سگ نژاد اسچیپرکی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ اسچیپرکی (Schipperke) سگی است کوچک، بدون دم، دارای پوشش خارجی مضاعف و زبر که در اطراف گردن پرپشت می‌شود. تنها رنگ مشکی براق در مسابقات قابل قبول است گرچه گاهی نیز در رنگ‌های برنز تیره یافت می‌شود. 

جثه‌اش کوتاه و گرد است. سینه پهن است و تقریباً تا آرنج حیوان می‌رسد. سرش به شکل روباه است، پیشهانی پهن، گرد و جلو آمده می‌باشد. چشم‌ها بیضی شکل به رنگ قهوه‌ای تیره، بینی همیشه سیاه رنگ، دندان‌ها منظم، گوش‌ها مثلثی شکل و تیز می‌باشد. اگر با دم به دنیا آید باید دمش جراحی شود.

خلق و خوی سگ اسچیپرکی

اسچیپرکی سگی است کوچک، سریع و پر انرژی. دارای خصوصیات یک نژاد بزرگ در یک جثه کوچک. دارای خلق و خوی گرم، اعتماد بنفس و مدافع می‌باشد. از غریبه‌ها خوشش نمی‌آید. بسیار فداکار و باوفا است خصوصاً با کودکان. واقعاً به صاحبش وابسته می‌شود. هشیار است و از قلمرواش حتی اگر یک آپارتمان کوچک باشد با جدیت محافظت می‌کند. با گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی رفتا خوبی دارد. اگر غریبه‌ای وارد قلمرواش شود پارس می‌کند. دوست خیلی خوبی برای کودکان است.

خلق و خوی سگ اسچیپرکی

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده‌ها: 5.5-5 ک.گ

ارتفاع در نرها و ماده‌ها : 33-21س.م

مشکلات سلامتی

رشد بی‌رویه بافت‌های کفل، برگشدگی پلک به داخل چشم، پوسیدگی دندان‌ها و آب مروارید قابل ذکر می‌باشد. باید از دادن غذای اضافی به آن جداً خودداری نمود.

شرایط نگهداری اسچیپرکی

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در داخل خانه بسیار پر جنب و جوش است و اگر داخل حیاط رها می‌شود باید حتماً محصور باشد.

شرایط نگهداری اسچیپرکی

فعالیت بدنی

اسچیپرکی سگی است فعال و خستگی‌ناپذیر. برای اینکه خوشحال باشد نیاز به دویدن و بازی کردن دارد. در داخل خانه بسیار فعال است و بسیاری از نیازهای بدنیش را با دویدن دور خانه تأمین می‌کند. عاشق دویدن آزاد در پارک و حیاط است.

طول عمر

15 سال یا بیشتر.

تاریخچه سگ نژاد اسچیپرکی

آراستن

سگ بسیار تمیزی است و بخشی از تمیز را خودش انجام می‌دهد. اما موهای متوسط و مضاعف آن نیاز به شانه و برس کشیدن منظم دارد. استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. ریزش موی کمی دارد که در ماده‌ها بیشتر دیده می‌شود.

تاریخچه سگ نژاد اسچیپرکی

اسچیپرکی اولین بار توسط ملوانی بنام Renssens پروش یافت. جد او نژاد سگ گله سیاه بلژیکی (Black Belgian Sheepdog). این نژاد در طول دوران پرورش کوچک و کوچکتر شد تا اینکه به نژادی کاملاً متفاوت با جدش تبدیل شد. این نژاد بزودی در بلژیک معروف شد و در سال 1880 به نمایش در آمد. بعد از آن صادرات این نژاد به نقاط دیگر دنیا آغاز شد. امروزه او را بیشتر بعنوان سگ خانگی پرورش می‌دهند اما به دلیل علاقه‌اش به کشتی و قایق سواری غالباً ماهیگیران و علاقه‌مندان به این رشته را همراهی می‌کند. دیده‌بان و هشیاردهنده خوبی است خصوصاً در طول شب و تاریکی.

گروه

غیر ورزشی - قطبی

سگ اسچیپرکی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا