ماهی مولی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ ماهی مولی یکی از ماهیان رایج آکواریومی از خانواده زنده‌زا‌ها می‌باشد. اکثراً تصور می‌کنند که مولی فقط یک نژاد دارد؛ در صورتی که ماهی مولی دارای سه گونه اصلی است. البته مولی‌هایی که امروزه در مغازه‌ها یافت می‌شوند گونه‌های هیبرید و تکامل یافته هستند که به چندین شکل و رنگ موجود می‌باشند.

از سه گونه اصلی، یک گونه کاملا وابسته به شرایط محیط زیست خود است و در آکواریوم نگهداری و تکثیر نمی‌شود.

نام ماهی: مولی - Molly

نام علمی: Poecilia Reticulata

خانواده: زنده‌زا‌ها

خلق و خو: آرام و بی‌آزار

شرایط نگهداری: ساده

دمای آب: 25 الی 28 درجه سانتی‌گراد

پی اچ: 6.5 الی 8

سختی آب: 8 الی 12 dGH

خوراک: همه‌چیز خوار

حداقل سایز آکواریوم: 40 لیتر

ماهی مولی وحشی

ماهی مولی وحشی

با توجه به آسانی نگهداری و تکثیر، ماهی مولی یکی از ماهیان مناسب برای نگهداری در آکواریوم توسط تازه‌کاران می‌باشد. باتوجه به اندازه درشت این ماهی در برابر دیگر زنده‌زا‌ها، لارو‌ها نیز بعد از به دنیا آمدن اندازه بزرگ‌تری دارند.

نگهداری ماهی مولی

برای نگهداری ماهی مولی نیاز به آکواریوم با حداقل حجم 40 لیتر دارید و بهترین سایز آکواریوم برای نگهداری ماهی مولی 120 لیتر در نظر گرفته می‌شود.

ماهی مولی کاملاً صلح‌جو است و می‌تواند آن را در کنار دیگر ماهیان زنده‌زا مانند گوپی، پلاتی، دم شمشیری و ماهیان گیاه‌خوار بدون مشکل نگهداری نمایید.

ماهی مولی نیازمد فیلتراسیون و کیفیت آب بالا نیست، اما طبق تجربه رشد و تکثیر این ماهی در آب با کیفیت خوب و فیلتراسیون مناسب چشم‌گیرتر است. پیشنهاد می‌شود برای آکواریوم ماهی مولی از تاپ فیلتر‌ها برای فیلتراسیون استفاده کنید و چون گونه اصلی در آب با کمی نمک زندگی می‌کند پیشنهاد می‌شود دوز بسیار پایین نمک بدون ید نیز در آکواریوم مولی اضافه شود.

بیشتر بدانیم:

معرفی ماهی سیکلید Cichlids (فرشته‌ماهی)

شناخت و نگهداری ماهی بارب

اصول نگهداری ماهی گلدفیش

تغذیه ماهی مولی

ماهی مولی را می‌توان با غذا‌های خشک مثل پولکی یا گرانول تغذیه کرد. همچنین برای تقویت و رشد سریع‌تر بچه مولی‌ها پیشنهاد می‌شود از آرتمیا استفاده نمایید. دافنی نیز می‌تواند غذای مناسبی برای ماهی مولی باشد.

تشخصی جنسیت ماهی مولی

ماهی مولی نر:

باله زیر شکم ماهی نر به صورت کشیده و باریک است.

اندام ماهی نر لاغرتر، کشیده‌تر و باریک‌تر است.

باله بالایی ماهی نر بزرگ‌تر و به صورت بادبانی باز می‌شود.

ماهی مولی نر

مولی نر

ماهی مولی ماده:

باله زیر شکم ماهی ماده پهن، برزگ و گرد است (شکل بادبزن)

بدن ماهی ماده شکل گرد و تخم مرغی دارد.

باله بالایی ماهی ماده کوچک و ساده است.

ماهی مولی ماده

مولی ماده

تکثیر ماهی مولی

ماهی مولی جزو خانواده زنده‌زا‌ها می‌باشد بنابراین ماهی ماده تخم‌ها را تا زمانی که لارو‌ها آماده خارج شدن از تخم باشند در بدن خود نگه خواهد داشت. به این شکل بچه ماهی‌ها به صورت زنده و فعال از بدن مادر خارج خواهند شد. باتوجه به این موضوع تکثیر ماهی مولی بسیار ساده می‌باشد.

برای تکثیر ماهی مولی نیاز به آکواریوم با حجم حداقل 40 لیتر دارید (برای یک نر و دو ماده) اما بهتر است با تعداد بیشتری ماهی به صورت گروهی برای تکثیر اقدام کنید تا نتیجه بهتری بگیرید، در این صورت حجم آکواریوم را نیز باید به مقدار مناسبی افزایش دهید.

از فیلتر‌های اینترنال با فشار بالا برای آکواریوم مولی‌ها استفاده نکنید. باتوجه به سطح بالای شنا در این ماهی فشار و جریان شدید آب باعث خسته شدن ماهی و جلوگیری از جفت‌گیری مناسب خواهد شد. بهتر است از تاپ فیلتر برای آکواریوم مولی‌ها استفاده شود.

وجود گیاه طبیعی یا مصنوعی به آرام کردن محیط کمک خواهد کرد. همچنین در صورتی که مایل هستید بچه ماهی‌ها نیز در آکواریوم والدین زندگی کنند و بزرگ شوند باید حتماً از گیاه فراوان برای پوشش آکواریوم استفاده نمایید. زیرا گوپی‌ها ممکن است بچه‌های خود را بخورند.

در ابتدا توجه کنید که به ازای هر ماهی نر باید دو یا سه ماهی ماده در آکواریوم موجود باشد. زیرا ماهی نر دائم برای جفت‌گیری اقدام می‌کند و اگر شما فقط دارای یک جفت ماهی باشید ماهی ماده از این فشار دچار استرس و خستگی شده و ممکن است حتی جان خود را از دست بدهد. همچنین با افزایش تعداد ماده‌ها شما با هزینه‌ای کمتر صاحب تعداد بیشتری بچه خواهید بود. نگران باشید تمام ماهیان ماده بارور خواهند شد.

جفت‌گیری ماهیان زنده‌زا با دنبال شدن ماهی ماده توسط نر و رساندن باله زیر شکمی ماهی نر به باله زیر شکمی ماهی ماده صورت می‌گیرد. بنابراین در صورتی که این رفتار را مشاهده کردید نگران سلامت ماهی‌ها نباشید. این یک روال طبیعی و بدون مشکل است. می‌توان توقع داشت هر 20 تا 30 روز بین 20 تا 300 بچه داشته باشند. تعداد بچه‌ها وابسته به تغذیه ماهی ماده و اندازه جسته آن است.

به مرور بدن ماهی ماده بزرگ‌تر شده و با نگاهی ساده نیز به حجم شکم می‌توانید حدث بزنید که ماهی نزدیک به رهاسازی بچه ماهی‌ها هست. در روز‌های آخر ماهی ماده معمولاً نزدیک به کف آکواریوم آرام می‌گیرد و گاهی بدن خود را به سنگ‌های کف می‌کشد.

با دیدن این رفتار شما دو راه برای گرفتن بچه‌ها از مادر هستید.

- اول این که شما قصد دارید بچه‌ها با پدر مادر بمانند که همان‌طور که گفته شد نیاز به گیاه و مخفی گاه در آکواریوم هست. در این صورت ماهی را آزاد بگذارید تا خود بچه‌ها را در آکواریوم رها کند.

دوم این که شما میخواهید بچه‌ها در آکواریوم جداگانه نگهداری شوند تا از گزند پدر و مادر مصون باشند. در این صورت با دیدن رفتار ماهی ماده او را جدا کرده و به زایشگاه انتقال دهید.

زایشگاه یک جعبه از جنس طلق یا تور است که به بدنه آکواریوم آویز شده و نیاز به امکانات خواصی ندارد. در این جعبه ماهی بچه‌های خود را رها می‌کند و پس از آن شما می‌توانید ماهی ماده را به قسمت اصلی آکواریوم باز گردانید. بچه‌ها را به آکواریوم کوچکی انتقال دهید تا بعد از گذشت مدتی کوتاه و رسیدن به اندازه مناسب آنها را وارد آکواریوم اصلی کنید.

در حالت کلی پیشنهاد می‌شود بچه ماهی‌ها را از والدین جدا کنید تا بتوانید مدریت بهتری روی سایزبندی و تغذیه داشته باشید و همچنین با خیال راحت تعداد زیادی از آنها سالم بمانند.

استفاده از گیاهان طبیعی در آکواریوم بچه ماهی‌ها باعث افزایش رشد آنها و تامین مقداری از مواد مورد نیاز بدن آنها خواهد شد. همچنین برای تغذیه بچه مولی‌ها حتما از غذا‌های مقوی مثل آرتمیا، دافنی و گرانول استفاده کنید تا شاهد رشد چشم گیر و مناسب آنها باشید.

منبع: سایت my-fish.ir