سگ استافوردشایر بول تریر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ استافوردشایر بول تریر (Staffordshire Bull Terrier) سگی قدرتمند و عضلانی می‌باشد. دارای سر پهن و فک بسیار قوی است و قدرت زیادی در مقایسه با جثه‌اش دارد. خطوط ماهیچه‌ها به خوبی از زیر پوست نمایان است. چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای و بینی سیاه می‌باشد. گوش‌ها به شکل گلبرگ رز و نیمه افراشته است. پاهای جلویی با فاصله از یکدیگر قرار دارد. دارای پوشش کوتاه و نرم می‌باشد و به رنگ‌های سیاه، آبی، قهوه‌ای و بلوطی یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ استافوردشایر بول تریر

سگ بسیار سرسخت و شجاعی است. غالباً نسبت به افراد جدیدی که می‌بیند خوش‌خلق می‌باشد. با اعضای خانواده رفتار مهربانی دارد اما برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود. غالباً با سایر حیوانات خانگی کنار می‌آید اما گاهی اوقات حالت تهاجمی نسبت به سایر سگ‌ها خصوصاً نژادهای شبیه به خودش پیدا می‌کند. بسیار باهوش است و گاهی اوقات لجباز می‌شود. به نظر می‌آید که بسیاری از رفتارهای انسان گونه را در قالب یک سگ دارا می‌باشد. سرسخت و فعال است.

در زمان تولگی به جویدن علاقه زیادی دارد بنابراین باید از اسباب‌بازی‌های مخصوص جویدنی محکم برای او استفاده نمود. از جنگیدن لذت می‌برد و دارای فک قدرتمندی است. هرگز نباید در اماکن عمومی از قلاده‌اش آزاد شود. بسیار نترس و شجاع است و هیچ ترسی از پریدن از ارتفاع یا را رفتن بر روی خورده شیشه ندارد. غالباً برای نگهداری در خانواده پیشنهاد نمی‌شود مگر آنکه تحت آموزش‌های سخت یک فرد با تجربه قرار گرفته باشد.

خلق و خوی سگ استافوردشایر بول تریر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (11-17) ک.گ، در ماده‌ها: (10-16) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (36-41) س.م، در ماده‌ها: (33-38) س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:
آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی

آب مروارید و سایر بیماری‌های حاد چشمی مانند HC و PHPV قابل ذکر می‌باشد. بنابراین باید قبل از خرید از سلامت چشمی توله و والدین اطمینان حاصل نمود. مانند سایر اعضای تیپ بول‌ها، استافورد شر بول تریر نیز دارای مشکل گاز معده می‌باشد.

شرایط نگهداری سگ استافوردشایر بول تریر

شرایط نگهداری سگ استافوردشایر بول تریر

برای نگهداری در آپارنمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. اصولاً پر جنب و جوش است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می‌آورد.

فعالیت بدنی

استافورد شر بول تریر دارای استقامت زیادی است و به میزان قابل توجهی به فعالیت بدنی و ورزش نیاز دارد. باید در اماکن عمومی از قلاده استفاده شود.

طول عمر

حدود 10-16 سال.

خصوصیات سگ استافوردشایر بول تریر

آراستن

موهای کوتاه و صاف آن برای آراستن آسان می‌باشد. برس کشیدن روزانه، شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. پاک کردن سطح پوست با یک حوله نمدار مناسب است.

تاریخچه سگ استافوردشایر بول تریر

استافورد شر بول تریر در قرن 19 میلادی در شهر استافورد انگلستان به وجود آمد. این نژاد حاصل جفت‌گیری بولداگ با چندین تریر می‌باشد. در گذشته در اروپا و خصوصاً آمریکا جهت جنگ با سگ‌ها و گاوهای وحشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به صاحبی سلطه‌گر و باتجربه نیاز دارد. نگهبان خوبی می‌باشد.

گروه

تریرها

تاریخچه سگ استافوردشایر بول تریر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا