سگ نژاد کمندور

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ کمندور جثه بسیار بزرگی دارد و بدنش را موهای بلند و مجعدی به طول 20-27 س.م فرا گرفته و رنگ پوشش آن همیشه سفید می‌باشد.

این پوشش بلند سفید و ضخیم به حیوان این امکان را می‌دهد که خود را در میان گله گوسفندان استتار کند و همچنین این پوشش او را در هنگام جنگیدن برای دفاع از گله در برابر حیوانات وحشی محافظت می‌کند. معمولاً دو سال زمان می‌برد تا موهای کمندور بلند شود و پنج سال تا هنگامی که به طول ایده‌آل برسد. دارای سری بزرگ و ماهیچه‌های بزرگ و کوتاه است. چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره و گوش‌ها به شکل U در دو طرف سر آویزان هستند. دم به حالت افتاده است. کمندور به آرامی و با تأنی و غرور راه می‌رود.

تاریخچه سگ کمندور

خلق و خوی سگ کمندور

کمندور سگی جدی، هوشیار و مورد اعتماد است. در برابر قلمرواش، خانه، ماشین و اعضای خانواده بسیار محافظ و جدی است. نسبت به غریبه‌ها حالت تهاجمی دارد. هیچ جایگزینی مانند کمندور نمی‌تواند گله را در برابر حمله ناگهانی خرس‌ها و گرگ‌ها محافظت کند. کمندور قدرتمندترین دشمنتان را در کمتر از چند دقیقه شکست می‌دهد. برای جلوگیری از حالت تهاجمی‌اش نسبت به افراد و یا سگ‌های غریبه باید از سنین پایین اجتماعی شود. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود با آنها کنار می‌آید اما بطور کلی برای نگهداری در خانه و خانواده پیشنهاد نمی‌شود.

خلق و خوی سگ کمندور

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (59) ک.گ و در ماده ها 10% کمتر. 

ارتفاع در نرها: (65) س.م یا بیشتر، در ماده ها: (65) س.م یا بیشتر.

مشکلات سلامتی

مشکلات کپل، نفخ و بیماری‌های پوستی قابل ذکر می‌باشد.

شرایط نگهداری سگ کمندور

شرایط نگهداری سگ کمندور

معمولاً برای نگهداری در مزرعه و فضای باز مناسب می‌باشد. می‌تواند برای ماه‌های متوالی در بیرون و تحت هر شرایط آب وهوایی به خوبی زندگی کند. اگر علاقه به نگهداری آن در آپارتمان دارید باید قادر باشید تا فعالیت بدنی روزانه و ورزش مورد نیاز او را تأمین نمائید.

فعالیت بدنی

اگر در محیط بیرون نگهداری شود می‌تواند نیازهای بدنی خود را تأمین نماید. کمندور سگ تنبلی است که علاقه دارد ساعت‌های متوالی به لمیدن و استراحت بپردازد.

مشخصات سگ کمندور

طول عمر

حدود 10-12 سال.

آراستن

موهای کمندور را نباید هرگز برس و یا شانه کشید. موهای آن به حالت تکه تکه می‌باشد که باید بطور منظم شست وشو شود و زمان زیادی طول می کشد تا خشک شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز می‌باشد.

توله سگ نژاد کمندور

تاریخچه سگ نژاد کمندور

اجداد کمندور را سگ‌های تبتی تشکیل می‌دهند. کمندور هزاران سال پیش جهت چوپانی به هانگاری برده شد و در آنجا پرورش یافت. بعدها در سال 1920 به سایر کشورها راه یافته و به معرض نمایش گذارده شد. در آمریکا از او بعنوان سگ نگهبان، محافظ و همچنین دوست و همراه استفاده می کنند.

گروه

سگ‌های نگهبان، سگ‌های گله.

خصوصیات سگ کمندور

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا