ها آوزیان و دم در سگ بالغ دو ساله حدود 4 سانتی‌متر است. پنجه‌های بسیار مناسبی جهت شنا کردن دارد.

خلق و خوی سگ وایمارینر

خوشحال، دوست‌داشتنی و شاداب. پر احساس و سرکش. باهوش و بی‌انضباط که می‌تواند گاهی اوقات سگی لجباز شود. باید از تولگی تحت آموزش‌های جدی و منظم قرار گیرد. استعداد زیادی در یادگیری دارد. نسبت به غریبه‌ها و سایر سگ‌ها تندخو است. باید در تولگی اجتماعی شود. در دفاع از قلمروش جدی است. بسیار شجاع و باوفاع.

با حیوانات کوچک میانه خوبی ندارد. به هیچ‌عنوان سگ چوپان و مزرعه نخواهد بود. وایمارینر باید در منزل و در کنار خانواده زندگی کند. عاشق توجه است و اگر او را تنها رها کنید خیلی زود به موجودی نا آرام و عصبی تبدیل می‌شود. یک مدافع است و معمولاً رفتار مهربانی با کودکان دارد. البته برای کوکان کمسال پیشنهاد نمی‌شود. بسیار پر انرژی است و الگر بخوبی آموزش نبیند بر روی مبلمان و وسایل می‌پرد و جست و خیز می‌کند و ممکن است حتی تصادفاً به کودکان آسیب برساند.

نباید هرگز آنها را تنبیه بدنی کرد زیرا به محض آنکه چیزی آنها را بترساند همیشه از آن دوری خواهند کرد. این نژاد به پارس کردن علاقه دارد و دارای حس بویایی فوق‌العاده‌ای است، خستگی‌ناپذیر است و برای شکار هر نوع موجودی مناسب می‌باشد.

خلق و خوی سگ وایمارینر

وزن و ارتفاع

ورن در نرها 69-61 ک.گ درماده‌ها 63-56 ک.گ

ارتفاع در نرها 35-32 س.م در ماده‌ها 29-23 س.م

مشکلات سلامتی

به دلیل بیماری نفخ بهتر است تا غذای آنها را در دو یا سه وعده در اختیارشان قرار داد، مشکلات مفصل و تومور قابل ذکر است. با این وجود اصولاً نژاد سر سخت و سالمی است.

شرایط نگهداری سگ وایمارینر

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه آرام است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی برایش خواهد بود.

شرایط نگهداری سگ وایمارینر

فعالیت بدنی

اینها سگهای کاری قدرتمندی هستند با استقامت بالا. به دویدن آزادانه و فعالیت بدنی منظم نیاز دارند. بعد از غذا خوردن آنها را به ورزش کردن وادار نکنید.

طول عمر

حدود 12-10 سال.

آراستن

پوشش خارجی نرم و صاف آن برای آراستن ساده است. برس کشیدن منظم و استفاده از شامپو خشک هرازگاهی پیشنهاد می‌شود. تمیز کردن سطح پوست با پارچه نمدار آنرا زیبا و درخشان می‌نماید. ناخن‌ها باید کوتاه شود. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

تاریخچه سگ نژاد وایمارینر

تاریخچه سگ نژاد وایمارینر

قدمت این نژاد بسیار طولانی است و حتی حضور وایمارینر را می‌توان در دهه 1600 در نقاشی‌های ونگوک یافت. هنوز هم اختلاف نظرهای زیادی در مورد منشأ و اجداد این نژاد وجود دارد. برخی معتقدند که اجداد وایمارینر را ژرمن‌ها و برخی دیگر بر این اعتقادند که اجداد او را پوینتر انگلیسی با نوعی پوینتر زرد رنگ تشکیل می‌دهد. همانند پوینتر ذاتاً یک شکارچی است. اما بعنوان ناجی و راهنمای نابینایان و حتی سگ پلیس در آلمان و انگلستان ایفای نقش نموده است. در سال 1929 برای اولین بار به آمریکا وارد شد. از وایمارینر در سیرک وصحنه‌های نمایش نیز استفاده می‌شود.

گروه

سگ‌های آمیخته با تفنگ.

سگ‌های ورزشی.

سگ وایمارینر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا