تکامل چشم سگ‌ها برای جلب نظر انسان

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ دانشمندان معتقدند نگاه مظلومانه سگ به‌گونه‌ای که انگار حرفی برای گفتن یا نیاز به توجه شما دارد، می‌تواند نتیجه فرآیند تکامل چهره سگ برای بازی با احساسات شما باشد.

محققان دریافته‌اند که در طول هزاران سال، در اطراف چشمان سگ‌ها عضلاتی پدید آمده، که آن حالت جذاب برای انسان را به چشمان آنها می‌بخشد.

به گفته آنها یک عضله کوچک در صورت هست که حالتی کودکانه به سگ می‌دهد که به "واکنشی مادرانه" دامن می‌زند.

مطالعه می‌گوید که این نگاه به سگ‌ها کمک کرده با انسان پیوندی قوی برقرار کنند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که حالت چهره سگ‌ها چقدر می‌تواند برای انسان جذاب باشد، اما این تحقیقات که در بریتانیا و آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که این محصول تغییری در آناتومی حیوانات است.

به گفته پژوهشگران این به سگ‌ها اجازه می‌دهد "ابروهایی بیانگر" داشته باشند که "توهم ارتباط از نوع انسانی را به وجود می‌آورد."

دکتر جولیان کامینسکی محقق در دانشگاه پورتسماوت از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: "به نظر می‌رسد وقتی سگ‌ها این حالت را به خود می‌گیرند، موجب رغبتی شدید در انسان برای مواظبت از آنها می‌شود."

بیشتر بدانیم:
تاریخچه دوستی انسان و سگ
سگ‌ها تا چه حد سرما را تحمل می‌کنند؟
10 گیاه سمی برای سگ و گربه

حرکت عضلات باعث می‌شود چشم سگ‌ها "بزرگتر و بیشتر مثل بچه‌های خردسال به نظر برسد که همچنین شبیه همان حالتی است که هنگام بروز غم در صورت ما ظاهر می‌شود."

او می‌گوید "ترجیح ناخودآگاه" انسان این بود که سگ‌هایی را نگهداری کند و پرورش دهد که چنین ویژگی‌ای داشتند. به این ترتیب این دسته از سگ‌ها از یک برتری تکاملی برخوردار شدند و شمار آنها در طول نسل‌ها افزایش یافت.

دکتر کامینسکی در مقاله تحقیقی خود که در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" آمریکا چاپ شده شواهد موجود در تایید این یافته را "قانع‌کننده" توصیف می‌کند.

متخصصان آناتومی و روانشناسی تطبیقی در این مطالعه دریافتند که تغییر چهره سگ‌ها طی هزاران سال زندگی در کنار انسان روی داده است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که این حالت بیشتر زمانی در سگ‌ها ظاهر می شود که کسی در حال نگریستن به آنها باشد. این نشان می‌دهد که این رفتاری عمدی با هدف جلب توجه انسان است.

شان کافلان


برچسب ها: