سگ نژاد پولی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد پولی (Puli) سگی است با جثه متوسط - گرد و جمع وجور همراه با پوشش خارجی زیبا و متمایز. بدن عضلانی و سر در تناسب کامل با بدن قرار دارد. جمجمه از کنار تخم‌مرغی شکل و از روبرو گرد به نظر می‌آید. دم به صورت فر بر پشت کمر قرار می‌گیرد. چشم‌ها بادامی شکل و به رنگ خرمائی است. ارتفاع موها در سگ بزرگسال به سطخ زمین می‌رسد. رنگ‌های قابل قبول در این نژاد شامل مشکی، طیف طوسی و قهوه‌ای می‌باشد.

خلق و خوی سگ نژاد پولی

پولی سرزنده، شاداب و سگی خوشحال و باوفا است. یک سگ خانگی ایده‌آل است که تمامی شرایط خود را سازگار می‌سازد. هوشیاری ذاتی این نژاد آموزش آن را بسیار آسان می‌سازد. اگر متوجه شود که صاحبش قدرت کافی در مهار کردن وی ندارد می‌تواند به سگی لجوج و خودسر تبدیل شود و از قوانین ذهنی خود پیروی می‌کند. از غریبه‌ها خوشش نمی‌آید اما حالت عصبی و تهاجمی با آنان ندارد. اگر احساس خطر کند پارس اخطار دهنده‌ای می‌کند. برای کودکان که ممکن است آنها را اذیت و آزاردهند پیشنهاد نمی‌شود. بسیار مهم است که نحوه رفتار درست با آنان را آموزش ببینید.

خلق و خوی سگ نژاد پولی

وزن و ارتفاع

وزن در نرها:(16-11) ک.گ ، در ماده‌ها: (14-9) ک.گ

ارتفاع در نرها: (46-41) س.م ، در ماده‌ها: (41-36) س.م

شرایط نگهداری سگ پولی

پولی تقریباً با هر شرایطی سازگار است. چه در آپارتمان و چه در مزرعه، چه در مناطق بسیار گرم مانند استرالیا و چه در سرما و یخبندان. سگ پر جنب و جوشی است و جهت نگهداری نیازی به حیاط ندارد.

شرایط نگهداری سگ پولی

فعالیت بدنی

پولی به بازی و پیاده‌روی روزانه نیاز دارد. زمانی که قلاده شود کاملاً به فرمان صاحبش حرکت می‌کند. سگ پر انرژی و شادابی است، خصوصاً زمانی که می‌دود و بازی می‌کند ظاهری فریبنده می‌یابد. عاشق بازی و جنب و جوش همراه با صاحبش هستند و معمولاً شناگران قابلی‌اند. اما هرگز نباید به تنهایی در هنگام بازی رها شوند.

طول عمر

حدود 12 سال یا بیشتر.

خصوصیات ظاهری سگ پولی

آراستن

فر موها از سنین 6 ماهگی ظاهر می‌شود و جنس نرم موها کم‌کم زبر و خشن می‌گردد. فر موها را باید هر روز با دست حالت داد و از بالا تا پایین جدا نمود. این کار هم برای سگ و هم برای صاحبش لذت‌بخش است. و اگر به صورت دائم انجام شود تنها وقت کوتاهی می‌گیرد. شستشوی آنان بسیار آسان است اما خشک کردن موها نیاز به وقت کافی دارد اگر برای خشک کردن از سشورا استفاده شود حدود 2 ساعت و اگر رها شود حدود 2 روز به طول می‌انجامد. داخل گوش‌ها و چشم باید مرتباً تمیز شوند. ناخن‌ها کوتاه شوند. اگر شما جزو افرادی هستید که نسبت به موی سگ آلرژی دارید بهتر است تا پولی را هم امتحان نمائید چراکه پوشش آنها بسیار متفاوت می‌باشد و ریزش حد ندارد!

تاریخچه ​سگ نژاد پولی

پولی نژادی است باستانی که هزاران سال پیش همراه با مجارستانی‌ها به عنوان سگ گله به آن کشور برده شد. گله‌دارها برای تشخیص بهتر آنان میان گوسفندها رنگ مشکی را ترجیح می‌دادند.

گروه

سگ‌های گله.

تاریخچه سگ نژاد پولی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا