سگ نژاد ویشلا

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد ویشلا (Vizsla) سگی شکاری با جثه متوسط است. طول بدن تنومند آن بیشتر از ارتفاعش می‌باشد. جمجمه گرد و عضلانی می‌باشد. فاصله بین گوش‌ها پهن، عریض است و این پهنا تا پیشانی ادامه دارد. رنگ بینی مطابق با رنگ پوشش خارجی حیوان متغیر می‌باشد. گردن عضلانی، قدرتمند و بدون چین‌خوردگی است.

دندان‌ها هم‌سطح و همانند قیچی یکدیگر را قطع می‌کنند. رنگ چشم‌ها با رنگ پوشش بدن همسان است. گوش‌ها بلند، نازک و ابریشمی در دو سوی سر آویزان و در انتها گرد می‌باشد. دم ضخیم می‌باشد و عموماً 3/2 طول آن را جراحی می‌کنند. توجه: بریدن دم در کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع می‌باشد. پاهای جلویی قدرتمند و پنجه‌ها همانند گربه می‌باشد. ناخن‌ها را معمولاً با عمل جراحی برمی‌دارند. پوشش خارجی کوتاه در رنگ‌های طلایی روشن و تیره یافت می‌شود.

نژاد ویشلا

خلق و خوی سگ نژاد ویشلا

ویشلا نژادی است فهمیده، آرام و دوست‌داشتنی. زیرک و بسیار آموزش‌پذیر در سطوح بالا. آنها به توجه عاطفی و روانی به صورت روزانه نیاز دارند. آنها به صاحبی بردبار، آرام و حاکم نیازمندند. اگر آنها شما را صاحب با قدرت احساس نکنند، به سگی لجباز و سمج و خودسر مبدل می‌شوند. قابل اعتماد با کودکان، عاشق بازی‌های طولانی مدت و بسیار پر انرژی است. اگر بصورت روزانه به فعالیت و بازی نپردازد ممکن است رفتاری آزاردهنده برای افراد بی‌تجربه دربر داشته باشد.

ایده‌آل برای کودکان پر انرژی! به سرعت به زندگی با خانواده انس می‌گیرد و عموماً با سایر سگ‌ها رفتار خوبی دارد. نژادی است بسیار ورزشکار و عدم فعالیت بدنی کافی او را به سگی مخرب و عصبی تبدیل می‌کند. اجتماعی کردن این نژاد نسبت به سایر سگ‌ها، اماکن، مردم و صداها از واجبات بوده و باید از تولگی او را فرمانبردار آموزش داد. این نژاد بسیار آموزش‌پذیر است و جلب رضایت صاحبش را دوست دارد به شرط آنکه بدرستی بفهمد شما چه چیزی از آن می‌خواهید. به جویدن اشیاء علاقه‌مند است.

ما این نژاد را برای همه پیشنهاد نمی‌کنیم. اگر شما فردی هستید که به پیاده‌روی‌های طولانی در روز (1.5 کیلومتر در روز) علاقه ندارید اطلاً به سراغ این نژاد نروید. آنها توانایی‌های زیادی همانند شکار، آوردن شکار، اشاره کردن به شکار و دیدبان دارند. اگر از تولگی با گربه‌ها آشنا شود، رابطه خوبی با آنها خواهد داشت، اما ما پیشنهاد نمی‌کنیم با حیواناتی همانند خوکچه هندی (گینه پیگ)، همستر و خرگوش رها شود. ویشلا به فعالیت روزانه جسمی و روانی و صاحبی با اعتماد به نفس و حاکم نیاز دارد.

خلق و خوی سگ نژاد ویشلا

وزن و ارتفاع

وزن در نرها (27-20 ک.گ) در ماده‌ها (25-18 ک.گ)

ارتفاع در نرها (66-56 س.م) در ماده‌ها( 61-51 س.م)

مشکلات سلامتی

مستعد در ابتلا به دیسپلازیای مفصلی است

شرایط نگهداری سگ ویشلا

برای زندگی آپارتمانی پیشنهاد نمی‌شود. در داخل منزل پر انرژی است و حداقل به یک حیاط متوسط نیاز دارد.

شرایط نگهداری سگ ویشلا

فعالیت بدنی

ویشلا سگی است کاری و پر انرژی که از مقاومت و سرسختی عظیمی برخوردار است. به پیاده‌روی‌های طولانی مدت روزانه و یا دویدن به همراه دوچرخه نیاز دارد. همچنین توصیه می‌شود هرازگاهی در اماکن ایمن و مطمئن به آنها اجازه دهید تا بدون قلاده و آزادانه بدوند. این نژاد در صورت عدم فعالیت بدنی کافی می‌تواند مشکلات رفتاری بسیاری را سبب گردد.

طول عمر

حدود 12 تا 15 سال.

آراستن

آراسته نگاه داشتن پوشش خارجی صاف و کوتاه ویشلا آسان می‌باشد. برس کشیدن و استفاده از شامپو خشک هرازگاهی پیشنهاد می‌شود. با صابون ملایم و فقط در مواقع اضطراری اقدام به شستشوی آن نمائید. ناخن‌ها باید بطور منظم کوتاه شوند. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

تاریخچه سگ نژاد ویشلا

تاریخچه سگ نژاد ویشلا

قدمت ویشلا به قرن دهم میلادی باز می‌گردد. زمانی که مردم هانگاری (کشوری واقع در اروپای میانه) از آن در شکار کمک می‌گرفتند. محققان به این باورند که اجداد ویشلا را گونه‌های مختلفی از پوینترها و گونه‌ای از سگ‌های زرد ترکی که امروزه نسل آنها منقرض شده، تشکیل می‌دهند. 

استعداد، بویایی و همچنین استقامت بی‌پایان ویشلا آن را به شکارچی بی‌همتا مبدل نموده بود. در زمان وقوع جنگ جهانی دوم و اشغال هانگاری توسط نیروهای روسیه، بیم آن می‌رفت که این نژاد برای همیشه نابود و منقرض شود. تا اینکه تعدادی از آنها توسط قاچاقچیان به آمریکا و استرالیا برده و در آنجا اقدام به تکثیر ویشلا نمودند. ویشلا 2 هم‌خانواده دیگر دارد که عبارتند از ویشلای مو سیمی و ویشلای موبلند که بسیار نادر می‌باشند. نوع موبلند آن در هیچ کلوپی به ثبت نرسیده اگرچه هنوز هم در اروپا به چشم می‌خورند. توانایی‌های ویشلا شامل: آوردن شکار، نشانه‌گیری هدف، شکار پرندگان، سگ همراه و دیده‌بان می‌باشد.

گروه

سگ‌های آمیخته با تفنگ، سگ‌های ورزشی.

سگ ویشلا

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا