واردات حیوانات خانگی از روسیه و اوکراین

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از مهر، احمدرضا الهیار ترکمن گفت: سالانه بخشی از سرمایه‌های ارزی صرف واردات حیوانات غیربومی به کشور می‌شود که همین امر علاوه بر خروج ارز، باعث شده تا نگهداری از حیوانات بومی در اقلیت قرار گیرند، درحالی که گونه‌های غیر همساز با محیط زیست ایران، روزبه روز درحال بیشتر شدن است.

این دامپزشک تصریح کرد: مدتی است واردات حیوانات از کشورهای روسیه و اوکراین به اوج خود رسیده به طوری که نگهداری از برخی از این گونه‌ها نه تنها بازدهی چندانی برای صاحبان آن ندارد بلکه علاوه بر آزار حیوان، باعث پایین آمدن توانمندی‌های جانور می‌شود.

وی ادامه داد: به طور نمونه سگ‌های هاسکی و ساموئید که متعلق به مناطق سردسیر سیبری است در طول قرن‌ها وظیفه کشیدن سورتمه و نگهداری از گله و نگهبانی از انسان‌های آن منطقه را برعهده داشتند، این سگ‌های نگهبان، اغلب با تغذیه اندک، فعالیت زیادی را انجام می‌دهند ولی به دلیل آب و هوای گرم و خشک ایران این گونه‌ها هم اکنون در کشور با تغذیه زیاد و فعالیت اندک نگهداری می‌شوند که این شرایط برای حیوان آزاردهنده و برای صاحبان آن کم‌ثمر شده است.

بیشتر بدانیم:

حساسیت به حیوانات خانگی و انتقال بیماری

انتخاب صحیح حیوانات خانگی

افرادی که حیوان خانگی دارند، بدانند

الهیار ترکمن اضافه کرد: بی‌تردید ظرفیت کشور در پرورش گونه‌های مختلف جانوری نظیر سگ‌های نگهبان، پرندگان، خرگوش شکلان و ماهی‌های تزئینی بسیار زیاد و قابل توجه است و علاوه بر جلوگیری از خروج ارز باعث سودآوری می شود، ضمن اینکه وارادات گونه‌های غیربومی بر خلاف انتظار هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از ظرفیت داخلی کشور در حوزه جانوری باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: بر اساس وضعیت موجود در کشور باید توجه دوست‌داران نگهداری از حیوانات را به سمت پرورش حیوانات خانگی مانند پرندگان و خرگوش شکلان که ظرفیت زیادی در این زمینه وجود دارد جلب کرد.

این دامپزشک در خصوص نگهداری از حیوانات شهری همچون گربه‌ها نیز گفت: پرورش حیوانات دیگر مانند گربه‌سانان به علت وفور حیوانات بی‌صاحب شهری منطقی به نظر نمی‌رسد.

الهیار ترکمن خاطرنشان کرد: نگهداری از حیوانات مستلزم آموزش‌های اولیه است و این آموزش‌ها باید از طریق صحیح و توسط دامپزشک انجام پذیرد، چرا که اطلاعات موجود در اینترنت و برخی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی اغلب غیرعلمی و بر اساس تجربیات شخصی افراد است و به علت تنوع مشکلات موجود برای حیوانات و شرایط نگهداری‌های متفاوت، بیشتر حیوانات در محیط های خانگی، در اثر بی‌اطلاعی و یا آموزش‌های ناصحیح، محکوم به مرگ می‌شوند.