سگ لهاسا آپسو

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ لهاسا آپسو (Lhasa Apso) دارای پوشش بسیار بلند و مضاعف می‌باشد که از دو سوی بدنش به سطح زمین می‌رسد. به رنگ‌های طلایی، کرم، عسلی، دودی و چند رنگ یافت می‌شود. موها صاف، بلند و سنگین می‌باشد و حالت ابریشمی ندارد. دارای چشم‌های تیره و فرو رفته است. گردنش توسط موهای بلندی پوشیده شده، دم پرپشت و فر خورده دارد.

خلق و خوی سگ لهاسا آپسو

سگی سرسخت، باهوش و سرزنده است که رفتار دوستانه‌ای دارد و حیوان خانگی مناسبی می‌باشد. معمولاً با غریبه‌ها خو نمی‌گیرد. برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود. با صاحبش مهربان است. باید او را برای آموزش و یادگیری تشویق و ترغیب نمود. لهاسا آپسو به یک صاحب سلطه‌گر نیاز دارد. دیدبان خوبی است و صدای بلندش بیشتر به سگ‌های بزرگ شبیه می‌باشد. از تنهایی بیزار است. حس شنوایی خوبی دارد. ماده‌های این نژاد مادران خوبی می‌باشند.

خلق و خوی سگ لهاسا آپسو

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (5-6) ک.گ ، در ماده ها: (5-6) ک.گ

ارتفاع در نرها: (25-28) س.م ، در ماده‌ها مقداری کوتاه‌تر می‌باشد.

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سلامتی است اما ممکن است گاهی دچار مشکلات پوستی شود خصوصاً اگر به بهداشت موهای او توجه نشود. مشکل جابجایی کشکک پا، بیماری‌های چشمی و بیماری‌های کلیوی قابل ذکر می‌باشد.

توله سگ لهاسا آپسو

شرایط نگهداری سگ لهاسا آپسو

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در داخل خانه پر جنب وجوش است و نیازی به حیاط ندارد.

فعالیت بدنی

لهاسا آپسو به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد. پیاده‌روی‌های روزانه مناسب می‌باشد، اما دویدن و بازی کردن منظم باعث می‌شود تا از لحاظ فیزیکی در شرایط بهتری باقی بماند.

طول عمر

حدود 15 سال. طول عمر این نژاد بسیار طولانی است و بسیاری از آنها تا 18 سال یا بیشتر عمر می‌کنند.

خصوصیات سگ لهاسا آپسو

آراستن

موهای بلند و صاف او را باید بصورت روزانه شانه و برس کشید تا به حالت نمدی درنیاید. شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. گوشه چشم‌ها و درون گوش‌ها را باید مرتباً تمیز نمود. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

تاریخچه سگ لهاسا آپسو

موطن اصلی لهاسا آپسو تبت می‌باشد. این سگ نام خود را از شهر لهاسا کسب کرده است. برای 2000 سال این نژاد تنها در تبت و توسط مردان مقدس در معابد پرورش می‌یافت. آنها اعتقاد داشتند که روح صاحب لهاسا آپسو پس از مرگ به درون بدن این سگ منتقل می‌شود. آنها همچنین معتقد بودند که این سگ خوش یمنی را به زندگی صاحبش می‌برد. بعدها مردان حکومتی تبت آنرا بعنوان تحفه به دیپلمات‌های خارجی هدیه کردند. این نژاد برای اولین بار در سال 1920 در انگلستان به نمایش درآمد.

گروه

سگ‌های غیر ورزشی. سگ‌های چوپان.

تاریخچه سگ لهاسا آپسو

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا